Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-31-2009, 12:32 AM
Mesaj: #391
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "M-a impresionat ce-a făcut!"

Revenit după o pauză de 5 luni, cauzată de o ruptură de peroneu, Goga a fost omul turului la Poli în opinia lui Iancu

Atacantul Dorin Goga a fost senzaţia turului la Timişoara. Nu a marcat cît Gigel Bucur în campionat, 6 goluri faţă de 8, dar a demonstrat, cu vîrf şi îndesat, că banii plătiţi pe el, 1,4 milioane de euro în contul lui "U" Cluj, nu au fost aruncaţi pe fereastră. De altfel, Goga e şi remarcatul lui Marian Iancu la capătul unui retur în care Poli s-a clasat la trei puncte de liderul CFR.

"Revenirea lui Goga după accidentare a fost pentru mine o surpriză extraordinară. Este clar că angajamentul jucătorului, abnegaţia lui şi seriozitatea, comparativ cu accidentarea pe care a avut-o, m-au impresionat cel mai mult în acest sezon", a mărturisit boss-ul viola.

Goga a trecut prin momente cumplite în primăvară. În 28 februarie, la meciul cu FC Argeş (2-1) din campionat, atacantul a suferit o fractură de peroneu la piciorul drept. A urmat o intervenţie chirurgicală în Austria şi 5 luni de pauză competiţională. A strîns din dinţi, iar la începutul actualului sezon a revenit în circuit şi a surprins pe toată lumea cu evoluţiile sale.

"Trebuia să trec peste accidentare, nu puteam să cedez din atîta, chiar dacă a fost cea mai grea perioadă din carieră pentru mine", a spus Goga.

8 goluri a marcat Goga pentru Poli în acest sezon, 6 în campionat şi 2 în cupele europene, fiind al doilea în clasamentul golgeterilor echipei după Bucur, care are 11 reuşite

1,25 milioane de euro plus TVA a oferit Poli pentru transferul lui Goga de la "U" Cluj, în vara anului 2008

162 zile a stat pe tuşă Dorin de la accidentarea din 28 februarie şi pînă la revenirea pe gazon, în 9 august, la meciul cu Poli Iaşi (1-1) din etapa a 2-a

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 12:37 AM
Mesaj: #392
RE: Ştiri Poli Timişoara
Vrea întăriri

Sabău s-a declarat nemulţumit de lipsa de constanţă a echipei în tur, deşi echipa e la un pas de lider.

Poli a încheiat campionatul la trei puncte de lider, iar acum pregăteşte returul de campionat, care se anunţă mai disputat ca niciodată. Cu 4 jucători noi, Mansour, Mejia, Dede şi Tiago Costa, antrenorul Neluţu Sabău este încrezător, dar mai aşteaptă întăriri.

- Domnule Sabău, aţi stabilit cu patronul Marian Iancu strategia pentru retur?
- Bineînţeles. Ne-am întîlnit, am discutat, dar deocamdată nu putem trage concluziile finale. Acest lucru îl vom face pe data de 10 ianuarie, cînd revenim la Timişoara şi cînd vom anunţa schimbările care vor avea loc în cadrul echipei.

Lista mai aşteaptă
- Aţi definitivat lista cu jucătorii care vor părăsi echipa?

- Tocmai despre asta este vorba. Mai avem nevoie de puţin timp. Nu pot să spun de exemplu acum că pleacă X sau Y pentru că noi avem nişte tratative cu alţi jucători, iar dacă ele nu se finalizează, atunci mă voi baza pe aceeaşi jucători. Acum dacă spun un nume, că nu m-a mulţumit, peste cîteva zile ce fac? Îi spun că de fapt aveam nevoie de el? Nu este corect nici faţă de jucători şi nu ar fi un comportament normal al unui antrenor.

"Jocul m-a nemulţumit"
- Sînteţi mulţumit de ce a realizat Poli în primele şase luni ale sezonului?

- Cu cîteva minusuri, pot să mă declar mulţumit. A fost un tur bun de campionat, echipa a fost alertă în majoritatea timpului, dar au fost şi cîteva excepţii care m-au nemulţumit, pe care eu sper că le-am rezolvat.

- Fanii timişoreni v-au contestat în repetate rînduri din cauza calităţii jocului. Jocul echipei v-a nemulţumit şi pe dumneavoastră?
- De jocul echipei nu sînt mulţumit. Nu este atît de consecvent pe cît mi-aş dori. Am făcut unele partide foarte bune, iar altele au fost cu probleme. Trebuie să dublăm mereu evoluţiile bune.

3 echipe se află în fața Timișoarei în Liga 1, dar Poli a pierdut cele mai puține jocuri, două

8 victorii a obţinut Poli în tur, cele mai puţine din grupul primelor 6 echipe, marcînd însă 29 de goluri, cele mai multe din Liga 1


"Mansour s-a maturizat"
Neluţu Sabău va putea conta în retur şi pe serviciile senegalezului Gueye Mansour, accidentat în vară, la amicalul cu Debrecen, la genunchiul drept şi operat de ruptura ligamentelor încrucişate şi menisc. "Pe Mansour l-am văzut la Buzău şi din cîte se pare, s-a maturizat foarte mult. L-a motivat faptul că nu s-a contat foarte mult pe el la Poli şi s-a ambiţionat foarte tare. Acum trebuie să confirme evoluţia din cantonamentul de vară şi să nu se mai accidenteze", a spus Sabău.

Soluţia columbiană
După ce l-a ratat pe Lucian Sînmărtean, care a semnat cu FC Vaslui, Poli va conta la mijlocul terenului pe columbianul Cristian Mejia. "Mejia mi-a arătat la antrenamente că are dribling, valoare, îl aştept să confirme şi în meciurile oficiale", a afirmat antrenorul bănăţenilor, Neluţu Sabău. Mejia a venit în vară la Timişoara, dar nu a jucat în nici un meci oficial din cauza lipsei cărţii verzi. FIFA i-a anunţat în această iarnă pe timişoreni că îl pot folosi pe columbian în returul de campionat.

Alături de Petrescu
Neluţu Sabău a dezvăluit că nu este deloc impresionat de alegerea lui Dan Petrescu de a părăsi Urziceniul. "Este o decizie a lui Dan, care trebuie respectată. Eu cred că a ales cel mai bine, s-a gîndit în primul rînd la el şi sînt convins că s-a sfătuit cu mulţi înainte de a face această mişcare. Nu s-a grăbit, iar eu îi urez mult succes pentru că avem o relaţie specială", a explicat antrenorul timişorenilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-03-2010, 03:46 PM
Mesaj: #393
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu ameninţă că vinde toţi jucătorii

Marian Iancu, patronul echipei de fotbal FC Timişoara, a declarat că toţi jucătorii echipei sale sunt de vânzare, supărat că autorităţile locale nu suţin financiar clubul.

"S-a plătit 10% din ceea ce mai aveau de plătit pe 2009. Am acceptat condiţiile de performanţă care ni s-au impus, le-am îndeplinit, iar acum suntem trimişi la cerşit. Poate de aceea şi spun că orice jucător care are oferte poate să plece. Am avut cele mai bune rezultate din istoria clubului şi suntem sfidaţi. Asta este nesimţire!", a declarat Marian Iancu, potrivit postului Realitatea TV.

Conform înţelegerii, Consiliu Local ar fi trebuit să vireze în contul clubului trei milioane de lei, dar FC Timişoara a încasat doar 300.000 de lei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 07:28 PM
Mesaj: #394
RE: Ştiri Poli Timişoara
FC Timişoara l-a achiziţionat pe Laszlo Sepsi de la Benfica Lisabona

FC Timişoara l-a achiziţionat, luni, de la Benfica Lisabona pe fundaşul stânga român Laszlo Sepsi, care a semnat un contract valabil 5 ani cu gruparea antrenată de Ioan Ovidiu Sabău.

"Nu e un pas înapoi sau pe loc faptul că vin din Primera Division în Liga I, ci e un mare pas înainte, pentru că voi lucra din nou cu omul care m-a lansat în fotbalul mare, Ioan Ovidiu Sabău. Mă bucur nespus şi abia aştept să încep pregătirile cu noua mea echipă. Sper să câştig totul în România cu FC Timişoara. Am fost cumpărat definitiv şi am semnat un contract pe 5 ani", a spus Sepsi.

Sepsi a fost achiziţionat de Benfica Lisabona la începutul anului 2008 de la Gloria Bistriţa, în schimbul a 1,5 milioane de euro, moment în care a semnat un contract valabil 5 ani şi jumătatea cu gruparea lusitană. După 6 luni, în care nu a reuşit să se impună ca titular, Sepsi a fost împrumutat pentru un an la formaţia spaniolă Racing Santander, iar la începutul sezonului în curs împrumutul său a fost prelungit pentru încă un sezon.

Luni, Racing Santander a anunţat că Laszlo Sepsi va reveni la Benfica Lisabona încă din această iarnă, deşi împrumutul său ar fi expirat la 30 iunie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-06-2010, 09:18 PM
Mesaj: #395
RE: Ştiri Poli Timişoara
Contra: "Sunt şanse să vin la Timişoara, iar pentru asta voi renunţa la mulţi bani"

Fostul internaţional Cosmin Contra a declarat, miercuri, că există şanse să se transfere la FC Timişoara în această pauză competiţională, iar pentru perfectarea mutării sale pe Bega va renunţa la mulţi bani din contractul cu Getafe.

"Sunt posibilităţi să revin la Timişoara, dar încă nu e nimic sigur. Trebuie să mă înţeleg cu Getafe, însă nu pot aşa repede. Sper ca în maximum 3 săptămâni să rezolv problema. Eu vreau să plec împrumut pentru 6 luni, iar apoi o să devin jucător liber. Îmi doresc să mai joc un an, iar la Getafe se pare că nu se poate. Sunt şanse să vin la Timişoara, însă vin să joc, iar pentru asta voi renunţa la mulţi bani", a spus Contra.

Fotbalistul este convins că a venit timpul ca gruparea alb-violetă să cucerească titlu în Liga I: "Timişoara a investit foarte mult în ultimii ani. După mulţi ani, oraşul Timişoara merită să câştige titlul în România".

Marian Iancu a declarat că şi-l doreşte pe Cosmin Contra din retur la Timişoara, împrumut sau definitiv, însă jucătorul mai este încă 6 luni sub contract cu Getafe. Fotbalistul a evoluat foarte puţin în acest sezon pentru gruparea din Primera Division şi îşi doreşte să fie lăsat să se transfere la altă formaţie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 12:05 AM
Mesaj: #396
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu s-a retras din funcţia de director general al FC Timişoara

Directorul general al FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, luni, că s-a retras din această funcţie, fiind nemulţumit de modul în care autorităţile locale s-au implicat în sprijinirea financiară a clubului bănăţean, dar a precizat că va rămâne în continuare acţionar al acestei grupări.
Funcţia de director general va fi preluată de Gheroghe Chivorchian, preşedintele Comitetului Director.

"Autorităţile de la Timişoara trebuie să plătească banii, a contatat şi ce au făcut ei. E doar o nouă organizare administrativă. Nu mă intersează conflictul cu administraţia locală. E problema noului director general, Gheorghe Chivorchian. Noi ne-am acoperit performanţele, dar trebuie să ne acoperim şi cheltuielile. Să investeşti 35 de milioane într-un club, de fapt în Timişoara, nu face nimeni. Chivorchian va fi cel care trebuie sa acopere cheltuielile, el trebuie să se ocupe de asta. Eu rămân acţionar, voi investi în echipă. Nu vor exista alte repercusiuni, noi trebuie să investim în echipă, suntem echipa cea mai valoroasă a campionatului", a spus Marian Iancu, la sport.ro, citat de prosport.ro.

Iancu este nemulţumit de faptul că autorităţile locale nu au achitat în totalitate sumele promise ca sprijin financiar echipei FC Timişoara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 01:36 AM
Mesaj: #397
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Îl vreau pe Contra!"

Marian Iancu îl vrea pe Contra sub formă de împrumut.

După ce Laszlo Sepsi de la Benfica a ajuns la un acord cu FC Timişoara, Marian Iancu îşi doreşte un nou jucător cu nume mare. Este vorba de fotbalistul lui Getafe, Cosmin Contra, pe care finanţatorul Timişoarei doreşte să-l împrumute cel puţin până în vară.

Marian Iancu spune că Timişoara are nevoie de Contra pentru a câştiga campionatul. "După Sepsi, am alte două ţinte! Mi-aş dori să îl împrumutăm pe Contra, pentru că am nevoie de spiritul lui de luptă. Avem maturitatea sa ţintim titlul şi poate să pună şi el umărul. Îl vreau împrumut cel puţin şase luni", a declarat Marian Iancu la gsptv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 10:07 PM
Mesaj: #398
RE: Ştiri Poli Timişoara
Gigel Bucur poate pleca de la Timişoara. Contra aproape de a reveni pe Bega

Preşedintele clubului FC Timişoara, Marian Iancu, spune că golgheterul bănăţenilor va fi cedat doar dacă va primi o ofertă importantă. În aşteptarea acestei oferte, Iancu îl aşteaptă pe Bega pe Cosmin Contra.

Marian Iancu a declarat, vineri, la sport.ro, că îl aşteaptă la FC Timişoara pe fundaşul Cosmin Contra, de la Getafe. Oficialul bănăţean a explicat că fostul internaţional român şi-a dat acordul pentru a reveni la Timişoara şi că mai trebuie doar să ajungă la un acord cu conducătorii de la Getafe în privinţa termenilor despărţirii.

"Am ajuns la înţelegere cu Contra. El vrea să ne ajute, am găsit o formulă de calcul bună şi pentru el, şi pentru noi, dar acum trebuie ca el să îşi poată rezolva problema cu Getafe. Mi-aş dori să ajungă la noi, pentru că emoţional va conta foarte mult pentru stabilitatea echipei. În prima fază l-am rugat să ne ajute până în vară", a spus Iancu.

Preşedintele FC Timişoara a vorbit şi despre o posibilă plecare a atacantului Gigel Bucur, despre care s-a spus că ar putea ajunge în liga a doua rusă, la Kuban Krasnodar, unde a fost numit antrenor Dan Petrescu. "Gigel Bucur e netransferabil din punctul nostru de vedere, dar dacă jucătorii vor primi oferte importante şi serioase, care să îi indestuleze, atunci nu avem ce face, suntem obligaţi să intrăm în discuţii şi să vedem până unde se poate avansa. În acest moment nu avem nicio solicitare pentru Gigel Bucur, dar dacă va fi sa plece, nu o să îi facem probleme. Suntem pregătiţi să facem faţă unei eventuale plecări a lui, prin revenirea lui Mansour, venirea lui Vazquez şi cooptarea în echipă a lui Mejia", a punctat Marian Iancu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:00 PM
Mesaj: #399
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Aveam nevoie de Sepsi, fraţii Karamyan sînt în ultimele şase luni de contract"

Marian Iancu a vorbit despre transferul fundaşului stînga Laszlo Sepsi la Poli Timişoara.

"Sepsi e al Timişoarei, era nevoie de el la echipă, fraţii Karamyan sînt în ultimele şase luni de contract. Trebuia să aducem un jucător ca el, avem mulţi tineri de mare perspectivă. Sepsi e un jucător de naţională, sper să revină la lot. Avem mare încredere în el. Un milion de euro plus taxe, cam tot pe atăt şi salariul său pe cinci ani. În total 2,3-2,4 milioane de euro. Avem nevoie de valorea tinerilor, iar Timişoara promovează astfel de jucători, ba chiar şi transferă. Am cumpărat un român de 23 de ani de la Benfica. Politica noastră pentru fiecare pauză competiţională este să luăm cîte un jucător tânăr de valoare", a spus Iancu la gsp tv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-10-2010, 05:00 PM
Mesaj: #400
RE: Ştiri Poli Timişoara
Poli a renunţat la Rusici! Vrsici va fi împrumutat în Slovenia!

Directorul general al timişorenilor a anunţat ultimele mutări făcute la echipă.

Gheorghe Chivorchian a anunţat în urmă cu cîteva minute că a ajuns la un acord cu Dejan Rusici pentru întreruperea colaborării şi a discutat şi cu Vrsici, care va fi împrumutat în Slovenia: "Am reziliat de comun acord contractul cu Rusici, iar cu Vrsici am ajuns la un acord să fie împrumutat, pentru a putea juca mai mult. El a spus că are oferte din Slovenia, iar mîine aştept să îmi spună şi echipa unde îl vom împrumuta", a explicat Gheorghe Chivorchian în exclusivitate pentru violamania.

Impresarul celor doi jucători, Cristian Buturugă a anunţat: "Important pentru Rusici este ca să fie sănătos, să-şi poată rezolva toate problemele şi să o ia de la capăt. A trecut prin momente dificile", a spus Buturugă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
8 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut