-

ball Stiri Externe

statistici fotbal

Sheriff a ramas unica echipa care a castigat Supercupa Moldovei

Prima reprizã a fost sãrãcã în faze de poartã. Prima sansã clarã de gol a irosit-o Gnanu. Lovitura de cap a fundasului de culoare fiind paratã în extremis de Calancea. Peste un minut, Nadson trimite mingea în poartã, însã golul este anulat pe motiv de offside. Repriza s-a încheiat cu ocazia lui Levandovschi, care a tras putin pe lângã poartã.

În mitanul secund, nou-intratul Filip Popescu a sutat bine de la distantã, însã n-a nimerit poarta. Echilibrul s-a rupt în minutul 78, când Bãlasa a fost eliminat.

În minutul 83, Alexeev, lansat din adâncime de Ruamba, l-a depãsit în vitezã pe portarul Calancea si a sutat spre poartã. Mingea n-a trecut linia, pentru cã Savinov a intervenit salvator, trimitând balonul în corner. Din aceastã loviturã de colt s-a înscris golul victoriei. Wollas a executat, fundasii Zimbrului au respins în fatã pânã la Tiago, care a înscris la vinclu.

Urmãtorul duel Zimbru - Sheriff va avea loc pe 29 august la Chisinãu, în etapa a 10-a a noii editii de campionat.

27 iunie. Tiraspol. Stadion Sheriff. circa 11.000 spectatori.
Marcator: Tiago (84).
Avertizati: Tiago (59), Wollas (90) - Bãlasa (45), Kovalciuk (46), Calancea (54), Popescu (81).
Eliminati: Bãlasa (78), Calancea (94).

SHERIFF: Melenciuc, Tarhnisvili, Gnanu, Wollas, Derme, Arbãnas (Demalde, 92), Balima (Suvorov, 84), Corneencov, Nadson (Ruamba, 74), Tiago, A.Kuciuk (Alexeev, 71). Rezerve: Pascenco, Bulgaru, Mamah. Antrenor: Leonid Kuciuk.

ZIMBRU: Calancea, Lomidze, Bãlasa, Dobre, Savinov, V.Stan, K.Kovalciuk, Cojocari, A.Carp (F.Popescu, 54), Ionitã (Demerji, 73), Levandovschi (Nikulin, 85). Rezerve: Negai, Berbinschi, Andronic, Erhan. Antrenor: Alexandr Sevidov.

Jucãtorii Zimbrului au contestat arbitrajul lui Banari
Cel mai nervos la finalul meciului a fost Daniel Bãlasa, eliminat din teren în minutul 78. Culmea, dupã joc, rosu în fata ochilor a vãzut si cãpitanul echipei Nicolae Calancea, care avea si el pretentii la arbitrul Veaceslav Banari.

La conferintã de presã, antrenorii ambelor echipe, Alexandr Sevidov, respectiv Leonid Kuciuk, n-au avut pretentii la arbitraj.

__________________________
Mihai Sandu (Chisinãu) - 28 - 06 - 2007 - Sheriff a rãmas unica echipã care a câstigat Supercupa Moldovei -