|






























|

Suporterii echipei Steaua, prezenți la meciul cu Gloria Bistrița, din etapa a 9-a a Ligii I, nu i-au încurajat pe fotbaliștii pregătiți de Mihai Stoichiță, însă au scandat permanent împotriva finanțatorului Gigi Becali.

CFR 1907 Cluj a remizat, duminică, pe teren propriu, cu Politehnica Iași, scor 1-1, și a ratat șansa de a urca pe primul loc în clasament.

Dinamo a încheiat duminică la egalitate meciul jucat pe propriul teren cu Pandurii Târgu-Jiu, scor 1-1, în etapa a 9-a a Ligii I, partidă în care Ion Marin a revenit pe banca tehnică a echipei alb-roșii, dupăce italianul Dario Bonetti a fost demis în urma atacurilor la adresa unor acționari.

Steaua nu a reușit să învingă duminică, pe teren propriu, pe Gloria Bistrița, ultima clasată, reușind doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I.

Ion Marin este noul antrenor al echipei de fotbal Dinamo București. Tehnicianul italian Dario Bonetti a fost demis, a precizat Nicolae Badea, președintele dinamoviștilor.

Președintele executiv al clubului Farul Constanța, Mircea Crainiciuc, tehnicianul echipei, Marius Șumudică, și antrenorul secund Radu Crețulescu au fost demiși, sâmbătă seara, în urma unei ședințe a Consiliului Director.

Tehnicianul italian Dario Bonetti a fost demis, sâmbătă, din funcția de antrenor principal al lui Dinamo de conducerea clubului, iar locul său a fost luat de secundul Ion Marin, care va fi interimar până la numirea unui nou principal, a anunțat, președintele CA, Nicolae Badea.

Antrenorul lui Dinamo, Dario Bonetti, a declarat sâmbătă că va rămâne în continuare antrenorul lui Dinamo și nu va ceda presiunilor unora dintre acționarii care încearcă să îl determine să plece.

Antrenorul dinamovist Dario Bonetti a declarat că președintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, nu se pricepe la fotbal și că acesta este folosit de familia Becali pentru promovarea jucătorilor pe care îi au sub contract.

Oțelul Galați a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat vineri cu FC Brașov, în deschiderea etapei a 9-a din Liga I.

Institutul Român pentru Evaluare și Strategie (IRES) a dat publicității un raport public, intitulat "Fotbalul românesc și societatea", care relevă faptul că 66 la sută dintre români sunt interesați de fotbal.

Acționarul lui Dinamo, Vasile Turcu, a declarat că este nemulțumit de modul în care antrenorul Dario Bonetti pregătește meciurile și consideră că echipa poate rata calificarea în 16-imile Ligii Europa dacă nu vor fi luate măsuri radicale.

Un număr de 30 de suporteri ai echipei de fotbal Dinamo București, care se aflau grupați joi noaptea la intrarea principală a stadionului din Ștefan cel Mare, trăgând de poartă și proferând injurii la adresa conducerii clubului, supărați că nu au voie să intre la meciul pe care echipa lor favorită îl susținea cu Panathinaikos Atena, au fost ridicați de jandarmii bucureșteni, amendați și conduși la Secția 6 Poliție, informează Jandarmeria București.

Antrenorul echipei Steaua București, Mihai Stoichiță, a ținut să-și felicite jucătorii la finalul meciului încheiat la egalitate, în deplasare, cu formația olandeză FC Twente Enschede (0-0), în cadrul Grupei H a competiției Europa League, precizând că soarta calificării se va decide în "dubla" cu Fenerbahce.

Antrenorul olandez al echipei Panathinaikos Atena, Henk Ten Cate, a declarat, joi seară, după victoria din meciul cu Dinamo București, scor 1-0, că nu a fost surprins de așezarea formației din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Președintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a declarat, după meciul pierdut, scor 0-1, cu Panathinaikos Atena, că este nemulțumit de faptul că de la sosirea la echipă antrenorul Dario Bonetti "nu cunoaște fotbaliștii", fiind inadmisibil să "schimbe 2-3 jucători la fiecare meci".

Dinamo București a fost învinsă de Panathinaikos Atena cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe teren propriu, cu porțile închise, într-un meci din etapa a doua a competiției de fotbal Europa League, Grupa H.

CFR Cluj a pierdut în deplasare meciul cu formația olandeză PSV Eindhoven, după un gol marcat în debutul întâlnirii de Bakkal

Steaua a remizat în deplasare, cu olandezii de la Twente, scor 0-0, și a înregistrat astfel cea de-a două remiză consecutivă în grupele Europa League

Viorel Hizo, antrenorul echipei de fotbal Rapid București, se așteaptă la un meci foarte dificil, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra-Neamț, în etapa a 9-a din Liga I, și le-a cerut jucătorilor săi să dea dovadă de spirit de sacrificiu și determinare pentru a câștiga și a rămâne pe podiumul campionatului.

Presa elenă scrie, joi, că formația Panathinaikos Atena are "o misiune periculoasă" la București, în meciul cu Dinamo, contând pentru a doua etapă a grupei F a Ligii Europa, grecii având nevoie de victorie pentru a-și păstra șansele de calificare mai departe.

Antrenorul Fred Rutten (PSV Eindhoven) a declarat într-o conferință de presă că adversara de joi din grupa K a Ligii Europa, CFR Cluj, merită tot respectul și e nevoie de toată atenția și concentrarea pentru a nu avea surprize neplăcute, informează site-ul oficial al grupării olandeze.

Antrenorul echipei Panathinaikos Atena, Henk Ten Cate, a bruscat un cameraman al postului de televiziune Pro TV, care îl filma la sosirea la Aeroportul Internațional Henri Coandă, informează sport.ro.

Antrenorul FC Twente, Steve McClaren, a declarat că are amintiri plăcute cu Steaua de când echipa pe care o antrena atunci, Middlesbrough FC, a făcut un meci memorabil în 2006, dar spune că acum va fi cu totul altceva, și formația stelistă fiind schimbată, informează site-ul grupării batave.

Antrenorul echipei Dinamo București, Dario Bonetti, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă, că alb-roșii vor întâlni joi, în etapa a II-a a Ligii Europa, cea mai puternică formație din grupa F, Panathinaikos Atena.

Directorul general al clubului Oțelul Galați, Marius Stan, a declarat, miercuri, că gruparea gălățeană trece printr-o perioadă mai dificilă din punct de vedere financiar, iar salariile jucătorilor nu au mai fost plătite de două luni.

Antrenorul echipei Oțelul Galați, Dorinel Munteanu, a declarat că meciul în compania grupării FC Brașov, de pe teren propriu, contând pentru etapa a 9-a, poate demonstra că elevii săi nu suferă de un complex al meciurilor în calitate de gazde.

Cătălin Mulțescu, fiul fostului antrenor dinamovist Gheorghe Mulțescu, a fost acuzat de înșelăciune de către aproximativ 40 de persoane care susțin că fostul portar de la Jiul Petroșani și Ceahlăul le-ar fi promis o excursie în Turcia, fără a-și onora promisiunea.

Atacantul echipei Steaua II, Vlad Rusu, și mijlocașul Cristian Tănase, care s-a accidentat în partida cu FC Brașov, au fost incluși de antrenorul Mihai Stoichiță în lotul formației Steaua pentru meciul cu Twente Enschede și fac deplasarea alături de ceilalți jucători "roș-albaștri" în Olanda.

Finanțatorul clubului CFR Cluj, Arpad Paszkany, este subiectul unui amplu material dedicat grupării ardelene, înaintea meciului programat joi, între formația sa și echipa PSV Eindhoven (din Liga Europa), în cotidianul Eindhovens Dagblad.

Bogdan Stancu, atacantul formației Steaua București, ocupă locul 67 într-un clasament al celor mai buni marcatori publicat de Federația Internațională de Statistică și Istorie a Fotbalului (IFFHS).

Managerul general FC Steaua, Basarab Panduru, a declarat, marți, că nu se gândește la achiziționarea altor jucători în locul bulgarului Krum Bibișkov și al brazilianului Tininho, deoarece cei doi erau fotbaliști pe care gruparea din Bulevardul Ghencea nu i-a folosit.

Mijlocașul lui AEK Atena, Ilie Iordache, a declarat că Dinamo poate profita de faptul că Panathinaikos va veni la București să atace, dar are probleme în defensivă, astfel că formația din capitala Greciei ar putea fi surprinsă pe contraatac.

Programul transmisiilor TV din cadrul etapei a 9-a a Ligii I:

Antrenorul echipei Panathinaikos Atena, Henk Ten Cate, a declarat că FC Dinamo, adversara de joi din grupa F a Ligii Europa, este mai puternică decât Galatasaray Istanbul, în fața căreia grecii au cedat în prima etapă, informează cotidianul Ethnosport.

Finanțatorul formației Rapid, George Copos, a declarat, marți, că este mulțumit de ultimele evoluții ale echipei, care au dus gruparea giuleșteană pe locul 3 al Ligii I, și apreciază strategia de întinerire a lotului cu fotbaliști din pepiniera proprie.

A jucat fotbal de la vârsta de 14 ani, a fost de o valoare certă, iar la 20 de ani, când adevărata sa carieră abia începea, s-a retras brusc de pe gazon, călugărindu-se. Fără nici o explicație, fără să-și anunțe măcar familia, a ales viața monahală, și nu a vrut niciodată să vorbească public despre alegerea sa.

Fundașul brazilian Gabriel Rodrigues dos Santos (Panathinaikos Atena) a declarat că echipa elenă este pregătită pentru meciul de joi cu Dinamo, din grupele Ligii Europa, și că el și coechipierii săi se gândesc doar la victorie, informează publicația Contra.

George Dragu a renunțat la funcția de președinte al Consiliului de Administrație al clubului de Liga a II-a, Universitatea Cluj, urmând ca demisia sa să intre în vigoare joi.

Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, luni, că jucătorii Krum Bibișkov și Tininho au acceptat rezilierea contractelor cu gruparea din Bulevardul Ghencea în schimbul a 60.000 de euro și că i-a propus și mijlocașului polonez Rafal Grzelak același lucru.

Fostul antrenor al Stelei, Dumitru Dumitriu, a declarat că Mihai Stoichiță l-a rugat să observe meciurile adversarelor din Liga Europa, dar și să monitorizeze evoluțiile anumitor jucători care pot fi transferați la gruparea din Ghencea, lucru pe care acesta l-a acceptat.

După victoria din etapa a 8-a de la Târgu-Jiu (3-2), directorul general al clubului de fotbal Oțelul Galați, Marius Stan, a afirmat că formația de la Dunăre a devenit o specialistă a jocurilor în deplasare, în care a obținut în acest sezon 9 puncte, față de unul singur pe teren propriu, informează site-ul Oțelului.

Rapid București a câștigat, duminică, scor 4-0, partida de pe teren propriu cu nou-promovata Internațional Curtea-de-Argeș, din etapa a 8-a a Ligii I, și a urcat pe locul 3 în clasament.

CFR Cluj a obținut, duminică, prima victorie în deplasare din acest sezon, după ce s-a impus în fața lanternei roșii Gloria Bistrița, scor 2-0, și a urcat temporar pe locul secund în clasament, la egalitate cu liderul Unirea Urziceni.

Antrenorul echipei Steaua, Mihai Stoichiță, a declarat că jocul formației din Ghencea este în creștere, iar dacă elevii săi vor trata partida cu FC Brașov cu foarte multă seriozitate vor reuși să se impună.

Polițiștii și jandarmii bucureșteni au identificat, condus la secție și amprentat 33 de persoane care, joi noapte, după meciul dintre Dinamo și Zlatna s-au bătut în zona stației de metrou Ștefan cel Mare.

Președintele executiv al clubului de fotbal Dinamo București, Cristian Borcea, i-a transmis un mesaj lui George Copos, prin intermediul site-ului oficial al grupării din Șoseaua Ștefan cel Mare, după ce patronul Rapidului a declarat că se gândește la transferul lui Ianis Zicu în Giulești.

Președintele Consiliului de Administrație al FC Dinamo, Nicolae Badea, a declarat, joi, că a ajuns la o înțelegere cu gruparea Pandurii Târgu Jiu pentru eșalonarea datoriei de 1,2 milioane de euro pe care clubul gorjean o avea față de bucureșteni în cazul mijlocașului Ilie Iordache.

Tribunalul Prahova a judecat, joi, cererile depuse de finanțatorul echipei FC Argeș, Cornel Penescu și fostul director general al firmei PIC, Liviu Făcăleață, arestați preventiv în dosarul corupției din fotbal, care au cerut la acest termen al procesului, care a fost strămutat de la Tribunalul Argeș, să fi eliberați sub control judiciar, renunțând la cererile depuse anterior prin care solicitau eliberarea pe cauțiune.

Bucuros că a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului cu FCM Bacău (2-0) din 16-imile de finală ale Cupei României, Bănel Nicoliță, fotbalistul Stelei, a afirmat că echipa are nevoie de susținerea fanilor pentru "a trece peste momentele grele", informează site-ul clubului.
|
|
|
|
S-au nascut azi
Adrian Sălăgeanu
România
43 ani

Andreas Calcan
România
32 ani

Antonio Nocerino
Italia
41 ani

Bart Goor
Belgia
53 ani

Benjamin Onwuachi
Nigeria
42 ani

Benjamin van Leer
Olanda
34 ani

Bogdan Rusu
România
36 ani

Carlos Hernández
Costa Rica
44 ani

Christian Noboa
Ecuador
41 ani
Dumitru Marcu
România
76 ani

Evander Sno
Olanda
39 ani

Fabien Barrillon
Franţa
38 ani

Florian Riedel
Germania
36 ani

Gai Assulin
Israel
35 ani

Ioan Sdrobiș
România
80 ani

Ireneusz Jeleń
Polonia
45 ani

Jerko Leko
Croația
46 ani

Jorge Andrade
Portugalia
48 ani
Joyskim Dawa
Camerun
30 ani

Levente Mitrea
România
36 ani

Luciano Galletti
Italia
46 ani

Márton Esterházy
Ungaria
70 ani
Mircea Rednic
România
64 ani
Mircea Rus
România
48 ani

Mohamed Dahmane
Algeria
44 ani

Nebojša Pavlović
Serbia
45 ani

R a f a
Spania
41 ani

Robbie Fowler
Anglia
51 ani

Silviu Pintea
România
41 ani

Thomas Doll
Germania
60 ani

Víctor Diogo
Uruguay
68 ani

Xhuljano Kulli
Albania
35 ani
|
|
|
|