Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gaz metan Mediaş
11-09-2009, 09:18 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Poate pe timişoreni îi prindem obosiţi"

Căpitanul Cristi Todea speră ca gaziştii să plece neînvinşi de sub Podul Grant, peste două săptămâni, şi să ia toate cele 3 puncte din meciul cu Timişoara, mizând pe starea de oboseală a bănăţenilor care vor avea programat un nou meci în Liga Europa înaintea celui de la Mediaş.

"Cred că, după meci, mai obosiţi au fost cei de pe bancă şi din tribună, decât noi. Ne pare rău că au chinuit atât, în vreme ce noi făceam tot posibilul să dăm golul doi, să îi facem fericiţi. Vom avea două săptămâni de linişte, dar să nu uităm că mai sunt de jucat 4 etape, abia după aceea intrăm în vacanţă. Ne aşteaptă două meciuri grele, cu Rapid şi FC Timişoara, dar noi am demonstrat că ne mobilizăm mai bine împotriva granzilor. Rapidul pare mai în formă, dar pe timişoreni sper să îi prindem obosiţi după jocurile din Liga Europa. Aş vrea 3 puncte din jocul cu Timişoara, iar în Giuleşti, să nu pierdem", a afirmat Todea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:18 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Umorul lui Dudiţă

Mijlocaşul Doru Dudiţă povesteşte cu umor faza primului gol al Gazului metan, în care a fost creditat cu pasa decisivă.

"Un fundaş advers a degajat puternic mingea, care m-a lovit fix în genunchiul operat. Din mine a sărit la Silvăşan, care a înscris. Golul l-am văzut de jos, pentru că eu mă tăvăleam de durere, mă durea tare piciorul", a afirmat Dudiţă, cel care speră ca, în meciurile viitoare, Gazul metan să nu se mai joace cu situaţiile de gol cum a făcut-o în întâlnirea cu Poli Iaşi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:19 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai, invitat de selecţioner în Polonia

Antrenorul Gazului metan a primit invitaţia de a însoţi naţionala la amicalul cu Polonia, de sâmbătă.

Cristi Pustai, antrenorul Gazului metan, se numără printre invitaţii selecţionerului Răzvan Lucescu în Polonia, pentru meciul de verificare al naţionalei mari a României cu selecţionata similară a ţării gazdă. "Am primit această invitaţie din partea selecţionerului Răzvan Lucescu. Sunt mai mult decât încântat. Cred că este o premieră, ceva inedit pentru clubul nostru, ca o persoană oficială să fie invitată la un meci de peste hotare al echipei naţionale. Joi vom pleca în Polonia", a afirmat Pustai.

"E bine că ne-am îndepărtat de zona retrogradării"
Antrenorul Cristian Pustai a declarat, sâmbătă, într-o conferinţă de presă, că Gaz Metan Mediaş s-a îndepărtat de zona retrogradării în urma victoriei pe care a obţinut-o în faţa formaţiei Poli Iaşi. "A fost meciul cu numărul 100 pentru mine, un meci special şi mă bucur că jucătorii au câştigat astăzi, deşi se putea încheia la fel de bine 1-1. Am început meciul bine, dar am fost egalaţi înainte de pauză şi mă bucur foarte mult că ne-am creat destule ocazii şi am marcat pe final. Am reuşit să avem multe ocazii, dar am ratat destul de mult. Cu siguranţă va veni şi vremea când vom şi marca la fel de mult pe măsura ocaziilor avute. Este foarte bine că ne-am îndepărtat de zona retrogradării şi am speranţe că din orice joc până la finalul turului putem lua puncte", a spus Pustai.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:21 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Fenny, eliminat!

Echipa medieşeană a remizat, pe teren propriu, cu ultima clasată, rezultat în urma căruia ajunge la minus 6 la "adevăr".

Gaziştii au obţinut un nou rezultat neconvingător. Vineri, pe teren propriu, jucătorii lui Albotă şi Cenan au scos doar un punct în faţa ultimei clasate, Avîntul Reghin.

Singura ocazie de poartă cu adevărat periculoasă a medieşenilor a venit abia cu 3 minute înainte de pauză, când Voicu a tras în transversală, dintr-o lovitură liberă scoasă de Vidakovic. Acelaşi Voicu a irosit o mare ocazie de gol la un sfert de oră de la reluare, mingea expediată de acesta trecând de puţin pe lângă poartă.

Gaziştii au rămas în inferioritate cu 23 de minute înainte de finalul întâlnirii. Savin a greşit degajarea, Fenny a ieşit să blocheze un adversar, cu talpa sus, fiind trimis la cabine. Între buturi a intrat Ciorogariu, care a reuşit să menţină poarta intactă. Lup a şutat în portar ('75), iar Suciu a greşit de puţin ţinta ('78). La celelalte buturi, Ciorogariu a intervenit salvator la şutul lui Bucin ('87) şi a fost salvat, un minut mai târziu, de bară, la reluarea lui Fulop.
"Rezultatul e unul echitabil. Puteam şi câştiga, dar şi pierde acest meci. Am avut noroc în finalul întâlnirii", a afirmat antrenorul principal al echipei medieşene, Gheorghe Albotă.

Gaz metan II: Fenny - Holerga, Balea, Muth, Savin - Gombar, Lup, Bîlc, Suciu - Vidakovic, M. Voicu. Au mai jucat Ciorogariu, Paina şi Lază.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:31 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Sperăm că Buta a fost izolat la timp"

Deşi spun că nici unul dintre jucătorii lui Gaz Metan Mediaş nu au nici o simptomă care ar putea să sugereze că ar fi fost infesctaţi cu virusul A/H1N1, fotbaliştii ardeleni se tem după ce au aflat că Buta, unul dintre adversarii lor din weekend, are gripă porcină.

"De la noi din echipa nu are nimeni nici o simptomă. Îmi pare rau pentru Buta, sper sa isi revina cit mai repede. Daca este adevarat ca este bolnav sper sa nu se mai imbolnaveasci nimeni din campionatul nostru", a spus Bud, completat de coechipierul său, Cristi Todea: "Sper sa nu fi fost mai multi jucatori de la Iaşi cu probleme şi sa fim si noi afectati. Sper sa nu fie nimic grav cu Buta si ii doresc sa revina cit mai repede pe teren. Sper sa fi fost izolat la timp pentru a nu mai fi şi alţi jucători contaminati".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 10:19 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
"Românul caută tot timpul nod în papură"

Antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai, care a însoţit echipa naţională la Varşovia, pentru meciul amical cu reprezentativa Poloniei, a rămas impresionat de cele văzute în ţara stelistului Golanski. Pustai îi laudă pe suporterii polonezi şi s-a arătat supărat pentru faptul că, după acest meci, câştigat cu 1-0, au apărut tot felul de interpretări. "Pentru mine, această deplasare în Polonia, cu echipa naţională, a fost o experienţă inedită. M-am simţit foarte bine în compania unor oameni deosebiţi din anturajul lotului lui Răzvan Lucescu. Lucrurile au decurs normal cu ocazia acestei acţiuni a echipei naţionale, dar la distanţă de numai o zi, la revenirea în ţară, constat că se fac tot felul de interpretări. Sunt puţin mâhnit din această cauză. În loc să vorbim despre această victorie, care este una muncită, unii caută peste tot nod în papură. Aşa suntem noi, românii, în loc să luăm ce a fost frumos dintr-un eveniment, dintr-o acţiune, căutăm numai scandal. Mai avem multe de învăţat până şi de la polonezi. Spre exemplu, pe stadion, în momentul în care s-a intonat imnul Poloniei, toţi suporterii au cântat. La imnul nostru, au aplaudat. Nu au huiduit, cum se întâmplă pe la noi. E o dovadă extraordinară de fair-play. Apoi, chiar dacă ai lor erau conduşi, după ce a marcat Daniel Niculae, fiecare schimbare a fost însoţită de aplauze. Da, mai avem multe de învăţat. Comportamentul polonezilor a fost unul exemplar", a afirmat, ieri, la întoarcerea din Polonia, antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai.

Sezon încheiat pentru Markovic
Fundaşul central Zarko Markovic s-a accidentat la una din şedinţele de pregătire desfăşurate zilele trecute şi va lipsi în ultimele etape din acest tur de campionat. "M-am ales cu o fisură la metatarsienele piciorului la care am mai avut probleme. Îmi pare foarte rău. Am piciorul imobilizat în ghips şi voi rata astfel ultimele etape din tur. Mi-aş fi dorit foarte mult să joc în aceste meciuri, dar din păcate nu se poate. Acesta este "norocul" meu. Cu siguranţă voi reveni abia după vacanţă", a afirmat fundaşul de origine sârbă.

Fără Silvăşan în Giuleşti
Vârful de atac Cristian Silvăşan nu va juca împotriva Rapidului, fiind suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. "Mă simţeam în formă după ce am dat două goluri în tot atâtea meciuri. Pică prost această suspendare, îmi pare rău că nu pot juca. Am luat, cu Poli Iaşi, al patrulea cartonaş. Îmi doresc să revin cu gol la următorul meci, cel de acasă, cu Timişoara", a afirmat Silvăşan.

Antrenamente şi duminica
Dat fiind faptul că meciul cu Rapid, din etapa a XIV-a a Ligii I, a fost programat pentru vineri seara, pe 20 noiembrie, antrenorul Gazului metan, Cristi Pustai, le-a programat jucătorilor săi şi ieri un antrenament. "Joi şi vineri au făcut câte două antrenamente, sâmbătă au avut liber, iar astăzi (n.a. ieri) i-am adus din nou la antrenamente. Asta pentru că jucăm vineri seara în Giuleşti. Trebuie să ne pregătim cât mai bine, pentru a continua seria meciurilor fără înfrângere", a afirmat Pustai.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 10:19 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Recordurile lui Hoban

Gazistul este cel mai cuminte jucător din lot, nefiind eliminat sau suspendat pentru cumul de "galbene" nici măcar un meci în cei un an şi jumătate petrecuţi în Liga I.

Fotbalistul medieşean Ovidiu Hoban este un exemplu pentru colegii săi. Jucătorul Gazului metan nu numai că poate evolua pe orice post, fiind folosit până acum atât în defensivă, cât şi la închidere sau chiar în atac, doar între buturi nu, dar este şi unul dintre cei mai cuminţi componenţi ai Mediaşului. Într-un sezon şi jumătate, de când Gazul metan a revenit în Liga I, Hoban nu a fost nici măcar odată eliminat sau suspendat pentru cumul de "galbene".

"În cele aproape 50 de meciuri, de când echipa a ajuns în Liga I, am fost titular de fiecare dată. Am terminat aproape toate meciurile în teren, doar în două am fost înlocuit pe final. Chiar dacă am jucat atât de mult, nu am avut probleme cu disciplina, chit că posturile pe evoluez, în defensivă, te solicită uneori mai mult şi eşti pus în faţa unor situaţii în care trebuie să apelezi şi la faulturi. În sezonul trecut, am primit doar două cartonaşe galbene. Nici când eram în Liga a II-a nu am avut probleme deosebite de disciplină. Am lipsit doar în ziua în care m-am căsătorit. Sper să o ţin tot aşa, pentru a contribui cât mai mult la realizarea obiectivului, clasarea în primele 12", a afirmat Hoban.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-19-2009, 05:59 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Pustai spune că echipa sa poate scoate cel puţin un punct în meciul cu Rapid

Antrenorul grupării Gaz Metan Mediaş, Cristian Pustai, a declarat, miercuri, că meciul cu Rapid este unul foarte dificil pentru echipa sa, în condiţiile în care se confruntă cu multe probleme de lot, dar chiar şi aşa acesta speră să plece neînvins din Giuleşti.

"Avem serioase probleme de lot, dar asta nu înseamnă că meciul cu Rapid nu îl vom aborda la fel ca şi pe celelalte. Vom încerca să obţinem cât mai mult din acest joc şi astfel să continuăm şirul celor şapte etape fără înfrângere. Din păcate, ne confruntăm cu multe absenţe, dar sperăm că până la ora jocului vom reuşi să recuperăm fotbaliştii cu probleme", a spus Cristian Pustai la conferinţa de presă organizată înaintea meciului cu Rapid, din etapa a 14-a a Ligii I.

Tehnicianul s-a arătat îngrijorat de lipsa unor oameni de bază ai echipei sale înaintea meciului cu Rapid: "În această pauză competiţională i-am pierdut până la finalul turului pe Zarko Markovic, un jucător foarte important pentru noi, şi Karel Kratochvil, ambii fiind accidentaţi". Pe lângă cei doi, Pustai nu se va putea baza în Giuleşti nici pe Silvăşan, care este suspendat din cauza cumului de cartonaşe galbene, dar nici pe Bud, Boaru şi Kubala, care sunt răciţi, în timp ce Nohai acuză dureri la genunchi.

Pustai a precizat şi motivele pentru care este de părere că partida cu Rapid va fi una dificilă pentru echipa sa: "Ne aşteaptă un meci greu, pe terenul uneia din echipele bune ale campionatului, echipă care a început bine sezonul. Rapid are un joc foarte bun, are cele mai multe goluri marcate şi îşi creează multe ocazii".

Gaz Metan Mediaş va întâlni Rapid, vineri, în deplasare, de la ora 20:00, într-un joc din etapa a 14-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 06:54 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Fotbalişti cu suflet mare

În timp ce unii jucători îşi pierd nopţile prin cluburi şi sunt văzuţi tot mai des în stare de ebrietate, alţii se gândesc cum să-i ajute pe cei nevoiaşi. Brazilienii Eric şi Spadacio pun la punct detaliile unui meci caritabil.

În spatele unui meci precum cel dintre Rapid şi Gaz Metan de mâine se ascund poveşti nebănuite, despre fotbalişti care se luptă cu sărăcia. Spadacio şi Eric pot fi daţi oricând drept exemplu. Nu au uitat de copilăria săracă din Brazilia şi vor să aducă un gram de fericire în familiile nevoiaşe din ţara lor. Astfel, rapidistul Spadacio a venit cu ideea de a organiza un meci caritabil înainte de Crăciun la Sao Paolo, oraşul său natal. Primul pe care l-a invitat a fost bunul său prieten de la Mediaş, Eric de Oliveira. La eveniment va fi prezent şi Edu Dracena, internaţional brazilian fost la Fenerbahce.

"Spadacio e prietenul meu, vorbim zilnic la telefon. După acel meci, la care a chemat mai mulţi jucători cunoscuţi în Brazilia, eu chiar voi rămâne la el acasă. Tot ce sper este să ajutăm cât mai multă lume", povesteşte Eric.

Interesant este că intrarea la meciul demonstrativ nu se va face pe baza unui bilet. Nu bani vor să strângă fotbaliştii, ci alimente şi îmbrăcăminte. Fiecare spectator va aduce de acasă hrană sau haine, care mai apoi vor fi dăruite unor familii cu posibilităţi financiare precare. "Mă bucur când pot ajuta pe cineva. În Brazilia sunt mulţi oameni săraci care au nevoie de ajutor", a mai spus brazilianul lui Gaz Metan.

"Prietenia o lăsăm la o parte. În teren vreau să-l bat pe Spadacio. Până acum, au câştigat ei o dată şi noi o dată. Scorul e 1-1 între noi", Eric de Oliveira, mijlocaş Gaz Metan

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 06:54 PM
Mesaj: #130
RE: Ştiri Gaz metan Mediaş
Primă înjumătăţită cu Rapid la Gaz Metan

Conducerea clubului Gaz Metan a decis ca medieşenii să joace pe primă de 900 de euro cu Rapid, vineri în Giuleşti

Preşedintele Corin Emil Cindrea vrea să vadă ambiţia jucătorilor, ieşită în evidenţă cu feroviarii. "Dăm 1800 de euro cu Astra şi Alba. Cu Rapid vrem să vedem jucătorii că au şi ei mândria lor. Sunt convins că va fi un meci spectaculos şi cu multe goluri. Rapid e în formă şi se poate orice. Putem să batem noi clar, cum la fel de bine se poate să luăm o bătaie zdravănă. Sper să nu fie aşa" a spus Cindrea.

Hoban şi Pârvulescu pentru Naţională
Preşedintele Gazului, Corin Emil Cindrea crede că cel puţin doi jucători din lotul pregătit de Pustai ar putea să fie ochiţi de selecţionerul Răzvan Lucescu, pe viitor. "Hoban este un jucător care poate face faţă la Naţională, dar concurenţa pentru el este Chivu. Eu cred însă că e o soluţie pentru Lucescu. Şi Pârvulescu dacă va juca bine în continuare va fi sigur în atenţia celor de la Naţională" a opinat Cindrea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut