Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 21.06.2016 - 00:40

Euro 2016 - Grupa B: Slovacia - Anglia 0-0

Euro 2016 - Grupa B: Slovacia - Anglia 0-0
Echipele de fotbal ale Slovaciei și Angliei au terminat la egalitate, 0-0, luni seara, pe stadionul "Geoffroy-Guichard" din Saint-Étienne, în Grupa B a Euro 2016.

Anglia, cu șase modificări față de partida precedentă, a dominat autoritar partida, însă a ratat multe ocazii de gol și nu a reușit să câștige meciul care i-ar fi asigurat câștigarea grupei. Reprezentativa Albionului merge în optimi de pe locul al doilea, urmând să joace la Nisa pe 27 iunie, cu echipa care va terminat pe locul secund în Grupa F.

Slovacia a controlat prima parte a întâlnirii, dar fără a reuși să își creeze vreo ocazie. Anglia, care câștigase primele sale trei partide cu Slovacia, a intrat treptat în joc și a fost periculoasă chiar și în momentele bune ale slovacilor.

Vardy (5) a avut prima ocazie a partidei, dar a reluat peste poartă cu capul mingea centrată de Clyne. Sturridge a fost blocat in extremis de Pekarik în careul mic (9), iar apoi Lallana (13) a tras pe lângă țintă.

Presiunea englezilor a crescut, dar șutul din întoarcere al lui Henderson (16) l-a nimerit pe Durica, după care Vardy a scăpat singur cu portarul, dar a tras în Kozacik (17).

Bertrand a fost iertat de cel puțin un cartonaș galben după ce i-a spart nasul lui Pekarik, la un duel aerian (19), iar în joc a urmat o perioadă de acalmie.

Finalul primei reprize a aparținut tot englezilor, dar Kozacik (33) a respins șutul lui Lallana din mijlocul careului, iar Durica a blocat cu capul mingea șutată de Henderson (44).

După pauză, Mak a fost gata să profite de o neînțelegere în apărarea englezilor (53). Pe contraatac, Sturridge a reușit o pătrundere impetuoasă în careu, dar șutul său a lovit umărul portarului (53). Fazele s-au succedat repede și Weiss (55) a fost aproape să-l surprindă pe Hart cu un șut deviat la colțul scurt.

Dele Alli a fost aproape de gol la un minut de la intrarea sa pe teren (62), dar Skrtel a respins providențial de pe linia porții. Lansat excelent în adâncime, Sturridge (74) a ratat reluarea spre poartă, la o fază clară de gol.

Finalul meciului a fost dramatic, cu englezii atacând în valuri pentru golul victoriei și al câștigării grupei, iar cu slovacii apărându-se eroic. Echipa lui Hodgson nu a avut decât jumătăți de ocazii, slovacii făcând un excelent joc defensiv, conștienți că nu pot spera la mai mult.

Slovacii sunt și ei cu un picior în optimi după acest rezultat, cu patru puncte, de pe locul al treilea.

Euro 2016 - Grupa B
Saint-Étienne, Stadion: "Geoffroy-Guichard", Spectatori: 39.051
Slovacia - Anglia 0-0
Au marcat:
-

Slovacia: 23. Matus Kozacik - 2. Peter Pekarik, 3. Martin Skrtel (căpitan), 4. Jan Durica, 15. Tomas Hubocan - 19. Juraj Kucka, 22. Viktor Pecovsky (5. Norbert Gyomber, 67), 17. Marek Hamsik - 20. Robert Mak, 7. Vladimír Weiss (14. Milan Skriniar, 78) - 8. Ondrej Duda (18. Dusan Svento, 57). Selecționer: Jan Kozak.
Rezerve neutilizate: 1. Jan Mucha, 12. Jan Novota - 16. Kornel Salata, 6. Jan Gregus, 13. Patrik Hrosovsky, 10. Miroslav Stoch, 21. Michal Duris, 11. Adam Nemec, 9. Stanislav Sestak.

Anglia: 1. Joe Hart - 12. Nathaniel Clyne, 5. Gary Cahill (căpitan), 6. Chris Smalling, 21. Ryan Bertrand - 14. Jordan Henderson, 17. Eric Dier, 18. Jack Wilshere (10. Wayne Rooney, 56) - 8. Adam Lallana (20. Dele Alli, 61), 11. Jamie Vardy, 15. Daniel Sturridge (9. Harry Kane, 76). Selecționer: Roy Hodgson.
Rezerve neutilizate: 13. Fraser Forster, 23. Tom Heaton - 3. Danny Rose, 16. John Stones, 2. Kyle Walker, 19. Ross Barkley, 4. James Milner, 7. Raheem Sterling, 22. Marcus Rashford.

Cartonașe galbene: Pecovsky (24), Bertrand (52)

Arbitru: Carlos Velasco Carballo; arbitri asistenți: Roberto Alonso, Juan Yuste; arbitri asistenți adiționali: Jesús Gil Manzano, Carlos Del Cerro (toți din Spania); arbitru de rezervă: Antonio Damato (Italia).

Euro 2016 • Clasament Grupa B
1 Țara Galilor 3 2 0 1 6-3 3 6
2 Anglia 3 1 2 0 3-2 1 5
3 Slovacia 3 1 1 1 3-3 0 4
4 Rusia 3 0 1 2 2-6 -4 1






Taguri: Euro 2016    Anglia    Slovacia    Grupa B    Saint-Etienne    Geoffroy-Guichard   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

Baraje/CM 2018: Danemarca - Irlanda 0-0

Danemarca, fosta adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a terminat la egalitate cu Irlanda, 0-0, sâmbătă seara, la Copenhaga, în...

Turcia si-a anuntat oficial candidatura la organizarea Euro 2024

Turcia și-a depus oficial joi candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal din 2024, informează agenția Anadolu. Președintele Federației turce de fotbal (TFF), Yıldırım...

Federatiile din tarile nordice renunta la candidatura comuna pentru organizarea Euro 2024

<p>Federațiile de fotbal din țările nordice - Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia și Suedia - renunță la intenția de a depune o candidatură comună pentru organizarea turneului final al...

Fotbal feminin: Trei arbitri romani, delegati la Campionatul European din Olanda

<p>UEFA a anunţat lista arbitrilor selectaţi pentru Campionatul European de fotbal feminin ce se va desfăşura &icirc;n perioada 16 iulie - 6 august 2017, &icirc;n Olanda, iar pe listă...

Orasul Sankt Petersburg a dezvaluit logo-ul sau pentru Euro 2020

Orașul rus Sankt Petersburg, care va găzdui meciuri de la Campionatul European de fotbal din anul 2020, a dezvăluit joi logo-ul său pentru această competiție, într-o ceremonie în care președintele...

Euro 2016 a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro

Campionatul European de fotbal de anul trecut, Euro 2016, organizat de Franța în perioada iunie-iulie, a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro, conform unui studiu publicat de...

Retrospectiva 2016: Pragmatica echipa a Portugaliei, castigatoarea Euro 2016

Pragmatica națională de fotbal a Portugaliei a câștigat în mod neașteptat Euro 2016, printr-o victorie cu 1-0, după prelungiri, în finala cu Franța, de pe Stade de France din Saint-Denis, în timp...

Nationala feminina a ratat calificarea la Euro 2017

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat, marţi, calificarea la Campionatul European din 2017, după ce a încheiat la egalitate, scor 0-0 (1-1 după prelungiri), partida retur cu...

Davor Suker: Bucurestiul este pregatit pentru Euro 2020, aveti un stadion minunat, as vrea sa avem si noi

Fostul internaţional croat Davor Šuker, prezent în Capitală pentru lansarea logo-ului Euro 2020 în calitate de membru în Comitetul Executiv al UEFA, a declarat că Bucureştiul este pregătit pentru a...

Logo-ul orasului gazda Bucuresti, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat la Arena Nationala

Logo-ul orașului gazdă București, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat, sâmbătă, în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Arena Națională, în organizarea Uniunii Europene de Fotbal...

Logo-ul Capitalei pentru Euro 2020 a fost lansat: Podul Basarab, element de legatura intre orasele-gazda

Logo-ul oraşului Bucureşti pentru Campionatul European din 2020 a fost lansat, sâmbătă, la Arena Naţională, Podul Basarab fiind element de legătură între gazdele competiţiei. La lansare au fost...



Top News

-Neymar, jucătorul lunii decembrie în Franţa

-Liga italiană refuză ofertele pentru drepturile TV în Serie A

-Cele mai multe meciuri jucate în Cupa României: Ionel Dănciulescu

-Javi Garcia, noul antrenor al echipei Watford

-Robin van Persie revine după 14 ani la Feyenoord

-VIDEO Amical: CS Universitatea Craiova - Lechia Gdańsk 1-0

-Hamburger SV l-a dat afară pe antrenorul Markus Gisdol




S-au nascut azi

Alex Baumjohann
Germania
31 ani

Alexandru Dandea
România
30 ani

Andrei Dumitraș
România
30 ani

Arjen Robben
Olanda
34 ani

Bernard Diomède
Franța
44 ani

Birger Longueville
Belgia
27 ani

Brian Labone
Anglia
78 ani

Bruno Grigore
România
67 ani

Dragan Mrđa
Serbia
34 ani

Erich Obermayer
Austria
65 ani

Gheorghe Rohat
România
43 ani

Gustavo Morínigo
Paraguay
41 ani

Hamdi Marzouki
Tunisia
41 ani

Hugo Lopes
Portugalia
28 ani

Isaac Terrazas
Mexic
45 ani

Ivan Pecha
Slovacia
32 ani

James Chester
Anglia
29 ani

Jean Sony Alcenat
Haiti
32 ani

Kamil Biliński
Polonia
30 ani

Laurențiu Preda
România
36 ani

Maksym Imerekov
Ucraina
27 ani

Minja Popović
Serbia
35 ani

Moreno Torricelli
Italia
48 ani

Ovidiu Mordonu
România
48 ani

Paul Steiner
Germania
61 ani

Pedro Araya
Chile
76 ani

Rildo
Brazilia
76 ani

Rob Friend
Canada
37 ani

Rúben Bareño
Uruguay
74 ani

Rüdiger Schnuphase
RDG
64 ani

Rudolf Kotormány
România
107 ani

Valentin Ioviță
România
34 ani

Werner Krămer
Germania
78 ani

Yannick Rymenants
Belgia
29 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2017-2018


Liga 1 2017-2018
15.12.2017 Astra Giurgiu FC Botoșani C
16.12.2017 Concordia Chiajna Gaz Metan Mediaș C
16.12.2017 CS Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
17.12.2017 CSM Politehnica Iași Juventus București C
17.12.2017 Steaua București FC Viitorul C
18.12.2017 FC Voluntari Sepsi Sfântu Gheorghe C
18.12.2017 ACS Poli Timișoara Dinamo București C


1. CFR 1907 Cluj 49
2. Steaua București 47
3. CS Universitatea Craiova 43
4. Astra Giurgiu 37
5. FC Botoșani 35
6. FC Viitorul 34
7. Dinamo București 34
8. CSM Politehnica Iași 30
9. ACS Poli Timișoara 26
10. FC Voluntari 25
11. Concordia Chiajna 24
12. Gaz Metan Mediaș 15
13. Sepsi Sfântu Gheorghe 15
14. Juventus București 9
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
08.12.2017 CS Mioveni Dunărea Călărași C
09.12.2017 CS Balotești Sportul Snagov C
09.12.2017 ASA Târgu-Mureș Foresta Suceava C
09.12.2017 Dacia Unirea Brăila Știința Miroslava C
09.12.2017 Metaloglobus București FC UTA Arad C
09.12.2017 Academica Clinceni Olimpia Satu-Mare C
09.12.2017 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
09.12.2017 FC Argeș Pitești ASU Poli Timişoara C
09.12.2017 FC Hermannstadt CS Afumați C
10.12.2017 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C


1. Dunărea Călărași 49
2. FC Hermannstadt 48
3. Chindia Târgoviște 42
4. CS Afumați 38
5. ASU Poli Timişoara 36
6. Academica Clinceni 35
7. FC Argeș Pitești 34
8. ASA Târgu-Mureș 31
9. CS Mioveni 27
10. Sportul Snagov 26
11. Ripensia Timișoara 25
12. FC UTA Arad 25
13. Știința Miroslava 22
14. Luceafărul Oradea 21
15. Metaloglobus București 20
16. CS Balotești 20
17. Foresta Suceava 20
18. Olimpia Satu-Mare 19
19. Dacia Unirea Brăila 18
20. Pandurii Târgu-Jiu 18
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5