Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
09-15-2009, 08:59 PM
Mesaj: #51
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "După o înfrîngere, cel mai lung drum e de la banca tehnică pînă la vestiar"

Tehnicianul Rapidului, Viorel Hizo, a vorbit la Fanatik Show, pe DigiSport, despre victoria din meciul cu FC Vaslui, recunoscînd că a avut foarte mari emoţii cînd moldovenii au înscris pentru 2-1. Antrenorul giuleştenilor şi-a felicitat jucătorii pentru că au avut tăria de caracter pentru a reveni în joc.

"După o înfrîngere, cel mai lung drum e de la banca tehnică pînă la vestiar. Nici nu aud înjurăturile din tribună, dar mă gîndesc la toate situaţiile favorabile, la toate deciziile tactice. Un antrenor îşi dă seama de potenţialul echipei după 15 minute, ori noi am jucat foarte bine în meciul cu Vaslui. Am văzut o statistică azi, comandată la o firmă italiană, în care noi am fost superiori la toate capitolele. Totul ne-a fost favorabil, dar nu am reuşit să dăm acel gol care să ne asigure liniştea. Rapidul e o echipă care, la două goluri diferenţă, poate asigura şi spectacol. Jucătorii noştri au dat dovadă de caracter. Intrările lui Ioniţă şi a lui Buga au fost determinante, decisive. I-am felicitat la finalul meciului, i-am îmbrăţişat", a declarat Hizo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 04:59 PM
Mesaj: #52
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Bănuit că se preface

Cesinha zice că are pubalgie, dar şefii nu îl cred. Brazilianul pierde echipa din cauza conflictului.

Cesinha şi Rapid au trecut de la negocieri la scandal! Brazilianul a refuzat să-şi prelungească acordul scadent vara viitoare, iar acum lipseşte de la antrenamente invocînd o accidentare pe care conducerea nu o crede. Pubalgie e diagnosticul din cauza căruia mijlocaşul ofensiv a ratat meciul cu FC Vaslui. "Nu se ştie exact ce are Cesinha, şi nici dacă într-adevăr are ceva", suspectează oficialii.

"Nu-şi mai dă interesul"
Sud-americanul nu o să mai prindă echipa nici după ce revine la antrenamente, mai ales că Herea, înlocuitorul lui în meciul de duminică, a fost decisiv, cu două goluri marcate. "Cesi e oricum cu mintea în altă parte. Nu se mai implică nici în pregătire, nici în meciuri aşa cum o făcea înainte. Probabil se gîndeşte că e în ultimul an de contract şi d-aia nu-şi mai dă interesul", au povestit surse din echipă.

Preşedintele Ion Taban a avut deja o discuţie cu fotbalistul pentru prelungirea contractului, cu acelaşi salariu ca acum, adică 200.000 de euro pe sezon, propunere pe care brazilianul a refuzat-o. Pentru el există varianta revenirii în Portugalia, dar şi a unui transfer la Alania Vladikavkaz, asta dacă formaţia pregătită de Mircea Rednic va reuşi să promoveze în prima ligă din Rusia.

Ce înseamnă pubalgia
"Este cauzată la sportivi de dezechilibrul între masele musculare situate deasupra şi dedesubtul articulaţiei oaselor din zona bazinului. Muşchii aductori ai coapsei sînt prea dezvoltaţi în raport cu musculatura abdominală şi provoacă dureri"

"Îmi pare rău, dar nu vreau să comentez informaţiile. Nu vreau să vorbesc deloc despre Rapid" - Cesinha, mijlocaş Rapid

1 gol a marcat Cesinha în 5 meciuri jucate în acest sezon. A punctat contra lui Poli Iaşi (4-1), în prima etapă


700.000 de euro a plătit Rapid pe Cesinha în vara lui 2007, cînd l-a cumpărat de la Braga

"5 bune din 6"
Hizo crede că Rapid a jucat o singură dată prost: "La Astra a fost vina noastră că am pierdut, dar în rest am avut numai evoluţii bune. Chiar şi cînd am fost învinşi, cum s-a întîmplat la Urziceni şi la Timişoara, ne-am creat ocazii şi doar din cauza ghinionului nu am plecat cu puncte". "Eu mi-aş dori să jucăm mereu prost, dar să cîştigăm", a zis directorul tehnic Manea.

Precaut
Rapidiştii s-au antrenat luni seară prima dată după meciul cu FC Vaslui, dar fără Viorel Hizo. Antrenorul a luat o pauză fiindcă i s-a făcut rău la sfîrşitul meciului disputat duminică. "Dulăul", 62 de ani, e cel mai vîrstnic tehnician din prima ligă. "Nu mi s-a făcut rău, nu am avut nimic. Nu înţeleg de ce se bate monedă pe tema asta!", a comentat Hizo.

Ultimele noutăţi
» Copos a văzut meciul cu Vasluiul din Ucraina: "Eram la Odessa, destinaţia finală a regatei la care am participat şi pe care am cîştigat-o cu un avans de peste o oră".
» În ciuda victoriei de duminică, 47 la sută dintre cei care au votat într-un sondaj de pe rapidisti.ro cred că Hizo ar trebui schimbat din funcţie!
» "Nu e adevărat că Boya a renunţat la 30.000 de euro ca să ne facă vreo favoare, cum a declarat el. Cînd s-a transferat la Grenoble, camerunezul nu mai avea de primit nici un cent de la Rapid", a declarat managerul sportiv Cristian Costache.
» Hizo a povestit ce exemple le dă tinerilor din lot. "Ioniţă, Răduţă şi ceilalţi trebuie să le calce pe urme lui Măldărăşanu, Pancu, Ilyeş, Daniel Niculae. Asta le spun zilnic", a declarat antrenorul la Digi TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 05:00 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-17-2009 03:37 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #53
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Rapidiştii sînt în doliu! Maestrul Nicu Constantin a încetat din viaţă

Actorul Nicu Constantin a încetat din viaţă astăzi, după o lungă perioadă de suferinţă! Acesta a fost internat în luna mai la Clinica de Anestezie Terapie Intensivă a Spitalului Clinic Militar de Urgenţă din Capitală, el avînd o suferinţă pulmonară severă şi alte boli asociate.

Nicu Constantin s-a născut în 31 iulie 1939, în Eforie Sud, judeţul Constanţa şi a fost un suporter declarat al Rapidului. El a compus un cîntec pentru echipa pe care a iubit-o toată viaţa, numit "Hai, Rapid, Rapid!".

Actorul Nicu Constantin a încetat din viaţă, marţi, în jurul orei 16.45, în urma unui stop cardio-respirator, a declarat directorul Spitalului Militar din Capitală, Ioan Sârbu. "Actorul a suferit un prim stop cardio-respirator în jurul orei 14.00, s-a reuşit resuscitarea, însă, după mai puţin de două ore, a suferit un alt puseu, iar manevrele de resuscitare s-au încheiat după aproape o oră, fără nici un rezultat, din păcate", a precizat Sârbu.

A fost vedetă a Teatrului Satiric "Constantin Tănase" din Bucureşti între 1960 şi 2000, unde a susţinut peste 9.000 de reprezentaţii.

Între 1979 şi 1982 a fost actor al Teatrului Naţional de Operetă.

A participat la peste 600 de emisiuni radio şi peste 300 de emisiuni de televiziune.

Şi-a povestit experienţa de viaţă în cartea autobiografică "Ochelarii miraculoşi". A fost distins cu Ordinul Cultural Clasa I şi, în 2001, a devenit Cetăţean de Onoare al oraşului Eforie.

Actorul a jucat în aproximativ 28 de filme, printre care "Împuşcături pe portativ" (1966), "Vin cicliştii" (1968), "Alo, aterizează străbunica" (1981) şi "Ministerul comediei" (1999).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 06:29 PM
Mesaj: #54
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Rapid da, Cottbus nu!

Unul dintre motivele pentru care Lutz Stache a ales să investească la Rapid se referă la raţiuni strict economice. Chiar dacă în ultimii ani a fost contactat să investească la echipe precum Hertha Berlin, Hansa Rostock sau Energie Cottbus, omul de afaceri a refuzat politicos toate aceste oferte.

Explicaţia? Pentru o formaţie care ţinteşte exclusiv evitarea retrogradării în Germania este necesar un buget de minimum 15 milioane de euro. Această sumă, care pe hârtie reprezintă bugetul actual al Rapidului pe câţiva ani, i-ar asigura detaşat germanului primul loc în topul investitorilor din Liga I. Clubul "feroviar" are un buget de aproximativ 5 milioane de euro şi obiectivul de calificare în grupele Europa League.

Regula "50+1"
În Bundesliga este încă în vigoare o regulă care stipulează că persoane sau companii nu pot deţine pachetul majoritar de acţiuni al unui club. Deşi a fost intens contestată, doar Wolfsburg şi Hoffenheim au reuşit să "dribleze" regulamentul. Regula a fost impusă de federaţia germană pentru a se asigura că un club de fotbal nu cheltuieşte mai mulţi bani decât îşi poate permite, evitându-se astfel falimentul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:18 PM
Mesaj: #55
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Copos merge după Bornescu

Patronul Rapidului va fi prezent la meciul cu Universitatea pentru a trata transferul portarului

Nesiguranţa dintre buturile Rapidului a făcut ca Hizo să solicite achiziţionarea urgentă a portarului Mircea Bornescu, fostul jucător al Craiovei, echipă care va primi sâmbătă trupa din Giuleşti. Marinescu este ieşit din graţiile "Dulăului", iar Straton este considerat neexperimentat, în aceste condiţii soluţia găsindu-se în fostul internaţional al Universităţii.

Odată ce comisiile de la LPF au decis ca Bornescu să nu fie declarat liber de contract, giuleştenii încearcă achiziţionarea jucătorului contra unei sume de bani. Meciul de sâmbătă de la Craiova, acolo unde Rapidul va întâlni Universitatea, pare locul ideal pentru a se discuta situaţia lui portarului mult disputat. În acest sens, chiar patronul alb-vişiniilor, George Copos, se va deplasa în fieful oltenilor pentru a discuta cu Adrian Mititelu despre mutarea lui Bornescu la echipa bucureşteană.

Craiova cere o pedeapsă record
Chiar dacă Bornescu, încă sub contract cu Universitatea Craiova, spera să fie declarat liber de contract, lucrurile nu au decurs tocmai cum îşi dorea el. Astfel, pe lângă faptul că nu a fost lăsat să plece fără niciun ban de la Craiova şi a fost suspendat trei luni, portarul riscă şi o pedeapsă record. Oficialii alb-albaştrilor solicită suspendarea lui pentru nu mai puţin de 24 de etape şi daune de 1,5 milioane de euro. Defalcat, aceasta înseamnă un milion pentru tot scandalul iscat în ultima perioadă şi 500.000 de euro bani care reprezintă jumătate din suma cheltuită de olteni cu portarul din momentul în care l-au transferat de la FC Caracal.

150 de mii de euro este salariul promis de giuleşteni lui Bornescu dacă va veni la Rapid, plus 50.000 de euro la semnătură

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:28 PM
Mesaj: #56
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Tricolor" gras!

Hizo îl consideră pe internaţionalul Marius Constantin a treia opţiune ca stoper, fiindcă are 3 kilograme în plus.

Marius Constantin e bun pentru "naţională", dar nu la Rapid! Răzvan Lucescu l-a selecţionat pe fundaşul central de 24 de ani în lotul care a disputat partidele cu Franţa şi cu Austria. La patru zile de la acţiunea "tricolorilor", Constantin a fost rezervă în Giuleşti, contra Vasluiului, fiindu-i preferaţi Iencsi (34 de ani) şi Adrian Iordache (28 de ani). Ultimul nu bifase pînă duminică nici un minut în vişiniu.

Viorel Hizo a explicat la Digi TV motivul pentru care Marius nu mai prinde echipa: "Iar e supraponderal. Are 3 kilograme peste limita normală şi de aceea am decis să-i folosesc pe ceilalţi doi stoperi din lot". Constantin a fost folosit în finalul meciului cu Vasluiul, dar mijlocaş central, nu în apărare.

Minut de reculegere la Craiova
Rapidiştii vor ca meciul cu Universitatea, de sîmbătă, să fie precedat de un moment de reculegere în memoria lui Nicu Constantin. Actorul susţinător al giuleştenilor a decedat marţi. "O să propun ca înaintea partidei de la Craiova să se ţină un minut de reculegere. Îl cunoşteam personal pe marele actor Nicu Constantin, fiindcă venea des la meciurile Rapidului", a declarat Hizo.

Ultimele noutăţi:
» Costin Lazăr s-a accidentat duminică într-un duel cu Temwanjera, nu s-a antrenat luni şi marţi, dar e refăcut şi va juca în Bănie.
» Cesinha a fost criticat pe rapidisti.ro după ce Gazeta a dezvăluit că brazilianul e bănuit de şefi că simulează o accidentare: "Ar trebui să fie lăsat să plece! Mai bine folosim tineri plătiţi de zeci de ori mai puţin".
» Hizo ştie de ce echipa alternează meciurile bune cu cele proaste: "Tinereţea e de vină. Uitaţi-vă la portari: au plecat Coman, Pardo şi Andrade şi am rămas cu trei copii". Marinescu, Straton şi Drăghia, goalkeeperii giuleştenilor, au media de vîrstă 21 de ani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 05:14 PM
Mesaj: #57
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Săracii Ligii

Trei jucători din lotul care va merge la Craiova au cele mai mici salarii din prima divizie.

Cel mai prost plătiţi fotbalişti din campionat joacă la Rapid! Cătălin Straton, Doru Bratu şi Alexandru Ioniţă sînt vişiniii plătiţi cu cîte 12 milioane de lei vechi lunar. Suma reprezintă recordul negativ la nivelul primului eşalon! Cum se explică asta? Toţi trei au jucat în campionatul trecut mai mult la "satelit", în Liga a III-a, şi şi-au păstrat vechile contracte şi după ce au făcut pasul către lotul antrenat de Hizo.

Straton, Bratu şi Ioniţă, 20 de ani fiecare, vor face parte din lotul pe care giuleştenii îl deplasează azi la Craiova, pentru meciul cu Ştiinţa, de sîmbătă. Ultimul dintre ei va fi aproape sigur titular, fiindcă e singurul vîrf apt.

Miliardarul Spadacio
Mai norocoşi decît ei au fost tinerii promovaţi mai demult la prima echipă. Andrei Marinescu, Răduţă şi Păun încasează cîte 42 de milioane de lei vechi pe lună, cît Ioniţă în trei luni şi jumătate! Salariul maxim din lotul Rapidului îi aparţine golgeterului Juliano Spadacio, plătit cu aproape un miliard de lei lunar!

600 de milioane de lei pe lună cîştigă Lazăr, cel mai bine plătit român de la Rapid

3 meciuri a bifat Straton în acest sezon, de fiecare dată integralist. Ioniţă a jucat de două ori, timp în care a dat o pasă de gol şi a scos un penalty. Bratu a fost de mai multe ori rezervă


"Batem Rapidul!"
Oltenii se tem fiindcă au avut un start de sezon prost. "Trei înfrîngeri şi un egal în şase partide sună rău de tot pentru o formaţie precum Universitatea, de aceea spun că nu avem voie să greşim contra Rapidului! Giuleştenii joacă ofensiv de obicei, noi la fel, deci lumea să se aştepte la un meci foarte spectaculos, cu goluri multe!", a declarat Eugen Trică.

Revine Balaj
Meciul Craiova-Rapid va fi primul condus de Cristian Balaj după o pauză de trei luni. "Centralul" din Baia Mare a fost delegat ultima oară la finala Cupei României, CFR Cluj-Poli Timişoara (3-0), disputată pe 13 iunie, partidă în urma căreia Balaj a fost contestat dur de bănăţeni. Arbitrul nu a mai avut de atunci nici un meci, fiindcă mai întîi a fost accidentat şi a ratat testele fizice, după aceea a avut un deces în familie, care i-a prelungit pauza.

Socaciu internat
Autorul imnului Rapidului, Victor Socaciu, e în spital de miercuri noapte. Cîntăreţul suferă de insuficienţă renală şi urmează să fie supus unei intervenţii chirurgicale prin care să i se transplanteze un rinichi nou. Socaciu are 56 de ani şi a cîntat prima oară imnul giuleştenilor, pe versurile lui Adrian Păunescu, în 1980.

Ultimele noutăţi
» Copos şi Manea au mers ieri la priveghiul lui Nicu Constantin, actorul decedat marţi. Constantin a fost un mare susţinător al giuleştenilor.
» Joao Paulo va lipsi două săptămîni din cauza leziunii musculare suferite la meciul cu FC Vaslui. Portughezul s-a accidentat la inghinali şi a fost schimbat la pauza partidei.
» Suporterii l-au votat pe Herea drept omul meciului cu FC Vaslui (3-2). Mijlocaşul a marcat două goluri în meciul de duminica trecută.
» Vali Bădoi ar putea juca mîine împotriva fostei sale echipe. Antrenorul Daniel Mogoşanu vrea să-l titularizeze pe fundaşul dreapta de 33 de ani, transferat recent, pe postul accidentatului Dănănae.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:16 PM
Mesaj: #58
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Hizo: "Trebuie să batem la Craiova pentru a avea continuitate în rezultate"

Antrenorul Rapidului, Viorel Hizo, a declarat, vineri, că echipa sa trebuie să învingă pe Universitatea Craiova pentru a avea continuitate în rezultate şi pentru a urca cât mai mult în clasamentul Ligii I.

"Avem un moral bun după victoria cu FC Vaslui, însă urmează un meci foarte greu cu Universitatea Craiova. Ei vin după o înfrângere, dar au echipă bună, cu jucători foarte valoroşi. Eu vreau să avem continuitate în rezultate şi, pentru asta, trebuie să mergem acolo şi să câştigăm. Până nu reuşim să legăm trei victorii consecutive în campionat nu putem urca în clasament. Dacă vom avea aceeaşi atitudine ca în meciul cu FC Vaslui, cred că putem învinge în Bănie", a spus Hizo.

Partida Universitatea Craiova-Rapid, din cadrul etapei a 7-a a Ligii I, se va disputa sâmbătă, de la ora 21:00, pe stadionul Ion Oblemenco.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:16 PM
Mesaj: #59
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Ovidiu Herea: "La Craiova vom avea o partidă dificilă, însă mergem acolo să învingem"

Mijlocaşul Ovidiu Herea speră să recidiveze şi la Craiova, după cele două reuşite din partida cu FC Vaslui: "Cele trei puncte cu Vasluiul au fost esenţiale pentru moralul nostru. La Craiova vom avea o partidă dificilă, însă mergem acolo să învingem. Sper să înscriu din nou şi să progresez, dar cel mai important este ca echipa să câştige".

Partida Universitatea Craiova-Rapid, din cadrul etapei a 7-a a Ligii I, se va disputa sâmbătă, de la ora 21:00, pe stadionul Ion Oblemenco.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 02:50 PM
Mesaj: #60
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Viorel Hizo: "Trei victorii şi sîntem în vîrf!"

Hizo a calculat că Rapid are program uşor în următoarele etape şi crede că poate să profite.

- Domnule Hizo, sînteţi mai relaxat decît înaintea meciului cu FC Vaslui?
- Echipa are moralul mai bun decît atunci, fiindcă venim după o victorie spectaculoasă. E logic să evoluăm cu altă încredere după ce acum o săptămînă am revenit de la 0-1 şi de la 1-2. Dar nu putem fi liniştiţi, din moment ce jucăm la Craiova. Universitatea e o formaţie puternică, are cîţiva fotbalişti extrem de valoroşi, de care e bine să ţii cont.

- A scăzut miza meciului din cauza faptului că şi Rapid, şi Ştiinţa sînt abia la mijlocul clasamentului?
- Sigur atmosfera din Bănie o să fie încărcată. Meciurile contra noastră i-au mobilizat mereu pe olteni. În plus, mă îngrijorează şi că alb-albaştrii au pierdut etapa trecută, la Iaşi, şi o să fie disperaţi să ne bată. Craiova a început mai greu campionatul, a avut unele probleme, dar le-am zis băieţilor să fie atenţi, deoarece o să întîlnim un adversar extrem de motivat.

"Trebuie să cîştigăm şi afară"
- Nu aţi luat nici un punct din trei meciuri jucate în deplasare. Aţi găsit explicaţia pentru asta?

- Dintre cele trei pierdute, doar ultimul, cu Astra, a fost slab. Dar nu mai contează acum. E important să cîştigăm următoarele trei etape ca să ajungem în vîrful clasamentului, pe poziţiile de cupe europene. Nu ai cum să urci cîteva locuri dacă nu baţi şi afară. Ne trebuie 9 puncte din partidele cu Craiova, Internaţional şi Ceahlăul!
Viorel Hizo

2 victorii au obţinut rapidiştii în cele 36 de meciuri disputate la Craiova! Au mai fost 7 remize şi 27 de succese ale oltenilor

- Aveţi iar probleme de lot importante, un singur atacant la dispoziţie, pe Ioniţă....
- Joao Paulo s-a antrenat separat săptămîna asta, dar a încercat vineri să lucreze normal. Să vedem cum se simte, fiindcă ar putea să fie şi el în lot. Dintre ceilalţi absenţi, Cesinha se pregăteşte la intensitate redusă, de două zile, iar Ricardo Fernandes a făcut doar antrenamente uşoare, din cauza unei fisuri la un deget. Mă bazez pe oamenii pe care îi am la dispoziţie.

"Nu mă gîndesc că ofensiva stă în Ioniţă. Avem absenţe, e adevărat, dar mai există Spadacio, Buga, şi ei jucători de atac!" - Viorel Hizo, antrenor Rapid

"Vreau atitudinea pe care am văzut-o la meciul cu FC Vaslui şi fac pariu că învingem! Avem nevoie de continuitate, fiindcă e păcat să irosim momentele bune" - Viorel Hizo, antrenor Rapid

"Victoria cu Vasluiul a fost esenţială pentru moralul nostru, pur şi simplu ne simţim altfel acum. Merg la Craiova ca să marchez şi acolo!" - Ovidiu Herea, mijlocaş Rapid

Bergodi dorit de Ştiinţa
Adrian Mititelu i-a propus lui Cristiano Bergodi să preia funcţia de "principal" al Universităţii, cum a auzit că acesta a fost demis de Steaua. Patronul Craiovei are o problemă însă: regulamentul nu îi permite italianului să antreneze în Bănie. "Legea e clară şi nu poate fi fentată: un tehnician nu se poate angaja la două echipe din Liga I în decurs de un sezon. Nu văd cum ar putea veni Bergodi la Craiova, n-are nici o şansă", a precizat Mircea Rădulescu, şeful Şcolii de Antrenori.

Bornescu a pierdut 40.000 de euro!
Litigiul dintre Craiova şi Mircea Bornescu a fost cîştigat iar de clubul oltean. Comisia de Recurs a validat decizia grupării de a-l amenda pe portar cu 25 la sută din valoarea contractului şi de a-l suspenda trei luni. Şefii Universităţii au mai deschis un proces, prin care cer ca Bornescu să achite daune de peste un milion de euro şi să stea 24 de etape!

"Vor fi 10-15.000 de spectatori"
Stadionul "Ion Oblemenco" nu va fi plin la ora meciului cu Rapid, conform oficialilor olteni. Ieri după-amiază, la casele de bilete de la stadion era pustiu. "Credem că vor fi 10.000-15.000 de oameni. Vom avea un meci foarte greu, pe care însă trebuie să-l cîştigăm cu orice preţ", a declarat Adrian Mititelu. Copiii sub 14 ani vor avea acces gratuit pe stadion, cu condiţia să fie însoţiţi de o persoană ce posedă bilet, a anunţat conducerea Craiovei.

Ultimele noutăţi:
- Copos vrea să fie în tribună azi, după ce a lipsit la ultimele jocuri ale giuleştenilor: "Să văd dacă ajung, în funcţie de programul pe care îl voi avea sîmbătă".
- Căpitanul Ştiinţei, Dorel Stoica, a acuzat probleme medicale înaintea meciului. "Avea dureri pe os la piciorul drept, însă acum e OK şi va putea juca fără probleme", au explicat oltenii.
- Vali Bădoi a evoluat aseară pentru "satelitul" Primăvara, în Liga a III-a, dar are şanse mari să fie trecut pe foaia de joc la meciul din această seară.
- Michael Baird a acuzat o accidentare ce l-a făcut să nu joace etapa trecută la Iaşi şi nu s-a antrenat la capacitate maximă în această săptămînă. "Sînt 50 la sută şanse să fie în lotul pentru Rapid", a precizat directorul executiv al Craiovei, Dan Stălinescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut