Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
09-13-2009, 09:42 PM
Mesaj: #41
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Mugurel Buga: "Sînt foarte fericit, nici eu nu mai ştiu de cînd mai marcasem!"

Marcator în meciul de azi Mugurel Buga era extrem de fericit la finalul partidei cu FC Vaslui. Atacantul a reuşit să egaleze după ce vasluienii marcaseră golul de 1-2 prin Jovanovici.

"Am obţinut un rezultat bun, ştiam că o să întoarcem rezultatul, altfel nu mai intram pe teren. Sînt foarte fericit, nici eu nu mai ştiu de cînd mai marcasem. Ne-a ajutat şi Dumnezeu, pînă acum nu prea am fost norocoşi. Sperăm că norocul s-a întors la noi şi o să rămînă cît mai mult!", a spus Buga la finalul partidei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 09:43 PM
Mesaj: #42
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Herea: "Am marcat prima dublă a mea în Liga I! I-o dedic lui Mardare"

Mijlocaşul care a contribuit decisiv la cele două goluri marcate în această seară i-a dedicat reuşitele lui Ştefan Mardare, al cărui frate a fost implicat într-un accident rutier din care a scăpat cu viaţă, însă care a fost fatal pentru iubita sa şi mama acesteia

"A fost un meci greu şi e bine că am reuşit să cîştigăm. Mă bucur că am reuşit să înscriu, e prima dublă de cînd sînt în Liga I. Sînt fericit că am marcat azi şi am făcut un meci bun. I-am dedicat golurile lui Mardare, e colegul meu şi îmi pare rău pentru ce a păţit fratele lui. Şi noi avem fraţi şi ştim cum e. Important e să ridice capul şi să meargă mai departe! Îmi pare rău că Spadacio a ratat acel penalty, trece printr-o perioadă mai grea, dar o va depăşi şi va fi acel Spadacio din sezonul trecut", a zis Herea.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 12:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-14-2009 12:31 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #43
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Manea: "Jucătorii au câştigat 3 puncte capitale împotriva unei echipe care se va bate la titlu"

Directorul tehnic al Rapidului, Nicolae Manea, a declarat, după victoria cu FC Vaslui, că jucătorii giuleşteni au câştigat o partidă capitală împotriva unui adversar foarte bun care, după părerea sa, se va bate la titlu în acest sezon.

"A fost un meci frumos, cu de toate. Am meritat această victorie, jucătorii au adus 3 puncte capitale. Vasluiul se va bate la titlu în acest an, dar noi am fost mai buni. Trebuie să ne mobilizăm cu Craiova în etapa viitoare pentru a nu pierde plutonul fruntaş. Cred că ar fi bun şi un punct în Bănie", a spus Manea, care a venit în locul lui Viorel Hizo la conferinţa de presă de după meci şi a lăudat maniera de arbitraj a lui Augustus Constantin: "Nu avem ce să-i reproşăm centralului după acest meci, nu s-au făcut greşeli mari".

Oficialul rapidist a vorbit şi despre situaţia tehnicianului Viorel Hizo pe banca tehnică a alb-vişiniilor: "Hizo trebuie să reziste, nu avem ce să facem, toţi trebuie să rezistăm acestei presiuni".

Echipa antrenată de Viorel Hizo a învins, duminică, pe teren propriu, pe FC Vaslui, scor 3-2, într-un meci în care Ovidiu Herea a punctat de două ori, iar ambele reuşite ale grupării moldovene i-au aparţinut lui Nemanja Jovanovic.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 01:41 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Iencsi: "A fost un meci nebun! În fotbal nu există frică, cine vrea să joace, bine, cine nu să stea acasă!"

Adrian Iencsi a declarat la finalul partidei că giuleştenii au fost superiori celor de la FC Vaslui. Acesta a precizat că după această victorie trebuie să mai urmeze una, în week-end-ul viitor cu Universitatea Craiova

"A fost un meci nebun, am reuşit să întoarcem de două ori rezultatul. Cea mai bună echipă a cîştigat astăzi, am demonstrat că le sîntem superiori celor de la FC Vaslui. În fotbal nu există frică, cine vrea să joace, bine, cine nu, să stea acasă! Sînt extrem de fericit că sînt la Rapid şi pentru rezultatul de astăzi. Urmează un meci greu la Craiova pe care trebuie să-l cîştigăm. Mă bucur şi pentru Mugurel Buga că a marcat, avea nevoie de acest gol şi sper să o facă de cît mai multe ori de acum înainte", a spus Iencsi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:54 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Urma dezastrul dacă ne bătea Vaslui!"

Viorel Hizo (62 de ani) spune că reuşita lui Herea din minutul 79 a salvat Rapidul dintr-un conflict de proporţii cu toată lumea.

Tensiune maximă şi un puls mărit! Spadacio ratează un penalty, Jovanovici marchează imediat şi Hizo se prăbuşeşte pe bancă cu mîinile-n cap! "Nu-mi venea să cred!", îşi aminteşte tehnicianul. Lovitura liberă a brazilianului Spadacio, spatele norocos al decarului Herea şi Hizo trăia un vis pe Giuleşti.

"Gooool, gooool mă, a dat Herea! Nu pot să cred", tresărea Dulăul. Încă un sfert de oră de chin, de agonie şi la final, extazul oferit de centralul Augustus Constantin. A rămas cîteva secunde pe bancă, transpirat, cu gîndul la soţie, copii şi nepoţi, dar şi la jucătorii săi care au făcut un miracol! Au bătut Vasluiul după o luptă mai ceva ca la Rovine.

- Domnule Hizo a fost un meci nebun!
- Offf, Doamne. Am scăpat de cutremur! Am luptat cum n-am făcut-o niciodată! Nişte jucători extraordinari care şi-au dat viaţa pentru fiecare minge şi au reuşit să cîştige meciul, ca cea mai importantă bătălie din război. Am jucat 90 de minute ca într-o adevărată finală şi s-a văzut că am meritat să cîştigăm acest joc.

- Aţi fost condus de două ori, scîrţîie Rapid în apărare?
- Am luat două goluri din greşelelile noastre. La primul gol al Vasluiului a fost o mare nesincronizare a fundaşilor, care l-au lăsat liber pe Jovanovici şi a marcat de la lîngă Iencsi. La al doilea gol, a fost ratarea lui Spadacio de la penalty şi pe un simplu contraatac au reuşit să înscrie, cu o greşeală copilărească la mijloc şi la apărare.

"Două goluri, zero ocazii!"
- Credeaţi că mai puteţi reveni?

- Am crezut tot timpul şi am şi arătat asta pe teren. Herea şi-a făcut datoria, Buga la fel, dar Spadacio a fost cel care i-a ajutat prin centrările lui. Toţi jucători au fost fantastici, m-au făcut mai fericit ca niciodată! Am avut ocazii clare de gol, am lovit mingea-n bară de trei ori şi am mai avut şapte-opt ocazii clare de a marca. Vaslui cred că e singura echipă din campionat care a marcat două goluri din nici o ocazie.

- V-aţi răzbunat pe vasluieni?
- Nu a fost nici o răzbunare! A fost cel mai nebun meci din ultimul timp. Am jucat mereu pentru noi, n-am jucat să mă răzbun pe nimeni. Trebuia să învingem şi pînă la urmă, cu multe, multe emoţii am reuşit.

- V-a fost rău în timpul meciului, dar şi la .....
- Nu mi-a fost, am trăit mai intens meciul. Aşa e bine, poate cîteodată, să suferi pentru echipa la care antrenezi. Ne-am dat viaţa cu toţii pe teren şi Dumnezeu ne-a ajutat în cel mai greu moment al nostru! Mi-era groază să mă gîndesc la ce urma, la furia fanilor, atacurile conducerii, era un coşmar pentru noi!

"Obligaţi să cîştigăm"
- L-aţi pedepsit pe Herea şi acum a marcat de două ori!

- Păi, pe Herea îl omor dacă nu mă ascultă! I-am zis şi o să-i mai zic de zeci de ori, că degeaba mă mulţumeşte pe mine la antrenamente, dacă în meciuri nu face ce îi spun. A avut şanşă, a muncit şi i-a ieşit. Cînd a greşit şi-a dat seamă, şi uite că acum şi-a adus aminte de sfaturile pe care i le-am dat.

- Urmează meciul cu Universitatea.
- Vreau să mă bucur şi să mă odihnesc după această victorie minunată, apoi să mă gîndesc la următorul meci. Sîntem obligaţi să cîştigăm pentru a demonstra că nu a fost o victorie întîmplătoare pentru noi. O să muncim mult toată săptămîna, şi cu multă concentrare o să reuşim să facem un rezultat mare.

"Am pierdut 15 jucători şi i-am înlocuit cu fotbalişti de Divizia C"
Viorel Hizo, antrenorul Rapidului, spune că a pierdut în ultimul an 15 jucători, care au fost înlocuiţi cu fotbalişti din Divizia C

"Herea este un jucător care a ajutat foarte mult echipa. N-a fost nici o presiune la Rapid, nu ştiu de ce se marşează pe această idee. Într-un an de zile, au plecat 15 jucători, plus Săpunaru şi Despotovici, sînt 17. I-am înlocuit cu jucători de Divizia C. Clubul Rapid, dar şi întreaga ţară, se află în criză", a spus Viorel Hizo la GSP TV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 11:37 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Hizo: "Tinerii noştri vor să le calce pe urme celor care au însemnat ceva pentru Rapid"

Rapid mizează în acest sezon pe mai mulţi tineri jucători, promovaţi de la echipa a doua, iar antrenorul Hizo spune că aceştia muncesc exemplar pentru că-şi doresc să calce pe urmele unor fotbalişti care au devenit emblematici pentru club.

"Nu sînt răzbunător, n-am fost niciodată. Nu am citit nimic toată săptămîna din ce a spus domnul Porumboiu, vreau să evit orice discuţie, nu-mi place polemica. M-am născut într-o zonă din ţară în care polemica nu e pe primul plan. Nu mi s-a făcut rău după meci, nu m-am dus la conferinţă pentru că înaintea jocului i-am zis lui Manea să meargă şi, dacă a fost înainte, era normal să meargă şi după. Conferinţa de vineri a fost programată mai devreme, eu n-am terminat antrenamentul şi, ca să fim punctuali, l-am trimis pe Manea ca să nu aştepte jurnaliştii. E meritul jucătorilor pentru cele trei puncte. Sînt tineri care îşi doresc foarte mult să-i ajungă pe cei care au fost. La Rapid au jucat un Măldărăşanu, un Pancu, Sabău, Ilyeş etc. Jucători foarte importanţi pentru acest club, cum e şi Daniel Niculae, care a şi marcat după mult timp. Poate şi-a revenit cu ocazia asta. Tinerii noştri au în memorie evoluţia celor care au însemnat ceva pentru clubul ăsta. Vor şi ei să ridice o Cupă deasupra capului, să cîştige un campionat, să se bată pentru o cupă europeană", a spus Hizo la Digi TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 02:42 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Hizo: "Probabil că aş fi renunţat dacă nu cîştigam acest meci"

Antrenorul Viorel Hizo a recunoscut că ar fi luat în serios varianta demisiei, dacă echipa sa nu ar fi învins pe FC Vaslui

"Probabil că aş fi renunţat dacă nu cîştigam acest meci. E foarte greu acum să mai vorbesc despre asta, după o asemenea victorie. Am vorbit cu domnul Copos, a urmărit meciul, este mulţumit de echipă, are încredere în noi. Avem ca obiectiv să terminăm în primele 5 locuri, e foarte greu, dar încercăm. Sînt 10 echipe care luptă pentru primele 5 poziţii", a spus Hizo la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 02:45 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Ioniţă e tot atacul

Hizo se bazează pe un singur om de gol pentru Craiova, din cauza accidentărilor lui Răduţă şi Joao Paulo.

Unicul atacant din lotul Rapidului are 20 de ani şi bifase 3 minute în Liga I înaintea meciului cu FC Vaslui. Alexandru Ioniţă făcea parte din lotul primei echipe, dar juca numai la "satelit", în al treilea eşalon. El va fi titular sîmbăta viitoare, la Craiova, fiindcă nu are concurent pe post. Celelalte două vîrfuri sînt accidentate: Răduţă are umărul dislocat, iar Joao Paulo s-a ales cu o leziune musculară la inghinali, motiv pentru care a şi fost înlocuit la pauză.

Copos e fericit de situaţie: "Am scăpat de Djalovici, pe care îl plăteam cu 250.000 de euro pe an, şi i-am forţat pe Ioniţă şi pe Răduţă, copii crescuţi de noi. Joao Paulo a costat un milion şi înseamnă o altă greşeală pe care a făcut-o conducerea, dar asta e, cu portughezul nu avem ce face!". Hizo a numărat jucătorii pe care i-a pierdut într-o jumătate de an: "Au plecat 15 fotbalişti şi pe toţi i-am înlocuit cu oameni din Liga a III-a!".

Ioniţă cîştigă 4.200 de lei pe lună la Rapid. Contra Vasluiului, el a jucat o repriză, timp în care a scos un penalty şi a dat o pasă de gol.

"Plecam dacă nu cîştigam!"
Hizo a confirmat la GSP TV informaţia din Gazeta de duminică, potrivit căreia ar fi părăsit Giuleştiul în cazul unui eşec cu FC Vaslui: "Probabil că n-aş fi rămas în funcţie dacă nu băteam". "Dulăului" i s-a făcut rău după meci, din cauza tensiunii. "Desfăşurarea jocului m-a afectat, dar nu e nici o presiune specială la Rapid, nu ştiu de ce se marşează pe ideea asta".

Ultimele noutăţi:
» Buga a marcat duminică după 17 luni şi 4 zile! Ultima oară înscrisese în Farul-Braşov (1-1). "Pele" mai are contract doar pînă la sfîrşitul turului.
» Lui Dulca (37 de ani) nu-i vine să creadă cine l-a bătut: "Eram uimit cînd vedeam că Iencsi e pe teren, iar eu pe bancă! Bravo lui că e în forma asta şi la 34 de ani!".
» Suporterii i-au cerut iar lui Copos să vîndă clubul. "S-ar putea să fiu în tribună la meciul cu Craiova, în funcţie de program", zice patronul.
» Rapidiştii se plîng că Augustus le-a refuzat două penalty-uri. "Şi Joao Paulo, şi Ioniţă au fost faultaţi în careu, dar arbitrul a considerat că ei simulează", zic şefii pe siteul oficial al clubului.

"Ioniţă are forţă, viteză şi loveşte cu ambele picioare. Eu l-am descoperit într-un amical cu Oţelul, jucat acum o săptămînă" - George Copos, patron Rapid


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 04:32 PM
Mesaj: #49
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Buga: "Dacă vom juca cu aceeaşi atitudine, ne gîndim şi la titlu"

"Pele" Buga a marcat după 17 luni de pauză şi simte că echipa sa se poate bate la titlu, dacă va păstra atitudinea din meciul cu FC Vaslui, cînd Rapid a întors de două ori rezultatul şi a învins cu 3-2.

- Mugurel, cum e să înscrii din nou în Giuleşti?
- Foarte frumos, dar eu mă bucur în primul rînd că a bătut echipa. Am jucat împotriva unei formaţii care se bate la titlu.

- Porumboiu a criticat arbitrajul la final...
- Este normal. Era foarte supărat pentru că echipa lui a condus de două ori şi a pierdut. Aşa aş fi făcut şi eu. Aş fi fost supărat.

- Se bate Rapidul la titlu?
- Noi ne-am propus să ajungem în cupele europene, însă ne gîndim şi la titlu. Dacă vom juca cu aceeaşi atitudine pe care am avut-o acum, nu ar fi exclus.

- Ce a avut Rapidul în meciul cu FC Vaslui?
- Am jucat bine şi contra Timişoarei sau Urziceniului, dar nu am avut noroc. Să zicem că la Astra am făcut un joc mai slab. Acum însă, am avut puterea de a întoarce rezultatul de două ori. Am luptat la sacrificiu şi pînă la urmă ne-a ieşit.

- De cînd nu a mai trăit Rapidul o seară aşa frumoasă?
- De pe vremea lui Răzvan. Atitudinea pe care am avut-o în meciul cu Vaslui a semănat cu cea din Cupa UEFA, de acum 4 ani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 08:58 PM
Mesaj: #50
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Hizo: "Cu jucătorii de la echipa a doua vreau să iau titlul"

Tehnicianul Rapidului a discutat la Fanatik Show, pe Digisport, despre obiectivele sale în acest sezon, spunînd că nu îi e frică să se gîndească la titlu, deşi are la dispoziţie jucători fără experienţă.

"Am speranţe mari anul acesta, pentru că văs cum muncesc jucătorii zi de zi. Din cele şase jocuri un singur meci am evoluat mai prost, în cel de la Astra. Nu ne iertăm acel meci, am tratat foarte prost partida. În celelalte meciuri am avut ghinion. Ne-am creat ocazii dar nu am reuşit să înscriem. Eu vreau să cîştig toate meciurile şi mă gîndesc serios şi la titlu. Ca fotbalist sau ca antrenor, trebuie să te pregăteşti pentru a fi cel mai bun. Partea financiară e un alt aspect. Au plecat jucători de valoare. De exemplu, au plecat Coman, Elinton şi Pardo şi noi am rămas cu trei copii. Ne-am despărţit de 17 jucători în acest an. O echipă poate să aibă rezultate cînd are la dispoziţie un lot de jucători care să aibă continuitate. La noi nu există aşa ceva. Noi avem cîţiva jucători cu experienţă, iar restul sunt de la o echipă din divizia C. Cea mai mare mulţumire este că echipa joacă. Persa a scos în evidenţă jocul bun al Rapidului, tot aşa cum am fost criticaţi în meciul de la Astra. Poate că nu am fost criticaţi suficient totuşi. Dacă nu era acel meci, am fi avut 12 puncte. Nu pot să uit acel meci. Dezamăgirea ar fi fost şi mai mare dacă pierdeam acel meci. Îmi pare foarte rău pentru Nicu Constantin. O să propun ca la meciul cu Universitatea să ţinem un minut de reculegere în memoria acestui "monstru" al actoriei. Îl cunoşteam, venea tot timpul la meciurile Rapidului", a spus Viorel Hizo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut