Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
09-19-2009, 07:38 PM
Mesaj: #61
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Rapid la momentul adevărului

Rapidiştii au pierdut toate meciurile în deplasare, atât împotriva contracandidatelor la primele locuri, Urziceni sau Timişoara, cât şi în faţa nou-promovatei Astra Ploieşti. Cu toate acestea, în primele două cazuri, elevii lui Hizo au lăsat impresia că rezultatul a fost unul mincinos, giuleştenii ratând o mulţime de ocazii pe fondul unui joc apreciat.

Se sparge ghinionul?
O eventuală victorie a "feroviarilor" în Bănie ar întrerupe astfel şirul rezultatelor negative din deplasare înregistrate de formaţia lui Hizo în acest început de sezon. Într-un clasament al meciurilor disputate "afară", giuleştenii impart ultimele două locuri chiar cu formaţia lui Mititelu, fiecare acumulând deja trei înfrângeri din tot atâtea partide. Mai mult, golaverajul este identic, ambele echipe având un singur gol marcat, în raport cu câte cinci primite!

Revine Păun
Rapidiştii nu vor putea conta, nici la acest meci, pe Fernandes şi Răduţă, ambii accidentaţi, dar nici pe aportul lui Marius Constantin, lăsat în afara lotului pentru că nu pare dispus să semneze prelungirea contractului. Totodată, Cesinha şi Pinto sunt incomplet refăcuţi, iar apariţia lor pe teren la meciul de diseară este încă pusă sub semnul întrebării. Aşadar, singura veste bună pentru tehnicianul Viorel Hizo este revenirea lui Păun, internaţionalul de tineret antrenându-se normal în această săptămână şi fiind o soluţie pentru flancul drept al defensivei alb-vişiniilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:45 AM
Mesaj: #62
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "E o victorie importantă în faţa unei echipe care e greu de bătut acasă"

Antrenorul Rapidului, Viorel Hizo, a declarat, sâmbătă, după victoria din deplasare cu Universitatea Craiova, scor 4-3, că echipa sa a demonstrat din nou că e una valoroasă, dar are în continuare probleme de concentrare atunci când conduce, aşa cum s-a întâmplat şi cu FC Vaslui.

"E o victorie importantă, în faţa unei echipe care e greu de bătut acasă. Mă bucur că am marcat patru goluri în deplasare, a contat mult, dar facem în continuare greşeli în faza de apărare. Echipa are caracter şi revine, devine din ce în ce mai puternică şi se bate pentru fiecare punct pus în joc", a spus Hizo.

Formaţia pregătită de Viorel Hizo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon după ce s-a impus, sâmbătă, scor 4-3, în faţa Universităţii Craiova, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, deşi giuleştenii au condus cu 2-0 după 15 minute.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:46 AM
Mesaj: #63
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Lazăr: "Suntem fericiţi că am câştigat cu o echipă foarte bună precum Craiova"

Mijlocaşul Costin Lazăr, autorul golului trei al giuleştenilor, a afirmat la rândul său că succesul de la Craiova este extrem de important, însă nu se gândeşte încă la titlu.

"Am făcut al doilea meci nebun după cel cu FC Vaslui. Dacă o ţinem tot aşa, o să-l băgăm pe domnul Hizo în spital. Suntem fericiţi că am câştigat cu o echipă foarte bună precum Craiova. Acum e prea devreme să ne gândim la titlul, luăm totul pas cu pas", a opinat internaţionalul, adăugând că "mă bucur că George Copos a venit la meci, poate ne-a purtat şi noroc".

Formaţia pregătită de Viorel Hizo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon după ce s-a impus, sâmbătă, scor 4-3, în faţa Universităţii Craiova, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, deşi giuleştenii au condus cu 2-0 după 15 minute.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:47 AM
Mesaj: #64
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
George Copos: "Mi-e frică să mă gândesc la titlu"

Patronul Rapidului, George Copos, a declarat, sâmbătă, după victoria cu Universitatea Craiova, scor 4-3, că este extrem de mulţumit de joc, mai ales că echipa a fost creată în vară şi este una extrem de tânără, dar nu vrea să se gândească la câştigarea titlului.

"Mă bucur foarte mult pentru aceşti copii, am dovedit că suntem un grup unit. Noi am încropit o echipă tânără în vară, Marinescu, Ioniţă sau Helder au fost extraordinari. Chiar şi cu bani mai puţini am reuşit să facem o echipă competitivă. A fost un meci nebun şi chiar îmi pare rău de Craiova pentru că este o echipă valoroasă, merită să fie în primele cinci din ţară", a spus Copos la plecarea de pe arena Ion Oblemenco.

Întrebat dacă Rapid poate câştiga titlul ţinând cont că în singurele două victorii de la Craiova din istorie a şi reuşit să se claseze la final pe prima poziţie, în 1999 şi 2003, Copos a afirmat: "Mi-e frică să mă gândesc la titlu. Pot doar să spun că mă bucur pentru victorie, suntem şi noi în plutonul fruntaş".

Într-o intervenţie ulterioară la postul GSP TV, patronul Rapidului a precizat că nu s-a răzgândit în privinţa vânzării clubului. "Eu mă ţin de cuvânt, am spus că voi renunţa şi acum nu fac altceva decât să ajut clubul, să-l menţin. Discutăm cu un grup de investitori din Germania, nu fac altceva decât să aduc pe cineva care e mai puternic pentru a repeta performanţele pe care le-am avut şi eu".

Formaţia pregătită de Viorel Hizo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon după ce s-a impus, sâmbătă, scor 4-3, în faţa Universităţii Craiova, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, deşi giuleştenii au condus cu 2-0 după 15 minute.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:48 AM
Mesaj: #65
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Hizo va trebui să lucreze mai bine, să menţină scorurile de 2-0"

George Copos a avut numai cuvinte de laudă pentru fotbaliştii Rapidului, după victoria cu 4-3 de pe terenul Universităţii Craiova. Cu toate acestea, finanţatorul din Giuleşti l-a "înţepat" pe tehnicianul Viorel Hizo, după ce Rapidul a irosit în 5 minute un avantaj de două goluri luat pe Ion Oblemenco.

"A fost un meci nebun. Am înscris destul de repede şi din păcate am primit 2 goluri pe care Craiova le-a meritat. Mie îmi pare rău de Universitatea, este o echipă de primele 4 locuri în Liga 1. Domnul Hizo are acum timp să lucreze mai mult şi mai bine, în aşa fel încît atunci cînd are 2-0 să menţină scorul şi acesta să fie rezultatul final. Am dovedit că sîntem un grup unit, o echipă de caracter. Dacă am fi cîştigat şi la Astra, acum eram în primele trei echipe. Nu este uşor acum din punct de vedere financiar. Eu sînt un om de onoare şi atunci cînd am luat o decizie, mă ţin de cuvînt. Nu fac altceva decît să ajut echipa să fim cît mai sus în clasament şi să reuşim să avem jucători buni, la echipele naţionale şi mă bucur mult pentru copiii care au jucat astăzi. Rapid are o echipă foarte puternică, de copii. Noi nu facem altceva decît să încercăm să aducem un investitor mai puternic, pentru a încerca să repetăm performanţele din trecut", a comentat George Copos la finalul partidei cîştigate de echipa sa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:48 AM
Mesaj: #66
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Nicolae Manea: "Am dovedit încă o dată că stăm bine psihic"

Directorul sportiv al echipei din Giuleşti a vorbit despre meciul cu Universitatea Craiova, spunînd că echipa sa ar fi meritat mai multe în acest început de campionat. Oficialul alb-vişiniilor a lăudat prestaţia tînărului atacant Alexandru Ioniţă, considerat unul din cei mai buni jucători ai meciului.

"E o victorie importantă pentru noi, mai ales că ne aduce în plutonul fruntaş. Nu a fost uşor, dar am dovedit încă o dată că suntem puternici din punct de vedere psihic. La începutul campionatului eram lăudaţi pentru joc, dar nu luam puncte. Acum vrem să ne alegem cu ambele. Nu ştiu ce să cred de lipsa publicului de la Craiova. Probabil că şi fanii lor sunt supăraţi pentru începutul acesta de sezon. Am fost să văd meciul lui Internaţional Curtea de Argeş. Eu cred că va trebui să îi luăm în seamă. Sper să nu facă o surpriză şi în Giuleşti", a spus Nicolae Manea la GSPTV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 11:49 AM
Mesaj: #67
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
L-a enervat în 9 minute!

Hizo l-a trimis pe teren pe Constantin în minutul 36 şi l-a înlocuit la pauză, după ce fundaşul a greşit la două goluri.

Marius Constantin a reuşit să schimbe cursul jocului în doar 9 minute, cît a petrecut pe teren. Stoperul a gafat la cele două reuşite cu care Ştiinţa a egalat şi a fost înlocuit la pauză. Intrase în minutul 36, în locul accidentatului Adrian Iordache, marcatorul primului gol al meciului. Mai întîi, Constantin l-a talonat pe Mihai Costea îndelung, fără să-l atace, pînă cînd atacantul a şutat şi a înscris.

În prelungirile primei reprize, Marius a mai gafat o dată. A sărit pe sub minge şi Dorel Stoica a egalat. Hizo a rămas blocat pe bancă, dar a explodat în cabină, unde a anunţat şi schimbarea: "Iese Constantin, intră Mardare". Constantin începuse pe bancă şi meciul cu Vasluiul (3-2), din etapa trecută. "E gras, are 3 kilograme peste greutatea normală", a explicat Hizo. "Dulăul" evitase să-l bage pe Mardare mai devreme, fiindcă fostul internaţional de tineret era demoralizat, din cauza unui grav accident de maşină în care a fost implicat fratele său.

Mititelu, înjurat nonstop
Meciul a fost, pentru fanii olteni, un prilej de a protesta contra patronului Adrian Mititelu. Şeful Universităţii a fost înjurat permanent, încă dinaintea startului jocului. Ambele galerii, şi cea de la Nord, şi cea de la Sud, au lăsat peluzele goale şi au ocupat doar locurile din vîrful sectoarelor respective, tot în semn de protest faţă de patron. Crainicul stadionului a făcut de mai multe ori apel la suporteri să înceteze să mai înjure.

S-a întors Copos
Rapidiştii au fost urmăriţi din tribună de George Copos, după patru etape în care patronul lipsise de la meciurile echipei sale. Copos fusese ultima dată la stadion la Urziceni, unde vişiniii au pierdut, 0-1. Aseară a preferat să stea în lojă, spre deosebire de Adrian Mititelu, care a luat loc la tribuna oficială. Cei doi s-au certat în ultimele două luni pe subiectul Bornescu, portarul pe care giuleştenii au încercat să-l ia gratis de la Ştiinţa.

Ştirile meciului:
- Partida a început cu cinci minute întîrziere, fiindcă s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Nicu Constantin, actorul rapidist decedat marţea trecută.
- Bădoi a fost în premieră oprit în lotul Universităţii. Fundaşul dreapta a început pe bancă meciul cu fosta sa formaţie.
- Fanii rapidişti au aprins o torţă, pe care au aruncat-o pe pistă, în spatele porţii.
- Giuleştenii au cerut eliminarea lui Dilevski, după o fază în care mijlocaşul australian a intrat prin alunecare şi l-a lovit cu ambele picioare pe Marinescu. Balaj i-a dat galben "cangurului".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 08:46 PM
Mesaj: #68
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Schimbarea antrenorilor, bucuria nebunilor"

Antrenorul Rapidului a vorbit in exclusivitate pentru Sport Total FM, despre victoria in fata Craiovei in deplasare, scor 4-3, dar si despre situatia actuala a Stelei. "Dulaul" considera ca victoria din Banie este meritata si spera ca la finalul campionatului sa ocupa un loc pentru Liga Europa.

"Echipa a facut un joc bun, un rezultat pe care il meritam dupa jocurile prestate in deplasare. Pe parcursul jocului am intampinat o serie de probleme. Accidentarea lui Iordache ne-a cam deraglat si am primt doua goluri rapid. Este foarte greu sa revii si mai ales sa dai alte doua goluri Craiovei pe terenul lor. Am primit un gol extrem de usor la 2-0 pentr noi si vina ii apartine lui Marius Constantin pe care l-am schimbat dupa cateva minute. M-am bucurat cand am vazut si suporterii nostri in tribuna. Obiectivul este o clasare in primele 5, practic un loc de Liga Europa, insa ne va fi foarte greu. Avem jucatori tineri si eu nu fac decat sa le acord incredere. Ce sa-mi spuna patronul? Asta e Rapidul.", a spus "Dulaul".

Antrenorul Rapidului si-a spus parerea si despre situatia Stelei: "Cand a gresit Becali? Cand la numit pe Bergodi sau cand la demis? Este o intrebare care trebuie sa si-o puna singur. Acum doua luni Bergodi era bun, iar acum numai este bun. Este o vorba: schimbarea antrenorilor, bucuria nebunilor. Sunt niste reguli la capitolul comportament. Trebuie sa existe un dialog intre aceste parti fara sa se faca prim mass media. Este normal ceea ce se intampla atata timp cat la mijloc este si presa. Domnul Copos vine la vestiar, a fost si in pauza si dupa meci, insa are ceva de spus total diferit legat de jocul echipei. Incurajeaza echipa sau vorbeste cu totul altceva, nimic legat de jocul in sine sau de schimbari. Asa ne-am convenit si asa este bine. Sper sa putem intrerupe sirul de victorii al pitestenilor in deplasare. Dupa aceea avem un joc in Cupa, la Bihor si sper ca dupa aceste meciuri sa vorbim numai de bine.", a incheiat Viorel Hizo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 10:04 AM
Mesaj: #69
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Hizo anunţă că fundaşul a pierdut definitiv echipa din cauza gafelor de la Craiova

Victoria cu Universitatea a făcut şi o victimă la Rapid: Marius Constantin. Stoperul de 24 de ani, prezent la ultimele acţiuni ale "naţionalei", şi-a luat adio de la tricoul de titular. A greşit la două goluri ale oltenilor în doar nouă minute, cît a jucat, punîndu-şi în cap suporterii şi antrenorul.

Hizo a anunţat ieri ce va păţi Marius pentru greşelile din Bănie: "De acum încolo o să stea pe margine şi o să-i privească pe alţii cum joacă fotbal. Îmi pare rău că trebuie să fac asta, dar nu mai pot! Decît să ajung în spital din cauza lui Constantin, mai bine îl scot din echipă". Fanii l-au acuzat şi ei dur pe rapidişti.ro şi aprobă decizia antrenorului. Fundaşul mai are contract cu Rapid doar pînă la sfîrşitul campionatului, dar poate semna de la 1 ianuarie cu orice club interesat de serviciile sale.

"Am discutat cu Constantin, încerc să pricep ce se întîmplă cu el, dar tot nu-mi dau seama cum poate să greşească în felul ăsta!"
DECLARAȚIA ZILEI: Viorel Hizo, antrenor Rapid

"La golul lui Mihai Costea, Marius a greşit că a lăsat mingea să cadă, iar la reuşita lui Stoica a sărit pe sub minge"
Viorel Hizo, antrenor Rapid

10 minute a jucat Marius Constantin, cumulat, în ultimele două meciuri. Stoperul a bifat 1 minut cu Vaslui şi 9 cu Craiova

160 de meciuri a jucat Constantin în Liga I. E la Rapid din 2004, cînd a fost cumpărat de la FC Braşov

Iordache are contractură
Hizo nu-l place pe Marius Constantin, dar mai are o problemă în apărare. Adrian Iordache s-a accidentat la Craiova după ce a marcat şi e incert pentru meciul cu Internaţional Piteşti. Ex-dinamovistul are contractură. Soluţiile disponibile pentru defensivă sînt Iencsi, Mardare şi Ricardo Fernandes. Portughezul revine după două săptămîni de pauză.

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 03:46 PM
Mesaj: #70
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Costin Lazăr: "Mai dau şi eu goluri"

Lazăr a reuşit un supergol la Craiova şi glumeşte pe seama reuşitei sale.

- Costin, cum a fost execuţia cu care ai marcat?
- Sincer să fiu, nici nu am revăzut golul. Ia să mă uit acum pe gsptv.ro, să văd pentru ce mă feliciă lumea! Hmm...Nu e cine ştie ce, credeam că a fost mai spectaculos. Văd că a fost pe colţul portarului. Probabil că Lung nu se aştepta să dau aşa, eram şi cu spatele la el, cred că d-aia l-am surprins.

- De ce înscrii rar?
- E vorba de post, pînă la urmă. Sigur, treaba fiecărui fotbalist e să dea goluri, dar adevărul e că nu-i uşor să fii şi în atac, şi în apărare, să mai dai şi goluri. Bine că am marcat la Craiova, fiindcă mă întrebau toţi prietenii cînd mai înscriu şi eu.

- Herea urmărea şi el mingea pasată de Iencsi. I-ai furat golul?
- Hahaha! Aşa a zis Herea? Lasă, că el e mijlocaş ofensiv, dă goluri mai des.

- Hizo a zis că nu mai suportă tensiunea şi răsturnările de scor. Tu ce spui?
- Eu aşa vreau să fie în continuare, suspans, goluri multe şi să cîştigăm noi întruna. Tensiunea nu e cel mai rău lucru la fotbal. Mai rău e să pierzi, noi de asta trebuie să ne ferim.

5 luni trecuseră de la precedentul gol marcat de Lazăr. A fost reuşit în Cupa României, contra lui Dinamo (2-4)

"Iencsi a recentrat, eu urmăream mingea, dar Costin a fost mai brazilian şi a dat ca Ronaldinho. Asta e, dau şi eu gol în meciul următor" - Ovidiu Herea, mijlocaş Rapid

"Dacă îl blochezi pe Lazăr, Rapidul nu mai joacă nimic! Păcat că noi n-am reuşit, deşi ştiam că el e esenţial pentru giuleşteni" - Eugen Trică, mijlocaş U Craiova

Hizo e la Tribuna Zero
Viorel Hizo va fi azi la Tribuna Zero, de la Europa FM, începînd cu ora 22:30. Antrenorul vine la emisiunea lui Ovidiu Ioaniţoaia ca să explice secretele ultimelor două reuşite ale echipei sale, 3-2 cu Vaslui şi 4-3 la Craiova. Cei care doresc să-i adreseze întrebări tehnicianului pot suna la numărul de telefon 0372.069.599.

Mititelu nu mai vinde bilete
Războiul dintre Mititelu şi suporterii Ştiinţei s-a acutizat în urma înfrîngerii cu Rapid. Patronul a anunţat că nu va mai vinde nici bilete, nici abonamente, fiindcă a fost înjurat de galerie. Trică i-a anunţat pe fani că vrea să aibă o discuţie cu ei, sperînd să-i determine să-şi schimbe atitudinea. (Constantin Păunescu)

"Sîntem SMURD în Liga I"
Rapidiştii se tem să nu repete cu Internaţional dezastrul din meciul cu Astra, pe care l-au pierdut, 1-3. "Trebuie să avem mare grijă, fiindcă noi sîntem ca SMURD în Liga I, avem obiceiul să resuscităm echipele împotriva cărora jucăm. Cu trei puncte luate la Ploieşti, am fi stat foarte bine acum în clasament, dar le-am dat cu piciorul".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut