Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 11.06.2016 - 21:34

Euro 2016 - Grupa B: Tara Galilor - Slovacia 2-1

Euro 2016 - Grupa B: Tara Galilor - Slovacia 2-1
Naționala de fotbal a Țării Galilor a învins-o pe cea a Slovaciei cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul care a avut loc sâmbătă, pe "Stade de Bordeaux" din Bordeaux, în Grupa B de la Euro 2016.

Golurile Țării Galilor au fost reușite de Gareth Bale, din lovitură liberă, în minutul 10, și Hal Robson-Kanu, în minutul 81. Pentru Slovacia a punctat Ondrej Duda (61).

Slovacia a început mai bine și a ratat o ocazie uriașă prin Marek Hamsik, în minutul 3, șutul mijlocașului lui Napoli fiind scos de un fundaș.

Țara Galilor a fost destul de periculoasă în minutul 8, la o ieșire nesigură a portarului Matus Kozacik.

Două minute mai târziu, Bale a deschis scorul, transformând o lovitură liberă de la circa 25 de metri.

Slovacia a fost mult timp fără reacție după golul primit, în fața unui adversar ce a făcut un presing eficient, iar ritmul partidei a scăzut. Doar în finalul primei reprize, naționala antrenată de Jan Kozak a fost mai periculoasă.

Slovacia a început mai bine actul secund și Robert Mak a avut o bună situație de gol (55). Două minute mai târziu, Bale a fost la un pas să izbutească dubla.

Egalarea a venit în minutul 61, adusă de Ondrej Duda, care, la prima atingere a balonului, a fructificat o centrare a lui Mak.

Țara Galilor a fost aproape să preia din nou conducerea, prin Aaron Ramsey, și a reușit acest lucru în minutul 81, prin Hal Robson-Kanu, atacant ce fusese introdus de zece minute. Robson-Kanu a finalizat o acțiune inițiată de Joe Ledley și continuată de Ramsey.

Slovacii au fost la un pas de egalare în minutul 86, când lovitura de cap a lui Adam Nemec a lovit bara.

Bale a fost aproape de gol în ultimul minut al timpului regulamentar, apoi slovacii au ratat prin Mak.
Decepția serii poate fi considerat Hamsik, care s-a remarcat doar în startul partidei.

Meciul de la Bordeaux a opus două debutante la un turneu final de Campionat European.

Țara Galilor a ajuns în sferturile de finală ale EURO 1976, însă atunci turneul final avea doar patru echipe.

EURO 1976 a fost câștigat de naționala Cehoslovaciei, alcătuită mai ales din jucători slovaci.

Tot sâmbătă va avea loc al doilea meci din Grupa B a Euro 2016, Anglia - Rusia.

Euro 2016 - Grupa B
Bordeaux, "Stade de Bordeaux"
Țara Galilor - Slovacia 2-1 1-0)
Au marcat:
1-0 Gareth Bale (10), 1-1 Ondrej Duda (61), 2-1 Hal Robson-Kanu (81)

Țara Galilor: 21. Danny Ward - 5. James Chester, 6. Ashley Williams (căpitan), 4. Ben Davies - 7. Joe Allen, 14. David Edwards (16. Joe Ledley, 69), 10. Aaron Ramsey (15. Jazz Richards, 88) - 2. Chris Gunter, 3. Neil Taylor - 20. Jonathan Williams (9. Hal Robson-Kanu, 71), 11. Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.
Rezerve neutilizate: 12. Wayne Hennessey, 12. Owain Fon Williams - 8. Andy King, 13. George Williams, 17. David Cotterill, 18. Sam Vokes, 19. James Collins, 22. David Vaughan, 23. Simon Church.

Slovacia: 23. Matus Kozacik - 2. Peter Pekarik, 3. Martin Skrtel (căpitan), 4. Jan Durica, 18. Dusan Svento - 19. Juraj Kucka, 13. Patrik Hrosovsky (8. Ondrej Duda, 60), 17. Marek Hamsik - 20. Robert Mak, 7. Vladimir Weiss (10. Miroslav Stoch, 83) - 21. Michal Duris (11. Adam Nemec, 59). Selecționer: Jan Kozak.
Rezerve neutilizate: 1. Jan Mucha, 12. Jan Novota - 5. Norbert Gyomber, 6. Jan Gregus, 9. Stanislav Sestak, 14. Milan Skriniar, 15. Tomas Hubocan, 16. Kornel Salata, 22. Viktor Pecovsky.

Cartonașe galbene: Hrosovsky (31), Mak (78), Weiss (80), Kucka (83), Skrtel (90+2)

Arbitru: Svein Oddvar Moen; arbitri asistenți: Kim Thomas Haglund, Frank Andas; arbitri asistenți adiționali: Ken Hennry Olsen, Svein-Erik Edvartsen (toți din Norvegia); arbitru de rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus). Delegat UEFA: Svetlana Hrinkevici (Belarus).






Taguri: Euro 2016    Tara Galilor    Slovacia    Gareth Bale    Hal Robson-Kanu    Ondrej Duda   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

Germania va găzdui turneul final al EURO 2024

Germania a fost aleasă drept gazda turnului final de fotbal al EURO 2024 câştigând în faţa contracandidatei Turcia, prin votul exprimat de membrii Comitetului...

Joachim Löw speră că Germania va găzdui turneul final al EURO 2024

Selecţionerul naţionalei de fotbal a Germaniei, Joachim Löw, speră că ţara sa va fi gazda turneului final al EURO 2024 şi spune că va fi prezent la Nyon când UEFA va lua decizia în acest...

Răzvan Burleanu: Dacă nu vor fi contestaţii, 3 stadioane vor fi gata la timp pentru EURO 2020

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat că, în cazul în care nu vor fi contestaţii după licitaţiile organizate de Compania...

Baraje/CM 2018: Danemarca - Irlanda 0-0

Danemarca, fosta adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a terminat la egalitate cu Irlanda, 0-0, sâmbătă seara, la Copenhaga, în...

Turcia si-a anuntat oficial candidatura la organizarea Euro 2024

Turcia și-a depus oficial joi candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal din 2024, informează agenția Anadolu. Președintele Federației turce de fotbal (TFF), Yıldırım...

Federatiile din tarile nordice renunta la candidatura comuna pentru organizarea Euro 2024

<p>Federațiile de fotbal din țările nordice - Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia și Suedia - renunță la intenția de a depune o candidatură comună pentru organizarea turneului...

Fotbal feminin: Trei arbitri romani, delegati la Campionatul European din Olanda

<p>UEFA a anunţat lista arbitrilor selectaţi pentru Campionatul European de fotbal feminin ce se va desfăşura &icirc;n perioada 16 iulie - 6 august 2017, &icirc;n Olanda, iar pe...

Orasul Sankt Petersburg a dezvaluit logo-ul sau pentru Euro 2020

Orașul rus Sankt Petersburg, care va găzdui meciuri de la Campionatul European de fotbal din anul 2020, a dezvăluit joi logo-ul său pentru această competiție, într-o ceremonie în care...

Euro 2016 a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro

Campionatul European de fotbal de anul trecut, Euro 2016, organizat de Franța în perioada iunie-iulie, a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro, conform unui studiu publicat de...

Retrospectiva 2016: Pragmatica echipa a Portugaliei, castigatoarea Euro 2016

Pragmatica națională de fotbal a Portugaliei a câștigat în mod neașteptat Euro 2016, printr-o victorie cu 1-0, după prelungiri, în finala cu Franța, de pe Stade de France din Saint-Denis,...

Nationala feminina a ratat calificarea la Euro 2017

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat, marţi, calificarea la Campionatul European din 2017, după ce a încheiat la egalitate, scor 0-0 (1-1 după prelungiri), partida retur cu...




Top News

-Sabah: Şenol Güneş poate lua locul lui Lucescu la naţionala Turciei dacă se va despărţi de Beşiktaş

-Cosmin Contra: Vreau să felicit jucătorii pentru felul în care au abordat meciul

-Nicolae Stanciu: Sperăm să terminăm anul neînvinşi

-Alexandru Maxim: Dacă nu luăm primul loc în grupă, vom fi fanii Serbiei în calificări

-Alexandru Chipciu: Cred că cel mai bun meci din Liga Naţiunilor a fost cel cu Serbia

-Claudiu Keşerü: Am vrut să arătăm că avem calitate

-George Puşcaş: Am avut emoţii pozitive când am aflat că voi fi titular




S-au nascut azi

Altin Lala
Albania
43 ani

Andrei Rohețki
România
33 ani

Damien Johnson
Irlanda de Nord
40 ani

Darko Kovačević
Serbia
45 ani

Davydas Arlauskis
Lituania
32 ani

Eladio Silvestre
Spania
78 ani

Guy Feutchine
Camerun
42 ani

Harald Konopka
Germania
66 ani

IRLANDA DE NORD
Irlanda de Nord
138 ani

Jacek Ziober
Polonia
53 ani

Jimmy Quinn
Irlanda de Nord
59 ani

Júlio César
Brazilia
40 ani

Liviu Goian
România
53 ani

Lucian Popescu
România
45 ani

Marc Albrighton
Anglia
29 ani

Martin Černoch
Cehia
41 ani

Max Tonetto
Italia
44 ani

Michael Dawson
Anglia
35 ani

Noel Brotherston
Irlanda de Nord
62 ani

Omar Larrosa
Argentina
71 ani

Peter Schmeichel
Danemarca
55 ani

Rafael Pereira
Brazilia
34 ani

Robert Bălăeț
România
44 ani

Sergei Gorlukovich
URSS
57 ani

Valentin Lupașcu
Moldova
43 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.11.2018 SSC Farul Constanţa Luceafărul Oradea C
17.11.2018 Dacia Unirea Brăila ASC Daco-Getica Bucureşti C
17.11.2018 Ripensia Timișoara CS Mioveni C
17.11.2018 Academica Clinceni Aerostar Bacău C
17.11.2018 CS Balotești ASU Politehnica Timişoara C
17.11.2018 Pandurii Târgu-Jiu ACS Energeticianul Petroșani C
17.11.2018 Metaloglobus București Chindia Târgoviște C
17.11.2018 ACS Poli Timișoara Petrolul Ploiești C
18.11.2018 FC Snagov
11:00
Universitatea Cluj   C
18.11.2018 UTA Arad
13:00
FC Argeș Pitești   C


1. Chindia Târgoviște 39
2. Petrolul Ploiești 38
3. Academica Clinceni 36
4. Universitatea Cluj 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 31
8. Pandurii Târgu-Jiu 24
9. ACS Energeticianul Petroșani 24
10. UTA Arad 23
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 21
14. Aerostar Bacău 18
15. Luceafărul Oradea 18
16. SSC Farul Constanţa 17
17. CS Balotești 14
18. Ripensia Timișoara 13
19. Dacia Unirea Brăila 8
20. ACS Poli Timișoara 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro