Arbitri asistenţi Mircea Orbuleț (București) și Alexandru Vodă (Alba-Iulia)
Arbitru observator Adrian Vidan (București)
Observator Bogdan Niculae (București)
Spectatori 8.500

Meciul din data 28.04.2014 dintre echipele Petrolul Ploiești si FC Botoșani se disputa in localitatea Ploiești pe stadionul Ilie Oană. in fata a 8.500 spectatori. Arbitrii intalnirii sunt: arbitrul de centru Adrian Cojocaru Adrian (Galați) impreuna cu arbitrii asistenti Mircea Orbuleț (București) și Alexandru Vodă (Alba-Iulia).

Petrolul Ploiești: Juan Ángel ALBÍN Leites, Sebastian Zoltán ACHIM, Pablo DE LUCAS Torres, GERALDO Washington Regufe Alves, GUILHERME Haubert Sityá, Peterson dos Santos PEÇANHA, Toto Adaruns TAMUZ Temile , FILIPE Andrade TEIXEIRA, WALTER Fernández Balufo, Manassé Ruben ENZA-YAMISSI, Sony MUSTIVAR si rezervele: Ianis Alin ZICU, Jean-Sony ALCÉNAT, Abel Issa CAMARÁ, Ovidiu Ștefan HOBAN, Laurențiu Nicolae MARINESCU, Adrian MUTU, Povilas VALINČIUS.

FC Botoșani: Sebastian GHINGA, Marius Marian CROITORU, Vasile Marius CURILEAC, George CÂRJAN, Ciprian DINU, István Sándor FÜLÖP, Deniss IVANOVS, Aco STOJKOV, Gabriel Cristian VAŞVARI, Miloš ŽIVKOVIĆ, Florin Dorin ACSINTE si rezervele: Valeriu Ionuț BORDEANU, Cristian DANCI, Silvio Emiliano DORREGO Coito, David Beniamin LAZAR, Eino PURI, Răzvan TINCU, Aurimas Vertelis.

GOOOL! Gol marcat pentru Petrolul Ploiești de FILIPE Andrade TEIXEIRA (mijlocaș stânga). In minutul 33 al partidei dintre Petrolul Ploiești si FC Botoșani, Petrolul Ploiești deschide scorul: 1 - 0.
In minutul 46, schimbare, iese atacant Aco STOJKOV si intra Aurimas Vertelis
In minutul 51, cartonas galben primit de jucatorul echipei Petrolul Ploiești, Juan Ángel ALBÍN Leites
In minutul 66, schimbare, iese mijlocaș central Juan Ángel ALBÍN Leites si intra Adrian MUTU
In minutul 70, cartonas galben primit de jucatorul echipei FC Botoșani, Miloš ŽIVKOVIĆ
In minutul 71, Petrolul Ploiești - FC Botoșani, scor 2 - 0, gol din penalty transformat pentru Petrolul Ploiești de Adrian MUTU
In minutul 73, schimbare, iese mijlocaș central Sebastian GHINGA si intra Cristian DANCI
In minutul 77, schimbare, iese mijlocaș dreapta WALTER Fernández Balufo si intra Jean-Sony ALCÉNAT
In minutul 82, schimbare, iese mijlocaș defensiv Pablo DE LUCAS Torres si intra Laurențiu Nicolae MARINESCU
In minutul 82, schimbare, iese fundaș central Miloš ŽIVKOVIĆ si intra Răzvan TINCU
In minutul 85, Petrolul Ploiești - FC Botoșani, scor 3 - 0, gol din penalty transformat pentru Petrolul Ploiești de Laurențiu Nicolae MARINESCU

Meciul s-a incheiat cu scorul 3 - 0 pentru echipa Petrolul Ploiești.

1 - 0 FILIPE TEIXEIRA 33’
46’ Aco STOJKOV
Aurimas VERTELIS
Juan ALBÍN 51’
Juan ALBÍN
Adrian MUTU
66’
70’ Miloš ŽIVKOVIĆ
2 - 0 penalty Adrian MUTU 71’
73’ Sebastian GHINGA