Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Universitatea Craiova
01-03-2010, 03:26 PM
Mesaj: #511
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Florin Costea, spre Premier League!

Florin Costea nu duce lipsă de oferte, iar 2010 se pare că îl va găsi pe atacantul Craiovei la o altă echipă. După ce scoţienii de la Celtic şi-au manifestat interesul pentru vârful de 24 de ani, alte două formaţii din Marea Britanie s-au arătat dispuse să negocieze cu Adrian Mititelu pentru vedeta sa.

Surse apropiate jucătorului susţin că e vorba de două echipe "de mijlocul clasamentului" din Premier League. Cele două grupări s-au arătat dispuse să achite 4.5 milioane de euro pentru atacant, sumă pentru care patronul Universităţii ar accepta să renunţe la principalul marcator al Ştiinţei. Data la care jucătorul îşi va cunoaşte viitoare destinaţie în proporţie de 90% este 6 ianuarie, moment în care oficialii celor două formaţii în cauză vor decide dacă vor înainta o ofertă scrisă Universităţii Craiova.

"Nu ştiu dacă voi pleca de la Universitatea, vom vedea după sărbători. Nu îmi doresc neapărat să plec, vom vedea ce va fi. Deşi după patru ani la Ştiinţa, poate a venit momentul să plec. Anul 2009 a fost foarte bun pentru mine şi sper ca 2010 să fie cel puţin la fel de bun", Florin Costea.

8 goluri a înscris Fl. Costea în tur

4.5 milioane de euro ar putea încasa Universitatea Craiova de pe urma lui Florin Costea

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-03-2010, 03:27 PM
Mesaj: #512
RE: Ştiri Universitatea Craiova
"Joia viitoare vine în România!"

Cu toate că anunţase iniţial că îşi doreşte cu orice risc să părăsească echipa, se pare că Julius Wobay a revenit la sentimente mai bune faţă de Universitatea Craiova. Leonezul i-a contactat în această după-amiază pe oficialii Ştiinţei, pentru a-i asigura că se va prezenta la echipă.

"M-a sunat Wobay să mă întrebe când e reunirea şi mi-a spus că joia viitoare va fi în România", a declarat directorul sportiv al Ştiinţei, Vlad Roşca. Vineri, 8 ianuarie, străinii din lotul Ştiinţei sunt aşteptaţi să se prezinte la Policlinica sportivă din Craiova, pentru a efectua vizita medicală.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-03-2010, 03:28 PM
Mesaj: #513
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Mark Wotte s-a înţeles cu Craiova!

Universitatea Craiova este foarte aproape de a pune punct perioadei de incertitudine în ceea ce priveşte banca tehnică.

După demiterea lui Eugen Neagoe şi negocierile prelungite cu Victor Piţurcă, oltenii par să se fi oprit asupra variantei olandeze, Mark Wotte fiind în pole position pentru preluarea echipei în această iarnă.

Presa olandeză anunţă deja că antrenorul a bătut palma cu Ştiinţa şi că va merge săptămâna viitoare în Bănie pentru a semna contractul. "Mark Wotte şi-a găsit, în sfârşit, loc de muncă. Fostul tehnician al lui Willem II va lucra în România, la Universitatea Craiova, ca antrenor principal", se menţionează pe site-ul http://www.goal.com/nl/. La rândul său, trustul regional de radio şi TV RTV Rijnmond dă ca sigură preluarea Craiovei de către tehnicianul olandez: "Mark Wotte va călători în următoarele zile în România pentru a semna contractul cu Universitatea".

Informaţiile din presa olandeză sunt confirmate şi de pagina personală de pe Wikipedia a antrenorului de 49, unde este trecută deja noua sa echipă: Universitatea Craiova.

Wotte a mai lucrat ca antrenor la VV Rijswijk, ADO Den Haag, FC Utrecht, Den Bosch, naţionala de tineret a Olandei, Feyenoord (director tehnic), Willem II, Waalwijk, Al Ahli şi Southampton.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 09:08 PM
Mesaj: #514
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Dorel Stoica a semnat un contract valabil 6 luni cu formaţia Al Ettifaq

Fostul căpitan al echipei Universitatea Craiova, Dorel Stoica, a semnat un contract pe 6 luni cu gruparea saudită antrenată de Ion Marin, Al Ettifaq, cu opţiune de prelungire cu încă două sezoane, informează, marţi, presa arabă.

"Mi-am reziliat contractul cu fosta mea echipă, Universitatea Craiova, şi am venit aici la insistenţele domnului Ion Marin, un antrenor pe care îl respect foarte mult. Trebuie să mă adaptez cât mai repede la noua situaţie şi sper să fac aici o treabă cât mai bună", a spus Stoica, la prezentarea oficială.

Dorel Stoica nu este singurul jucător român transferat de Al Ettifaq în această iarnă, atacantul Cristian Dănălache semnând şi el cu gruparea pregătită de Marin. Acesta a declarat la prezentarea oficială că este obişnuit cu presiunea şi nu va avea probleme în a se adapta, dar şi că abia aşteaptă să îl întâlnească pe Mirel Rădoi, care evoluează la Al Hilal.

Dorel Stoica a ajuns la Al Ettifaq după ce şi-a reziliat contractul cu Universitatea Craiova, formaţie de la care a plecat pentru că nu s-a înţeles cu patronul Adrian Mititelu asupra prelungirii înţelegerii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 07:00 PM
Mesaj: #515
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Olandezul Mark Wotte a semnat un contract cu gruparea din Bănie

Olandezul Mark Wotte va fi noul antrenor al Universităţii Craiova după ce a semnat, joi, un angajament valabil pe un an şi jumătate cu alb-albaştrii.

Tehnicianul Mark Wotte a semnat cu echipa Universitatea Craiova fără ca oficialii clubului să-i impună acestuia îndeplinirea vreunui obiectiv.

Mark Wotte are 49 de ani şi în trecut a mai antrenat formaţii precum ADO Den Haag, FC Utrecht, RKC Waalwijk, Southampton, dar şi naţionala U21 a Olandei.

Tehnicianul olandez a preluat Universitatea Craiova într-un moment în care echipa este clasată pe locul 14 şi are numai 17 puncte acumulate în 17 etape.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 07:14 PM
Mesaj: #516
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Wotte: "Sunt foarte fericit să fac parte dintr-un club mare şi de tradiţie"

[Imagine: -Mark-Wotte-a-semnat-cu-Universitatea]

Noul antrenor al Universităţii Craiova, Mark Wotte, a declarat, joi, că se simte onorat de faptul că va antrena o formaţie care are tradiţie în fotbal, motiv pentru care va încerca să readucă gruparea din Bănie în topul echipelor din România.

"Sunt foarte fericit să fac parte dintr-un club mare şi de tradiţie, aşa cum e Universitatea Craiova şi care are culorile mele favorite, alb şi albastru. Vom începe munca de miercurea viitoare, suntem pe o poziţie dificilă în campionat şi trebuie să creştem pentru a ajunge acolo unde merităm şi unde este locul acestei formaţii": a spus Mark Wotte, după semnarea contractului cu Universitatea Craiova.

Finanţatorul grupării din Bănie, Adrian Mititelu, a precizat ce semnificaţie are pentru echipă aducerea lui Mark Wotte: "La 5 ani de când am preluat clubul, Universitatea are un antrenor din altă categorie. Am semnat pe un an şi jumătate, dar presimt că înţelegerea se va prelungi. Din această iarnă vor fi multe schimbări la echipă, va fi o invazie de profesionişti olandezi la noi în club şi din martie vom instala un nou manager la Universitatea. Vor veni cel puţin 6-7 olandezi pentru a transforma Universitatea într-un club occidental. Am mare încredere în ei, pentru că sunt cei mai buni în fotbal. Încă din vară am vrut să creez o colonie olandeză la Craiova, dar nu mi-a ieşit".

"Sper ca Wotte să aibă şi noroc, pentru că încrederea mea în el este totală, indiferent de rezultatele pe care le va avea. Sunt sigur că pasul acesta pe care l-a făcut Universitatea va fi urmat şi de alte echipe din România, pentru că performanţa are nevoie de meseriaşi. Acesta este un nou început pentru Universitatea Craiova", a adăugat Adrian Mititelu.

Olandezul Mark Wotte a semnat, joi, un angajament valabil un an şi jumătate cu echipa Universitatea Craiova, fără ca oficialii clubului să-i impună îndeplinirea vreunui obiectiv.

Mark Wotte are 49 de ani şi în trecut a mai antrenat formaţii precum ADO Den Haag, FC Utrecht, RKC Waalwijk, Southampton, dar şi naţionala U21 a Olandei. Acesta a preluat Universitatea Craiova într-un moment în care echipa este clasată pe locul 14 şi are numai 17 puncte acumulate în 17 etape.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 08:38 PM
Mesaj: #517
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Alexandru Piţurcă va semna un contract cu formaţia din Bănie

Atacantul Alexandru Piţurcă a declarat, joi, că a ajuns la un acord verbal cu patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, şi spune că oferta primită de la gruparea din Bănie este singura pe care a luat-o în calcul în această pauză competiţională.

"Eu m-am înţeles cu domnul Mititelu, dar încă nu am semnat nimic, iar zilele astea urmează să ne întâlnim pentru a parafa actele. Oferta de la Universitatea Craiova este prioritară pentru mine, nu mă interesează nicio altă ofertă în acest moment", a spus Piţurcă.

Fiul fostului selecţioner Victor Piţurcă va ajunge la Craiova din postura de jucător liber de contract după ce luna trecută şi-a reziliat înţelegerea cu FC Braşov.

În vârstă de 26 de ani, Piţurcă jr a mai evoluat în carieră pentru Steaua, Regensburg, FC Caracal, ŢSKA Sofia şi Pandurii Târgu Jiu. În sezonul 2005-2006, atacantul a îmbrăcat tricoul Universităţii Craiova, când aceasta activa în eşalonul secund, dar în 11 meciuri jucate nu a marcat niciun gol.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 07:05 PM
Mesaj: #518
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Florin Costea: "Sper ca Wotte să facă treabă bună şi să aducă un trofeu Craiovei"

Golgheterul Universităţii Craiova, Florin Costea, a declarat, vineri, la vizita medicală, că speră ca numirea lui Mark Wotte să fie de bun augur, iar în sezonul viitor antrenorul olandez să aducă şi un prim trofeu grupării din Bănie.

"Am vorbit cu mulţi oameni şi toţi mi-au spus că au o părere foarte bună despre antrenorii olandezi. Sper ca Wotte să facă treabă la Craiova şi să aducă un trofeu acestei echipe. Anul acesta nu mai e cazul, dar poate în sezonul viitor", a spus Costea.

Atacantul a fost uimit atunci când a fost anunţat că este cel mai în vârstă jucător prezent la vizita medicală: "M-am şi speriat când am ajuns la policlinică. Să fiu cel mai bătrân jucător la doar 24 de ani e ceva inedit, dar tinerii Craiovei au talent, şi eu am fost acum câţiva ani în postura lor".

Fratele şi colegul lui Florin din atacul Universităţii, Mihai Costea, aşteaptă că Wotte să revigoreze formaţia din Bănie după turul de campionat dezamăgitor. "Domnul Wotte sperăm să facă treabă cât mai bună, are tot sprijinul nostru, aşa cum l-au avut şi ceilalţi antrenori, important este să ne ridicăm cât mai repede", a afirmat acesta, adăugând că "m-aş bucura pentru fratele meu să plece la o echipă importantă, dar dacă rămâne aici trebuie să-şi facă treaba cât mai bine".

Fundaşul Valerică Găman este la fel de încântat de numirea olandezului: "Am încredere că Mark Wotte va face treabă bună, deoarece vine din cea mai bună şcoală de antrenori din Europa".

Lotul formaţiei Universitatea Craiova a efectuat, vineri dimineaţă, vizita medicală la policlinica sportivă din localitate, la care au fost prezenţi 20 de jucători, cu excepţia celor care nu locuiesc în zona Olteniei şi a străinilor.

Singurele noutăţi de la vizită au fost Cosmin Gângioveanu, revenit de la FC Vaslui după împrumut, Alin Buleică şi Cătălin Crăciun, reveniţi de la Gaz Metan CFR Craiova, dar şi Irinel Găman, fratele lui Valerică Găman, revenit de la CSM Râmnicu Vâlcea. De asemenea, a fost prezent şi Daniel Giurcă, promovat de la echipa secundă a grupării din Bănie.

Restul jucătorilor sunt aşteptaţi să sosească la echipă în zilele următoare, iar luni vor efectua vizita medicală.

Lotul prezent la vizita medicală: Lung, Mecea, Giurcă, Ologu, Roman, Crăciun, Dina, Buşu, Nicolae, Barbu, Firţulescu, Gângioveanu, Popescu, Gogoşoiu, I. Găman, V. Găman, Buleică, Bărboianu, Fl. Costea, M. Costea.

Formaţia din Bănie nu şi-a programat niciun stagiu de pregătire pentru această iarnă deoarece oficialii au aşteptat rezolvarea problemei cu antrenorul principal. Joi, olandezul Mark Wotte a semnat un contract până în 2011, astfel că în câteva zile se va perfecta şi programul de iarnă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 10:23 PM
Mesaj: #519
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Alex Piţurcă a semnat pe 3 ani şi jumătate cu echipa pregătită de Mark Wotte

Atacantul în vârstă de 26 de ani Alexandru Piţurcă a semnat, luni, un contract valabil până în vara lui 2013 cu Universitatea Craiova, informează site-ul oficial al clubului din Bănie.

Fiul fostului selecţioner al României, Victor Piţurcă, a mai jucat până acum pentru Steaua, Regensburg, FC Caracal, ŢSKA Sofia, Pandurii Târgu Jiu şi FC Braşov, dar şi pentru Universitatea Craiova, în sezonul 2005-2006, atunci când a bifat 13 apariţii pentru formaţia olteană şi un gol marcat. Alex Piţurcă a ajuns la Craiova din postura de jucător liber de contract, după ce luna trecută şi-a reziliat înţelegerea cu FC Braşov.

Altfel, sursa citată anunţă că Florin Şoavă şi-a reziliat de comun acord contractul cu clubul din Bănie şi, începând de luni, nu mai este fotbalistul Universităţii Craiova.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-14-2010, 04:31 PM
Mesaj: #520
RE: Ştiri Universitatea Craiova
Wotte a condus primul antrenament la echipa din Bănie

Antrenorul Universităţii Craiova, Mark Wotte, a condus joi dimineaţă prima şedinţă de pregătire la noua sa echipă, acţiune la care au asistat aproximativ 100 de suporteri ai alb-albaştrilor, dar şi finanţatorul Adrian Mititelu.

"Nu pot trage prea multe concluzii după un prim antrenament, însă am văzut că jucătorii răspund foarte bine la comenzi. De altfel, la prima întrevedere le-am spus că este un an foarte greu şi trebuie să facem eforturi serioase pentru a îndrepta lucrurile la echipă. Am urmărit câteva meciuri din tur şi prima concluzie a fost că au făcut prea puţine puncte. În unele meciuri a fost vorba şi de neşansă, în altele de greşeli în defensivă, însă cel mai important este locul din clasament, care nu este unul favorabil", a spus Mark Wotte.

Tehnicianul olandez a precizat unde trebuie să intervină cel mai mult în mandatul său de la Universitatea Craiova: "În Europa sunt mulţi jucători de calitate, dar au probleme de mentalitate, aici trebuie să lucrăm, doar astfel putem vedea dacă Florin Costea poate ajunge la Liverpool sau va rămâne la Craiova până la finalul carierei".

În ceea ce priveşte obiectivul echipei, Mark Wotte a opinat: "Nu pot preciza un obiectiv pe care îl vom avea pentru acest retur, vom vedea după primele 4-5 meciuri din campionat, în funcţie de rezultatele pe care le vom obţine. Oricum, principalul obiectiv este să muncim, doar astfel putem evolua atât ca echipă, cât şi individual".

Wotte a vorbit şi despre posibilitatea efectuării unui transfer la gruparea din Bănie: "Nu am discutat despre lot, ştiu că a plecat Stoica şi va trebui să luăm un stoper din Europa pentru a-i acoperi lipsa. Am văzut câţiva jucători tineri de mare talent, dar şi alţii cu experienţă care ne vor ajuta mult".

Wotte a avut la dispoziţie 29 de jucători, de la antrenament lipsind Michael Baird şi Alexandru Ologu, în timp ce Julius Wobay s-a pregătit separat. Wotte este ajutat de compatrioţii săi, Gerard van Ruitenburg şi Rene Ponk, acesta din urmă antrenor cu portarii, dar şi de Cornel Papură şi George Biţă. Altfel, Adrian Mititelu a alergat în jurul terenului pe aproape tot parcursul şedinţei de pregătire care a durat 90 de minute.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut