Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-17-2009, 07:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-17-2009 07:30 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #361
RE: Ştiri Poli Timişoara
Căderi masive de zăpadă şi la Zagreb: gazonul e curăţat încontinuu de ieri!

Nu numai România este afectată de căderile importante de zăpadă din ultimele două zile. Şi în capitala Croaţiei, Zagreb, autorităţile se confruntă cu aceeaşi problemă, iar oficialii de la Dinamo, adversara Politehnicii Timişoara din grupele Europa League, sînt preocupaţi să rezolve cît mai repde situaţia.

Operaţiunea de curăţare a gazonului a început încă de azi-noapte, iar organizatorii sînt încrezători că vor reuşi să îndepărteze zăpada în timp util. Dacă problema va persista, conducătorii lui Dinamo Zagreb vor repeta operaţiunea în această după-amiază.

La această oră, în capitala Croaţiei ninge uşor şi este de aşteptat ca situaţia să fie identică pînă mîine la ora jocului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 07:32 PM
Mesaj: #362
RE: Ştiri Poli Timişoara
Dirijor pentru Poli

Sabău i-a cerut patronului Marian Iancu să-l aducă la Timişoara pe Lucian Sînmărtean.

Ioan Ovidiu Sabău a cerut conducerii fortificarea lotului în iarnă pentru a lua titlul cu Poli Timişoara. "Am discutat cu Marian Iancu de un mijlocaş ofensiv, am propus un nume, el altul şi se pare că sîntem pe aceeaşi lungime de undă. Nu pot să vă spun despre cine este vorba", a declarat "Moţul". "Gazeta" a aflat că jucătorul dorit de Sabău este Lucian Sînmărtean (29 de ani), jucătorul Gloriei Bistriţa, curtat şi de CFR Cluj.

În vară, Sînmărtean a refuzat un salariu de 120.000 de euro propus de Steaua şi a evoluat pentru Bistriţa în tur. S-a certat cu directorul tehnic, Florin Halagian şi a fost exclus din lot. "Pe mine nu m-a sunat nimeni. Nu am vorbit nici cu Sabău nici cu domnul Iancu. Timişoara sună super. Echipă foarte bună, suporteri fanatici, ar fi grozav pentru mine. Dacă vine o ofertă de la Poli, aş fi onorat", a spus fostul mijlocaş al lui Panathinaikos. Pentru a-şi apropia semnătura lui Sînmărtean, oficialii lui Poli trebuie să achite Gloriei clauza de reziliere a contractului, respectiv 50.000 de euro. Timişoara i-a legitimat în iarnă deja pe mijlocaşul angolez Dede (28 de ani) şi fundaşul portughez Tiago Costa (24 de ani).

1 gol a reuşit Sînmărtean pentru Bistriţa în14 meciuri jucate în acest tur de campionat

Întîrzie plăţile

Jucătorii lui Poli nu şi-au încasat salariile pe noiembrie şi au apărut primele nemulţumiri în vestiar. "Normal că sînt nemulţumiri legate de bani, dar sîntem una din echipele la care contractele se plătesc repede. Trebuie să înţelegem că e criză şi să ne uităm lîngă noi, cu echipe neplătite de două-trei luni. Asta nu trebuie să ne afecteze şi nu voi accepta niciodată asemenea lucruri drept scuză", a detaliat Sabău.

Karamienii în picaj
Fraţii Karamian nu au semnat prelungirea angajamentelor cu Poli, scadente în vară, dar Sabău spune că nu acesta este motivul pentru care au fost rezerve la Braşov. "Fraţii Karamian nu au mai jucat din cauza randamentului. Nu mă interesează că nu au semnat contractul. Cînd Artiom juca bine ca fundaş stînga, îmi spunea că îi place să vină din spate, să centreze. Cînd nu îi mergea jocul, îmi explica că el nu e fundaş", a precizat "Moţul".

Bratu salvat de Sabău
La doar o zi după ce anunţase că îi va rezilia contractul antrenorului cu portarii, Marius Bratu, pentru randamentul slab dat de Pantilimon, Marian Iancu s-a răzgîndit. "În urma unei discuţii cu antrenorul, am decis să schimbăm decizia. Am primit nişte detalii suplimentare, pe care eu nu aveam cum să le cunosc şi atunci am considerat că e bine să revin asupra hotărîrii de a renunţa la serviciile sale", a explicat Iancu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 07:33 PM
Mesaj: #363
RE: Ştiri Poli Timişoara
Verde pentru Mejia

FIFA a trimis lui Poli un aviz provizoriu prin care timişorenii pot să îl folosească pe columbian în retur.

După mai bine de trei luni de la venirea la Timişoara, timp în care nu a putut bifa nici un minut într-un meci oficial, Cristian Mejia (19 ani) a primit avizul FIFA pentru a juca la Poli. Chiar dacă litigiul între Deportes Tolima şi gruparea la care s-a format jucătorul, nu se va finaliza pînă la începerea returului, mijlocaşul columbian va putea evolua pentru echipa timişoreană chiar din retur. "FIFA ne-a trimis un aviz provizoriu că se poate legitima. Îl vom putea folosi, din retur, în campionatul intern", a anunţat directorul executiv al lui Poli, Gheorghe Chivorchian. Deşi columbianul este inclus pe lista UEFA, Sabău nu îl va putea utiliza pe Mejia mîine, la Zagreb. "Nu poate juca, deşi noi am insistat. Este specificat clar pe actul primit de la FIFA că nu poate juca în acest meci din cupele europene, ci eventual în campionat", a mai spus Chivorchian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 07:33 PM
Mesaj: #364
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bourceanu: "99,9% din fotbalişti sunt mercenari"

Alex Bourceanu a oferit o perspectivă interesantă asupra fotbaliştilor de azi.

"Trebuie să nu ne mai ascundem şi să avem puterea să recunoaştem că profesionist înseamnă mercenar. A fi mercenar nu înseamnă un lucru rău. Trebuie să ai caracter şi pentru banii pe care îi primeşti să dai totul în teren. Ştiu că fanii se vor supăra pentru că ei nu văd aşa lucrurile, dar asta este realitatea. 99,9 % din fotbalişti sunt mercenari! Astăzi toţi jucătorii spun <<suntem fotbalişti profesionişti...>> când de fapt suntem mercenari. Este ca într-o uzină. Primim o sumă de bani, iar pentru acea sumă trebuie să dăm tot ce avem mai bun din noi. Bineînţeles însă că te poţi ataşa de o echipă sau de suporteri", a explicat Alex Bourceanu la emisiunea 90'.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 09:07 PM
Mesaj: #365
RE: Ştiri Poli Timişoara
"Tameş nu vine, vrea la Dinamo"

Fotbalistul de la FC Argeş nu va ajunge la Timişoara. Transferul a picat, iar patronul Marian Iancu se orientează spre alt jucător.

Propus de Alexa şi lăudat de Sabău, Iulian Tameş ar dori să se întoarcă la Dinamo. Pentru bossul de pe Bega a contat foarte mult dorinţa jucătorului şi în acest moment aducerea lui la Poli este departe de a se realiza. "Tameş a spus că vrea să ajungă la Dinamo, că e dinamovist, nu are cum să vină la Timişoara", a precizat ieri Marian Iancu.

El însă poartă tratative în aceste zile aducerea unui mijlocaş. "Deocamdată nu dau numele pentru că încă suntem în negocieri, dar nu este un jucător liber de contract. Este un jucător care trebuie să înţeleagă că dacă va veni, nu va avea un time-out, la 30 de ani este un transfer de obiectiv care trebuie să cupleze imediat", a spus Iancu. O variantă ar putea fi Lucian Sânmărtean, care nu mai este dorit la Gloria Bistriţa. Clauza sa de reziliere este de 50.000 de euro, iar Neluţu Sabău l-a apreciat enorm cât au lucrat împreună la Bistriţa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 09:09 PM
Mesaj: #366
RE: Ştiri Poli Timişoara
"Se putea mai mult"

Poli joacă azi ultimul meci în acest an. Din păcate pentru bănăţenii conduşi din teren de Dan Alexa, este doar o dispută de palmares, în vreme ce atenţia şi-au mutat-o deja în campionat.

Dane, pentru ce jucaţi în acest meci de la Zagreb?
Întâlnim o echipă foarte motivată, valoroasă, care ne-a pus foarte multe probleme la Timişoara. Ei au încă şanse de a îndeplini obiectivul dacă înving şi va fi foarte greu. Dar şi noi avem orgoliu, jucăm pentru punctele din coeficientul UEFA şi pentru a lăsa o ultimă impresie bună.

Meciul acesta e ultimul înainte de anul nou. Se putea mai mult în această toamnă?
Cu siguranţă se putea mai mult, atât în Europa League cât şi în campionat. După ce am eliminat Şahtiorul, am avut mari speranţe, dar am plătit tribut lipsei de experienţă, iar câteva greşeli individuale au contat mult în eliminarea noastră. Toate aceste jocuri în cupele europene şi-au lăsat amprenta şi pe campionat, noi am fost în multe jocuri din Liga I obosiţi şi cred că şi asta a contat în clasament.

Aveţi de spălat şi imaginea creată după zvonurile din meciul tur?
Nu se poate pune problema astfel. Într-adevăr, a existat o propunere atunci, dar niciodată nu am încercat să implic clubul Dinamo Zagreb în acest scandal, lucru pe care l-am mai spus. Omul care mi-a făcut acea propunere locuieşte în Timişoara, iar noi am prezentat cazul atât celor de la UEFA cât şi autorităţilor din România.

Suporterii croaţi i-au încurajat pe cei de las Dinamo la antrenament, exact cum s-a întâmplat şi cu voi, înainte de meciurile cu UTA.
Da. Toată lumea ştie că suporterii lor sunt fanatici, iubesc fotbalul şi îşi încurajează favoriţii până la sacrificiu. Dar vreau să vă spun că lipsa spectatorilor nu este un lucru care ne avantajează.

Cine crezi că va merge mai departe din această grupă?
Eu cred că Ajax şi Dinamo Zagreb sunt cele mai valoroase echipe din grupă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-17-2009, 09:09 PM
Mesaj: #367
RE: Ştiri Poli Timişoara
Cl. Ionescu: "Facem poza de adio"

Cu opt ore înainte de meciul de la Zagreb, Alexa şi compania s-au relaxat la cumpărături înr-un mall dn capitala Croaţiei.

Fotbaliştii au ales viziteze un mall mult mai mic decât cel din Timişoara, astfel că au ajuns să îl cunoască din scoarţă în scoarţă în mai puţin de două ore. S-au oprit în special în magazinele cu articole sportive şi s-au putut plimba în voie, pentru că localnicii ori nu i-au recunoscut, ori au preferat să nu îi bage în seamă. Buna dispoziţie a fost la ordinea zilei, înaintea ultmului meci dinaintea vacanţei.

Claudiu Ionescu chiar a făcut haz de necaz. La un moment dat, mijlocaşul a făcut o poză de grup cu alţi patru colegi, moment în care le-a spus: "Hai băieţi, facem poza de adio". Gigel Bucur, Alexa şi Maxim s-au plictisit repede şi au preferat să îşi petreacă majoritatea timpului la o cafenea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:44 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-18-2009 09:45 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #368
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău spune că FC Timişoara a meritat să câştige la Zagreb pentru că a fost mai bună

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, joi, după victoria în faţa lui Dinamo Zagreb, scor 2-1, că elevii săi au dat dovadă de atitudine şi au meritat să se impună deoarece şi-au creat mai multe şanse de gol.

"Vreau să îmi felicit jucătorii pentru victorie şi pentru prestaţia din acest meci. Am meritat victoria, pentru că am avut mai multe acţiuni şi oportunităţi. Nu am avut prea multă experienţă la acest nivel, dar am arătat curaj şi iniţiativă. Sunt de părere că am avut partea de cea mai grea grupă din competiţie şi cred că am fost din ce în ce mai buni în ultimele meciuri", a declarat Ioan Ovidiu Sabău, joi seară, după victoria cu Dinamo Zagreb.

"Am pierdut ultimul meci de campionat şi sunt foarte dezamăgit pentru asta, dar şi încântat pentru modul în care jucătorii au reacţionat după acel meci. Sper ca după această iarnă să avem un start bun în campionat şi să terminăm pe un loc de Liga Campionilor", a mai spus Sabău, care a recunoscut că echipa sa a fost mult mai motivată după ce antrenorul Jurcic a declarat că Dinamo Zagreb a făcut la Timişoara cel mai bun joc din Liga Europa, în tur, când s-a impus cu 3-0.

FC Timişoara a învins-o joi, în deplasare, pe Dinamo Zagreb cu scorul de 2-1, în ultima etapă a Grupei A din Liga Europa, şi a obţinut prima sa victorie din acest an în cupele europene. Timişorenii au marcat prin Bucur (67) şi Goga (84), dar şi prin Scutaru, care în minutul 80 a înscris un autogol.

Clasamentul final al Grupei A: 1. ANDERLECHT 11p, 2. AJAX 11p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 5p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 09:45 AM
Mesaj: #369
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "Am câştigat experienţă şi sunt mulţumit, deşi n-ar trebui să spun lucrul ăsta"

Prestaţia bănăţenilor a fost lăudată şi de patronul echipei, Marian Iancu, care le-a dedicat succesul locuitorilor oraşului Timişoara.

"Mă bucur pentru victorie, se vede că jucătorilor le-a prins bine discuţia avută cu mine după meciul de la Braşov şi au demonstrat că pot fi şi serioşi. Mă bucur că putem să le oferim şi noi o bucurie timişorenilor, în aceste zile în care se comemorează 20 de ani de la Revoluţie", a declarat Marian Iancu.

"Am câştigat experienţă şi sunt mulţumit, deşi n-ar trebui să spun lucrul ăsta. Ne-am lovit de o grupă foarte grea şi lipsa de experienţă s-a văzut din plin", a mai afirmat patronul timişorenilor, care a ţinut să precizeze că nu este supărat pe Scutaru, pentru autogolul înscris.

Marian Iancu a mai spus că toţi banii de la UEFA pentru rezultatele din faza grupelor vor reveni jucătorilor, urmând a fi împărţiţi de antrenorul Ioan Ovidiu Sabău, în funcţie de contribuţia fiecăruia.

FC Timişoara a învins-o joi, în deplasare, pe Dinamo Zagreb cu scorul de 2-1, în ultima etapă a Grupei A din Liga Europa, şi a obţinut prima sa victorie din acest an în cupele europene. Timişorenii au marcat prin Bucur (67) şi Goga (84), dar şi prin Scutaru, care în minutul 80 a înscris un autogol.

Clasamentul final al Grupei A: 1. ANDERLECHT 11p, 2. AJAX 11p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 5p.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 01:57 PM
Mesaj: #370
RE: Ştiri Poli Timişoara
"Eroii nu mor niciodată"

Ieri, pentru mai bine de o oră, galeria lui Poli a fost în doliu pentru eroii decedaţi în decembrie 1989. Fanii s-au strâns în faţa Catedralei alături de cei care şi-au pierdut copiii, fraţii, surorile, părinţii sau prietenii în urmă cu 20 de ani.

De acolo, au plecat într-un marş al tăcerii spre Cimitirul Eroilor, îngenunchind în faţa Operei din Timişoara pentru a spune "Tatăl nostru" acolo unde se adunau la Revoluţie zeci de mii de oameni. Pe traseu, fanii s-au oprit pentru o jumătate de oră şi la sediul fundaţiei A.L.T.A.R., unde au luat cuvântul mai mulţi martori ai evenimentelor care au marcat căderea regimului comunist în România. "Cei aproape 500 de participanţi şi-au continuat drumul spre cimitir, strigând «Libertate! Libertate»!", "Păcat de sângele vărsat" şi "Cine este vinovat?".

Marşul galeriei cu un steag al României decupat în mijloc şi îndoliat pe margini s-a încheiat la mormintele martirilor din decembrie 1989, unde au fost lăsate mai multe coroane de flori.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut