Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-02-2009, 05:28 PM
Mesaj: #341
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bucur, incert pentru meciul cu Ajax!

La conferinţa de presă dinaintea partidei de astăzi, Ioan Ovidiu Sabău era bucuros că nu există probleme de lot pentru jocul cu Ajax. Imediat după, la antrenament, lucrurile s-au schimbat, Bucur accidentându-se.

"Simt că vom înscrie cu Ajax", aceasta a fost afirmaţia lui Gigel Bucur după meciul câştigat la Mediaş, când a reuşit o "triplă". Aflat în formă excelentă, cu cinci goluri în ultimele două etape, atacantul ar putea rata meciul cu Ajax din cauza unei accidentări. Problemele au apărut pentru el la antrenamentul oficial de ieri după-amiază, când, în urma unor exerciţii cu mingea, golgheterul a resimţit dureri la gamba stângă. Gigel nu a renunţat la pregătire şi s-a antrenat în continuare, dar separat de colegii săi, făcând doar alergări la intensitate redusă. Din acest motiv, prezenţa sa pe teren este incertă. De altfel, în jocurile-şcoală efectuate ieri, Poli a testat şi varianta cu Goga în locul lui Bucur.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 05:29 PM
Mesaj: #342
RE: Ştiri Poli Timişoara
Karamian: "Ajaxul este cea mai bună echipă pe care am întîlnit-o"

Înainte cu două runde de încheierea fazei grupelor, Ajax şi Anderlecht conduc grupa A cu 8 puncte. Artiom Karamian îi consideră pe olandezi superiori belgienilor.

"Cred că Ajaxul este cea mai bună echipă pe care am întîlnit-o în Europa League. A fost cea mai organizată, cea mai incomodă, dar asta nu înseamnă că există echipe slabe în această competiţie. Ajax are mulţi jucători tineri, cu experienţă şi este concentrată mult pe atac", a explicat Artiom.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 09:57 PM
Mesaj: #343
RE: Ştiri Poli Timişoara
Buia: "Poli nu mai are ce pierde, trebuie să joace la spectacol"

Romulus Buia, fostul jucător al lui Poli Timişoara, crede că bănăţenii ar trebui să facă spectacol pentru că echipa nu are ce pierde în meciul contra lui Ajax Amsterdam.

"Publicul aşteaptă spectacol de la Timişoara, pentru că echipa nu are ce pierde. Calificarea e greu de obţinut, dar se mai poate spera. Nouă ne prinde foarte bine acest an de experienţă. Sper să văd spectacol, aşa a promis Sabău", a spus Romulus Buia la sportro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 06:21 PM
Mesaj: #344
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Maniera de arbitraj m-a făcut să simt că nu suntem respectaţi, aş fi vrut să avem o şansă"

Preşedintele echipei FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, miercuri, după jocul cu Ajax Amsterdam, scor 1-2, că olandezii au jucat mai bine şi au meritat victoria, însă este profund dezamăgit de maniera de arbitraj a brigăzii italiene conduse de Paolo Tagliavento.

"Acesta e fotbalul românesc şi aceasta e răsplata pe care fotbalul românesc o primeşte pentru că l-a ajutat pe Platini să ajungă în vârful UEFA. Arbitrul nu trebuia să îi dea roşu lui Pantilimon, pentru că a rupt echilibrul degeaba. Bun, îi dai roşu lui Bonfim, cu toate că şi acolo am îndoieli. Maniera de arbitraj m-a făcut să simt că nu suntem respectaţi. Aş fi vrut să avem şi noi o şansă, dar nu am avut. În ultima etapă nu mai avem ce face, pentru că eu mizez pe un egal între Ajax şi Anderlecht. 16-imile competiţiei nu se pot juca fără ele", a spus Iancu, la GSPTV.

Patronul a recunoscut însă superioritatea grupării antrenate de Martin Jol: "Ajax a fost o echipă mai bună, care oricum s-ar fi impus. În mare, echipa noastră s-a dăruit, a încercat şi putea să ne iasă ceva sau nu. Ajax ne-a egalat poate prea devreme, la o greşeală a lui Karamian. În partea a doua am mai jucat, dar până ne-au lăsat ei, pentru că după aia au intrat în panică. Cred că echilibrul s-a rupt la golul doi al lor, când mi s-a părut că Pantelic a plecat dintr-un ofsaid de 3 metri".

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.

În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 06:22 PM
Mesaj: #345
RE: Ştiri Poli Timişoara
Pantilimon: "Cred că ambele penalty-uri au fost acordate corect, dar nu însă că şi cartonaşele roşii se impuneau"

Portarul Costel Pantilimon a afirmat că eliminările dictate de arbitrul italian au fost eronate, dar susţine că victoria olandezilor este meritată: "Cred că ambele penalty-uri au fost acordate corect, dar nu însă că şi cartonaşele roşii se impuneau. Am întâlnit o echipă valoroasă, dar am luat al doilea gol pe un fond de relaxare a noastră şi pe urmă s-a întâmplat ce s-a întamplat. Important era să câştigăm, că am apărat două penalty-uri, eu şi Taborda, e istorie. Atât am putut astă-seara, dar cred că se putea şi mai mult, însă consider rezultatul echitabil. De acum, ne concentrăm doar pe campionat".

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.

În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 06:39 PM
Mesaj: #346
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Era greu să învingem, dar vroiam să lăsăm o impresie bună la ultimul meci acasă"

Antrenorul echipei FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, miercuri, după jocul cu Ajax Amsterdam, scor 1-2, că formaţia sa ar fi putut obţine mai mult în partida cu batavii, dar a fost dezavantajată de absenţa unor titulari.

"Am pregătit meciul să îl câştigăm. Aşa am şi început, am avut 1-0, însă ei au egalat dintr-o greşeală care se putea evita. Am primit prea uşor gol în repriza a doua, a venit apoi penalty-ul, eliminarea lui Bonfim şi lucrurile s-au complicat. Au apărut spaţii pentru atacanţii lor, care sunt foarte valoroşi şi nu degeaba au marcat 50 de goluri în campionat. Felicit jucătorii, pentru că s-au dăruit chiar dacă nu mai aveam decât şanse matematice de calificare. Era foarte greu, dar am vrut să lăsăm o impresie bună acasă şi să câştigăm acest joc", a spus Sabău.

Tehnicianul a acuzat absenţele lui Nibombe şi Luchin, susţinând că rezultatul ar fi fost altul cu cei doi în teren: "Am făcut nişte improvizaţii cu fundaşii centrali, cu Bonfim în centru, lângă Scutaru şi Mera, care erau prea tineri, nu aveau jocuri în picioare şi experienţă. Cu Luchin şi Nibombe, am fi putut câştiga, dar nu am putut să îi folosim. Chiar şi cu doi jucători eliminaţi, am crezut în unele momente că putem înscrie".

Sabău susţine că participarea în Liga Europa a fost de bun augur pentru timişoreni, iar acum echipa trebuie să înveţe din greşeli: "La final vom analiza situaţia şi vom vedea ce trebuie să facem pentru a fi competitivi şi la acest nivel. Ne-am maturizat, dar nu putem pretinde să jucăm de la egal la egal cu echipe care evoluează în fiecare an în cupele europene".

În altă ordine de idei, Sabău a precizat că echipa este foarte obosită şi şi-ar fi dorit ca partida cu Pandurii Tg. Jiu, din etapa a 16-a a Ligii I, să se joace luni, şi nu duminică, aşa cum a fost programată de Liga Profesionistă de Fotbal.

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.

În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 06:46 PM
Mesaj: #347
RE: Ştiri Poli Timişoara
Alexa: "Ratarea calificării e marele meu regret, acum trebuie să ieşim cu fruntea sus"

Căpitanul lui FC Timişoara, Dan Alexa, a declarat, miercuri seară, după ce formaţia bănăţeană a pierdut orice şansă de calificare în 16-imile Ligii Europa, că este dezamăgit de rezultatele obţinute, dar speră să păresească grupa cu un rezultat pozitiv la Zagreb, în ultima etapă.

"E păcat că nu am reuşit să profităm de acel avantaj de la început. Ratarea calificării este marele meu regret, dar e important să ieşim cu fruntea sus din Liga Europa şi asta înseamnă un joc bun la Zagreb. Oricum, în meciul cu Ajax ne-au lipsit Nibombe şi Luchin, doi jucători importanţi", a spus Alexa.

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.

În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 06:46 PM
Mesaj: #348
RE: Ştiri Poli Timişoara
Chivorchian: "Cauza principală a acestui eşec este ineficienţa jucătorilor noştri"

Preşedintele Consiliului Director al clubului, Gheorghe Chivorchian, crede că ratările elevilor lui Sabău au fost decisive în stabilirea echipei câştigătoare.

"Cred că puteam obţine mai mult dacă am fi gestionat mai bine momentul când am condus cu 1-0. Ajax a revenit însă şi s-a impus. Trebuie să învăţăm cu toţii din acest meciuri. Cauza principală a acestui eşec este ineficienţa jucătorilor noştri", a opinat oficialul, adăugând că cele două penalty-uri au fost corect acordate, însă nu şi eliminările lui Bonfim şi Pantilimon.

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.

În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 09:02 PM
Mesaj: #349
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "Avem oferte pentru Nibombe, Magera şi Pantilimon"

Marian Iancu a dezvăluit că a primit mai multe oferte pentru jucătorii săi, de la începutul competiţiei europene.

"Meciurile din Europa trezesc un interes maxim. Am primit propuneri clare pentru Nibombe, din Germania, dar şi pentru Magera şi Pantilimon. Pentru ultimul interesul a fost crescut şi după evoluţiile de la echipa naţională. Toţi au fost urmăriţi de scouteri, dar scouteri adevăraţi. Nu cred că se pune problema ca cineva să plece, nu ne grăbim. Deocamdată nu am luat nici o decizie, mai vorbim în pauza de iarnă", a spus patronul lui Poli.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2009, 09:04 PM
Mesaj: #350
RE: Ştiri Poli Timişoara
Artiom Karamian: "E greu să joci în 8"

Artiom Karamian crede că arbitrajul a contribuit decisiv la înfrîgerea din această seară a Politehnicii în faza olandezilor de la Ajax

"E greu să joci în 8 oameni contra unei echipe ca Ajax. Arbitrul are şi el partea lui de vină, ne-a fluierat la orice. A fost 11 metri la Pantilimon dar nu se impunea cartonaşul roşu. De acum ne concentrăm la campionat dar mergem la Zagreb să jucăm fotbal pentru că ne vede Europa", a declarat Artiom Karamian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
62 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut