Nationala Romaniei

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-

You are in: RomanianSoccer.ro - Divizia C - Season 1978-79 - Edition 23

Serie I
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
CS Botoșani
30
18
8
4
77-13
44
2.
CFR Pașcani
30
17
2
11
51-35
36
3.
ASA Câmpulung-Moldovenesc
30
15
6
9
50-41
36
4.
Metalul Rădăuți
30
15
4
11
49-36
34
5.
Foresta Fălticeni
30
15
3
12
47-35
33
6.
Cristalul Dorohoi
30
14
4
12
55-48
32
7.
Avântul Frasin
30
13
6
11
48-45
32
8.
Danubiana Roman
30
15
2
13
41-40
32
9.
Dorna Vatra-Dornei
30
13
5
12
46-34
31
10.
Zimbrul Suceava
30
12
7
11
36-33
31
11.
Nicolina Iași
30
12
4
14
32-32
28
12.
Laminorul Roman
30
11
5
14
45-45
27
13.
Metalul Botoșani
30
11
4
15
32-43
26
14.
Siretul Bucecea
30
12
1
17
30-51
25
15.
TEPRO Iași
30
8
8
14
29-38
24
16.
Unirea Săveni
30
4
1
25
10-109
9
Unirea Săveni was excluded from championship after 17 rounds

Serie II
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Energia Onești
30
21
5
4
66-12
47
2.
Letea Bacău
30
22
3
5
61-14
47
3.
Partizanul Bacău
30
15
6
9
49-32
36
4.
IM Piatra-Neamț
30
14
4
12
40-54
32
5.
Petrolul Moinești
30
13
5
12
56-36
31
6.
CSM Borzești
30
12
7
11
44-33
31
7.
Cimentul Bicaz
30
12
5
13
47-49
29
8.
Minerul Comănești
30
11
6
13
35-36
28
9.
Constructorul Vaslui
30
11
6
13
38-47
28
10.
Hușana Huși
30
10
8
12
33-50
28
11.
Demar Mărășești
30
11
5
14
42-45
27
12.
Bradul Roznov
30
12
3
15
49-57
27
13.
Rulmentul Bârlad
30
11
4
15
26-30
26
14.
Cetatea Târgu-Nemț
30
10
6
14
32-45
26
15.
Aripile Bacău
30
8
10
12
37-54
26
16.
Oituz Târgu-Ocna
30
3
5
22
20-81
11
Oituz Târgu-Ocna was excluded from championship after 27 rounds
Relonul Săvinești played just 3 rounds, after it let the place to IM Piatra-Neamț

Serie III
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Unirea Focșani
30
22
5
3
66-11
49
2.
CSU Galați
30
20
6
4
70-22
46
3.
Dinamo Focșani
30
19
5
6
67-23
43
4.
Prahova Ploiești
30
17
6
7
73-25
40
5.
Ancora Galați
30
12
8
10
35-31
32
6.
Olimpia Râmnicu-Sărat
30
12
8
10
27-29
32
7.
Luceafărul Adjud
30
14
0
16
31-59
28
8.
Avântul Urziceni
30
10
7
13
47-47
27
9.
Chimia Buzău
30
11
4
15
36-41
26
10.
Oțelul Galați
30
10
6
14
31-47
26
11.
Petrolul Băicoi
30
10
5
15
38-43
25
12.
Foresta Gugești
30
8
8
14
36-61
24
13.
Carpați Nehoiu
30
10
4
16
25-54
24
14.
Petrolul Berca
30
9
5
16
48-61
23
15.
Petrolistul Boldești
30
8
7
15
32-48
23
16.
Metalosport Galați
30
4
4
22
20-80
12

Serie IV
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Cimentul Medgidia
30
21
3
6
66-21
45
2.
Azotul Slobozia
30
19
5
6
81-30
43
3.
Unirea Tricolor Brăila
30
19
3
8
67-34
41
4.
Pescărușul Tulcea
30
18
2
10
60-35
38
5.
Șoimii Cernavodă
30
15
6
9
53-36
36
6.
IMUM Medgidia
30
13
6
11
45-36
32
7.
Voința Constanța
30
14
4
12
40-33
32
8.
Unirea Eforie-Nord
30
11
7
12
33-52
29
9.
Granitul Babadag
30
10
6
14
29-49
26
10.
Victoria Țăndărei
30
11
3
16
37-57
25
11.
Electrica Constanța
30
10
4
16
43-51
24
12.
Dacia-Unirea Brăila
30
10
4
16
30-58
24
13.
Marina Mangalia
30
9
5
16
51-50
23
14.
Chimpex Constanța
30
10
3
17
35-44
23
15.
Tractorul Viziru
30
7
6
17
34-69
20
16.
Arrubium Măcin
30
9
1
20
36-85
19

Serie V
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Mecanică fină București
34
21
10
3
70-20
52
2.
TMB București
34
22
5
7
67-28
49
3.
Automatica București
34
18
9
7
56-31
45
4.
Celuloza Călărași
34
18
6
10
50-30
42
5.
ICSIM București
34
17
6
11
70-39
40
6.
Voința București
34
16
8
10
64-39
40
7.
Unirea Tricolor București
34
15
9
10
51-36
39
8.
Abatorul București
34
15
7
12
50-42
37
9.
Electronica București
34
13
10
15
35-32
36
10.
Flacăra roșie București
34
10
15
9
32-34
35
11.
Petrolul Bolintin-Vale
34
15
5
14
52-66
35
12.
Sirena București
34
11
12
11
39-39
34
13.
Tehnometal București
34
12
8
14
38-38
32
14.
Vâscoza București
34
10
11
13
38-33
31
15.
Automecanica București
34
12
6
16
39-43
30
16.
Luceafărul II București
34
6
3
25
31-89
15
17.
Victoria Lehliu
34
5
3
26
23-101
13
18.
Luceafărul I București
34
2
3
29
19-84
7
Victoria Lehliu was excluded from championship because the team wasn't present at two matches, in rounds 29 and 30
Luceafărul I București retired from championship at the end of first part

Serie VI
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Flacăra-Automecanica Moreni
30
20
4
6
72-25
44
2.
ROVA Roșiori-de-Vede
30
15
6
9
48-31
36
3.
Metalul Mija
30
13
9
8
48-27
35
4.
Progresul Pucioasa
30
15
3
12
43-34
33
5.
Cimentul Fieni
30
12
7
11
25-31
31
6.
Progresul Corabia
30
11
8
11
42-43
30
7.
IOB Balș
30
14
2
14
44-47
30
8.
Recolta Stoicănești
30
13
4
13
29-55
30
9.
Dacia Pitești
30
11
6
13
35-34
28
10.
Dinamo Alexandria
30
10
8
12
36-51
28
11.
Petrolul Videle
30
11
5
14
35-39
27
12.
Electronistul Curtea-de-Argeș
30
11
5
14
35-47
27
13.
Constructorul Pitești
30
9
9
12
29-50
27
14.
Răsăritul Caracal
30
11
4
15
48-45
26
15.
Chimia Găești
30
10
5
15
43-50
25
16.
Cetatea Turnu-Măgurele
30
10
3
17
42-45
23

Serie VII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Pandurii Târgu-Jiu
30
21
4
5
98-33
46
2.
Minerul Lupeni
30
17
1
12
59-36
35
3.
CFR Craiova
30
16
3
11
46-33
35
4.
Dierna Orșova
30
16
3
11
52-43
35
5.
Minerul Motru
30
14
4
12
56-35
32
6.
Lotrul Brezoi
30
15
2
13
47-43
32
7.
Metalurgistul Sadu
30
12
7
11
54-49
31
8.
Progresul Băilești
30
12
4
14
52-53
28
9.
Constructorul Craiova
30
10
8
12
38-42
28
10.
Chimistul Râmnicu-Vâlcea
30
12
3
15
34-45
27
11.
Minerul Vulcan
30
10
7
13
35-49
27
12.
Metalul Rovinari
30
12
3
15
30-54
27
13.
Unirea Drăgășani
30
11
4
15
43-54
26
14.
Gloria Turnu-Severin
30
10
6
14
43-59
26
15.
Forestierul Băbeni
30
11
3
16
37-64
25
16.
Constructorul Târgu-Jiu
30
9
2
19
35-67
20

Serie VIII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Unirea Alba-Iulia
30
20
1
9
49-21
41
2.
Unirea Sânnicolau-Mare
30
18
5
7
46-27
41
3.
Vulturii Textila Lugoj
30
17
3
10
54-32
37
4.
Unirea Tomnatic
30
14
5
11
47-31
33
5.
Gloria Reșița
30
14
3
13
55-42
31
6.
Metalul Bocșa
30
14
2
14
38-45
30
7.
Minerul Oravița
30
12
5
13
45-46
29
8.
Laminorul Nădrag
30
13
3
14
44-46
29
9.
Știința Petroșani
30
12
5
13
45-48
29
10.
Metalul Oțelu-Roșu
30
12
4
14
46-40
28
11.
Electromotor Timișoara
30
11
6
13
45-44
28
12.
CFR Simeria
30
12
3
15
32-42
27
13.
CIL Blaj
30
10
6
14
29-46
26
14.
Minerul Ghelar
30
10
5
15
32-44
25
15.
Metalul Hunedoara
30
9
4
17
23-51
22
16.
ICRAL Timișoara
30
10
4
16
27-52
24
ICRAL Timișoara was relegated in districtual championship for kicking the referee in the match against Unirea Alba-Iulia from round 28

Serie IX
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Strungul Arad
30
19
7
4
68-16
45
2.
Bihoreana Marghita
30
15
7
8
54-31
37
3.
Sticla Arieșul Turda
30
14
9
7
45-28
37
4.
Metalul Aiud
30
13
8
9
43-28
34
5.
Tricolorul Beiuș
30
10
12
8
37-27
32
6.
Rapid Arad
30
9
13
8
36-32
31
7.
CFR Constructorul Arad
30
12
7
11
33-33
31
8.
Recolta Salonta
30
12
6
12
37-46
30
9.
Voința Oradea
30
12
5
13
42-36
29
10.
Unirea Dej
30
10
7
13
38-45
27
11.
CM Cluj-Napoca
30
11
5
14
39-46
27
12.
Victoria Ineu
30
10
7
13
31-38
27
13.
Oțelul Ștei
30
8
10
12
22-47
26
14.
Minerul Suncuiuș
30
11
3
16
33-59
25
15.
Minerul Bihor
30
8
5
17
30-51
21
16.
Tehnofrig Cluj-Napoca
30
6
9
15
21-46
21
Locality Ștei was named Dr.Petru Groza till 1990

Serie X
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Someșul Satu-Mare
30
19
4
7
61-19
42
2.
Armătura Zalău
30
17
2
11
63-36
36
3.
Minerul Rodna
30
15
3
12
55-38
33
4.
CUPROM Baia-Mare
30
15
3
12
48-40
33
5.
Oașul Negrești
30
14
4
12
58-31
32
6.
Minerul Ilba-Seini
30
15
2
13
52-42
32
7.
Minerul Baia-Sprie
30
13
5
12
56-38
31
8.
Lăpușul Târgu-Lăpuș
30
14
3
13
47-47
31
9.
Victoria Carei
30
14
2
14
54-36
30
10.
Minerul Băița
30
13
4
13
46-45
30
11.
Bradul Vișeu
30
12
5
13
30-52
29
12.
Minerul Băiuț
30
13
2
15
40-38
28
13.
Heba Sângeorz-Băi
30
10
8
12
41-47
28
14.
Silvicultorul Măieru
30
12
2
16
39-77
26
15.
Rapid Jibou
30
10
3
17
36-64
23
16.
Viitorul Șimleu
30
6
4
20
27-101
16

Serie XI
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Carpați Mârșa
28
18
3
7
55-28
39
2.
Metalul Sighișoara
28
15
2
11
43-27
32
3.
Foresta Bistrița
28
14
3
11
49-35
31
4.
Utilajul Făgăraș
28
13
4
11
34-24
30
5.
Chimia Victoria
28
13
4
11
38-37
30
6.
Oțelul Reghin
28
13
2
13
48-39
28
7.
Construcții Sibiu
28
11
5
12
31-39
27
8.
Mureșul Luduș
28
10
6
12
49-40
26
9.
Avântul Reghin
28
11
4
13
35-39
26
10.
IPA Sibiu
28
11
4
13
35-41
26
11.
IMIX Agnita
28
13
0
15
37-46
26
12.
Metalul Copșa-Mică
28
12
2
14
31-45
26
13.
Automecanica Mediaș
28
10
5
13
29-38
25
14.
Sticla Târnăveni
28
12
1
15
32-59
25
15.
Inter Sibiu
28
7
9
12
27-36
23
16.
Textila Cisnădie
8
3
1
4
6-8
7
Textila Cisnădie was excluded from championship after the incidents from the match with Chimia Victoria (0-1, in round 8)

Serie XII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Viitorul Gheorgheni
30
20
4
6
55-22
44
2.
Carpați Sinaia
30
18
5
7
58-21
41
3.
Progresul Odorheiu-Secuiesc
30
16
6
8
55-24
38
4.
Izvorul Târgu-Secuiesc
30
15
4
11
44-40
34
5.
Metrom Brașov
30
14
5
11
47-39
33
6.
Caraimanul Bușteni
30
14
3
13
38-33
31
7.
Tractorul Miercurea-Ciuc
30
13
5
12
34-38
31
8.
Torpedo Zărnești
30
14
2
14
44-46
30
9.
Minerul Bălan
30
13
3
14
37-40
29
10.
Precizia Săcele
30
12
5
13
31-34
29
11.
Minerul Baraolt
30
13
3
14
46-52
29
12.
Carpați Brașov
30
11
6
13
29-39
28
13.
Mobila Codlea
30
11
4
15
38-35
26
14.
CSU Brașov
30
9
7
14
31-38
25
15.
Avântul Mâneciu
30
10
5
15
28-47
25
16.
IRA Câmpina
30
2
3
25
13-80
7
IRA Câmpina was excluded from championship after 17 rounds because of the incidents from the match with Viitorul Gheorgheni

You are in: RomanianSoccer.ro - Divizia C - Season 1978-79 - Edition 23