Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 21.06.2016 - 00:22

Euro 2016 - Grupa B: Rusia - Tara Galilor 0-3

Euro 2016 - Grupa B: Tara Galilor - Rusia 3-0
Naționala de fotbal a Țării Galilor s-a calificat în optimile de finală ale Euro 2016 după ce a trecut de echipa Rusiei cu scorul de 3-0 (2-0), în meciul disputat marți la Toulouse, pe "Stade de Toulouse", în Grupa B a competiției.

Golurile au fost marcate de Aaron Ramsey (minutul 12), Neil Taylor (20) și Gareth Bale (67).

Țara Galilor a câștigat grupa, cu 6 puncte, profitând de remiza consemnată în partida Anglia - Slovacia (0-0).

La Toulouse, Țara Galilor s-a desprins rapid la două goluri, pe fondul unei evoluții slabe a Rusiei, mai ales a liniei de fund, în care veteranii Vasili Berezuțki și Seghei Ignașevici au fost depășiți cu ușurință.

Țara Galilor a avut o mare șansă de gol chiar în primul minut, dar portarul Igor Akinfeev a apărat șutul lui Gareth Bale.

Deschiderea scorului a venit în minutul 12, după o minge pierdută cu ușurință de ruși la centrul terenului. Joe Allen a interceptat și i-a pasat lui Aaron Ramsey, aflat la limita ofsaidului, care a înscris cu un șut imparabil.

În minutul 20, după altă minge pierdută de ruși, Neil Taylor a fost găsit liber pe flancul stâng, șutul său a fost respins de Akinfeev, dar balonul a revenit la jucătorul galez, care a punctat din a doua încercare.

Fundașul stânga Taylor a fost la primul gol pentru națională.

Până la pauză, Rusia a fost lipsită de vlagă și a creat rar pericol în zona careului advers, în timp ce Țara Galilor, net superioară, a avut mai multe ocazii, dar Akinfeev, de departe cel mai bun om al echipei sale, a salvat mai multe situații grele.

Țara Galilor a început în forță și actul secund, cu ocazii ale lui Bale (47, 55) și Gunter (50).

Bale a înscris în fine în minutul 67, după ce a fost găsit de Ramsey, celălalt jucător de clasă al echipei antrenate de Chris Coleman.

Bale a devenit marți golgheterul Euro 2016, cu trei reușite.

Ramsey a fost aproape de dublă cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, apoi Artiom Dziuba a ratat golul de onoare.

Țara Galilor a egalat astfel cele mai categorice victorii de la acest turneu, înregistrate în meciurile Spania - Turcia și Belgia - Irlanda.

Fanii ruși, care au provocat incidente grave la Euro 2016, au fost liniștiți pe durata partidei.

Țara Galilor este debutantă la un turneu final de Campionat European. Naționala galeză a ajuns în sferturile de finală ale Euro 1976, însă atunci la turneul final participau doar patru echipe.

Rusia, cu un joc lent, cenușiu, a încheiat Grupa B pe ultimul loc, cu un singur punct, obținut cu noroc în ultimele secunde ale partidei cu Anglia.

Euro 2016 - Grupa B
Toulouse, "Stade de Toulouse", Spectatori: 28.840
Rusia - Țara Galilor 0-3 (0-2)
Au marcat:
0-1 Aaron Ramsey (12), 0-2  Neil Taylor (20), 0-3 Gareth Bale (67)

Rusia: 1. Igor Akinfeev - 3. Igor Smolnikov, 14. Vasili Berezuțki (6. Aleksei Berezuțki, 46), 4. Serghei Ignașevici, 23. Dmitri Kombarov - 11. Pavel Mamaev, 8. Denis Glușakov - 10. Feodor Smolov (19. Aleksandr Samedov, 70), 15. Roman Șirokov (căpitan; 13. Aleksandr Golovin, 52), 9. Aleksandr Kokorin - 22. Artiom Dziuba. Selecționer: Leonid Sluțki.
Rezerve neutilizate: 12. Iuri Lodîghin, 16. Guilherme - 2. Roman Șișkin, 5. Roman Neustadter, 6. Aleksei Berezuțki, 7. Artur Iusupov, 17. Oleg Șatov, 18. Oleg Ivanov, 20. Dmitri Torbinski, 21. Gheorghi Șcenikov.

Țara Galilor: 1. Wayne Hennessey - 5. James Chester, 6. Ashley Williams (căpitan), 4. Ben Davies - 2. Chris Gunter, 3. Neil Taylor - 7. Joe Allen (14. David Edwards, 74), 16. Joe Ledley (8. Andy King, 76), 10. Aaron Ramsey - 11. Gareth Bale (23. Simon Church, 83), 18. Sam Vokes. Selecționer: Chris Coleman.
Rezerve neutilizate: 12. Owain Fon Williams, 21. Danny Ward - 9. Hal Robson-Kanu, 13. George Williams, 15. Jazz Richards, 17. David Cotterrill, 19. James Collins, 20. Jonathan Williams, 22. David Vaughan.

Cartonașe galbene: Vokes (17), Mamaev (64)

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitri asistenți adiționali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toți din Suedia); arbitru de rezervă: Daniele Orsato (Italia). Delegat UEFA: Ales Zavrl (Slovenia).

Euro 2016 • Clasament Grupa B
1 Țara Galilor 3 2 0 1 6-3 3 6
2 Anglia 3 1 2 0 3-2 1 5
3 Slovacia 3 1 1 1 3-3 0 4
4 Rusia 3 0 1 2 2-6 -4 1






Taguri: Euro 2016    Tara Galilor    Rusia    Grupa B    Toulouse    Aaron Ramsey    Neil Taylor    Gareth Bale   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

Baraje/CM 2018: Danemarca - Irlanda 0-0

Danemarca, fosta adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a terminat la egalitate cu Irlanda, 0-0, sâmbătă seara, la Copenhaga, în...

Turcia si-a anuntat oficial candidatura la organizarea Euro 2024

Turcia și-a depus oficial joi candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal din 2024, informează agenția Anadolu. Președintele Federației turce de fotbal (TFF), Yıldırım...

Federatiile din tarile nordice renunta la candidatura comuna pentru organizarea Euro 2024

<p>Federațiile de fotbal din țările nordice - Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia și Suedia - renunță la intenția de a depune o candidatură comună pentru organizarea turneului final al...

Fotbal feminin: Trei arbitri romani, delegati la Campionatul European din Olanda

<p>UEFA a anunţat lista arbitrilor selectaţi pentru Campionatul European de fotbal feminin ce se va desfăşura &icirc;n perioada 16 iulie - 6 august 2017, &icirc;n Olanda, iar pe listă...

Orasul Sankt Petersburg a dezvaluit logo-ul sau pentru Euro 2020

Orașul rus Sankt Petersburg, care va găzdui meciuri de la Campionatul European de fotbal din anul 2020, a dezvăluit joi logo-ul său pentru această competiție, într-o ceremonie în care președintele...

Euro 2016 a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro

Campionatul European de fotbal de anul trecut, Euro 2016, organizat de Franța în perioada iunie-iulie, a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro, conform unui studiu publicat de...

Retrospectiva 2016: Pragmatica echipa a Portugaliei, castigatoarea Euro 2016

Pragmatica națională de fotbal a Portugaliei a câștigat în mod neașteptat Euro 2016, printr-o victorie cu 1-0, după prelungiri, în finala cu Franța, de pe Stade de France din Saint-Denis, în timp...

Nationala feminina a ratat calificarea la Euro 2017

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat, marţi, calificarea la Campionatul European din 2017, după ce a încheiat la egalitate, scor 0-0 (1-1 după prelungiri), partida retur cu...

Davor Suker: Bucurestiul este pregatit pentru Euro 2020, aveti un stadion minunat, as vrea sa avem si noi

Fostul internaţional croat Davor Šuker, prezent în Capitală pentru lansarea logo-ului Euro 2020 în calitate de membru în Comitetul Executiv al UEFA, a declarat că Bucureştiul este pregătit pentru a...

Logo-ul orasului gazda Bucuresti, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat la Arena Nationala

Logo-ul orașului gazdă București, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat, sâmbătă, în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Arena Națională, în organizarea Uniunii Europene de Fotbal...

Logo-ul Capitalei pentru Euro 2020 a fost lansat: Podul Basarab, element de legatura intre orasele-gazda

Logo-ul oraşului Bucureşti pentru Campionatul European din 2020 a fost lansat, sâmbătă, la Arena Naţională, Podul Basarab fiind element de legătură între gazdele competiţiei. La lansare au fost...



Top News

-Real Madrid, în finala Cupei Mondiale a cluburilor

-Etapa 21. Terenuri grele, capete sparte, oase rupte

-Liga 1 - Etapa 21: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 21: Juventus Bucureşti - Astra Giurgiu 0-1

-FCSB, învinsă de FC Lugano cu 2-1, a ratat câștigarea Grupei G a Europa League

-Costel Enache: Adversarii din campionat sunt favoriții noștri în seara asta

-Sevilla, Liverpool, Șahtior Donețk și Porto s-au calificat în optimile Ligii Campionilor




S-au nascut azi

AC VENEZIA
Italia
110 ani

Alexandru Ioniță II
România
23 ani

Aljoša Asanović
Croația
52 ani

Andrés Scotti
Uruguay
42 ani

António Simões
Portugalia
74 ani

Arthur Numan
Olanda
48 ani

Chadli Amri
Algeria
33 ani

Chris Waddle
Anglia
57 ani

Claude Dielna
Franţa
30 ani

Cristian Pelin
România
38 ani

Didier Zokora
Coasta de Fildeș
37 ani

Eneko Bóveda
Spania
29 ani

Gheorghe Constantin
România
85 ani

GÓRNIK ZABRZE
Polonia
69 ani

Henryk Wieczorek
Polonia
68 ani

Igor Tomašić
Bulgaria
41 ani

Ivan Vutsov
Bulgaria
78 ani

J. Błaszczykowski
Polonia
32 ani

Jean Boumsong
Franța
38 ani

Jonathan Domínguez
Argentina
27 ani

Juan Camilo Zúñiga
Columbia
32 ani

Liam Lawrence
Irlanda
36 ani

Markel Susaeta
Spania
30 ani

Michael Owen
Anglia
38 ani

Miloš Bogdanović
Serbia
40 ani

Nico van Kerckhoven
Belgia
47 ani

Nicolae Cătălin Popa
România
44 ani

Norberto Menéndez
Argentina
81 ani

Ovidiu Mihalache
România
33 ani

Peter Lorimer
Scoția
71 ani

Petter Hansson
Suedia
41 ani

Steve Sidwell
Anglia
35 ani

Wade Elliott
Anglia
39 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


2017-2018


Liga 1 2017-2018
08.12.2017 Juventus București Astra Giurgiu C
09.12.2017 FC Viitorul Concordia Chiajna C
09.12.2017 CFR 1907 Cluj ACS Poli Timișoara C
10.12.2017 Gaz Metan Mediaș CS Universitatea Craiova C
10.12.2017 FC Botoșani Steaua București C
11.12.2017 Sepsi Sfântu Gheorghe CSM Politehnica Iași C
11.12.2017 Dinamo București FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 49
2. Steaua București 44
3. CS Universitatea Craiova 40
4. FC Botoșani 35
5. FC Viitorul 34
6. Astra Giurgiu 34
7. Dinamo București 33
8. CSM Politehnica Iași 27
9. ACS Poli Timișoara 25
10. Concordia Chiajna 23
11. FC Voluntari 22
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 15
13. Gaz Metan Mediaș 14
14. Juventus București 9
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
08.12.2017 CS Mioveni Dunărea Călărași C
09.12.2017 CS Balotești Sportul Snagov C
09.12.2017 ASA Târgu-Mureș Foresta Suceava C
09.12.2017 Dacia Unirea Brăila Știința Miroslava C
09.12.2017 Metaloglobus București FC UTA Arad C
09.12.2017 Academica Clinceni Olimpia Satu-Mare C
09.12.2017 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
09.12.2017 FC Argeș Pitești ASU Poli Timişoara C
09.12.2017 FC Hermannstadt CS Afumați C
10.12.2017 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C


1. Dunărea Călărași 49
2. FC Hermannstadt 48
3. Chindia Târgoviște 42
4. CS Afumați 38
5. ASU Poli Timişoara 36
6. Academica Clinceni 35
7. FC Argeș Pitești 34
8. ASA Târgu-Mureș 31
9. CS Mioveni 27
10. Sportul Snagov 26
11. Ripensia Timișoara 25
12. FC UTA Arad 25
13. Știința Miroslava 22
14. Luceafărul Oradea 21
15. Metaloglobus București 20
16. CS Balotești 20
17. Foresta Suceava 20
18. Olimpia Satu-Mare 19
19. Dacia Unirea Brăila 18
20. Pandurii Târgu-Jiu 18
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5