Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Craiova
01-14-2010, 09:31 PM
Mesaj: #521
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Valentin Badea şi-a reziliat contractul cu formaţia din Bănie

Atacantul Valentin Badea şi-a reziliat, joi, pe cale amiabilă contractul cu formaţia Universitatea Craiova, la numai şase luni de la transferul în Bănie, şi este al treilea jucător aflat în această situaţie după Dorel Stoica şi Florin Şoavă.

"Nu mi-am dorit să plec de la Universitatea, aş fi vrut să mai joc aici, dar dacă oficialii clubului mi-au cerut asta şi nu am avut ce să fac. Aş fi vrut să fac mai mult pentru echipă şi îmi pare nespus de rău că am prins această situaţie dificilă şi pentru club", a spus Badea.

Totuşi, conform unor surse, atacantul încearcă să negocieze cu Mititelu pentru a-şi primi măcar o parte din restanţe, pentru că nu a mai primit salariul de mai multe luni.

Sosit în vară la Craiova din postura de jucător liber de contract, Badea a evoluat în 13 meciuri în prima parte a campionatului şi a înscris de numai două ori.

Valentin Badea este al treilea jucător care îşi reziliază contractul cu Universitatea în această iarnă, după Dorel Stoica şi Florin Şoavă. De asemenea, australienii Joshua Rose, Josh Mitchell şi Michael Baird negociază cu oficialii clubului în acest sens.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 07:14 PM
Mesaj: #522
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Wobay şi Piţurcă s-au prezentat la vizita medicală alături de juniorii de la Primăvara

Leonezul Julius Wobay şi noua achiziţie a Ştiinţei, Alexandru Piţurcă, s-au prezentat vinerila Policlinica pentru Sportivi din Craiova, pentru a susţine o nouă rundă de teste medicale. Cei doi efectuaseră vizita alături de restul lotului, dar nu efectuaseră toate probele. Astfel, Piţurcă şi Wobay s-au alăturat celor 17 juniori de la echipa a doua a Universităţii, Primăvara.

Jucătorii de la echipa-satelit care au fost la testele medicale sunt următorii: I. Bărboianu, Nedelcovici - portari, Căle, Badea, Stoichiţoiu, Lupu, Bălan, Preduţ, Gugu, Suciu, Geo Mişu, Andruţă, Pătru, Fică, Dăbuleanu, Ciutureanu şi Flori. Niciunul dintre fotbaliştii enumeraţi nu au avut probleme medicale.

Juniorii vor avea liber până luni, la ora 14.30, când va avea loc reunirea lotului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 07:15 PM
Mesaj: #523
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Staţiunea Lara din Antalya va fi „casa“ alb-albaştrilor pe perioada 25 ianuarie - 8 februarie

Universitatea Craiova va pleca pe 25 ianuarie în cantonament în Antalya. Mai exact, Prepeliţă şi compania se vor deplasa în staţiunea Lara şi vor fi cazaţi la Hotelul "Melas".

Alb-albaştrii se vor pregăti pe tărâm turcesc până pe 8 februarie. Până în prezent, oficialii Ştiinţei nu au stabilit în totalitate partidele amicale pe care le vor disputa elevii lui Mark Wotte în Turcia.

De asemenea, până la plecarea în Antalya, alb-albaştrii au un program foarte încărcat. Tehnicianul Universităţii, Mark Wotte, le-a programat elevilor lui câte două antrenamente pe zi, exceptând ziua de duminică şi două şedinţe de pregătire la sală pe săptămână.

Lara este un district al oraşului Antalya, din Turcia. Plaja Lara este una dintre cele mai lungi şi celebre din Turcia

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 07:50 PM
Mesaj: #524
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Stilul olandez, obiect de studiu

Silviu Lung, Doru Isac şi Ovidiu Drinceanu au monitorizat antrenamentul de ieri după-amiază al alb-albaştrilor.

A doua zi de pregătire sub comandă olandeză a însemnat pentru alb-albaştri două antrenamente desfăşurate pe Terenul "Zoltan Crişan".

Pentru a-şi forma de la început o cât mai clară părere despre lotul Ştiinţei, Mark Wotte l-a împărţit în trei şi i-a angrenat pe elevii săi în miuţe disputate aprig, în care jucătorii nu au lăsat deoparte orgoliile şi au ţinut să câştige, dar şi să-l impresioneze prin execuţii pe noul lor antrenor. A lipsit din nou Prepeliţă, a cărui stare febrilă nu s-a ameliorat, în timp ce Wobay a lucrat din nou separat, însă a avut parte şi de minge. De săptămâna viitoare programul echipei va câştiga în intensitate, fiind programat un cantonament preţ de 7 zile până la plecarea în Antalya. La antrenamentul de după-amiază craiovenii au avut parte şi de câteva prezenţe olteneşti mai "exotice", fiind urmăriţi de doi antrenori care lucrează în ţările arabe, respectiv Doru Isac, numit recent antrenor la naţionala de tineret a Qatarului şi Ovidiu Drinceanu.

Wotte a lucrat cu Co Adriaanse
Devenit expert în fotbalul din ţările arabe în perioada prelungită petrecută acolo, Doru Isac colaborează cu fostul antrenor de la Ajax, Alkmaar şi FC Porto, nimeni altul decât olandezul Co Adriaanse. Acesta din urmă a lucrat cu actualul tehnician al Ştiinţei, Mark Wotte, la formaţia olandeză de primă ligă Den Haag, iar apoi i-a succedat pe postul de tehnician la Willem Tilburg. Fiind familiarizaţi cu şcoala olandeză, Isac şi Drinceanu au dorit să vadă metodele de lucru ale noului antrenor al Craiovei, declarându-se impresionaţi de numirea efectuată recent la Universitatea. Isac şi Drinceanu au fost însoţiţi de Silviu Lung, fostul portar al Craiovei Maxima, care şi-a asumat, după propriile spuse, doar rol de "ghid" pentru cei doi.

"Nu vreau să vorbesc de Universitatea, nici ca fost jucător şi antrenor al echipei, se poate interpreta pentru că sunt tatăl unui jucător actual. De altfel, am un pact cu Silviu junior şi i-am promis că nu discut despre evoluţiile sale, iar acasă îi dau doar sfaturi generale, îl las să se coacă singur, să se maturizeze" a spus Silviu Lung, care apreciază şi el numirea lui Mark Wotte în funcţia de antrenor principal: "Dacă e vorba de şcoala olandeză nu poate fi decât un lucru pozitiv, mai multe amănunte nu cunosc şi nici nu l-am întrebat pe fiul meu despre modul său de lucru. Oricum, sunt şi eu alături de echipă şi sper să fie totul bine în acest retur".

Lung senior a fost implicat la Astra Ploieşti, de care s-a despărţit însă, Nicolo Napoli preferând să-l aducă alături pe Massimo Ferraris, fostul antrenor cu portarii al Ştiinţei, înlocuit şi el în iarna aceasta cu olandezul Rene Ponk.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 08:08 PM
Mesaj: #525
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Mă voi strădui să arăt că sunt demn de Universitatea"

Sorin Răducu s-a acomodat repede la Universitatea şi spune că deja observă diferenţe între FC Caracal, echipă de la care a venit, şi Universitatea.

"Este o mare diferenţă faţă de Caracal din toate punctele de vedere, mă aflu la un club mare, cu tradiţie din România. Băieţii m-au primit bine, ne înţelegem şi pot să spun că nu au fost probleme în ceea ce priveşte acomodarea. Pe mulţi dintre colegi îi ştiam deja, lucru care m-a ajutat la sosirea în Bănie", a declarat tânărul fundaş.

De când a venit la Ştiinţa, Răducu şi-a propus să demonstreze că merită să îmbrace culorile alb-albastre: "Primul lucru pe care mi-l doresc este să fiu sănătos, e esenţial pentru mine să mă feresc de accidentări sau să încep cu stângul, cu fel de fel de ghinioane. Dacă voi fi disponibil, voi încerca să demonstrez că merit să fiu aici, că nu s-a făcut o greşeală prin aducerea mea. Mă voi strădui să arăt că sunt demn de Universitatea, deşi nu mulţi mă consideră un fotbalist suficient de bun pentru acest nivel. Vreau să capăt experienţă, să progresez, fiindcă am destule de pus la punct. Recunosc că mi-ar plăcea să am o carieră îndelungată la acest club şi să obţin performanţe, însă revin repede cu picioarele pe pământ. Este foarte greu, trebuie să ieşim din această zonă apăsătoare din clasament, să încheiem campionatul actual cu bine şi vom vedea apoi."

Deşi este conştient că postul lui de fundaş central nu prezintă o concurenţă mare în prezent la Universitatea, Sorin Răducu nu se grăbeşte la şansele lui de a juca în primul 11, ci la o pregătire cât mai bună în această iarnă.

"Chiar dacă nu sunt aşa mulţi fundaşi centrali, cred că cei care se află acum în lot au o anumită valoare. Datorită acestui lucru sunt aici şi au fost menţinuţi în lot. Uneori nu e necesară cantitatea, ci calitatea, însă sunt convins că vor mai exista întăriri în apărare, mai ales în centrul ei. Eu sunt nou-venit, nu pot să mă pronunţ sau să spun exact câte şanse am să devin titular, depinde strict de mine dacă voi câştiga un loc în primul 11. Dacă voi fi serios, voi munci şi voi face tot ce mi se cere din partea staffului tehnic, poate că voi fi recompensat şi cu o ocazie de a juca la un moment dat", a declarat Sorin Răducu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 08:17 PM
Mesaj: #526
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Scopul nostru e să părăsim cât mai repede poziţia a 14-a"

Fundaşul Universităţii Sorin Răducu a vorbit despre relaţia cu antrenorul olandez Mark Wotte: "Cu siguranţă este o experienţă din care avem numai de învăţat, este un antrenor diferit de tot ce am întâlnit până acum. Vine dintr-o zonă renumită şi cred că experienţa, profesionismul şi priceperea sa vor aduce rezultate la Ştiinţa. Cu mine nu a vorbit până acum, s-a adresat mai mult întregului grup. Suntem la început, dar sper să iasă totul aşa cum trebuie, aşa cum este trasat de către conducere obiectivul."

Jucătorul Ştiinţei nu poate vorbi de obiective, dar este convins că, prin multă muncă, alb-albaştrii vor putea ocupa un loc la mijlocul clasamentului la finalul campionatului.

"Trebuie să fim modeşti şi să nu ne propunem lucruri măreţe. Scopul nostru e să părăsim cât mai repede poziţia a 14-a şi să ne îndepărtăm de locurile periculoase, să nu stăm cu griji în finalul campionatului. O clasare undeva la mijlocul ierarhiei se poate realiza, sunt convins. Avem nevoie de o pregătire bună de iarnă, de care cred că se va ocupa cu succes stafful olandez, iar dacă vom elimina erorile din tur, putem avea parte de linişte şi de încredere pentru a pregăti sezonul viitor", a declarat Sorin Răducu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 08:19 PM
Mesaj: #527
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Wobay va fi împrumutat

Julius Wobay nu va mai evolua pentru restul sezonului la Universitatea Craiova, urmând să fie împrumutat, fără vreo pretenţie materială, la o altă echipă, în funcţie de preferinţele şi ofertele pe care le are.

Leonezul a fost cel care a solicitat acest lucru şi a găsit înţelegere atât la clubul din Bănie, cât şi la antrenorul Mark Wotte, urmând să revină la Craiova în vară. Cea mai probabilă destinaţie pentru jucătorul de 25 de ani este o formaţie din ţările arabe, "Ubi" fiind cel care se va decide asupra noului său loc de muncă.

Wobay a evoluat în acest sezon în 17 meciuri pentru Universitatea, marcând două goluri. Leonezul este cel de-al şaselea jucător care părăseşte echipa la mijlocul sezonului, după Stoica, Şoavă, Rose, Mitchell şi Vali Badea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 08:20 PM
Mesaj: #528
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Alb-albaştrii au intrat aseară în cantonament, prima fază a pregătirii urmând a se consuma la "domiciliu"

Reuniţi oficial în urmă cu o săptămână, însă sub comanda secundului Cornel Papură, suplinitor timp de trei zile al lui Mark Wotte, jucătorii olteni au trecut la o cârmuire olandeză de joia trecută.

Şedinţele iniţiale au fost unele de cunoaştere reciprocă, în care tehnicianul batav le-a îngăduit elevilor săi cât mai multă libertate atât în exprimare, cât şi la jocurile tactice, preferând să le studieze reacţiile şi comportamentul la clasicele "miuţe" fără a interveni.

De ieri-seară, Universitatea a intrat în primul cantonament din intersezon, unul care se va desfăşura pe plan local. Baza din Lunca Jiului va găzdui antrenamentele juveţilor timp de o săptămână, atât cât va dura prima etapă din cele două de pregătire. În Craiova, programul alb-albaştrilor va implica două şedinţe zilnice, una dimineaţa, cealaltă după-amiaza, iar la sala de forţă se va merge în două rânduri.

După încheierea antrenamentelor în Bănie, echipa va părăsi ţara cu destinaţia Antalya, oltenii rămânând fideli staţiunii Lara, acolo unde îşi vor aşeza tabăra pentru al doilea an consecutiv.

Între 25 ianuarie şi 8 februarie, Prepeliţă&co vor disputa o serie de partide amicale, nevoia unor astfel de teste fiind admisă şi de Mark Wotte, avid să-şi urmărească jucătorii în cât mai multe meciuri înainte de startul din Liga I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 08:21 PM
Mesaj: #529
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Primul antrenament pe zăpadă al alb-albaştrilor

Alb-albaştrii au început de astăzi nebunia celor două antrenamente pe zi.

În această dimineaţă, Mark Wotte le-a programat elevilor lui o şedinţă de pregătire pe terenul "Zoltan Crişan", fiind de altfel primul antrenament al alb-albaştrilor pe zăpadă, după ce, săptămâna trecută, Prepeliţă şi compania au îndurat doar frigul la şedinţele de pregătire. În această după-amiază, juveţii au un antrenament la sala de forţă. Jucătorii Ştiinţei trag tare pentru a-l impresiona pe olandezul Mark Wotte, pentru că, din întreg lotul de 27 de jucători, patru sau cinci nu vor face deplasarea în Antalya, acolo unde Universitatea se va afla în cantonament de pe 25 ianuarie până pe 8 februarie.

De asemenea, oficialii Universităţii caută ca, la finalul acestei săptămâni, până la plecarea în cantonament, alb-albaştrii să susţină o partidă amicală, în cazul în care şi vremea le permite, cu una dintre echipele din zonă, cel mai probabil cu Gaz Metan CFR Craiova. Mai multe date despre desfăşurarea sau nu a amicalului vor fi comunicate în zilele următoare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-06-2010, 03:24 PM
Mesaj: #530
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Prepeliţă: "Ar fi extraordinar să începem returul cu o victorie împotriva lui Dinamo"

Mijlocaşul Craiovei se gândeşte deja la prima confruntare din retur, cea care va avea loc în "Ştefan cel Mare", şi spune că el şi colegii săi vor face tot posibilul să câştige cele trei puncte.

„Ar fi extraordinar să începem cu o victorie în Ştefan cel Mare, mai ales că nu am mai câştigat de mulţi ani acolo. Ne antrenăm cu gândul la acest meci şi sperăm să le facem o bucurie suporterilor la debut”, a declarat Andrei Prepeliţă, conform editie.ro.

"Antrenorul ne-a spus că suntem în grafic, aproximativ la 80 la sută din potenţial şi că evoluăm pe zi ce trece. Se integrează treptat şi nou-veniţii, sperăm să-i suplinească pe cei care au părăsit echipa. Am înţeles că vor mai veni doi brazilieni, e bine că ne întărim", a adăugat mijlocaşul Craiovei.

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut