Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-18-2009, 02:01 PM
Mesaj: #371
RE: Ştiri Poli Timişoara
Alexa: "E o victorie pentru istorie"

Timişoara a terminat grupa în Europa League aşa cum a început-o: foarte bine. Dacă egalul de pe Amsterdam Arena le-a aprins speranţele bănăţenilor, următoarele meciuri au fost ca un duş rece.

Totuşi, Poli a reuşit să spele imaginea meciului tur cu Dinamo Zagreb şi şi-a luat revanşa: 2-1 pe terenul croaţilor.

Jackie Ionescu este de părere că acest rezultat se va dovedi extrem de important pe termen lung, deoarece va contribui mult în plan psihic.

"Timişorenii vor ţine minte această victorie pentru că este o victorie de moral. Am avut multe echipe în cupele europene, fotbalul încă ţine capul sus. Dacă nu putem izola fotbalul de patronii pe care îi avem, văd Timişoara aşa cum şi-o imaginează domnul Iancu. E posbil ca Poli să câştige campionatul. Are şanse 75-80%. Sabău este un antrenor care el însuşi nevoie de supramotivare.", a spus Jackie Ionescu la gsptv.

Şi mijlocaşul Dan Alexa s-a declarat extrem de optimist după meciul de la Zagreb. 'Chirurgul' crede că rezultatul obţinut de Poli astăzi va rămâne o bornă importantă, nu doar pentru parcursul pe termen lung. Formaţia de pe Bega a obţinut prima victorie din istorie în Europa League şi chiar dacă acest rezultat nu are consecinţe imediate, va rămâne ca un reper : "Este o victorie foarte importantă. E o victorie pentru istorie".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:01 PM
Mesaj: #372
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Am ofertat un mijlocaş de creaţie din Liga I!"

Timişoara a încheiat cu capul sus o grupă destul de grea, în care s-a bătut cu Dinamo Zagreb, Anderlecht şi Ajax Amsterdam.

Chiar dacă echipa de pe Bega a terminat pe ultimul loc, victoria de la Zagreb, a salvat, cel puţin pentru patron, parcursul european.

Marian Iancu este mulţumit că jucătorii săi au acumulat experienţă într-o competiţie grea şi spune că prin eliminarea Şahtiorului s-a reuşit o performanţă deosebită.

"Sunt mulţumit pentru parcursul Timişoarei în Europa. Ne-am lovit de Şahtior, apoi de Stuttgart şi am avut o grupă foarte grea în Europa League. Le-a prins bine jucătorilor discuţia de după meciul cu Braşov.Acest succes a venit în inerţia meciului de sub Tâmpa. A fost un an complex pentru Timişoara. Tot ce ni se întâmplă este pe un trend ascedent. Poate nu întotdeauna creştem cât vrem.", a spus patronul de pe Bega la gsptv.

Fotbaliştii vor fi răsplătiţi de patron. Toţi banii primiţi de la UEFA vor fi redirecţionaţi spre echipă: "Jucătorii vor primi banii de la UEFA pentru punctele obţinute în grupă"

Se pune la punct strategia pentru retur
La începutul săptămânii viitoare, patronul şi tehnicianul de pe Bega vor avea o întâlnire în care vor stabili tactica pentru retur: "Nu sunt supărat pe Scutaru pentru autogol. Jucătorul care a şutat era în off-side. Nu e meci în care să nu am probleme de genul ăsta. Abia luni sau marţi am o şedinţă cu Sabău şi atunci vom stabili ce vom face în retur. Vor fi câţiva jucători care vor fi împrumutaţi."

Iancu a dezvăluit că a făcut deja o ofertă pentru un mijlocaş ofesniv care evoluează în Liga lui Mitică, dar a dezminţit că acesta ar fi Tameş, aşa cum s-a vehiculat: "Am ofertat un mijlocaş de creaţie din ţară. Sigur nu este Tameş, este un fotbalist sub contract, nu este liber."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 07:13 PM
Mesaj: #373
RE: Ştiri Poli Timişoara
Linişte, vorbeşte Moţul!

Pe final de 2009, tehnicianul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, ne-a acordat un interviu în exclusivitate în care vorbeşte despre satisfacțiile primei părți a sezonului, obiectivele de anul viitor, cum se poate obține performanța la un club din România dar şi care sunt echipele sale preferate. Aflați şi care sunt cei mai promițători tineri jucători români în viziunea antrenorului de pe "Dan Păltinişanu".

Sport Magazin: Este final de an şi inevitabil unmoment al bilanțului. Ce treceți la realizări şi ce treceți la obiective pentru 2010, pe care nu vi le-ați atins în 2009?
Ioan Ovidiu Sabău: Evident, pentru noi a mai rămas campionatul. Din Cupa României şi Europa League am ieşit. Deci ceea ce îmi doresc foarte mult este să avem continuitate în campionat și să câștigăm titlul, sau cel puțin să obținem o calificare în cupele europene, în Champions League sau în Europa League.

SportM: Cum vi s-a părut acest tur de campionat?
Sabău: Eu zic că a fost un tur bun, chiar foarte bun pentru ce eram pregătiți în acest moment. Apoi, e prima experiență, nu europeană, fiindcă ei au jucat un tur și anul trecut, dar este prima experiență consistentă, se fac zece jocuri, inclusiv cele cu Șahtior și Stuttgart, plus cele cu Ajax, Anderlecht și Dinamo Zagreb. Chiar dacă nu am fost pregătiți, este un mare câștig pentru toată lumea: club, antrenori, jucători. Ne-a ajutat această experiență să ne maturizăm, să vedem valoarea echipelor de la acest nivel și ce avem de făcut în continuare. Meciurile mari nu te pot face decât să crești. Şi deși am ieșit, pentru prima experiență este bine. Unii jucători nu au fost pregătiți, au fost speriați, timizi, în primele jocuri. Dar la Bruxelles, cu Anderlecht, chiar dacă am pierdut, am avut o altă atitudine, care vine treptat cu experiența.

SportM: Ce părere aveți despre revenirea de formă a lui Gigel Bucur?
Sabău: El a avut în fiecare meci ocazii multe, și în formula 4-4-2, și în 4-4-1-1, și în 4-3-1-2. Și-a creat ocazii, a ajuns la poartă, dar era tensionat și de multe ori asta și-a pus amprenta, pentru că toți așteptau să dea gol Gigel. După ce a înscris, a intrat mai relaxat, cu încredere. Prin realizările lui, munca celorlalți este evidențiată. Bucur este un băiat serios, profesionist, familist, convins, un jucător de caracter și de echipă. Ce mai poți spune despre el? Am numai cuvinte de laudă despre Gigel.

SportM: Este mai propice provincia pentru performanță decât Bucureștiul?
Sabău: Depinde de conducători. Și în provincie, dacă ai conducători care la primele jocuri mai modeste încep să pună în discuție metodele antrenorilor, să îi dea afară... Nu acest lucru face diferența. Ceea ce face diferența este dacă aceia care conduc înțeleg că e nevoie de continuitate, de a rezolva problemele în interior, nu în presa scrisă și audiovizuală. Aici e marele câștig al nostru, al Urziceniului... Ei au avut trei ani în care și-au format echipa, fără să pună la îndoială pregătirea antrenorului. Nu au fost scandaluri chiar dacă și la ei au fost probleme în primul an și chiar și în al doilea.

SportM: Cum comentaţi realizarea, dar și eșecul la ultima turnantă, al Unirii Urziceni?
Sabău: Trebuie apreciat foarte mult ce au realizat băieții. Dar, fără să supăr pe nimeni, eu cred că încă nu suntem pregătiți pentru acest nivel. Noi ajungem acolo prin eforturi, nu ne prea bagă lumea în seamă, dar la examenele decisive când te ia lumea în serios, pici. Însă, au făcut multmai mult decât pot face echipele româneşti într-o grupă de Liga Campionilor. Merită toată aprecierea şi considerația noastră. Numai că în Champions League trebuie să transferi jucători cărora să le dai salarii de 1, 1.5, 2 milioane de euro. Trebuie să investeşti măcar 50 de milioane de euro pentru performanță. Uitați-vă la Şahtior, care a făcut cele mai mari investiții, peste 150 de milioane de euro şi i-au trebuit 3 ani lui nea Mircea să câştige doar Cupa UEFA. Noi investim puțin şi vrem prea multe!

SportM: Sunteți un antrenor tânăr dar şi unul cu profil intelectual. Cât de important este să te instruieşti continuu în această meserie? Se schimbă fotbalul? În ce ritm şi prin ce diferă față de acum 5-10 ani, să spunem?
Sabău: Bine, fotbalul nu îl inventezi sau descoperi tu, principiile rămân la fel, dar metodele de lucru se schimbă. Tot timpul trebuie să stimulezi jucătorul, să nu faci acelaşi lucru, să aduci ceva nou, să îi dai plăcerea de a veni la antrenament, să simtă că este antrenat şi că este ajutat să gândească. Trebuie să ştie ce are de făcut, chiar dacă la început e nesigur. Doar aşa poți să ai calitate. Întotdeauna am insistat ca jucătorii să gândească, nu să joace instinctiv.

SportM: Care este formația dumneavoastră preferată în acest moment şi de ce?
Sabău: Îmi place Barcelona. Preferința mea este justifi cată de dinamica de joc a catalanilor. Iar apoi vine Interul, o echipă solidă, care îmi place ca şi pragmatism. Înveți foarte multe urmărind jocul unor echipe precum cele menționate. M-am uitat la jocurile lor şi am şi câteva site-uri cu analize pe care le consult periodic.

SportM: Dacă vă uitați la Inter, urmăriţi şi fosta echipă, Brescia?
Sabău: Urmăresc Serie A, iar legat de Brescia, mai țin de acolo legătura cu un director sportiv care era şi pe vremea mea la “rândunele” şi am rămas în relații bune.

SportM: Cine este în opinia dumneavoastră cel mai promițător tânăr jucător român?
Sabău: Mie îmi place Răduț de la Internațional Curtea de Argeş, un jucător tânăr, care trebuie să confirme. A apărut şi Ioniță de la Rapid. Cei doi m-au impresionat, în afară de Pantilimon, care, părerea mea... va ajunge portar mare. Este tânăr iar portarii se maturizează mai târziu, după cum se ştie.

SportM: Vă propuneți să ajungeți la echipa națională?
Sabău: Normal că toată lumea se gândeşte şi la viitor, dar în momentul de față, îmi place să trăiesc în prezent. Mereu mi-a plăcut să mă achit de responsabilitățile de moment. Toată mintea şi energia mi le pun aici. După care va veni şi timpul deciziilor, şi voi vedea ce voi face după ce voi pleca de Timişoara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 07:52 PM
Mesaj: #374
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "Timisoara a inregistrat un progres"

Patronul banatenilor, Marian Iancu, este multumit de parcursul elevilor lui Ioan Ovidiu Sabau in cupele europene, fiind constient ca exista o diferenta de valoare intre FC Timisoara si marile echipe din Europa.

"Intotdeauna se poate mai bine si e normal sa nu ne multumim cu ce a fost. Merita si laude antrenorul si jucatorii, dar sper ca si anul viitor sa avem de doborat alte recorduri. Am adus opt puncte din cupele europene, clasandu-ne undeva pe locul trei intre echipele romanesti. Este un progres pe care l-am facut si reprezinta un motiv de mandrie pentru noi. Nu ne-am facut de ras, fata de alte echipe care au fost capi de serie si eu zic ca Timisoara a avut, pe langa Urziceni, evolutia cea mai buna. Din pacate, exista o diferenta de valoare, de abordare. Noi n-am jucat niciodata atatea meciuri intr-o perioada scurta", a declarat Marian Iancu pentru Sport Total FM.

Patronul celor de la Timisoara este de parere ca sortii nu au fost de partea clubului sau, aruncand echipa in cea mai dificila grupa, dar cu toate astea recunoaste ca au lipsit foarte multe pentru ca elevii lui Sabau sa poata merge mai departe: "Noi am intrat in cea mai infernala grupa. Au fost si greseli ale arbitrilor impotriva noastra, cel putin acasa cu Anderlecht am avut gol valabil, dar trebuie sa recunoastem ca ne-au lipsit mult prea multe ca sa mergem mai departe. Totusi, exista si un viitor. Anul trecut ne-a eliminat Partizan fara sa ne vedem in acele jocuri, dar acum am inceput sa punem probleme, astfel incat la anul speram sa fie mult mai bine. Jucatorii au vazut ca pot si a inceput sa le placa."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:14 PM
Mesaj: #375
RE: Ştiri Poli Timişoara
Pedro Taborda: "Vreau respect!"

Evoluţia perfectă a lui Taborda de la Zagreb i-a pus în încurcătură pe oficialii lui Poli, care erau decişi să renunţe la serviciile portarului portughez.

Nemulţumiţi de randamentul lui Pantilimon din ultima vreme, dar agasaţi şi de desele accidentări ale lui Supici, timişorenii par tentaţi să-l păstreze pe Taborda pentru returul campionatului.

- Pedro, care este situaţia ta la Poli în acest moment?
- Nu ştiu încă. Trebuie să discutăm. Mi-aş dori foarte mult să am parte de mai mult respect decît am avut pînă acum. Aştept un telefon de la domnul Iancu să-mi spună exact ce doreşte de la mine.

- Acum două săptămîni conturile păreau încheiate...
- Da, mi-a spus că nu voi mai juca, că pot pleca, iar eu l-am rugat să-mi dea salariul. Este foarte greu pentru un portar de 31 de ani care nu joacă să facă ceva pentru viitorul său. Iancu a spus că, după meciul de la Zagreb, vom purta o discuţie finală.

- Concret, ţi-ai dori să rămîi la Timişoara?
- Depinde de foarte multe lucruri. În primul rînd, mi-aş dori să joc mai mult. Nu pot să mă antrenez toată săptămîna, pentru ca apoi să stau pe bancă. Mie nu mi s-a dat şansa de a-mi arăta valoarea, decît acum la Zagreb, cînd nu erau alte variante. Nu-mi place deloc ideea că sînt al treilea portar. Vreau să fiu respectat dacă mai este nevoie de mine, vreau ca oamenii să-şi schimbe atitudinea.

- Care este relaţia ta cu antrenorul?
- N-am avut probleme şi mereu am fost cu bun simţ în faţa dumnealui. În ziua meciului de la Mediaş, nu a fost om mai supărat decît mine. Aveam nevoie de încredere, doream să-mi iau revanşa după acel meci pierdut cu 5-1. I s-a dat încredere unui portar care venise de o lună la club, care era accidentat şi care nu vorbeşte bine româneşte. N-am absolut nimic cu Supici, dar cred că meritam să joc.

- Suporterii nu vor să pleci, te-au votat cel mai bun jucător de la Zagreb.

- Pentru mine asta înseamnă mult, dar lucrurile nu mai depind nici de ei şi nici de mine. Cheia este la domnul Iancu. Aştept să ne vedem şi faţă în faţă vom spune lucrurilor pe nume.

Contestat după umilinţa de la Mediaş
Taborda a ieşit din graţiile conducerii lui Poli, în vara anului trecut, cînd a încasat nu mai puţin de 5 goluri în umilinţa Timişoarei de la Mediaş (1-5). "Se mai întîmplă ca un portar să ia 5 goluri. Trebuia să mă urc în avion, să plec în Portugalia şi să mă angajez în vreun bar? Viaţa merge înainte. Am personalitate, nu mi-e frică să intru în teren. Urăsc ca la finalul lunii să iau banii şi să nu joc deloc. Nu sînt acel tip de fotbalist", a spus Taborda.

48% este coeficientul prin care fanii l-au desemnat pe Taborda ca fiind omul meciului la Zagreb, urmat de Bucur cu 12%

1 meci a bifat portarul portughez în turul de campionat, în prima etapă cu Gloria Bistriţa

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:14 PM
Mesaj: #376
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bourceanu: "Pentru mine chiar a fost un an bun"

Mijlocaşul Politehnicii Timişoara, Alex Bourceanu, este mulţumit de prestaţia sa în 2009.

"Pentru mine chiar a fost un an bun. Am reuşit să joc în Europa, să fiu pe podium cu Poli o perioadă bună de timp. În plus, s-a născut şi copilul meu, chiar a fost bine. Cea mai mare performanţă a fost eliminarea Şahtiorului din Liga Campionilor", spune mijlocaşul, care are şi regrete: "Şi acum mă mai gîndesc, la meciul cu Steaua, la ocazia pe care am avut-o... Trebuie să ne gîndim la titlu, să reuşim să-l cîştigăm, că de putut putem".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:15 PM
Mesaj: #377
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marcaj la Sepsi

Fundaşul stînga de la Benfica e dorit de Neluţu Sabău la Timişoara, dar lusitanii cer un preţ piperat, 1,2 milioane de euro.

Pentru a cîştiga titlul, antrenorul lui Poli Timişoara, Neluţu Sabău, încearcă să-şi fortifice şi compartimentul defensiv. Sabău şi-l doreşte pe Bega pe fundaşul Laszlo Sepsi (23 de ani), jucătorul Benficăi, împrumutat în Spania la Racing Santander.

Sepsi s-a consacrat la Gloria Bistriţa sub comanda actualului antrenor al bănăţenilor, Neluţu Sabău, în perioada 2006-2008. În vara anului 2008 a fost transferat la Benfica pentru 2,2 milioane de euro, dar după numai 6 luni, portughezii l-au împrumutat în Spania la Racing Santander.

Un impediment în realizarea transferului îl reprezintă însă preţul solicitat de Benfica, 1,2 milioane de euro, considerat mult prea mare de oficialii lui Poli. "Sepsi e prea scump pentru noi deocamdată", s-a limitat să spună patronul timişorenilor, Marian Iancu. Bănăţenii încearcă şi varianta unui împrumut pînă în vară, cînd să-şi exercite opţiunea de cumpărare, dar "vulturii" sînt hotărîţi să-l cedeze definitiv încă din această iarnă.

45 meciuri a evoluat Sepsi pentru Gloria Bistriţa în perioada 2006-2008

7 partide a bifat fundaşul român la Benfica, unde mai are contract pînă în 2013

24 prezenţe în tricoul lui Racing Santander a strîns Sepsi din vara lui 2008 şi pînă în prezent

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:16 PM
Mesaj: #378
RE: Ştiri Poli Timişoara
Costel Pantilimon: "2009 pe plus"

Criticat de patron şi antrenor după înfrîngerea de la Braşov (0-1) din ultima etapă a turului, Costel Pantilimon consideră că a avut un an reuşit.

- Fane, eşti mulţumit de cum a decurs anul acesta?
- A fost un an bun, cu realizări importante pentru mine, pot să zic că am destule satisfacţii. Am ajuns la Naţională, să apăr într-un meci şi cred că e un lucru mare. Cu Poli am reuşit de asemenea un rezultat mare prin eliminarea Şahtiorului. Păcat că nu am reuşit mai mult în Europa League, dar sper ca la anul să fie mai bine.

- Care ar fi cel mai mare regret al tău în 2009?
- Ar fi mai multe. Că nu ne-am calificat cu echipa naţională la turneul final, că nu am putut mai mult în dubla manşă cu Stuttgart şi poate ar mai fi. Dar acum nu putem decît să le lăsăm în spate şi să ne gîndim să facem mai bine ce avem de făcut în continuare.

- Ce îţi doreşti cel mai mult pentru la anul?
- Să fiu sănătos, să îmi dea Dumnezeu putere de muncă şi să am familia sănătoasă, că pe restul cred că pot să le fac. Pe plan sportiv, îmi doresc să luăm campionatul. Asta ne-a mai rămas acum şi cred că se poate. Chiar dacă e foarte greu pentru că sînt multe echipe valoroase, care au obiectiv titlul, dar sper să fim noi cei care reuşim de data asta.

- În ultimul timp s-a tot vorbit de anumite echipe care ar fi fost interesate de tine, printre care Arsenal sau Inter. Tu ce îţi doreşti pentru viitor?
- Ca oricare, ne dorim mereu să mergem la cît mai bine, dar pînă nu văd ceva concret, mă gîndesc numai la Poli şi încerc să fac tot ce pot aici. Se vorbeşte mult, însă ştiu că dacă clubul va primi vreo ofertă pentru mine, o va analiza şi o să-mi spună. De aceea pînă nu văd ceva concret, nu vreau să vorbesc despre asta.

- Ţi-au influenţat în vreun fel evoluţiile interesul echipelor mari pentru tine?
- Mi-au dat încredere în puterile mele şi m-au făcut să încerc să dau mai mult, să nu dezamăgesc.

- Se pare că va creşte concurenţa pe postul tău. A venit Supici, poate rămîne Taborda şi se mai vorbeşte şi de venirea încă a unuia sau doi portari...
- Concurenţa e binevenită, te motivează, te face să creşti. Supici este un portar de valoare, Pedro (n.r. Taborda) la fel. Cine va mai veni, e bine venit, important este să ajute clubul.

"Îmi reîncarc bateriile"
Pantilimon îşi va petrece sărbătorile de iarnă alături de familie. "Vreau să stau acasă cu familia şi să mă bucur de aceste sărbători, să-mi reîncarc bateriile şi să mă întorc apoi cu forţe proapete şi cu mintea limpede. Am avut o perioadă de patru luni foarte pline. Dar chiar dacă a fost uneori obositor, a fost şi o bucurie, e plăcut să ai meciuri, să fi acolo, să ai contact cu fotbalul mare", a spus goalkeeper-ul Timişoarei.

Criticat de Iancu
Înfrîngerea de la Braşov, 0-1, din ultima etapă a turului, nu l-a lăsat indiferent pe patronul Marian Iancu, care l-a desfiinţat pe Pantilimon imediat după meci. "Pantilimon a pierdut contactul cu solul. Cu asemenea greşeli nu poate face faţă la nivel înalt. Este a doua greşeală, după cea din meciul cu Steaua. Am pierdut 6 puncte pe mîna lui", a spus Iancu. Nici Sabău nu l-a cruţat: "El trebuia să fie motivat de unele lucruri pe care i le-am spus, dar ajungeam la concluzia că vorbeam singur".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:16 PM
Mesaj: #379
RE: Ştiri Poli Timişoara
Alexa: "Înţelegem dificultăţile pe care le întîmpină domnul Marian Iancu"

Căpitanul echipei FC Timişoara, Dan Alexa, a declarat că jucătorii au înţeles problemele întîmpinate de conducerea clubului în plata salariilor.

"Sînt bani puţini de transferuri şi probabil patronii preferă să nu mai rişte şi să se axeze pe pepiniera proprie. Înţelegem dificultăţile pe care le întîmpină domnul Marian Iancu. El a fost corect cu noi şi cît timp noi am găsit înţelegere la dînsul şi el va găsi înţelegere la noi. Banii de la UEFA, pentru victoria cu Dinamo Zagreb, îi vom primi la sfîrşitul lunii ianuarie", a mai spus Alexa.

Acesta a mai declarat că obţinerea titlului în acest sezon este foarte dificilă, ţinînd cont de lupta strînsă pentru cîştigarea campionatului. "Putem cîştiga titlul, dar este foarte greu. Unirea Urziceni, CFR Cluj, Dinamo, Steaua, FC Vaslui sunt principalele contracandidate. FC Vaslui m-a surprins în acest tur printr-o serie lungă de meciuri fără punct pierdut şi este o echipă care a ajuns la maturitate", a spus Alexa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 07:17 PM
Mesaj: #380
RE: Ştiri Poli Timişoara
Crăciun violet

Căpitanul lui Poli i-a cerut Moşului să aducă titlul de campioană la Timişoara.

După un an intens, în care jucătorii lui Poli au intrat în istoria clubului prin eliminarea Şahtiorului din Liga Campionilor, căpitanul Dan Alexa îşi petrece Crăciunul în familie, alături de soţia Izabela şi de fetiţa Casiana, care te întîmpină de fiecare dată cu un zîmbet larg: "Eu semăn cu tata. De aia avem şi părul la fel".

Căpitanul nu-şi poate dezlipi ochii de la copila sa, dar nu se poate detaşa de fotbal nici în vacanţă. "A fost un an foarte greu şi aveam mare nevoie de această perioadă de linişte. Cu atîtea cantonamente şi deplasări, familia îmi lipseşte foarte mult", a spus Alexa, care a dezvăluit şi ce cadou îşi doreşte de la Moş Crăciun: "Mi-aş dori foarte mult ca anul fotbalistic să se încheie perfect. Tocmai de aceea m-aş bucura enorm ca în vară să putem sărbători cîştigarea titlului. Ar fi cadoul perfect pentru toţi timişorenii". Lupta însă e mai tare ca niciodată, primele 6 echipe, CFR Cluj, Urziceni, Steaua, Poli, Rapid şi FC Vaslui sînt despărţite în clasament de doar 4 puncte.

Casiana e plină de energie
Fetiţa lui Alexa nu stă o clipă locului. Aleargă de la brad la jucării, vrea să vadă cum a ieşit în fotografii. La un moment dat se opreşte, ia în braţe un Moş Crăciun în miniatură şi exclamă: "La noapte vine Moşul, nu tati? Să ştii că am fost cuminte". Alexa îşi îndeamnă fetiţa spre o tablă unde aceasta desenează zi de zi, prin intermediul căreia Alexa transmite un mesaj fanilor lui Poli.

Soţia pe post de regizor
Din cauza pregătirilor de Crăciun, soţia lui Dan Alexa a refuzat să apară în poză motivînd că n-a avut timp să se pregătească. Izabela i-a dat însă în permanenţă indicaţii soţului său în timpul şedinţei foto. "De fiecare dată cînd am trecut prin momente dificile ea a fost întotdeauna alături de mine. Îi sînt mereu recunoscător", i-a transmis Alexa soţiei sale.

Balint a cîştigat lupta cu Poli
Fostul tehnician al bănăţenilor, Gabi Balint, a cîştigat războiul cu Poli la toate comisiile LPF. După Comisia de Soluţionare a Litigiilor şi Comisia de Recurs i-a dat dreptate lui "Pele" în litigiul cu Poli, prin care tehnicianul revendică restanţe financiare de 40.000 de euro. Balint a fost demis de Marian Iancu, înainte cu o etapă de finalul campionatului trecut şi de finala Cupei României. Decisia Comisiei de recurs a LPF este definitivă şi irevocabilă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
39 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut