Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
10-18-2009, 03:49 PM
Mesaj: #91
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai: "A fost o dispută dificilă, între două echipe aflate pe poziţii apropiate în clasament."

Antrenorul oaspeţilor, Cristian Pustai, spune că rezultatul de egalitate este unul mulţumitor, mai ales că a avut mai mulţi jucători indisponibili pentru acest meci.

"A fost o dispută dificilă, între două echipe aflate pe poziţii apropiate în clasament. Din păcate pentru spectatori, s-a terminat 0-0. Noi am venit fără trei titulari, am avut jucători noi în echipă şi s-a văzut acest lucru. Dar important e că am acumulat un punct în clasament şi nici nu am mai primit gol în campionat de patru etape", a afirmat Pustai.

Pandurii Tg. Jiu şi Gaz Metan Mediaş au remizat, sâmbătă, într-o partidă din etapa a 10-a a Ligii I, rezultat în urma căruia cele două formaţii şi-au păstrat locurile în clasamentul primului eşalon, 10, respectiv 11.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:02 PM
Mesaj: #92
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Zigic de Mediaş

Zarko Markovic (22 de ani), "colosul" din apărarea Mediaşului, este cel mai înalt fotbalist care a jucat în Liga I în ultimii 10 ani, măsurând nu mai puţin de 2,04 metri.

Fost junior la Steaua Roşie Belgrad, Zarko Markovic, fundaşul lui Gaz Metan, a fost asemănat în perioada în care îmbrăca tricoul alb-roşu al grupării belgrădene cu mult mai celebrul său conaţional Nikola Zigic, jucător şi el în acea perioadă la echipa de seniori a Stelei Roşii. Ba, mai mult, un coleg mai hâtru i-a şi spus odată "Zigic" şi aşa i-a rămas "numele" actualului stoper al echipei lui Cristi Pustai.

O poreclă de care Zarko e tare mândru. "Cât timp am jucat în Serbia, toată lumea mă striga Zigic şi îmi plăcea, deşi fotbalistul meu preferat este Nemanja Vidic, pe al cărui post joc. Chiar am ieşit de câteva ori cu Zigic în oraş pe vremea când jucam amândoi la Belgrad. E un băiat bun şi un jucător extraordinar. S-a văzut şi în meciul naţionalei de sâmbăta trecută, când m-a făcut să fiu mândru că sunt sârb", a spus entuziasmat Markovic, care se confruntă în timpul partidelor din Liga I cu aceeaşi problemă pe care o are şi Zigic în meciurile Valenciei sau în cele ale naţionalei Serbiei. "Deja m-am obişnuit ca la fiecare meci să mă marcheze câte doi jucători sau cel mai bun din echipă, cum a fost Galamaz în ultimul meci cu Urziceni", povesteşte amuzat fotbalistul cu alură de baschetbalist.

"Bud şi Pârvulescu sunt de top"
Markovic crede că mai mulţi colegi ai săi pot să facă pasul spre echipe de top din Liga I. "Am văzut că jucătorii de la Gaz Metan sunt căutaţi de echipele mari. Mediaşul are jucători tineri, de perspectivă, cum sunt Bud sau Pârvulescu, de aceea suntem interesanţi pentru granzi. Pentru mine nu ştiu să existe vreo ofertă, dar oricum acum mă gândesc numai la Mediaş", a mai spus Markovici.

"Sper ca într-o zi să ajung şi eu la naţionala Serbiei, dar e cam greu să fii convocat de la Mediaş" - Zarko Markovici, fundaş Gaz Metan

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:04 PM
Mesaj: #93
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Surpriza Cigan

Antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai, a luat decizia de a-l titulariza, în premieră, pe ex-dinamovistul Cristi Cigan pe banda dreaptă, în faţa lui Kratochvil. Fotbalistul transferat în urmă cu câteva săptămâni a rămas pe teren 90 de minute, având o evoluţie în nota echipei.

"Mă bucur că am fost trimis pe teren din primul minut. Am jucat mijlocaş de bandă, pe dreapta. E ceva nou pentru mine, dar m-am adaptat repede. Nu am mai jucat pe acest post cam de multă vreme", a afirmat fotbalistul. Acesta consideră că punctul luat de Gaz metan la Tg. Jiu este meritat, după cursul jocului, şi speră ca, în etapa viitoare, contra Braşovului, medieşenii să îşi treacă în cont alte 3 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:04 PM
Mesaj: #94
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pîrvulescu vrea 6 puncte cu Braşovul şi Bistriţa

Internaţionalul de tineret Paul Pîrvulescu, unul dintre remarcaţii Gazului metan şi în meciul de la Tg. Jiu, spune că îşi doreşte ca, din următoarele două partide, formaţia medieşeană să obţină alte 6 puncte.

"Avem 4 meciuri consecutive fără înfrângere. Putem să mai adăugăm altele două acestora. Acum jucăm acasă, cu Braşovul, echipă de la care avem o revanşă de luat. Apoi mergem la ultima clasată, la Bistriţa, unde - de asemenea - am putea lua 3 puncte", spune fotbalistul.

Pîrvulescu crede că şi faptul că Buchta n-a mai primit gol de 4 meciuri dă un moral bun echipei şi îi urează cehului dintre buturi să aibă cât mai multe astfel de jocuri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:05 PM
Mesaj: #95
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Markovic are ceva din Belodedici"

Antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai, a mărturisit, după meciul de la Tg. Jiu, că nu îşi doreşte să se pronunţe dacă vreunul dintre jucătorii săi ar merita să fie convocat la naţionala mare. Pustai a mai spus că Markovic i-a atras atenţia lui Răzvan Lucescu şi că fundaşul de 2,05 "are ceva din Belodedici".

"Nu vreau să vorbesc de jucători de echipa naţională. Noi trebuie să ajungem pe un loc fruntaş şi apoi putem discuta de jucători de naţională. Markovic este un fotbalist foarte bun şi e tânăr, de urmărit. Are 2,05 metri. Răzvan (n.a. Lucescu, selecţionerul României) îl cunoaşte. Este un jucător care creşte de la meci la meci. E primul campionat cursiv pe care-l prinde, că anul trecut a jucat doar în retur. Are ceva din Belodedici, dar n-aş vrea să fac de acum comparaţii. Vom vedea la final", a afirmat Pustai.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:06 PM
Mesaj: #96
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Cadou de la Brazilia

Revenit din ţara natală, după o vacanţă de o săptămână, Eric le–a făcut lui Pustai, Bud şi Pîrvulescu câte un cadou special.

Eric de Oliveira le-a făcut o surpriză de proporţii colegilor Cristi Bud şi Paul Pîrvulescu, dar şi antrenorului Cristian Pustai, la revenirea sa din Brazilia. Dintr-un pachet pe care l-a ţinut în buzunar în toate cele 17 ore cât a călătorit cu avionul peste Ocean, Eric a scos un set de caricaturi ce-i reprezintă pe aceştia în ipostaze hazlii.

Pustai vorbeşte la telefon, în faţa lui Bud, ce ţine în mână o diplomă pentru cele 10 goluri ipotetice din acest tur de campionat. Alături, Pîrvulescu scapă pe furiş de un recipient gol de suc, în vreme ce Eric aşteaptă verdictul în privinţa sa, după ce a lipsit câteva zile de la antrenamente. Caricaturile au fost făcute de unchiul lui Eric, Edson, care a revenit în Brazilia cu o impresie plăcută despre Mediaş.

"Mi-a plăcut la Mediaş şi m-am gândit să le fac un cadou jucătorilor. Am înţeles că şi Bud, şi Pîrvulescu sunt curtaţi de alte echipe, mai mari. În desen, cei trei mai aşteaptă şi să vadă ce veşti are pentru ei Pustai, care vorbeşte la telefon cu impresarii", a explicat Edson, fost paraşutist în armata braziliană şi caricaturist de ocazie.

"Am buze prea mari!"
Eric a povestit că a stat permanent alături de unchiul său când acesta a făcut desenele. "M-am amuzat, dar m-am şi certat cu el. Mi-a făcut buzele prea mari", a spus jucătorul. Pîrvulescu s-a declarat încântat. "E ceva tipic pentru Eric. Mi-a plăcut cum ne-a prins în caricaturi, m-am distrat copios. Numai Eric era capabil de aşa ceva, doar tot timpul este pus pe distracţie şi aici, la echipă. A reuşit să ne surprindă într-un mod plăcut", a spus jucătorul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:06 PM
Mesaj: #97
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Hoban, bun la toate

Folosit din primul minut pe banda stângă, în defensivă, Ovidiu Hoban a fost mutat pe cealaltă parte, cu aproape 10 minute înainte de pauză, după înlocuirea lui Kratochvil cu Buzean. "M-a surprins oarecum faptul că am fost mutat pe dreapta, dar m-am descurcat bine şi acolo. Am evoluat mult timp la închidere, apoi ca fundaş central, iar de vreo câteva meciuri domnul antrenor m-a pus pe stânga. Joc şi vârf de atac dacă este nevoie", spune fotbalistul.

Hoban a mai adăugat că rezultatul meciului de la Tg. Jiu este unul bun. "A fost un meci extrem de greu. Am muncit foarte mult. Este un rezultat echitabil, nu cred că vreuna dintre echipe merita să câştige", a completat jucătorul. Acesta consideră că Gazul metan a devenit o echipă matură, capabilă să pună probleme oricărei formaţii, în deplasare.

"Este foarte important faptul că reuşim să aducem mai multe puncte de afară. Suntem mai maturi decât în sezonul precedent. Fiecare meci, pentru noi, e o finală", a mai spus Hoban, care pariază "1" solist pentru jocul de vineri, cu FC Braşov. "Aşteptăm cu nerăbdare meciul cu FC Braşov. Îi avertizăm că nu le va fi deloc uşor. Nu suntem dispuşi să facem paşi greşiţi tocmai acum, când suntem pe val. În plus, nu am uitat meciul din turul ediţiei precedente de campionat când au scăpat cu un egal numai datorită arbitrilor", a adăugat Ovidiu Hoban.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 09:08 PM
Mesaj: #98
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Buchta, promisiune onorată

După ce a încasat 4 goluri de la Steaua, cehul Milos Buchta a promis că, în următoarele tot atâtea jocuri, nu va mai primi niciunul. Şi s–a ţinut de cuvânt!

Portarul ceh Milos Buchta şi-a onorat promisiunea făcută şefilor de a "închide" poarta timp de 4 jocuri, după ce, la meciul său de debut în tricoul Gazului metan, a încasat 4 goluri, în partida cu Steaua. După meciul de la Galaţi, câştigat cu 1-0, şi cele două de pe teren propriu, cu Dinamo (1-0) şi campioana Unirea Urziceni (0-0), Buchta a ferecat poarta Gazului metan şi sâmbătă după-amiază, la Tg. Jiu.

"Am vrut să fac uitat acel meci cu Steaua, care m-a întristat foarte mult, mai ales că era primul meu joc la această echipă. I-am promis antrenorului că, dacă va merge în continuare pe mâna mea, voi face 4 meciuri fără gol primit. Mă bucur nespus că am reuşit să mă ţin de cuvânt. Acasă, în Cehia, nu am primit gol timp de 520 de minute. Aici, la Gaz metan, am deja 360. Vreau să-mi dobor recordul personal", a spus Buchta, care speră ca, şi în meciurile următoare, să reuşească să nu încaseze gol.

Legat de meciul de la Tg. Jiu, Buchta a mărturisit că a avut mare noroc şi cu colegii din defensivă. "Pentru mine, meciul cu Pandurii nu a fost prea greu, pentru că am avut în faţa mea doi jucători care şi-au făcut treaba bine, pe Florin Lazăr şi Markovic. M-au ajutat mult prin intervenţiile lor", a mai spus Buchta.

Portarul ceh este lăudat şi de cei din conducerea clubului pentru intervenţiile sale din ultimele meciuri. "A avut câteva intervenţii senzaţionale. S-ar putea să facă şi al cincilea meci fără gol primit, cu Braşovul, după care mergem la Bistriţa unde, sunt convins, nu vor fi probleme prea mari pentru el, cu ultima clasată", a declarat Horoba.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 03:30 PM
Mesaj: #99
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai le cere jucătorilor să se mobilizeze total pentru a învinge pe FC Braşov

Antrenorul echipei Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, miercuri, că jucătorii săi trebuie să se concentreze la maximum pentru a putea câştiga cele trei puncte puse în joc în partida cu FC Braşov, din etapa a 11-a a Ligii I.

"Ne aşteaptă un meci foarte greu cu o echipă care a avut evoluţii foarte bune până acum în campionat şi care a condus clasamentul în primele şase etape. Dacă ne mobilizăm şi jucăm bine, putem câştiga şi putem trece peste FC Braşov în clasament", a spus Pustai.

El a adăugat că elevii săi trebuie să rămână modeşti, chiar dacă au ajuns la patru partide consecutive fără înfrângere şi fără gol primit: "Trebuie să fim conştienţi că din orice meci trebuie să obţinem maxim. Trebuie să ţinem capul jos şi să muncim până la finele campionatului. Dacă vom reuşi să obţinem 25 de puncte până la finalul turului, voi fi mulţumit".

Partida Gaz Metan Mediaş-FC Braşov, din etapa a 11-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 20:00, pe stadionul Municipal.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-23-2009, 06:37 PM
Mesaj: #100
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Preţul lui Eric

Când s-au interesat de preţul brazilianului, Rapid şi Poli Timişoara s-au bătut de sumele cu multe zerouri pe care le cereau medieşenii. Ce nu ştiau giuleştenii şi bănăţenii este că Eric are o clauză de reziliere mult mai mică.

După ce Cristi Bud s-a transferat la CFR, Eric de Oliveira vrea şi el să plece de la Gaz Metan. "Jucătorul vrea să se transfere la o echipă mai bună sau undeva unde să câştige mai bine. Are oferte, dar oficialii de la Gaz Metan nu îi dau drumul", spune impresarul jucătorului, Alexandre Cunyw, supărat că medieşenii au refuzat şi ultima ofertă. "O echipă din primal ligă din Coreea oferă de 3 ori mai mulţi bani de cât s-a dat pe Eric pentru un împrumut pe un an. Salariul jucătorului ar fi de 5 ori mai mare, dar ei nu sunt de acord", mai spune agentul lui Eric. Acesta dezvăluie că brazilianul are un contract pe care medieşenii s-au ferit să-l facă public. "El este deţinut în co-proprietate cu Metropolitan din Brazilia. Are o clauză de reziliere de 350.000 de euro. Până acum nimeni din străinătate nu a oferit această sumă, dar am înţeles că au fost cluburi ca Rapid şi Timişoara, care au oferit chiar mai mult, dar au fost refuzaţi. Ei nu ştiau de clauza lui", povesteşte impresarul.

Cindrea: "Impresarul vrea să câştige bani"
Afirmaţiile agentului brazilian sunt confirmate de preşedintele Corin Cindrea, dar acesta spune că jucătorul este influenţat de persoanele din anturajul lui Metropolitan. "Este adevărat că are acea clauză. Îl deţinem în co-proprietate, dar noi avem drepturile federative. Până acum nimeni nu a intenţionat să activeze acea clauză, dar se poate să nu se fi ştiut. El vrea să se stabilească aici, doar că sunt alţii care vor să câştige bani de pe el", a precizat Corin Cindrea.

Vor să-l răscumpere pe Grillo
Impresarul Alexandre Cunyw este şi cel care îl reprezintă pe Edson Grillo, jucătorul care a declarat că vrea să rupă contractul cu Gaz Metan pentru a rămâne alături de fetiţa sa bolnavă. "Adevărul este că el nu se poate acomoda la Mediaş şi vrea să plece cu orice preţ, mai ales că e doar împrumutat de la Metropolitan. Clubul brazilian vrea să dea bani pe el, dar ei nu acceptă", a spus impresarul. Cindrea spune însă că Gaz Metan le-a făcut brazilienilor o ofertă. "Îl vrem definitiv. Nu renunţăm la el", anunţă Cindrea.

"Piticii" valorează mai mult
Conducerea clubului Gaz Metan a decis să modifice sistemul de premiere. "Cu Braşovul, de exemplu, punctul valorează 300 de euro. Cu echipe gen Gloria Bistriţa, Unirea Alba Iulia sau Astra Ploieşti valoarea punctului este sensibil mai mare", a explicat preşedintele Corin Emil Cindrea. În aceste condiţii, gaziştii vor evolua pe prime de 1800 de euro cu Astra Ploieşti, Poli Iaşi, Gloria Bistriţa, Unirea Alba Iulia şi pe jumătate din aceşti bani cu FC Timişoara, Rapid sau FC Braşov.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut