Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 11.06.2016 - 18:15

Euro 2016 - Grupa A: Elvetia - Albania 1-0

Euro 2016 - Grupa A: Elvetia - Albania 1-0
Reprezentativa de fotbal a Elveției a învins formația Albaniei cu scorul de 1-0 (1-0), sâmbătă, pe stadionul "Bollaert-Delelis" din Lens, în Grupa A de la Euro 2016, din care face parte și România.

"Nati" s-a impus la limită, prin golul marcat de Fabian Schaer (5), deși a avut o bară și a jucat mai bine de o repriză în superioritate numerică. Albania putea smulge o remiză in extremis, dar a ratat o ocazie uriașă în finalul jocului.

Elvețienii au deschis rapid scorul, prin Fabian Schaer (5), care a marcat cu capul, după corner executat de Shaqiri, devansând intervenția portarului Berisha.

Echipa din Țara Cantoanelor a avut o ocazie și prin Haris Seferovic (15), al cărui șut a fost apărat de Berisha.

Albania, debutantă la un turneu final major, a avut o perioadă mai bună apoi, cu un șut pe lângă al lui T. Xhaka (26) și o ocazie notabilă a lui Sadiku (31).

Elveția a controlat finalul primei reprize, având trei ocazii mari de gol. Albania a rămas în zece oameni în min. 37, când Lorik Cana a comis henț în marginea propriului careu și a primit al doilea cartonaș galben, devenind primul jucător eliminat la Euro 2016. Din lovitura liberă care a urmat, Shaqiri a tras în bară. Dzemaili (42) a șutat pe lângă, iar apoi Seferovic (43) a ratat singurul cu portarul Berisha.

În repriza secundă, Seferovic a avut o bună ocazie de gol (66), Embolo (75) a expediat un șut pe lângă colțul lung al porții lui Berisha.

Sadiku (76) a trimis în plasa laterală, dar au urmat alte două bune ocazii ale elvețienilor, prin Shaqiri (80), al cărui șut a fost prins de portar, și prin Seferovic (81), din nou față în față cu Berisha.

Cea mai mare ocazie a albanezilor a fost irosită de Gashi (87), care a ratat singur cu Sommer.

Meciul a avut și un duel fratricid, între Taulant Xhaka (Albania) și Granit Xhaka (Elveția), doar fratele mai mic (Granit) fiind integralist.

Următoarele meciuri din Grupa A vor avea loc pe 15 iunie, România - Elveția (ora 19,00, Parc des Princes - Paris) și Franța - Albania (ora 22:00, Stade Vélodrome - Marsilia).

Euro 2016 - Grupa A
Lens, "Stade Bollaert-Delelis"
Elveția - Albania 1-0 (1-0)
A marcat:
1-0 Fabian Schaer (5)

Elveția: 1. Yann Sommer - 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodríguez - 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (8. Fabian Frei, 76), 18. Admir Mehmedi (7. Breel Embolo, 62) - 9. Haris Seferovic. Selecționer: Vladimir Petkovic.
Rezerve neutilizate: 21. Roman Burki, 12. Marwin Hitz - 4. Nico Elvedi, 6. Michael Lang, 3. Francois Moubandje, 5. Steve von Bergen, 16. Gelson Fernandes, 14. Denis Zakaria, 19. Eren Derdiyok, 17. Shani Tarashaj.

Albania: 1. Etrit Berisha - 4. Elseid Hysaj, 5. Lorik Cana (căpitan), 15. Mergim Mavraj, 7. Ansi Agolli - 22. Amir Abrashi, 13. Burim Kukeli, 14. Taulant Xhaka (20. Ergys Kace, 62) - 21. Odise Roshi (16. Sokol Cikalleshi, 74), 10. Armando Sadiku (11. Shkelzen Gashi, 82), 3. Ermir Lenjani. Selecționer: Giovanni De Biasi.
Rezerve neutilizate: 23. Alban Hoxha, 12. Orges Shehi - 18. Arlind Ajeti, 17. Naser Aliji, 2. Andi Lila, 6. Frederik Veseli, 8. Migjen Basha, 9. Ledian Memushaj, 19. Bekim Balaj.

Cartonașe galbene:
Fabian Schaer (14), Cana (23, 37), Behrami (67), Kukeli (89), Mavraj (90+2).

Cartonaș roșu: Cana (37).

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; arbitri asistenți: Roberto Alonso, Juan Yuste; arbitri asistenți adiționali: Jesus Gil Manzano, Carlos Del Cerro (toți din Spania); arbitru de rezervă: Pol van Boekel (Olanda). Delegat UEFA: Alan McRae (Scoția).

Clasament Grupa A - Euro 2016
1 Franța 1 1 0 0 2-1 1 3
2 Elveția 1 1 0 0 1-0 1 3
3 România 1 0 0 1 1-2 -1 0
4 Albania 1 0 0 1 0-1 -1 0






Taguri: Euro 2016    Grupa A    Elvetia    Albania    Fabian Schar    Xherdan Shaqiri   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

Baraje/CM 2018: Danemarca - Irlanda 0-0

Danemarca, fosta adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a terminat la egalitate cu Irlanda, 0-0, sâmbătă seara, la Copenhaga, în...

Turcia si-a anuntat oficial candidatura la organizarea Euro 2024

Turcia și-a depus oficial joi candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal din 2024, informează agenția Anadolu. Președintele Federației turce de fotbal (TFF), Yıldırım...

Federatiile din tarile nordice renunta la candidatura comuna pentru organizarea Euro 2024

<p>Federațiile de fotbal din țările nordice - Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia și Suedia - renunță la intenția de a depune o candidatură comună pentru organizarea turneului final al...

Fotbal feminin: Trei arbitri romani, delegati la Campionatul European din Olanda

<p>UEFA a anunţat lista arbitrilor selectaţi pentru Campionatul European de fotbal feminin ce se va desfăşura &icirc;n perioada 16 iulie - 6 august 2017, &icirc;n Olanda, iar pe listă...

Orasul Sankt Petersburg a dezvaluit logo-ul sau pentru Euro 2020

Orașul rus Sankt Petersburg, care va găzdui meciuri de la Campionatul European de fotbal din anul 2020, a dezvăluit joi logo-ul său pentru această competiție, într-o ceremonie în care președintele...

Euro 2016 a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro

Campionatul European de fotbal de anul trecut, Euro 2016, organizat de Franța în perioada iunie-iulie, a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro, conform unui studiu publicat de...

Retrospectiva 2016: Pragmatica echipa a Portugaliei, castigatoarea Euro 2016

Pragmatica națională de fotbal a Portugaliei a câștigat în mod neașteptat Euro 2016, printr-o victorie cu 1-0, după prelungiri, în finala cu Franța, de pe Stade de France din Saint-Denis, în timp...

Nationala feminina a ratat calificarea la Euro 2017

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat, marţi, calificarea la Campionatul European din 2017, după ce a încheiat la egalitate, scor 0-0 (1-1 după prelungiri), partida retur cu...

Davor Suker: Bucurestiul este pregatit pentru Euro 2020, aveti un stadion minunat, as vrea sa avem si noi

Fostul internaţional croat Davor Šuker, prezent în Capitală pentru lansarea logo-ului Euro 2020 în calitate de membru în Comitetul Executiv al UEFA, a declarat că Bucureştiul este pregătit pentru a...

Logo-ul orasului gazda Bucuresti, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat la Arena Nationala

Logo-ul orașului gazdă București, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat, sâmbătă, în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Arena Națională, în organizarea Uniunii Europene de Fotbal...

Logo-ul Capitalei pentru Euro 2020 a fost lansat: Podul Basarab, element de legatura intre orasele-gazda

Logo-ul oraşului Bucureşti pentru Campionatul European din 2020 a fost lansat, sâmbătă, la Arena Naţională, Podul Basarab fiind element de legătură între gazdele competiţiei. La lansare au fost...



Top News

-Gigi Becali: Alibec n-are nimic! N-are nimic, doar se alintă!

-Real Madrid, în finala Cupei Mondiale a cluburilor

-Etapa 21. Terenuri grele, capete sparte, oase rupte

-Liga 1 - Etapa 21: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 21: Juventus Bucureşti - Astra Giurgiu 0-1

-FCSB, învinsă de FC Lugano cu 2-1, a ratat câștigarea Grupei G a Europa League

-Costel Enache: Adversarii din campionat sunt favoriții noștri în seara asta




S-au nascut azi

Adi Rocha
Brazilia
32 ani

Allan Simonsen
Danemarca
65 ani

Communar. Niccolai
Italia
71 ani

Cosmin Contra
România
42 ani

Darley
Brazilia
28 ani

Dorel Stoica
România
39 ani

George Gavrilaș
România
27 ani

Győző Martos
Ungaria
68 ani

Joe Jordan
Scoția
66 ani

Martin Škrtel
Slovacia
33 ani

Matías Delgado
Argentina
35 ani

Mehmet Aurélio
Turcia
40 ani

Miloš Mihajlov
Serbia
35 ani

Nicola Vasile
România
33 ani

Pierre Lasogga
Germania
26 ani

Piet Schrijvers
Olanda
71 ani

Rabah Madjer
Algeria
59 ani

Roman Pavlyuchenko
Rusia
36 ani

Steven N'Zonzi
Franța
29 ani

Zlatan Ljubijankić
Slovenia
34 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


2017-2018


Liga 1 2017-2018
08.12.2017 Juventus București Astra Giurgiu C
09.12.2017 FC Viitorul Concordia Chiajna C
09.12.2017 CFR 1907 Cluj ACS Poli Timișoara C
10.12.2017 Gaz Metan Mediaș CS Universitatea Craiova C
10.12.2017 FC Botoșani Steaua București C
11.12.2017 Sepsi Sfântu Gheorghe CSM Politehnica Iași C
11.12.2017 Dinamo București FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 49
2. Steaua București 44
3. CS Universitatea Craiova 40
4. FC Botoșani 35
5. FC Viitorul 34
6. Astra Giurgiu 34
7. Dinamo București 33
8. CSM Politehnica Iași 27
9. ACS Poli Timișoara 25
10. Concordia Chiajna 23
11. FC Voluntari 22
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 15
13. Gaz Metan Mediaș 14
14. Juventus București 9
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
08.12.2017 CS Mioveni Dunărea Călărași C
09.12.2017 CS Balotești Sportul Snagov C
09.12.2017 ASA Târgu-Mureș Foresta Suceava C
09.12.2017 Dacia Unirea Brăila Știința Miroslava C
09.12.2017 Metaloglobus București FC UTA Arad C
09.12.2017 Academica Clinceni Olimpia Satu-Mare C
09.12.2017 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
09.12.2017 FC Argeș Pitești ASU Poli Timişoara C
09.12.2017 FC Hermannstadt CS Afumați C
10.12.2017 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C


1. Dunărea Călărași 49
2. FC Hermannstadt 48
3. Chindia Târgoviște 42
4. CS Afumați 38
5. ASU Poli Timişoara 36
6. Academica Clinceni 35
7. FC Argeș Pitești 34
8. ASA Târgu-Mureș 31
9. CS Mioveni 27
10. Sportul Snagov 26
11. Ripensia Timișoara 25
12. FC UTA Arad 25
13. Știința Miroslava 22
14. Luceafărul Oradea 21
15. Metaloglobus București 20
16. CS Balotești 20
17. Foresta Suceava 20
18. Olimpia Satu-Mare 19
19. Dacia Unirea Brăila 18
20. Pandurii Târgu-Jiu 18
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5