Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Cluj
08-03-2009, 09:55 PM
Mesaj: #1
Ştiri Universitatea Cluj
Aici punem toate ştirile despre Universitatea Cluj...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:42 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Palilla: "Am fost lucrat de Mărginean!"

Divorţ cu poalele în cap între "U" Cluj şi antrenorul Carmello Pallila. Italianul, care nu s-a înţeles încă la bani cu şefii pentru rezilierea contractului, a rămas de ieri şi fără casă şi maşină. Palilla îl atacă în termeni duri pe consilierul lui Florian Walter.

Carmelo Palilla a răbufnit luni seara împotriva şefilor lui "U" din cauză că a fost demis după meciul cu Sănătatea Cluj din Cupa României (scor 0-1).

"Este incredibil ce s-a întâmplat. Eu am acceptat să vin la Cluj pentru proiectul prezentat de patron, potrivit căruia în doi ani trebuia să contruiesc o echipă care să promoveze în al treilea sezon. Dacă ştiam că trebuie să câştig din prima, aduceam jucători profesionişti din Italia. Cred că este vorba despre o trădare a proiectului şi că am fost lucrat de Mărginean. Dacă el nu era la echipă, Walter făcea mai multe pentru "U". Apoi, patronul nu trebuia să se ia după jucătorii care s-au plâns că stau prea mult la soare. 80% dintre jucători sunt ok, ear 20% ar trebui să plece. Dacă aceşti 20% sunt aproape de Walter şi Mărginean, problema e gravă de tot", a atacat Palilla pentru http://www.citynews.ro, arătându-l cu degetul pe Ion Mărginean, omul care, deşi nu mai are nicio funcţie la club, este mâna dreaptă a lui Walter.

A rămas fără casă şi maşină
Italianul şi-a continuat tirada ieri, când a organizat o conferinţă de presă. "Marele meu regret este că am crezut în vorbele celor care mi-au propus proiectul pe termen lung, dar nu am apucat să fac ceva la acest club", s-a plâns Palilla, care în acte este încă antrenorul "şepcilor roşii". "Încă nu mi-am reziliat contractul, trebuie să mă înţeleg la partea financiară cu şefii. Să vedem dacă o vom face, mai ales după întâmplarea de azi (n.r. ieri), când un angajat al clubului mi-a luat maşina şi cheile de la casă", a adăugat italianul. Tehnicianul cere 60.000 de euro pentru a iscăli sentinţa de divorţ, în timp ce Walter nu e dispus să-i dea mai mult de 20.000 de euro.

"Universitatea este norocoasă că are asemenea suporteri, dar în România conducerea se împlică prea mult. Le voi povesti ziariştilor din Italia ce suporteri deosebiţi are Clujul" - Carmelo Palilla

3 partide oficiale a stat Palilla pe banca lui "U", două în Liga a II-a şi una în Cupa României


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:44 PM
Mesaj: #3
RE: Ştiri Universitatea Cluj
A plecat de frica fanilor!

Fosta febleţe a lui Gică Hagi, care l-a inclus în proiectul Poli condus de el, mijlocaşul Laurenţiu Buş este de ieri jucătorul Arieşului Turda, penultima clasată din B2. Tot la Turda a ajuns şi Viorel Sântejudean, iar de azi este aşteptat şi Dan Văscan.

Pentru că fratele lui, Sergiu, joacă la CFR Cluj, Laurenţiu Buş, mijlocaşul Universităţii Cluj, a intrat în dizgraţia fanilor echipei de liga a doua. Fanii l-au înjurat luni seara ca la uşa cortului la antrenament, acuzându-l şi că duce o viaţă nesportivă. Supărat, jucătorul le-a cerut şefilor, imediat după antrenament, să-l transfere la altă echipă.

"Nu mai rezist, vreau să plec. Nu contează unde mă daţi", a spus Buş. Ieri, şefii l-au cedat gratis la Arieşul Turda, iar fostul internaţional de juniori s-a şi antrenat aseară sub comanda lui Alexandru Pelici. Împreună cu Buş a mai plecat la Turda, tot pentru un sezon, atacantul Viorel Sântejudean. "Buş şi Sântejudean sunt jucătorii Arieşului. Marţi seara (n- red) sau cel târziu miercuri dimineaţa vom semna actele", a confirmat preşedintele Virgil Blasiu.

Azi este aşteptat şi mijlocaşul Dan Văscan la echipa turdeană, acesta urmând să fie împrumutat tot un sezon.

150 de mii de euro a plătit Timişoara în vara anului 2006 pentru un împrumut pe un sezon al lui Buş


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 05:40 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Mai bine plec, decât să fac «blaturi»"

Florian Walter, noul patron al "şepcilor roşii", se declară uimit de ce se întâmplă la clubul de sub Feleac. Omul de afaceri a precizat că, dacă nu va fi lăsat în pace şi nu va putea să îşi pună proiectul în practică, va renunţa la investiţia de 2 milioane făcută în această vară la Universitatea Cluj.

"Dar ce eu sunt nebun să ajung ca Ceahlălul Piatra Neamţ care a promovat şi acum e ciuca bătăilor în Liga I? Nu se pune problema, eu vreau să jucăm fotbal. Din câte ştiu, Ţălnar a salvat în anii '90 echipa de la retrogradare. E treaba suporterilor dacă nu îl vor la echipa. Nu am ştiut că acesta este motivul pentru care nu îl doresc, «blaturile». E o totală nebunie ce se întâmplă la clubul acesta, nu mi-am închipuit că voi avea parte de aşa ceva! Nu e linişte niciodată. Daca ei cred că am venit la Cluj să fac «blaturi», atunci mai bine plec eu! Asta este, am dat 2 milioane de euro, rămân fără ei, dar aşa ceva nu am mai văzut! Adică echipa nu are stadion, nu are nimic, vrei să faci ceva şi suporterii nu te lasă! Nu vreau să fac niciun blat, vreau să jucăm fotbal şi să avem rezultate", a declarat Walter pentru http://www.citynews.ro.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 05:15 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Bayano, Busca si Cojocnean sunt accidentati

Fotbalistii de la "U" Cluj au efectuat in aceasta dimineata ultimul antrenament inaintea partidei cu CFR Timisoara. La pregatirea echipei au participat si patru juniori. Deoarece Andrei Voican va lipsi in acest meci, fiind convocat la echipa nationala U-19, cel mai probabil in locul acestuia va fi trecut pe foaia de joc mijlocasul Ciubancan. La antrenametul de astazi s-au pregatit separat, Busca, Cojocnean si Bayano, usor accidentati.

Meciul "U" Cluj - CFR Timisoara se va disputa sambata, de la ora 11:00, la Baza "Clujana", si va fi arbitrata de Claudiu Stefanuti, din Bistrita, ajutat la cele doua margini de Ioan Onicas si Gabriel Birjac, ambii din Zalau.

Pentru Cornel Talnar, acest meci este primul pe banca tehncica a Universitatii Cluj. Partida este transmisa in direct de Pro TV Cluj si in reluare pe sport.ro de la 14:30


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 05:32 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"Ţălnar e blatist"

Problema acceptării noului antrenor a fost dezbătută intens pe forumurile fanilor "şepcilor roşii". Aceştia şi-au amintit de sezonul ‘97-’98, când, potrivit spuselor lor, Cornel Ţălnar a salvat echipa de la retrogradare cu ajutorul "Cooperativei".

Ostilitatea cu care fanii Universtăţii l-au întâmpinat pe Cornel Ţălnar, înlocuitorul lui Carmello Palilla pe banca tehnică, este explicată chiar de suporteri, pe site-ul http://www.ucluj.ro. Astfel, mai mulţi fani dezvăluie că salvarea de la retrogradare cu care se laudă Ţălnar ar fi fost obţinută cu ajutorul "Cooperativei" şi la capătul unui sezon, 1997-1998, plin de blaturi. Partidele pomenite de suporteri sunt cele cu Gloria Bistriţa (2-2) şi Farul Constanţa (3-1), ambele jucate în deplasare spre finalul campionatului, când "şepcile" se luptau cu Chindia Târgovişte pentru evitarea retrogradării.

"Cu Bistriţa, Prunea, care era detaşat la noi de la Dinamo, a apărat un penalty la care executantul i-a arătat unde va şuta. Tot atunci, în contul unei datorii pentru transferul lui Mircea Stan, am primit trei puncte de la Farul. După meci, crainicul radio a refuzat să numească jucătorul partidei", susţine "“MCMXIX", confirmat de un alt internaut.

"Confirm povestea. În acea vreme mi-era ruşine să mai merg cu echipa în deplasări, fiindcă striga lumea după noi pe stradă. De blaturi, evident", zice şi "33".

Walter: "Rămâne Ţălnar!"
Patronul Universităţii s-a supărat la culme pe reacţia fanilor şi a declarat că mai repede renunţă la echipă decât să facă blaturi. "Păi, eu am băgat atâţia bani ca să fac blaturi? Fiecare poate să spună ce vrea. Ţălnar a semnat şi va rămâne la "U". Nu am niciun război cu fanii. Este problema lor pe cine înjură şi ce scandează la meciuri. Eu îmi văd de treaba mea", a spus Florian Walter.

"Probabil că eram în Cooperativă pe atunci. Ţălnar nu este un personaj de care să-mi amintesc foarte multe, dar probabil unii suporteri nu pot uita anumite episoade din acel sezon" - Călin Mişan, suporter "U" Cluj

Vor să boicoteze meciul cu CFR
Fanii Universităţii au propus pe forum şi diverse metode de protest împotriva numirii lui Ţălnar. Unul dintre ei chiar a sugerat ca galeria să intre pe teren, după modelul fanilor lui Dinamo. "Eu zic să întrerupem meciul. Să intrăm pe teren. Dacă nu intrăm acuma tot acolo vom ajunge ... numai că atunci va fi prea târziu ... !!!", este de părere "Bulănosul". Ideea acestuia nu este însă împărtăşită şi de restul suporterilor, mulţi dintre ei chiar îndemnându-i pe fani să uite trecutul lui Ţălnar la "U".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 01:18 PM
Mesaj: #7
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Victorie pentru Ţălnar

Noul antrenor al "şepcilor roşii" a avut parte de o primire cum nu se putea mai bună. O victorie lejeră şi o împăcare nesperată cu fanii, care nu l-au mai contestat, aşa cum s-a întâmplat la primele antrenamente.

Până să se dueleze cu CFR Cluj, aşa cum îşi doreşte patronul Florian Walter, "şepcile roşii" s-au întrecut cu mai modesta CFR Timişoara. O echipă a cărei jucători par să nu înţeleagă de ce Federaţia i-a pus să joace în liga secundă, când ei se pregăteau în linişte pentru Liga a III-a.

'U" Cluj a profitat din plin de amorţeala cu care au jucat oaspeţii şi i-au oferit un debut perfect lui Cornel Ţălnar. Robert Iacob şi Machado au făcut legea pe teren în prima parte şi au anunţat golul lui Lemnaru, care după o pasă de efect a lui Ţene l-a executat pe portarul Cioloca (33). Timişorenii au avut şi ei şansa lor, dar Constantin Popa s-a speriat când s-a trezit singur cu Huţan şi a trimis pe lângă (43). Mult mai sigur pe el a fost brazilianul Machado, care a marcat elegant din careu, pentru liniştea lui Ţălnar (45).

În partea secundă, clujenii au făcut economie de efort, dar şi aşa au continuat să-i preseze pe bănăţenii, care cu actualul lot ar avea bătăi de cap şi în Liga a III-a. Iacob nu s-a lipit la gol, dar a punctat la impresia artistică când a ţintit transversala de la marginea careului (63), iar Danciu nu l-a putut bate pe Cioloca, din careul mare (80). Unguruşan a ţinut să respecte media de cel puţin 3 goluri primite pe meci a bănăţenilor şi l-a învins şi el pe final pe Cioloca (90).

Astfel, Ţălnar debutează cu dreptul şi scapă pentru moment de apostrofările fanilor, iar "U" Cluj rămâne neînvinsă şi speră la promovare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
                   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 01:24 PM
Mesaj: #8
RE: Ştiri Universitatea Cluj
"U" l-a adus pe brazilianul Vitor Huvos şi îl aşteaptă pe Ciapessoni

Joi se încheie perioada de transferuri în Liga a II-a, iar Universitatea trage tare pe ultima sută de metri.

"Studenţii" au anunţat deja legitimarea brazilianului Vitor Huvos (mijlocaş, 20 de ani), iar până mâine e aşteptat să se prezinte în teste şi atacantul uruguayan Martin Ciapessoni -foto-, în vârstă de 24 de ani, care a jucat în liga a II-a din ţara natală.

"El Chape", cum e poreclit jucătorul de la Elbio Fernandez, a marcat 102 goluri pentru formaţia sud-americană în 199 de partide, la care se adaugă şi 85 de pase decisive. Jucătorul, care deţine şi paşaport italian, e aşteptat să ajungă la Cluj în cursul zilei de marţi, însă venirea sa nu e sută la sută sigură, având în vedere că antrenorul Cornel Ţălnar va avea doar trei zile la dispoziţie să-l urmărească la lucru până când se încheie perioada de transferuri.

"Mai avem nevoie de un atacant şi un mijlocaş pe care-i vom aduce până la meciul cu Fortuna Covaci, din etapa viitoare", a declarat "Ţânţarul". Tot antrenorul clujenilor a dezvăluit că primul dintre ei, mijlocaşul brazilian Vitor Huvos, a şi semnat contractul cu Universitatea.

Fotbalistul în vârstă de 20 de ani a jucat ultima dată la Nyon, în liga secundă din Elveţia, unde a fost coechipier cu Gabriel Machado, atacantul "studenţilor". "E un număr zece clasic, tehnic şi cu viziune în joc. Exact ce căuta Universitatea", l-a descris impresarul Virgil Colfescu. Jucătorul "carioca" a semnat un contract pe trei ani cu "U" Cluj, cu opţiune de prelungire pentru încă doi, şi are toate şansele să evolueze în următorul meci al clujenilor, cel din deplasare, de pe terenul Fortunei Covaci.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 01:26 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Transferul lui Miranda a picat

Antrenorul Universităţii, Cornel Ţălnar, a dezvăluit la finalul partidei cu CFR Timişoara, 3-0, că atacantul argentinian Osvaldo Miranda, de la Dinamo Bucureşti, a refuzat în ultimul moment să vină la Cluj.

"Cu Miranda ne înţelesesem în proporţie de 80 la sută la contract şi mai erau doar câteva detalii de pus la punct. în ultimul moment, totul s-a schimbat. Impresarul său nu a fost de acord cu condiţiile, iar jucătorul m-a anunţat că nu mai doreşte să vină", a explicat "Ţânţarul".

Dacă ar fi ajuns la "U", argentinianul urma să încaseze suma de 10.000 de euro pe lună, cel mai mare salariu din istoria clubului. La Dinamo, Miranda e plătit cu 23.000 de euro lunar.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 02:30 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri Universitatea Cluj
Dolha spune pas unui nou angajament

In ciuda insistentelor conducerii, mijlocasul aflat in ultimul an de contract cu Universitatea Cluj refuza prelungirea intelegerii. Otelul si Alba-Iulia stau la pinda si spera sa-l transfere gratis in iarna.

Dat afara de Palilla si rechemat de curind la antrenamente, Bogdan Dolha face ce face, dar nu ajunge la un numitor comun cu cei din conducerea clubului in privinta semnarii unui nou angajament. Mijlocasul se afla in ultimul an de contract, iar in iarna va putea semna gratis cu orice echipa, printre variante numarindu-se Unirea Alba-Iulia si Otelul Galati. Refuzul jucatorului ii nemultumeste cel mai mult pe oficialii Universitatii Cluj: "Pe Dolha nu l-am dat eu afara, ci Palilla. Noi incercam acum sa-l recuperam, sa-l aducem in forma optima, dar el refuza sa semneze un nou contract de joc. Ce putem sa mai zicem acum? I-am spus lui Dolha: Vrei sa pleci, vino cu o oferta concreta si iti dam drumul. Nu ne-a dat nimeni nici un ban pe el, or gratis nu pleaca nicaieri acum. Se afla in ultimul an de contract si banuiesc ca vrea sa semneze gratis in iarna cu cineva. De asta nu vrea sa semneze un nou angajament cu Universitatea Cluj", a explicat finantatorul "studentilor", Florian Walter.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut