Nationala Romaniei

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-

RomanianSoccer.ro - Topscorers of Liga 1 1932-2005

'Season 1932 - 1933

1. Ștefan Dobay Ripensia Timișoara
16 goals
2. Petea Vâlcov Venus București
13
3. Vasile Chiroiu CFR București
12
4. Elemer Kocsis CAO Oradea
11
- Ladislau Raffinski Ripensia Timișoara
11

'Season 1933 - 1934

1. Ștefan Dobay Ripensia Timișoara 25
2. Volodea Vâlcov Venus București 15
3. Grațian Sepi Universitatea Cluj 14
4. Iuliu Bodola CAO Oradea 13
- Petea Vâlcov Venus București 13

'Season 1934 - 1935

1. Ștefan Dobay Ripensia Timișoara 24
2. Mihai Glasz Chinezul Timișoara 18
3. Iuliu Bodola CAO Oradea 17
4. Valeriu-Sony Niculescu Unirea Tricolor București 15
5. Gheorghe Ciolac Ripensia Timișoara 13
- Eugen Lakatos Crișana Oradea 13

'Season 1935 - 1936

1. Ștefan Barbu CFR București 23
2. Grațian Sepi Venus București 18
3. Valeriu-Sony Niculescu Unirea Tricolor București 16
4. Ștefan Perneki AMEFA Arad 16
- Petea Vâlcov Venus București 14

'Season 1936 - 1937

1. Ștefan Dobay Ripensia Timișoara 21
- Traian Tudorache Unirea Tricolor București 21
2. Kostas Humis Venus București 18
3. Petea Vâlcov Venus București 16
4. Teodor Felecan Victoria Cluj 15

'Season 1937 - 1938

1. Ludovic Thierjung Chinezul Timișoara 22
2. Silviu Bindea Ripensia Timișoara 21
- Fritz Gloria Arad 21
3. Iuliu Bodola Venus București 18
- Kostas Humis Venus București 18
- Adalbert Marksteiner Ripensia Timișoara 18

'Season 1938 - 1939

1. Adalbert Marksteiner Ripensia Timișoara 21
2. Iuliu Baratky Rapid București 15
- Ștefan Klimeck Chinezul Timișoara 15
3. Dănilă Bătrân AMEFA Arad 14
4. Iulian Prassler Juventus București 13

'Season 1939 - 1940

1. Ștefan Auer Rapid București 21
2. Iuliu Bodola Venus București 17
3. Adalbert Marksteiner Ripensia Timișoara 15
4. Traian Iordache Venus București 14
- Gheorghe Popescu Sportul Studențesc 14

'Season 1940 - 1941

1. Ion Bogdan Rapid București 21
- Valeriu-Sony Niculescu Unirea Tricolor București 21
2. Iosif Kovács FC Craiova 20
3. Ilie Cricitoiu Unirea Tricolor București 18
- Vasile Pop UDR Reșița 18

'Season 1941 - 1942

1. Ilie Cricitoiu Unirea Tricolor București 22
- Toni Dascălu Universitatea Sibiu 22
- Iosif Kovács FC Craiova 22
2. Dănilă Bătrân FC Craiova 21
3. Radu Florian Rapid București 19

'Season 1946 - 1947

1. Ladislau Bonyhádi ITA Arad 26
2. Iosif Kovács Carmen București 24
3. Nicolae Hoeffling Ciocanul București 22
4. Bazil Marian Carmen București 20
5. Ioan Palfi Dermagant Târgu-Mureș 19
- Gheorghe Vaczi Ferar Cluj 19
- Mihai Zsizsik UDR Reșița 19

'Season 1947 - 1948

1. Ladislau Bonyhádi ITA Arad 49
2. Bazil Marian CFR București 32
3. Petre Bădeanțu CFR Timișoara 22
- Eugen Iordache Juventus București 22
- Iosif Kovács CFR Timișoara 22

'Season 1948 - 1949

1. Gheorghe Váczi ICO Oradea 24
2. Titi Popescu Petrolul București 18
3. Nicolae Drăgan CA / Metalul București 16
- Ștefan Filotti CFR București 16
- Ion Kovács ICO Oradea 16

'Season 1950

1. Andrei Rădulescu Locomotiva București 18
2. Petre Bădeanțu Locomotiva Timișoara 15
3. Tudor Paraschiva Partizanul Petroșani 14
- Titi Popescu Dinamo București 14
4. Andrei Mercea Flamura roșie Arad 12
- Mihai Zsizsik Metalul Reșița 12

'Season 1951

1. Gheorghe Váczi Progresul Oradea 23
2. Iuliu Farkas Flacăra Petroșani 13
3. Titi Popescu Dinamo / Flacăra București 11
4. Silviu Avram Știința Cluj 10
- Adalbert Kovács Flamura roșie Arad 10
- Iosif Kovács Locomotiva Timișoara 10
- Ion Suru Dinamo București 10

'Season 1952

1. Titus Ozon Dinamo București 17
2. Dumitru Călin CA Câmpulung Mold. 12
- Gheorghe Váczi Progresul Oradea 12
- Stere Zeană CA Câmpulung Mold. 12
3. Alexandru Ene I Dinamo București 11
- Titi Popescu Flacăra Ploiești 11

'Season 1953

1. Titus Ozon Dinamo București 12
2. Desideriu Józsi Locomotiva Tg. Mureș 10
3. Iuliu Farkas Minerul Petroșani 9
- Gheorghe Váczi Flamura roșie Arad 9
4. Vichentie Birău Dinamo Brașov 8
- Dumitru Nicolae Nicușor Dinamo București 8

'Season 1954

1. Alexandru Ene I Dinamo București 20
2. Adalbert Kovács Locomotiva Timișoara 15
3. Gheorghe Váczi Flamura roșie Arad 13
4. Ion Ciosescu Știința Timișoara 12
- Iacob Olaru Locomotiva București 12

'Season 1955

1. Ion Ciosescu Știinta Timișoara 18
2. Constantin Dinulescu Știinta Timișoara 17
- Nicolae Drăgan Flacăra Ploiești 17
- Titus Ozon Progresul București 17
3. Nicolae Tătaru CCA București 16

'Season 1956

1. Ion Alecsandrescu CCA București 18
2. Alexandru Ene I Dinamo București 17
3. Titus Ozon Progresul București 16
4. Ion Ciosescu Știința Timișoara 15
- Gheorghe Constantin CCA București 15
- Iacob Olaru Locomotiva București 15

'Season 1957 - 1958

1. Ion Ciosescu Știința Timișoara 21
2. Ion Alecsandrescu CCA București 15
3. Viorel Mateianu Progresul București 13
4. Zoltan David Steagul roșu Brașov 12
- Gheorghe Fusulan Steagul roșu Brașov 12
- Nicolae Oaidă Progresul București 12
- Ion Zaharia Petrolul Ploiești 12

'Season 1958 - 1959

1. Gheorghe Ene II Rapid București 17
2. Mircea Dridea I Petrolul Ploiești 14
- Nicolae Oaidă Progresul București 14
3. Ion Alecsandrescu CCA București 13
4. Constantin Dinulescu Progresul București 12

'Season 1959 - 1960

1. Gheorghe Constantin CCA București 20
2. Titus Ozon Rapid București 12
3. Gheorghe Ene II Rapid București 11
4. Iacob Olaru Farul Constanța 10
- Nicolae Tătaru CCA București 10

'Season 1960 - 1961

1. Gheorghe Constantin CCA București 22
2. Mircea Dridea I Petrolul Ploiești 21
3. Nicolae Tătaru I CCA București 15
- Gheorghe Ene II Dinamo București 15
4. Matei Gram Dinamo Bacău 14
- Aurel Unguroiu CSMS Iași 14

'Season 1961 - 1962

1. Gheorghe Constantin Steaua București 24
2. Mircea Dridea I Petrolul Ploiești 22
3. Gheorghe Ene II Dinamo București 19
4. Mircea Sasu UTA Arad 16
5. Matei Gram Dinamo Bacău 14
- Marin Voinea Progresul București 14

'Season 1962 - 1963

1. Ion Ionescu Rapid București 20
2. Mihai Adam Știința Cluj 15
- Cicerone Manolache Știința Timișoara 15
- Florea Voinea Steaua București 15
3. Mihai Țârlea UTA Arad 14

'Season 1963 - 1964

1. Constantin Frățilă Dinamo București 19
- Cornel Pavlovici Steaua București 19
2. Florea Voinea Steaua București 16
- Mihai Țârlea UTA Arad 16
3. Ion Ionescu Rapid București 15

'Season 1964 - 1965

1. Mihai Adam Știința Cluj 18
2. Constantin Sfârlogea Știința Craiova 16
3. Gheorghe Ene II Dinamo București 15
4. Nicolae Nagy Dinamo Pitești 14
5. Mircea Dridea I Petrolul Ploiești 13

'Season 1965 - 1966

1. Ion Ionescu Rapid București 24
2. Nicolae Nagy Dinamo Pitești 22
3. Cristian Stătescu Siderurgistul Galați 15
4. Gheorghe Ene II Dinamo București 12
5. Alexandru Badea Petrolul Ploiești 11
- Mircea Dridea I Petrolul Ploiești 11
- Cornel Pavlovici Steaua București 11
- Marin Voinea Siderurgistul Galați 11

'Season 1966 - 1967

1. Ion Oblemenco Universitatea Craiova 17
2. Florea Voinea Steaua București 16
3. Ion Ionescu Rapid București 15
4. Nicolae Nagy Dinamo Pitești 14
5. Constantin Iancu Farul Constanța 13
- Marin Peronescu Jiul Petroșani 13

'Season 1967 - 1968

1. Mihai Adam Universitatea Cluj 15
2. Florea Voinea Steaua București 13
3. Constantin Iancu Farul Constanța 12
4. Petre Libardi Jiul Petroșani 11
5. Emil Dumitriu Rapid București 10

'Season 1968 - 1969

1. Florea Dumitrache Dinamo București 22
2. Ion Oblemenco Universitatea Craiova 19
3. Vasile Oprea Universitatea Cluj 18
4. Alexandru Neagu Rapid București 17
5. Florea Voinea Steaua București 17

'Season 1969 - 1970

1. Ion Oblemenco Universitatea Craiova 19
2. Nicolae Dobrin FC Argeș Pitești 18
3. Alexandru Neagu Rapid București 16
- Gheorghe Tătaru II Steaua București 16
4. Otto Dembrovschi UTA Arad 15

'Season 1970 - 1971

1. Florea Dumitrache Dinamo București 15
- Constantin Moldoveanu Politehnica Iași 15
- Gheorghe Tătaru II Steaua București 15
2. Constantin Frățilă FC Argeș Pitești 13
3. Mihai Adam Universitatea Cluj 12
- Anghel Iordănescu Steaua București 12
- Alexandru Neagu Rapid București 12
- Ion Oblemenco Universitatea Craiova 12

'Season 1971 - 1972

1. Ion Oblemenco Universitatea Craiova 20
2. Alexandru Neagu Rapid București 16
3. Nicolae Dobrin FC Argeș Pitești 15
4. Attila Kun UTA Arad 12
- Nicolae Pescaru Steagul roșu Brașov 12

'Season 1972 - 1973

1. Ion Oblemenco Universitatea Craiova 21
2. Florea Dumitrache Dinamo București 15
3. Nicolae Pescaru Steagul roșu Brasov 14
4. Ion Roșu FC Argeș Pitești 13
- Adalbert Rozsnyai Jiul Petroșani 13

'Season 1973 - 1974

1. Mihai Adam CFR Cluj-Napoca 23
2. Dudu Georgescu Dinamo București 21
3. Iulian Bălan Universitatea Craiova 19
- Florea Dumitrache Dinamo București 19
- Viorel Năstase Steaua București 19

'Season 1974 - 1975

1. Dudu Georgescu Dinamo București 33
2. Anghel Iordănescu Steaua București 19
- Ion Mureșan ASA Târgu-Mureș 19
- Ion Oblemenco Universitatea Craiova 19
3. Mihai Dănilă Politehnica Iași 16

'Season 1975 - 1976

1. Dudu Georgescu Dinamo București 31
2. Anghel Iordănescu Steaua București 23
3. Mircea Sandu Sportul Studențesc 21
4. Marin Radu II FC Argeș Pitești 20
5. Marcel Răducanu Steaua București 17

'Season 1976 - 1977

1. Dudu Georgescu Dinamo București 47
2. Florea Dumitrache Jiul Petroșani 20
3. Marin Radu II FC Argeș Pitești 18
4. Viorel Năstase Steaua București 17
5. Ladislau Brosovschi UTA Arad 16
- Anghel Iordănescu Steaua București 16

'Season 1977 - 1978

1. Dudu Georgescu Dinamo București 24
2. Anghel Iordănescu Steaua București 19
3. Marcel Răducanu Steaua București 18
4. Marin Radu II FC Argeș Pitești 15
5. Ladislau Brosovschi UTA Arad 13
- Petre Buduru FC Constanța 13

'Season 1978 - 1979

1. Marin Radu II FC Argeș Pitești 22
2. Constantin Stan Gloria Buzău 16
3. Doru Gorun Cămătaru Universitatea Craiova 13
- Emerich Dembrovschi Politehnica Timișoara 13
- Andrei Fanici ASA Târgu-Mureș 13
- Dudu Georgescu Dinamo București 13
- Marcel Răducanu Steaua București 13

'Season 1979 - 1980

1. Septimiu Câmpeanu II Universitatea Cluj-Napoca 24
2. Marcel Răducanu Steaua București 23
3. Doru Gorun Cămătaru Universitatea Craiova 17
- Mihai Costea Politehnica Iași 17
4. Sorin Gângu Chimia Râmnicu-Vâlcea 15
- Alexandru Terheș FC Baia-Mare 15

'Season 1980 - 1981

1. Marin Radu II FC Argeș Pitești 28
2. Doru Gorun Cămătaru Universitatea Craiova 23
3. Mircea Sandu Sportul Studențesc 20
4. Septimiu Câmpeanu II Universitatea Cluj-Napoca 19
5. Ioan Petcu Corvinul Hunedoara 17

'Season 1981 - 1982

1. Anghel Iordănescu Steaua București 20
2. Sorin Cârțu Universitatea Craiova 19
3. Sorin Gângu Chimia Râmnicu-Vâlcea 16
4. Gheorghe Iamandi FC Olt Scornicești 14
5. Ioan Petcu Corvinul Hunedoara 13

'Season 1982 - 1983

1. Petre Grosu FC Bihor Oradea 20
2. Sorin Cârțu Universitatea Craiova 19
- Iulius Nemțeanu Politehnica Iași 19
3. Ionel Augustin Dinamo București 14
- Mircea Sandu Sportul Studențesc 14

'Season 1983 - 1984

1. Marcel Coraș Sportul Studențesc 18
2. Ionel Augustin Dinamo București 17
- Doru Gorun Cămătaru Universitatea Craiova 17
3. Marin Dragnea Dinamo București 15
4. Gheorghe Tulba FC Baia-Mare 14

'Season 1984 - 1985

1. Gheorghe Hagi Sportul Studențesc 20
2. Victor Pițurcă Steaua București 19
3. Doru Gorun Cămătaru Universitatea Craiova 18
4. Mircea Sandu Sportul Studențesc 17
5. Dudu Georgescu Gloria Buzău 16
- Petre Grosu FC Bihor Oradea 16

'Season 1985 - 1986

1. Gheorghe Hagi Sportul Studențesc 31
2. Victor Pițurcă Steaua București 29
3. Marian Bâcu Universitatea Craiova 25
4. Ioan Petcu Corvinul Hunedoara 20
5. Dorin Mateuț Corvinul Hunedoara 16
- Mircea Sandu Sportul Studențesc 16

'Season 1986 - 1987

1. Doru Gorun Cămătaru Dinamo București 44
2. Victor Pițurcă Steaua București 22
3. Gheorghe Hagi Sportul Studențesc / Steaua 15
- Ioan Petcu Corvinul Hunedoara 15
4. Ion Cojocaru Corvinul Hunedoara 14

'Season 1987 - 1988

1. Victor Pițurcă Steaua București 34
2. Claudiu Vaișcovici Victoria / Dinamo București 27
3. Gheorghe Hagi Steaua București 25
4. Doru Gorun Cămătaru Dinamo București 17
- Dorin Mateuț Dinamo București 17

'Season 1988 - 1989

1. Dorin Mateuț Dinamo București 43
2. Marcel Coraș Victoria București 36
3. Gheorghe Hagi Steaua București 31
4. Victor Pițurcă Steaua București 23
5. Constantin Lala Flacăra Moreni 21
- Claudiu Vaișcovici Dinamo București 21

'Season 1989 - 1990

1. Gavril Pelé Balint Steaua București 19
2. Marian Popa Farul Constanța 15
3. Marian Bâcu Jiul Petroșani 14
- Florin Valeriu Răducioiu Dinamo București 14
- Claudiu Vaișcovici Dinamo București 14

'Season 1990 - 1991

1. Ovidiu Cornel Hanganu Corvinul Hunedoara 24
2. Marian Bâcu Jiul Petroșani 17
3. Marian Damaschin I Dinamo București 15
- Gábor Gerstenmájer FC Brașov 15
4. Ion Vlădoiu FC Argeș Pitești / Steaua 14

'Season 1991 - 1992

1. Gábor Gerstenmájer Dinamo București 21
2. Sulejman Demollari Dinamo București 18
3. Costel Lazăr FC Ploiești 16
4. Ioan Constantin Marcu FC Brașov 15
5. Adrian Văsâi FC Inter Sibiu 14

'Season 1992 - 1993

1. Ilie Dumitrescu Steaua București 24
2. Ilie Stan Steaua București 20
3. Dorinel Ionel Munteanu Dinamo București 15
4. Marian Popa Farul Constanța 14
- Marius Predatu Universitatea Cluj-Napoca 14

'Season 1993 - 1994

1. Gheorghe Craioveanu Universitatea Craiova 22
2. Ilie Dumitrescu Steaua București 17
3. Marian Ivan FC Brașov 16
- Ilie Lazăr Gloria Bistrița 16
4. Adrian Ungur UTA Arad 15

'Season 1994 - 1995

1. Gheorghe Craioveanu Universitatea Craiova 27
2. Florin Vasile Axinia Ceahlăul Piatra-Neamț 23
3. Marin Dună FC Național București 20
4. Ilie Lazăr FC Gloria Bistrița 16
- Ion Vlădoiu Rapid București 16

'Season 1995 - 1996

1. Ion Vlădoiu Steaua București 25
2. Marin Dună FC Național București 17
3. Marcel Băban Politehnica Timișoara 15
4. Ionel Daniel Dănciulescu Dinamo București 14
5. Adrian Bucurel Ilie Steaua București 13

'Season 1996 - 1997

1. Sabin Ilie Steaua București 31
2. Mugur Radu Gușatu Politehnica Timișoara 17
3. Leonard Mario Strizu FC Brașov 16
4. Banică Oprea Farul Constanța 15
5. Dumitru Târțău Rapid București 14

'Season 1997 - 1998

1. Constantin Barbu FC Argeș-Dacia Pitești 21
- Ion Vasile Oană Gloria Bistrița 21
2. Cătălin Ctn. Munteanu Steaua București 17
3. Ionel Daniel Dănciulescu Steaua București 14
- Valentin Ștefan Oțelul Galați 14
- Ion Ionuț Luțu Universitatea Craiova 14
4. Lucian Marinescu Rapid București 13

'Season 1998 - 1999

1. Ioan Viorel Ganea Gloria Bistrița / Rapid 28
2. Constantin Barbu FC Argeș Pitești / Rapid 21
3. Marian Savu FC Național București 19
4. Adrian Dumitru Mihalcea Dinamo București 18
5. Marius Ninel Șumudică Rapid București 17

'Season 1999 - 2000

1. Marian Savu FC Național București 20
2. Adrian Mutu * Dinamo București 18
3. Marian Ivan FC Brașov 16
- Claudiu Iulian Niculescu Universitatea Craiova 16
4. Ionel Daniel Dănciulescu Steaua București 14
- Florin Lucian Petcu FCM Bacău 14
Moved during season to Internazionale Milano

'Season 2000 - 2001

1. Marius Ctn. Niculae Dinamo București 20
2. Cătălin Marcel Cursaru FCM Bacău 15
3. Claudiu Iulian Niculescu Universitatea Craiova 14
- Robert Ionel Niță Foresta Suceava / Rapid 14
4. Constantin Bârsan Gloria Bistrița 13
- Daniel Gabriel Pancu Rapid București 13

'Season 2001 - 2002

1. Cătălin Marcel Cursaru FCM Bacău 17
2. Claudiu Iulian Niculescu Dinamo București 15
- Daniel Gabriel Pancu Rapid București 15
3. Claudiu Nicu Răducanu Steaua București 14
4. Gheorghe Bucur Sportul Studențesc 13

'Season 2002 - 2003

1. Claudiu Nicu Răducanu Steaua București 21
2. Ionel Daniel Dănciulescu Dinamo București 16
3. Laurențiu Nicolae Diniță Sportul Studențesc 15
4. Cosmin Bărcăuan Dinamo București 13
5. Sergiu Marian Radu FC Național București 12

'Season 2003 - 2004

1. Ionel Daniel Dănciulescu Dinamo București 21
2. Nicolae Marius Dică FC Argeș / Steaua 18
3. Claudiu Iulian Niculescu Dinamo București 16
4. Bogdan Vrăjitoarea FC Oradea 14
5. Sabin Ilie Rapid București 13
- Adrian Constantin Neaga Steaua București 13

'Season 2004 - 2005

1. Gheorghe Bucur Sportul Studențesc 21
  Claudiu Iulian Niculescu Dinamo București 21
2. Daniel George Niculae Rapid București 14
3. Cristian Ambrozie Coroian Gloria Bistrița 13
  Victoraș Constantin Iacob Oțelul Galați 13
4. Gabriel Gh. Caramarin FC Național/Poli Timișoara 12
5. Adrian Gheorghe Anca CFR Cluj-Napoca 11
  Ionel Daniel Dănciulescu * Dinamo București 11
  Nicolae Marius Dică Steaua București 11
Moved during season to Shandong Luneng Taishan

'Season 2005 - 2006

1. Ionuț Costinel Mazilu Sportul Studențesc 22
2. Nicolae Marius Dică Steaua București 15
3. Viorel Dinu Moldovan P.Timișoara (6), Rapid (8) 14
4. Tiberiu Gabriel Bălan Sportul Studențesc 12
  Claudiu Iulian Niculescu Dinamo București 12
5. Ciprian Ion Tănasă FC Argeș Pitești 11

'Season 2006 - 2007

1. Claudiu Iulian Niculescu Dinamo București 18
2. Ioan Viorel Ganea Dinamo (14), Rapid (2) 16
3. Ionel Daniel Dănciulescu Dinamo București 15
4. Emil Gabriel Jula Oțelul Galați 14
5. Valentin Vasile Badea Steaua București 13

'Season 2007 - 2008

1. Ionel Daniel Dănciulescu Dinamo București 21
2. Emil Gabriel Jula Oțelul Galați 17
3. Gheorghe Bucur Politehnica Timișoara 16
  Marko Ljubinković FC Vaslui 16
4. Florin C-tin Costea Universitatea Craiova 15

'Season 2008 - 2009

1. Gheorghe Bucur FC Timișoara 17
  Florin Costea Universitatea Craiova 17
  Juliano Gonçalves Spadacio Rapid București 17
2. Ionel Dănciulescu Dinamo București 12
  Marius Niculae Dinamo București 12
3. Pantelis Kapetanos Steaua București 11
  Bogdan Stancu Steaua București 11
4. Yssouf Koné CFR 1907 Cluj 10
  Andrei Cristea Dinamo (2), Poli Iași (7) 9
  Gabriel Paraschiv Oțelul Galați 9
  Mike Temwanjera FC Vaslui 9

'Season 2009 - 2010

1. Andrei Cristea Dinamo București 16
2. Pantelis Kapetanos Steaua București 15
3. Marius Bilașco Unirea Urziceni 12
  Dorin Goga FC Timișoara 12
  Wesley Lopes Da Silva FC Vaslui 12
4. Liviu Ganea Astra Ploiești 11
5. Cristian Bud Gaz Metan (3), CFR (7) 10
  Alexandru Ioniță Rapid București 10
  Aluísio Chaves Ribeiro Moraes Júnior Gloria Bistrița 10

'Season 2010 - 2011

1. Ianis Zicu FC Timișoara 18
2. Eric de Oliveira Pereira Gaz Metan Mediaș 15
3. Claudiu Niculescu Universitatea Cluj 13
  Bogdan Stancu * Steaua București 13
  Wesley Lopes Da Silva FC Vaslui 13
4. Tiberiu Bălan Sportul Studențesc București 12
5. Adaílton Martins Bolzan FC Vaslui 11
  Ovidiu Herea Rapid București 11
Moved during season to Galatasaray Istanbul

RomanianSoccer.ro - Topscorers of Liga 1 1932-2005