Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa României 11.07.2014 - 23:59

Supercupa Romaniei: Steaua - Astra Giurgiu 1-1, 3-5p

Supercupa Romaniei: Steaua - Astra Giurgiu 3-5
Astra Giurgiu a cucerit în premieră Supercupa României la fotbal, după ce a învins Steaua București cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, vineri seara, pe Arena Națională din București. Scorul a fost egal după prelungiri, 1-1 (1-0, 1-1).

Ca și în finala Cupei României, Astra s-a impus la loviturile de departajare, Silviu Lung apărând șutul lui Lucian Filip, în timp ce giurgiuvenii au transformat prin Găman, Seto, Júnior Morais și Budescu, iar pentru Steaua au înscris Keserü, Pârvulescu și Latovlevici.

Steaua deschisese scorul prin Alexandru Chipciu (45), dar deținătoarea Cupei României a egalat prin Gabriel Enache (74).

Debutul de joc a fost destul de confuz, niciuna dintre echipe nereușind să aibă claritate în acțiuni. În prima jumătate de oră s-a consumat o singură acțiune, o minge reluată de Enache din unghi, dar Arlauskis a blocat.

Steaua și-a creat prima situație notabilă în minutul 29, când Stanciu a tras pe lângă, după centrarea lui Iancu. Până la pauză steliștii au controlat autoritar jocul și au avut mai multe ocazii bune de gol, dar Lung a respins mingea trimisă în fața porții de Chipciu (32), șutul la colțul scurt al lui Iancu (36) și lovitura de cap a lui Varela (36), în timp ce Prepeliță a reluat pe lângă țintă cu capul (43).

Campioana a deschis scorul chiar înainte de pauză, când Tănase l-a găsit excelent cu o pasă pe Chipciu, acesta a pătruns și l-a învins pe Lung: 1-0 (45).

Și în repriza a doua tot Steaua a fost mai bună și a presat la poarta lui Lung, dar Varela a reluat alături (47), în timp ce Chipciu (57) a șutat peste poartă. Chipciu a fost aproape de gol în min. 65, când șutul său a fost respins de Lung.

Astra s-a apropiat greu de poarta lui Arlauskis, cea mai bună fază fiind în minutul 67, când De Amorim a tras puternic, dar Szukała a respins în corner. Jocul bun al giurgiuvenilor a fost concretizat în golul egalării, reușit de Gabriel Enache, cu capul, pe spate (74), din centrarea lui Ben Youssef.

Keșeru a fost aproape să-l surprindă pe Lung cu un șut de la distanță (83), dar portarul Astrei a acordat corner. La poarta cealaltă, Júnior Morais a tras din unghi, dar mingea s-a dus peste poartă (86).

În prelungiri, Fatai a avut o bună acțiune personală pe contraatac, dar șutul său a fost blocat in extremis de Varela (99). Steaua a răspuns printr-un șut bun al lui Chipciu (103), respins în corner de Lung.

La loviturile de departajare, Astra a fost mai bună, a transformat tot, în timp ce de la Steaua a ratat Lucian Filip.

Costel Gâlcă a debutat astfel cu stângul în postura de antrenor al Stelei.

Astra cucerește al doilea trofeu consecutiv în fața Stelei, după ce s-a impus în fața "roș-albaștrilor" și în finala Cupei României, tot pe Arena Națională, la loviturile de departajare, cu 4-2 (0-0, după prelungiri). Steaua are în palmares șase Supercupe ale României.

Supercupa României 2014
București, Arena Națională, Spectatori: 15.000 spectatori
Steaua București - Astra Giurgiu 1-1 (1-0, 1-1), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare
Au marcat:
Alexandru Chipciu (45), respectiv Gabriel Enache (74).
  • Au executat în ordine loviturile de departajare: Valerică Găman 0-1 (gol), Claudiu Keserü 1-1 (gol), Takayuki Seto 1-2 (gol), Lucian Filip 1-2 (ratare - apără Lung), Júnior Morais 1-3 (gol), Paul Pârvulescu 2-3 (gol), Vincent Laban 2-4 (gol), Iasmin Latovlevici 3-4 (gol), Constantin Budescu 3-5 (gol)
Au evoluat echipele:

Steaua:
24. Giedrius Arlauskis - 2. Cornel Râpă, 4. Lukasz Szukała, 33. Fernando Varela, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliță, 8. Lucian Filip - 7. Alexandru Chipciu, 12. Nicolae Stanciu (22. Paul Pârvulescu, 78), 10. Cristian Tănase (căpitan) - 9. Gabriel Iancu (28. Claudiu Keserü, 72). Antrenor: Constantin Gâlcă.
Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru - 13. Alin Toșca, 26. Ionuț Neagu, 27. Răzvan Grădinaru, 97. Robert Vâlceanu.

Astra: 1. Silviu Lung jr - 9. Gabriel Enache, 25. Valerică Găman, 5. Syam Ben Youssef, 13. Júnior Morais - 6. Seidu Yahaya, 14. Vincent Laban, 8. Takayuki Seto - 18. Marian Cristescu (91. William De Amorim, 46), 10. Constantin Budescu (căpitan) - 19. Sadat Bukari (21. Kehinde Fatai, 46). Antrenor: Daniel Isăilă.
Rezerve neutilizate: 33. Dănuț Coman - 22. Cristian Oros, 28. Alexandru Ioniță II.

Cartonașe galbene: Szukała (23), Prepeliță (26), Ben Youssef (61), Chipciu (69), Júnior Morais (69), Laban (80), Râpă (87), Seto (113).

Arbitru: Alexandru Tudor (București); arbitri asistenți: Mircea Grigoriu (București), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitri asistenți adiționali: Robert Dumitru (Sf. Gheorghe/CV), Marcel Bârsan (București); arbitru de rezervă: Daniel Mitruți (Craiova), Observatori: Octavian Goga (Brașov), Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca).











Taguri: Supercupa Romaniei    Steaua Bucuresti    Astra Giurgiu    Alexandru Chipciu    Gabriel Enache   

» Cupa Romaniei - Istoria editiilor si statistici
» Cupa Romaniei - ultimele rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa României

Sepsi OSK - CFR Cluj, în sferturile Cupei României

Campioana en titre, CFR Cluj, o va înfrunta pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în cel mai interesant duel din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal,...

Cupa României, optimi de finală: Dunărea Călăraşi - FCSB 2-1

Dunărea Călăraşi a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în ultima partidă din optimile de finală ale Cupei României la fotbal....

Cupa României, optimi de finală: Csikszereda Miercurea Ciuc - Dinamo Bucureşti 3-3, 6-5p

Dinamo Bucureşti a fost eliminată din Cupa României de formaţia de liga a treia AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, care s-a impus cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, joi seara, la...

Cupa României, optimi de finală: Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-1

CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara,...

Cupa României, optimi de finală: Universitatea Cluj - Astra Giurgiu 3-4

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă Universitatea Cluj cu scorul de 4-3...

Cupa României, optimi de finală: CS Mioveni - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-5

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat cu uşurinţă în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri, după ce a surclasat formaţia de ligă...

Cupa României, optimi de finală: CSM Politehnica Iaşi - FC Viitorul 2-2 (0-2, 2-2), după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare

FC Viitorul Constanţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia Poli Iaşi cu scorul de 5-3, la loviturile de...

Cupa României, optimi de finală: Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a învins în...

Cupa României, optimi de finală: FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-0

FC Hermannstadt s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), pe teren propriu, la Târgu Mureş, în...

Programul meciurilor din optimile Cupei României

Marţi, miercuri şi joi sunt programate meciurile din optimile de finală ale Cupei României. În competiţie se mai află 12 echipe din Liga 1, două din Liga 2 şi două din...

FCSB şi Dinamo vor juca pe 1 noiembrie în optimile Cupei României

FCSB şi Dinamo Bucureşti vor susţine meciurile din optimile de finală ale Cupei României în data de 1 noiembrie, potrivit programului anunţat, miercuri, de Federaţia...




Top News

-Biletul zilei la pariuri - 23.02.2019

-Filipe Nascimento, împrumutat de Levski Sofia la CSM Politehnica Iaşi

-Biletul zilei la pariuri - 22.02.2019

-Eugen Neagoe: Gică Hagi merită felicitări pentru tot ce a realizat cu această echipă

-Gheorghe Hagi: Cu Sepsi este meci decisiv pentru play-off

-Eintracht, Benfica, Inter, Chelsea şi Slavia Praga s-au calificat în optimile Europa League

-Biletul zilei la pariuri - 21.02.2019




S-au nascut azi

A l a n z i n h o
Brazilia
36 ani

Alexander Merkel
Germania
27 ani

Branislav Ivanović
Serbia
35 ani

Brett Emerton
Australia
40 ani

Brian Laudrup
Danemarca
50 ani

Constantin Cârstea
România
70 ani

Cristian Sârghi
România
32 ani

Efraín Juárez
Mexic
31 ani

Furkan Aydın
Turcia
28 ani

G o n ç a l v e s
Brazilia
53 ani

Gianni Guigou
Uruguay
44 ani

Giuseppe Iuliano
Italia
26 ani

Hakan Yakin
Elveția
42 ani

Haris Seferović
Elveția
27 ani

Holger Hieronymus
Germania
60 ani

Igor Đurić
Serbia
34 ani

Juninho Paulista
Brazilia
46 ani

Luca Marchegiani
Italia
53 ani

Luis Salvador
Mexic
51 ani

Marc Wilmots
Belgia
50 ani

Marius Alexe
România
29 ani

Marius Rusu
România
29 ani

Márkó Futács
Ungaria
29 ani

Markus Schopp
Austria
45 ani

Mircea Leasă
România
20 ani

Sebastian Tyrala
Polonia
31 ani

Sergio Romero
Argentina
32 ani

Shaka Hislop
Trinidad Tobago
50 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


2018-2019


Liga 1 2018-2019
15.02.2019 FC Viitorul CSM Politehnica Iaşi C
16.02.2019 FC Hermannstadt CS Universitatea Craiova C
16.02.2019 CFR 1907 Cluj Astra Giurgiu C
17.02.2019 FC Voluntari Dunărea Călărași C
17.02.2019 Gaz Metan Mediaș Sepsi Sfântu Gheorghe C
17.02.2019 Dinamo București FC Botoșani C
18.02.2019 Concordia Chiajna Fotbal Club FCSB C


1. CFR 1907 Cluj 48
2. CS Universitatea Craiova 45
3. Fotbal Club FCSB 45
4. Astra Giurgiu 36
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 36
6. FC Botoșani 35
7. FC Viitorul 34
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. FC Hermannstadt 29
10. Gaz Metan Mediaș 29
11. Dinamo București 28
12. Dunărea Călărași 22
13. Concordia Chiajna 18
14. FC Voluntari 17
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
07.12.2018 FC Argeș Pitești Pandurii Târgu-Jiu C
07.12.2018 Universitatea Cluj Chindia Târgoviște C
08.12.2018 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
08.12.2018 Dacia Unirea Brăila ACS Poli Timișoara C
08.12.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Academica Clinceni C
08.12.2018 CS Mioveni FC Snagov C
08.12.2018 Aerostar Bacău Metaloglobus București C
08.12.2018 SSC Farul Constanţa UTA Arad C
08.12.2018 ASU Politehnica Timişoara ACS Energeticianul Petroșani C
09.12.2018 Petrolul Ploiești CS Balotești C


1. Academica Clinceni 45
2. Petrolul Ploiești 45
3. Universitatea Cluj 44
4. Chindia Târgoviște 44
5. FC Snagov 43
6. FC Argeș Pitești 41
7. CS Mioveni 32
8. ACS Energeticianul Petroșani 29
9. UTA Arad 29
10. Pandurii Târgu-Jiu 28
11. ASU Politehnica Timişoara 26
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 24
13. Ripensia Timișoara 23
14. Luceafărul Oradea 23
15. Aerostar Bacău 22
16. SSC Farul Constanţa 21
17. Metaloglobus București 21
18. CS Balotești 19
19. Dacia Unirea Brăila 12
20. ACS Poli Timișoara 10
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro