Nationala Romaniei

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-

You are in: RomanianSoccer.ro - Divizia C - Season 1991-92 - Edition 36

Serie I
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
CFR Pașcani
24
17
2
5
52-22
36
2.
CS Botoșani
24
17
1
6
58-30
35
3.
Constructorul Iași
24
16
1
7
52-19
33
4.
Bucovina Rădăuți
24
13
4
7
61-30
30
5.
ASA Explorăr Câmpulung-Mold.
24
13
3
8
52-24
29
6.
Steaua Minerul Vatra-Dornei
24
13
3
8
52-24
29
7.
TEPRO Iași
24
12
2
10
33-27
26
8.
Cristalul Dorohoi
24
10
4
10
32-33
24
9.
Steaua Mecanica Huși
24
7
5
12
25-47
19
10.
Minerul Gura-Humorului
24
7
1
16
29-51
15
11.
FORTUS Iași
24
4
5
15
26-62
13
12.
Minerul Crucea
24
5
2
17
24-67
12
13.
CSM Bucecea
24
5
2
17
24-67
12
14.
Aurora Târgu-Frumos
0
0
0
0
0-0
0
15.
Carpați Gălănești
0
0
0
0
0-0
0
16.
Siretul Pașcani
0
0
0
0
0-0
0
Aurora Târgu-Frumos, Carpați Gălănești and Siretul Pașcani retired from championship

Serie II
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Cotidianul Bacău
24
16
2
6
68-19
34
2.
Textila Buhuși
24
14
4
6
77-32
32
3.
Cetatea Târgu-Neamț
24
14
4
6
54-23
32
4.
MECONERG Onești
24
15
1
8
58-32
31
5.
IMASA Sfântu-Gheorghe
24
13
3
8
59-35
29
6.
Laminorul Roman
24
10
4
10
33-39
24
7.
Metalul Târgu-Secuiesc
24
9
5
10
33-39
24
8.
Minerul Bălan
24
9
4
11
30-53
22
9.
Petrolul Moinești
24
10
0
14
44-41
20
10.
Electro Întorsura Buzăului
24
7
5
12
31-50
19
11.
Minerul Comănești
24
8
2
14
27-84
18
12.
Viitorul Gheorgheni
24
7
1
16
27-67
15
13.
CPL Bacău
24
5
4
15
29-57
14
14.
Proletarul Bacău
0
0
0
0
0-0
0
15.
Voința Roman
0
0
0
0
0-0
0
16.
Metalul Roman
0
0
0
0
0-0
0
Proletarul Bacău, Voința Roman and Metalul Roman retired from championship
Partizanul Bacău changed the name in Cotidianul Bacău
MECON Onești changed the name in MECONERG Onești
Electro Întorsura Buzăului took the place of Electro Sfântu-Gheorghe

Serie III
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
FCM Delta Tulcea
26
18
5
3
77-16
41
2.
Chimia Brăila
26
15
6
5
50-25
36
3.
Celuloza Adjud
26
15
5
6
56-20
35
4.
MARVAS Vaslui
26
16
3
7
55-21
35
5.
Dunărea Romport Galați
26
15
5
6
58-30
35
6.
Șantierul Naval Galați
26
14
4
8
63-31
32
7.
Victoria Galați
26
11
6
9
63-40
28
8.
Autobuzul Chimia Mărășești
26
11
3
12
34-52
23
9.
Foresta Gugești
26
10
2
14
31-52
22
10.
Gloria Ivești
26
9
3
14
39-44
21
11.
Metalurgistul Tecuci
26
7
3
16
44-55
17
12.
Granitul Babadag
26
6
2
18
31-80
14
13.
Arrubium Măcin
26
6
2
18
31-117
14
14.
Unirea Progresul Făurei
26
3
3
20
22-71
9
15.
Tricotex Panciu
0
0
0
0
0-0
0
16.
Unirea ABROM Bârlad
0
0
0
0
0-0
0
Mecanică Vaslui changed the name in MARVAS Vaslui
Știința Navrom Galați changed the name in Dunărea Romport Galați
Progresul Făurei changed the name in Unirea Progresul Făurei
Unirea Bârlad changed the name in Unirea ABROM Bârlad
Tricotex Panciu and Unirea ABROM Bârlad retired from championship
Autobuzul Chimia Mărășești was penalized with 2 points

Serie IV
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Metalul Plopeni
30
18
7
5
59-20
43
2.
AS Poiana Câmpina
30
20
2
8
72-28
42
3.
Cimentul Fieni
30
20
2
8
70-35
42
4.
Minerul Filipeștii-de-Pădure
30
19
2
9
56-31
40
5.
Metalul Filipeștii-de-Pădure
30
17
4
9
63-28
38
6.
Petrolul Berca
30
15
4
11
44-41
34
7.
Unirea Urlați
30
15
4
11
39-37
34
8.
Metalul Buzău
30
13
5
12
44-44
31
9.
IEMUTREC Chitila
30
14
3
13
46-48
31
10.
Hidrotehnica Buzău
30
13
4
13
42-38
30
11.
Metalul Mija
30
10
6
14
44-55
26
12.
CFR BTA București
30
10
4
16
45-57
24
13.
Tehnometal București
30
8
4
18
38-63
20
14.
Carpați Sinaia
30
6
6
18
34-70
18
15.
Chimia Buzău
30
5
3
22
22-68
13
16.
Montana Caraimanul Bușteni
30
4
6
20
23-78
13
IUPS Chitila changed the name in IEMUTREC Chitila
Montana Caraimanul Bușteni was penalized with 1 point

Serie V
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Electrica Fieni
28
17
4
7
53-36
38
2.
Calculatorul București
28
17
2
9
58-30
36
3.
Prahova Ploiești
28
16
3
9
48-18
35
4.
MECOS București
28
15
5
8
56-28
35
5.
Electrosid Titu
28
16
3
9
62-46
35
6.
Victoria Florești
28
14
5
9
50-23
33
7.
IMGB București
28
15
3
10
50-33
33
8.
Chimia Găești
28
13
4
11
42-45
30
9.
Automatica București
28
10
6
12
28-30
26
10.
Steaua Petrolul Târgoviște
28
8
6
14
35-46
22
11.
Chimia Ploiești
28
9
4
15
47-55
22
12.
Girueta București
28
9
3
16
44-49
21
13.
Unirea Urziceni
28
9
2
17
34-75
20
14.
Voința București
28
9
2
17
34-75
16
15.
Rapid Fetești
28
6
2
20
30-90
14
16.
Olimpia Țăndărei
0
0
0
0
0-0
0
Voința București and Olimpia Țăndărei were penalized with 4 points
Prahova CSU Ploiești changed the name in Prahova Ploiești
Electrica Titu changed the name in Electrosid Titu
Petrolul Târgoviște changed the name in Steaua Petrolul Târgoviște
Mecon București changed the name in Girueta București
Calculatorul București took the place of Mecanică fină București
Olimpia Țăndărei took the place of Olimpia Slobozia and retired at the beginning of championship

Serie VI
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Dunărea Călărași
30
21
4
5
65-21
46
2.
Danubiana București
30
20
5
5
76-19
45
3.
Unirea Tricolor București
30
17
9
4
53-20
43
4.
FCM Victoria Giurgiu
30
20
3
7
57-34
43
5.
Viscofil București
30
17
6
7
59-28
40
6.
CFR Constanța
30
17
4
9
59-41
38
7.
Șantierul Naval Oltenița
30
15
5
10
58-31
35
8.
ISCIP Ulmeni
30
15
2
13
62-41
32
9.
CONPREF Constanța
30
11
5
14
49-43
27
10.
Sportul IAMCRI Călărași
30
11
4
15
48-51
26
11.
Litoral Neptun Mangalia
30
8
4
18
41-74
20
12.
Dunărea Giurgiu
30
10
3
17
41-70
19
13.
Petrolul Roata-de-Jos
30
8
2
20
29-68
18
14.
Viitorul Chirnogi
30
6
4
20
31-67
16
15.
Victoria Lehliu
30
7
1
22
23-92
15
16.
Progresul Medgidia
30
5
3
22
31-82
13
Victoria Giurgiu changed the name in FCM Victoria Giurgiu
Litoral Mangalia changed the name in Litoral Neptun Mangalia
Progresul CSS Medgidia changed the name in Progresul Medgidia
Dunărea Giurgiu was penalized with 4 points

Serie VII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Dacia Pitești
28
22
2
4
79-18
46
2.
ROVA Roșiori-de-Vede
28
17
3
8
62-31
37
3.
Electronistul Curtea-de-Argeș
28
17
2
9
63-30
36
4.
Unirea Alexandria
28
17
1
10
54-27
35
5.
Minerul Berbești
28
17
0
11
68-45
34
6.
Muscelul Câmpulung-Muscel
28
16
1
11
57-27
33
7.
Unirea Pitești
28
14
3
11
47-28
31
8.
Constructorul Slatina
28
13
5
10
48-39
31
9.
Dunărea Zimnicea
28
13
1
14
47-52
27
10.
Metalul Râmnicu-Vâlcea
28
11
5
12
30-40
27
11.
Progresul Corabia
28
9
3
16
39-56
21
12.
Chimia Turnu-Măgurele
28
8
4
16
35-62
20
13.
Rulmentul Alexandria
28
5
5
18
25-66
15
14.
Recolta Stoicănești
28
7
0
21
17-94
14
15.
Viitorul Drăgășani
28
4
5
19
29-85
13
16.
Dacia Cozia Călimănești
28
0
0
0
0-0
0
Daci Cozia Călimănești was excluded after the end of championship and the results were canceled

Serie VIII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Mureșul Toplița
30
19
4
7
78-25
42
2.
Avântul Reghin
30
19
4
7
57-28
42
3.
Harghita Odorheiu-Secuiesc
30
19
2
9
73-32
40
4.
Nitramonia Făgăraș
30
18
3
9
71-26
39
5.
Rapid Miercurea-Ciuc
30
18
1
11
67-42
37
6.
Mecanica Bistrița
30
15
5
10
67-47
35
7.
Precizia Săcele
30
16
2
12
69-39
32
8.
Torpedo Zărnești
30
14
4
12
52-42
32
9.
Laminorul Beclean
30
14
3
13
51-59
31
10.
Carpați Agnita
30
14
0
16
50-69
28
11.
Carpați Brașov
30
10
4
16
51-67
24
12.
Mureșul Luduș
30
10
2
18
42-78
22
13.
Unirea Cristuru-Secuiesc
30
10
2
18
26-73
22
14.
Hidrotehnica "U" Sibiu
30
8
2
20
42-62
18
15.
Chimia Năsăud
30
8
2
20
26-98
18
16.
Metalotehnica Târgu-Mureș
30
7
2
21
33-68
16
Progresul Odorheiu-Secuiesc changed the name in Harghita Odorheiu-Secuiesc
Precizia Săcele was penalized with 2 points
Mureșul Toplița won two matches by the decision of Romanian FA

Serie IX
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Minerul Mătăsari
28
18
1
9
73-26
37
2.
Minerul Lupeni
28
17
3
8
65-34
37
3.
Minerul Uricani
28
17
3
8
44-25
37
4.
AS Paroșeni-Vulcan
28
15
6
7
62-31
36
5.
Constructorul Craiova
28
15
5
8
76-36
35
6.
Minerul Știința Vulcan
28
16
3
9
67-36
35
7.
Minerul Motru
28
15
2
11
55-36
32
8.
Petrolul Țicleni
28
12
6
10
43-39
30
9.
Dierna Orșova
28
14
1
13
43-57
29
10.
Severnav Turnu-Severin
28
13
1
14
48-51
27
11.
Pandurii Târgu-Jiu
28
11
3
14
48-53
25
12.
Parângul Lonea
28
9
5
14
35-47
23
13.
Petrolul Stoina
28
8
2
18
33-65
18
14.
SUCPI Craiova
28
6
1
21
22-98
9
15.
Autobuzul Craiova
28
2
3
23
18-98
7
16.
Petrolul Târgu-Cărbunești
0
0
0
0
0-0
0
Petrolul Târgu Cărbunești retired at the beginning of second part
UCPI Craiova was penalized with 4 points

Serie X
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Arsenal Reșița
28
19
2
7
71-25
40
2.
CSM Caransebeș
28
17
5
6
61-23
39
3.
Vulturii Lugoj
28
16
5
7
59-24
37
4.
Minerul Anina
28
17
3
8
63-29
37
5.
Unirea Tomnatic
28
17
3
8
67-45
37
6.
Victoria Călan
28
17
0
11
56-38
34
7.
Auto Timișoara
28
15
1
12
49-41
31
8.
Obilici Sânmartinu-Sârbesc
28
12
2
14
48-55
26
9.
Minerul Moldova-Nouă
28
11
3
14
39-38
25
10.
Electrica Timișoara
28
13
0
15
55-44
23
11.
Energia Deta
28
10
3
15
41-51
23
12.
CFR Simeria
28
8
4
16
38-59
20
13.
Strungul Chișineu-Criș
28
9
0
19
32-91
18
14.
Unirea Sânnicolau-Mare
28
7
2
19
31-71
16
15.
Retezatul Hațeg
28
4
3
21
28-104
11
16.
Ceramica Jimbolia
0
0
0
0
0-0
0
Progresul Timișoara changed the name in Electrica and was penalized with 3 points
Energia Timișoara changed the name in Auto FZB Timișoara

Serie XI
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
Șoimii Lipova
28
16
3
9
52-36
35
2.
Unirea Dej
28
16
3
9
39-37
35
3.
Metalul Aiud
28
16
2
10
46-25
34
4.
Motorul Arad
28
17
0
11
50-40
34
5.
Mureșul Deva
28
15
2
11
51-34
32
6.
Minerul Ștei
28
14
4
10
39-32
32
7.
Aurul Brad
28
14
1
13
52-34
29
8.
Sticla Arieșul-Turda
28
12
4
12
40-38
28
9.
Industria sârmei Câmpia-Turzii
28
12
4
12
37-36
28
10.
Mecanica Alba-Iulia
28
13
2
13
33-52
28
11.
Soda Ocna-Mureș
28
12
2
14
41-40
26
12.
Înfrățirea Oradea
28
9
5
14
49-37
23
13.
CPL Arad
28
8
5
15
43-48
21
14.
CUG Cluj-Napoca
28
7
4
17
28-60
18
15.
Oțelul Ștei
28
7
3
18
23-74
17
16.
Petrolul Arad
0
0
0
0
0-0
0
Petrolul Arad retired from championship

Serie XII
Pd
W
D
L
F - A
Pts
1.
CUPROM Baia-Mare
24
17
0
7
62-28
34
2.
Silcotub Zalău
24
16
1
7
63-33
33
3.
Someșul Satu-Mare
24
15
1
8
61-29
31
4.
Victoria Carei
24
15
1
8
54-26
31
5.
Ardudeana Ardud
24
13
1
10
68-26
27
6.
Mobila Șimleu-Silvaniei
24
11
2
11
48-47
24
7.
Minerul Baia-Sprie
24
11
1
12
37-29
23
8.
Bradul Vișeu-de-Sus
24
11
1
12
36-57
23
9.
Minerul Baia-Borșa
24
10
1
13
38-52
21
10.
Minerul Turț
24
8
3
13
29-53
19
11.
Voința Negrești-Oaș
24
9
1
14
33-59
19
12.
Chimia Tășnad
24
8
0
16
33-69
14
13.
Minerul Sărmășag
24
3
3
18
24-78
9
14.
Oașul Negrești-Oaș
0
0
0
0
0-0
0
15.
CIL Sighetu-Marmației
0
0
0
0
0-0
0
16.
Rapid Jibou
0
0
0
0
0-0
0
Oașul Negrești-Oaș, CIL Sighetu-Marmației and Rapid Jibou retired from championship
Laminorul Zalău changed the name in Silcotub Zalău
Chimia Tășnad was penalized with 2 points

Because from season 1992-93 the third division reduced the number of clubs at 80, and from second division relegated 18 clubs, just first four ranked from every serie remained in third division, the rest of them relegating in districtual championship. From this reason many clubs retired from Divizia C. In period 1992-97 third division was named Divizia B (Divizia B named Divizia A and Divizia A named Divizia Națională).

You are in: RomanianSoccer.ro - Divizia C - Season 1991-92 - Edition 36