Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-04-2009, 08:47 PM
Mesaj: #351
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu e acuzat de patronul lui U Cluj că nu a plătit toţi banii din transferul lui Goga

Patronul Universităţii Cluj, Florian Walter, l-a acuzat, vineri, pe omologul său de la FC Timişoara, Marian Iancu, de faptul că nu a plătit nici până acum toţi banii din transferul lui Dorin Goga, deşi jucătorul a fost achiziţionat în urmă cu un an şi jumătate.

"Iancu nu este bărbat. Eu aveam o relaţie bună cu el, dar acum nu se mai poate vorbi de aşa ceva. Dacă eram rău, Timişoara nu ar fi fost programată în campionat, dar am încheiat un protocol pentru datoria din transferul lui Goga. Din păcate, cei de la Timişoara nu au dorit să-l respecte, iar acum am făcut plângere şi aşteptăm banii", a spus Walter, care l-a prezentat vineri pe noul preşedinte al U Cluj, Răzvan Dumitru, avocat care a locuit în SUA în ultimii 23 de ani.

Atacantul Dorin Goga a fost achiziţionat de FC Timişoara de la Universitatea Cluj la începutul verii lui 2008 în schimbul sumei de 1,25 milioane de euro plus TVA. În prezent, bănăţenii mai au de achitat aproximativ 300.000 de euro către gruparea clujeană.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-06-2009, 05:33 PM
Mesaj: #352
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău vrea să profite de absenţele echipei Pandurii Târgu Jiu

Antrenorul grupării FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, sâmbătă, că partida cu Pandurii Târgu Jiu nu e chiar aşa de uşoară cum pare la prima vedere, mai ales în condiţiile în care acesta preconizează că gorjenii vor juca pentru a obţine maximum o remiză.

"Echipa din Târgu Jiu foloseşte un sistem 4-5-1, are un jucător inventiv la mijloc, dar ar putea conta faptul că le lipsesc alţi trei, Păcurar, Murgan şi Rus, adică cei care ţineau mijlocul terenului. Fotbaliştii lor se apără bine, au lucrat mult cu Sorin Cîrţu şi sunt bine organizaţi defensiv. Gorjenii vin să se apere, au fotbalişti cu tupeu, maturi şi experimentaţi, va trebui să jucăm pe atac, dar nu vreau să primim gol. Cu Pandurii e cel mai important meci, vreau atitudine si implicare totală. Ei au trecut prin momente mai grele şi lipsă de rezultate, dar sunt în foame de puncte şi vor fi motivaţi", a spus Sabău la conferinţa de presă organizată înaintea meciului cu Pandurii Târgu Jiu.

Tehnicianul a apreciat că echipa s-a refăcut fizic în urma meciului cu Ajax, dar se teme că jucătorii pot trata superficial meciul cu Pandurii: "Ne aşteaptă un meci difcil, foarte greu, pentru că oaspeţii au jucători buni. Trebuie să-mi conştientizez jucătorii că meciul nu va fi uşor chiar, chiar dacă e pe teren propriu. Au aproape acelaşi lot de trei ani şi asta spune mult. Trebuie să fim pregătiţi mental pentru acest meci. Nu pot să spun că mă tem de faptul că întâlnim un super adversar, mai mult mi-e frică de jucătorii mei".

Altfel, Sabău s-a referit şi la mijlocaşul brazilian Eric, jucătorul lui Gaz Metan Mediaş care, conform presei centrale, se poate transfera la FC Timişoara în pauza de iarnă: "Îmi place de el, e un jucător cu personalitate, tânăr, de ultima pasă, joacă având tragere de inimă".

FC Timişoara va întâlni echipa Pandurii Târgu Jiu, duminică, de la ora 18:00, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2009, 09:12 PM
Mesaj: #353
RE: Ştiri Poli Timişoara
Chivorchian spune că meciul cu FC Braşov ar fi trebuit arbitrat de străini

Preşedintele CD al echipei FC Timişoara, Gheorghe Chivorchian, a declarat, joi, că partida cu FC Braşov, din etapa a 17-a a Ligii I, trebuia să fie arbitrată de o brigadă din străinătate, însă ardelenii nu au fost de acord cu acest lucru.

"Noi suntem pe aceeaşi linie cu ceilalţi în ceea ce priveşte arbitrajul. S-au stabilit unele jocuri la un moment dat pentru a fi arbitrate de străini, iar printre aceştia era şi cel cu FC Braşov. Dar, cum sunt sigur că ei nu au vrut aşa ceva, au fost delegaţi români. Nu vreau să comentez nimic acum, dar sper ca arbitrul să nu vadă decât două culori: mov şi culoare în care vor juca gazdele", a spus Chivorchian.

Oficialul bănăţenilor susţine că în Liga I ar trebui aduşi mai mulţi arbitri străini, pentru că aceştia sunt mai experimentaţi: "Arbitrajul românesc se bazează pe 4 sau 5 oameni, iar aici îl includ şi pe Cristi Balaj, dar nu când e răcit. Aceşti străini îi pot învăţa multe pe români, mai ales pentru că ei arbitrează la fel şi la ei în ţară, dar şi în străinătate".

În altă ordine de idei, Chivorchian a mai spus că s-a ajuns la un acord cu Consiliul Local pentru reînnoirea contractului, dar mai durează până proiectul va fi aprobat: "Moş Nicolae a venit cu punctele la Târgu Jiu, acum sperăm să vină Moş Crăciun cu cele de la Braşov. Apoi aşteptăm sărbătorile. Avem şi promisiuni de la autorităţile locale că vom primi restul acela de 30 de miliarde de lei vechi ca să plătim totul, apoi rezolvăm titlul. Ne-am pus de acord şi cu Consiliul Local asupra celor 12 clauze ale contractului, iar acum aşteptăm ca proiectul să treacă prin toate comisiile".

Partida dintre FC Braşov şi FC Timişoara, din etapa a 17-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2009, 09:12 PM
Mesaj: #354
RE: Ştiri Poli Timişoara
Goga: "Ştiu că ei sunt o echipă puternică acasă, dar o să încercăm să învingem"

Mijlocaşul Dorin Goga susţine că partida cu FC Braşov va fi una complicată, dar este de părere că bănăţenii se pot impune: "Ştiu că ei sunt o echipă puternică acasă, dar o să încercăm să învingem. Mergem acolo să marcăm şi să câştigăm. Este bun şi un egal afară, pentru că şi o remiză ne menţine sus, dar vrem să ne impunem. Se resimte oboseala, dar acum nu ne mai gândim la asta".

Partida dintre FC Braşov şi FC Timişoara, din etapa a 17-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 02:28 AM
Mesaj: #355
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Putem să ne facem de râs dacă nu înţelegem importanţa meciului de la Braşov"

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, vineri, că jucătorii săi trebuie să fie foarte concentraţi pentru meciul cu FC Braşov şi să conştientizeze importanţa acestei dispute, pentru că altfel se vor face de râs.

"Un meci greu cu o echipă bună, matură, cu jucători în mare parte cu experienţă internaţională, mă refer la cei veniţi de la Rapid. Nu trebuie să ne temem, avem respect pentru adversar, dar mai mult mă interesează cum mă prezint eu în teren. Vreau concentrare, jucătorii trebuie să se debaraseze de gândurile de vacanţă. Doresc să ne întoarcem cu cel puţin cu un egal de la Braşov. Dacă nu înţelegem importanţa meciului atunci am putea să ne facem de râs. Va conta maniera de arbitraj, dar sper să fie corect", a spus Sabău, care mai spune că absenţa lui Dani Coman ar putea reprezenta un avantaj pentru echipa sa.

Tehnicianul s-a referit şi la gestul lui Magera din etapa trecută: "Ma gândesc la binele jucătorului. Să nu se creadă că sunt moale şi că dacă l-am iertat aşa vor face şi alţii. Eu spun că am câştigat un jucător care sper să fie mult mai motivat".

Lukas Magera a fost schimbat în minutul 53 al partidei cu Pandurii, iar cehul a fost foarte nemulţumit de decizia tehnicianului. Mijlocaşul şi-a scos tricoul în timp ce ieşea de pe teren şi l-a aruncat nervos, apoi nu a mai rămas pe banca de rezerve şi a mers direct la vestiare. Ulterior, jucătorul a regretat gestul şi şi-a cerut scuze atât conducerii tehnice şi administrative, cât şi colegilor de echipă şi suporterilor bănăţeni.

Sabău a vorbit şi despre stadiul negocierile de prelungire a contractelor fraţilor Karamian: "Voi fi întrebat şi eu de soarta celor doi. Sper să se ia cât mai repede o decizie. Mental ei sunt încărcaţi cu această problemă şi nu e normal. Sper ca până pe data de 16 ianuarie să se decidă. E normal să ştiu până atunci cu cine plec la drum".

Meciul FC Braşov-FC Timişoara, din ultima etapă a turului, se va disputa duminică, de la ora 18:00, pe stadionul Tineretului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 04:35 PM
Mesaj: #356
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Am avut un joc greu, aşa cum am anticipat întreaga săptămână"

Ioan Ovidiu Sabău şi-a criticat jucătorii şi a declarat că echipa sa nu merita să câştige meciul, după cum a jucat.

"Am avut un joc greu, aşa cum am anticipat întreaga săptămână. Din păcate, n-am fost capabil să-i trezesc, să-i fac să fie profesionişti până la sfârşit. Aşa cum ne-am prezentat, nu am fi putut avea pretenţii. Nici nu pot să descriu jocul echipei. Am fost dominaţi la toate capitolele şi Braşovul a meritat victoria", a declarat Sabău.

FC Braşov a învins duminică pe FC Timişoara, scor 1-0, în ultima etapă a turului, unicul gol al meciului fiind reuşita fundaşului Nuno Diogo, în minutul 67.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 04:35 PM
Mesaj: #357
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Adversarii ne-au dominat din toate punctele de vedere"

La fel de dur a fost şi patronul echipei, Marian Iancu, care într-o intervenţie la Sport.ro i-a criticat pe jucători. "Adversarii ne-au dominat din toate punctele de vedere. Era un miracol dacă scoteam un egal în acest meci. Am jucat la trecerea timpului, să mergem în vacanţă", a declarat Iancu. Acesta l-a criticat pe portarul Pantilimon, considerându-l vinovat la golul încasat şi a apreciat că greşelile lui de la acest meci şi de la cel cu Steaua au costat echipa 6 puncte pierdute în acest tur de campionat.

Patronul timişorenilor a mai spus că mai mulţi jucători vor părăsi echipa în iarnă, însă a refuzat să le spună numele, replicând: "E bine că nu plec eu, în rest poate să plece toată lumea".

FC Braşov a învins duminică pe FC Timişoara, scor 1-0, în ultima etapă a turului, unicul gol al meciului fiind reuşita fundaşului Nuno Diogo, în minutul 67.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 03:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-23-2010 12:42 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #358
RE: Ştiri Poli Timişoara
Autorităţile au suplimentat bugetul alocat clubului cu două milioane de lei

Consiliul Local Timişoara a aprobat, marţi, suplimentarea bugetului alocat clubului FC Timişoara pentru anul 2010, de la 9 la 10 milioane de lei, la fel ca şi CJ Timiş, care va oferi de anul viitor suma de 3,25 de milioane de lei, cu un milion mai mult ca până acum.

Consilierii locali au votat şi prelungirea contractului de sponsorizare cu FC Timişoara până în anul 2012.

Unul dintre consilierii judeţeni, Viorel Sasca, a declarat, că aşteaptă acum ca şi societatea care administrează FC Timişoara să-şi achite datoriile către autorităţi. "Înţelegem să venim în sprijinirea acestui sport, să-l susţinem, dar cerem ca angajamentele luate să fie respectate. Mă refer la datoriile pe care această societate le are la noi. Este ca şi cum de fapt noi singuri ne-am da bani ca să ne plătim datoria respectivă. Vrem să avem o discuţie cu domnul Marian Iancu şi dânsul trebuie să înţeleagă gestul nostru de sprijin. Mi se pare că se practica un fel de şantaj, prin aceste metode", a afirmat Sasca.

Patronul grupării bănăţene, Marian Iancu, a precizat că nu doreşte să comenteze decizia autorităţilor locale, dorind să aştepte şi înştiinţarea oficială.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 08:43 PM
Mesaj: #359
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Vreau să nu pierdem la Zagreb, însă sunt conştient că va fi foarte greu"

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, marţi, că îşi doreşte cel puţin o remiză împotriva lui Dinamo Zagreb, chiar dacă gruparea alb-violetă nu mai are nicio şansă de calificare din Grupa A.

"Se poate spune şi că e un experiment, mai ales că nu mai avem nici măcar şanse matematice. Voi folosi jucători care au jucat mai puţin sau deloc. Dinamo reprezintă un adversar valoros, are jucatori cu potenţial. Eu voi putea să mă edific asupra unor jucători pentru retur. Mă interesează să nu pierdem la Zagreb, un egal ne-ar conveni, chiar dacă sunt conştient că va fi foarte greu", a spus Sabău, care s-a referit şi la condiţiile atmosferice nefavorabile în care se va disputa partida: "Vremea va fi pentru ei un adversar în plus deoarece trebuie să construiască, sunt jucători tehnici şi nu le va fi uşor".

Tehnicianul bănăţenilor a vorbit şi despre faptul că disputa se va desfăşura cu porţile închise: "Va fi mai uşor pentru noi pentru că nu avem presiune. Pentru ei va fi însă un dezavantaj".

Partida Dinamo Zagreb-FC Timişoara, din ultima etapă a Grupei A, se va disputa joi, de la ora 20:00.

După disputarea a cinci meciuri, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 07:29 PM
Mesaj: #360
RE: Ştiri Poli Timişoara
Meciul de adio

Partida de la Zagreb ar putea fi ultima pentru Mera, Scutaru, Claudiu Ionescu, Matei şi Arman, sub culorile Timişoarei.

Cinci jucători luaţi de Sabău în lotul pentru Zagreb îşi joacă astăzi viitorul la Poli Timişoara. Neluţu a deplasat în Croaţia un lot format din fotbaliştii care au evoluat mai puţin, tocmai pentru a se edifica în privinţa lor înaintea "curăţeniei" de iarnă. "În 3-4 zile voi anunţa cine va continua cu noi şi cine nu. Nu mai putem avea un lot de 32 de jucători, vom păstra maximum 25", a anunţat tehnicianul bănăţenilor.

Din cei care au mers la Zagreb, vizaţi de remaniere sînt fundaşii Mera şi Scutaru, plus mijlocaşii Claudiu Ionescu şi Ionuţ Matei. Nici situaţia lui Arman Karamian nu este sigură. Atacantul nu a confirmat în turul de campionat şi nici nu a semnat prelungirea contractului scadent în vară.

Cinci certitudini
Poli se va despărţi în această iarnă de slovenii Vrsici şi Rusici, dar şi de slovacul Borbely şi de portughezul Taborda. Rusici nu a evoluat nici un minut în acest sezon din cauza unei accidentări la spate, iar Vrsici, care a bifat 5 meciuri în turul de campionat, a fost lăsat de Sabău să plece mai devreme acasă, din cauza unor dureri la gleznă. Dacă Vrsici, Rusici Borbely şi Taborda vor fi cedaţi definitiv, Brezinsky va fi împrumutat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
3 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut