Marţi, miercuri şi joi sunt programate meciurile din şaisprezecimile de finală ale Cupei României la fotbal.
Faţă de brigăzile anunţate iniţial, Comisia Centrală a Arbitrilor a operat unele modificări, făcând rocada între asistenţii partidelor Rapid - Petrolul şi Pandurii - Viitorul Constanţa. Astfel, la partida din Giuleşti vor oficia constănţenii Ovidiu Stoianov şi Paul Dimancea, care fuseseră delegaţi la partida de la Târgu-Jiu, în vreme ce Adrian Vidan şi Cătălin Savu au fost trimişi la jocul de la Târgu-Jiu, după ce iniţial trebuiau să meargă în Giuleşti.
În şaisprezecimi se află o singură formaţie de liga a treia (Chimia Brazi), prezentă şi anul trecut, şi 13 de ligă secundă. La ediţia precedentă, cinci formaţii din liga a treia au evoluat în şaisprezecimi, alături de nouă formaţii de eşalon secund. CS Otopeni şi Gaz Metan CFR Craiova se regăsesc şi ele anul acesta.
Cele mai echilibrate par a fi meciurile "U" Cluj - Victoria Brăneşti şi Astra - Oţelul, dar interesante se anunţă şi întâlnirile Rapid - Petrolul, Dinamo - Ceahlăul, Sportul Studenţesc - CS Otopeni, Unirea Urziceni - Delta Tulcea.
Programul partidelor:
Marţi 21 septembrie:
CSU Voinţa Sibiu (II) - Gaz Metan Mediaş (ora 16:00, Sibiu)
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene, Daniel Hulubei (ambii din Vaslui); arbitru de rezervă: Cristian Sava (Bacău)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara), Constantin Constantinescu (Slatina)
Universitatea Cluj - Victoria Brăneşti (ora 16:00, Alba-Iulia)
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ioan Onicaş (Zalău), Petru Gaspar (Timişoara); arbitru de rezervă: Sorin Tarcea (Timişoara)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu), Alexandru Terheş (Oradea)
CS ACU Arad (II) - CFR Cluj (ora 18:00)
Arbitru: Florin Marcu; arbitri asistenţi: Octavian Şovre, Dorin Mudura; arbitru de rezervă: Ştefan Erdei (toţi din Oradea)
Observatori: Ion Mureşan, Petre Mehedinţu (ambii din Timişoara)
Universitatea Craiova - Minerul Lupeni (II) (ora 18:00, Sport.ro)
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Micloş Istvan Nagy, Gero Szabo (ambii din Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Gabriel Mocean (Câmpia Turzii)
Observatori: Tudor Constantinescu, Florea Voinea (ambii din Bucureşti)
Rapid Bucureşti - Petrolul Ploieşti (II) (ora 20:30, Sport.ro)
Arbitru: Ionel Ivan (Brăila); arbitri asistenţi: Sebastian Stoianov, Paul Dimancea (ambii din Constanţa); Daniel Decă (Brăila)
Observatori: Alexandru Crişan, Nicolae Pantea (ambii din Bucureşti)
Miercuri 22 septembrie:
ALRO Slatina (II) - FC Vaslui (ora 16:00)
Arbitru: Georgian Ionescu (Buzău); arbitri asistenţi: Ionel Popa (Paşcani), Eduard Ungureanu (Bucureşti); Florin Marius Constantin (Popeşti-Leordeni)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria), Mircea Călin (Bucureşti)
Unirea Urziceni - Delta Tulcea (II) (ora 16:00)
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Florin Stănescu, Andrei Constantinescu; arbitru de rezervă: Mihai Ene (toţi din Bucureşti)
Observatori: Constantin Zotta, Viorel Ilie (ambii din Bucureşti)
Sportul Studenţesc Bucureşti - CS Otopeni (II) (ora 16:00)
Arbitru: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Valentin Avram (ambii din Bucureşti); arbitru de rezervă: Adrian Stănescu (Popeşti-Leordeni)
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava), Adrian Rămureanu (Bucureşti)
FC Silvania Şimleul-Silvaniei (II) - FCM Târgu-Mureş (ora 16:00)
Arbitri: Dan Monea (Aiud); arbitri asistenţi: Zoltan Szekely (Baia-Mare), Radu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Claudiu Ştefănuţi (Năsăud)
Observatori: Anton Heleşteanu (Iaşi), Dorel Cura (Arad)
Gloria Bistriţa - FC Astra 2 Giurgiu (II) (ora 16:00)
Arbitri: Paul Unimătan; arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (ambii din Zalău), Ionuţ Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Romulus Constantin Pop (Târgu- Mureş)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca), Dan Costin (Zalău)
Juventus Bucureşti (II) - FC Timişoara (ora 16,00)
Arbitru: Andrei Chivulete; arbitri asistenţi: Adrian Ghinguleac, Bogdan Gheorghe; arbitru de rezervă: Florin Miron (toţi din Bucureşti)
Observatori: Gheorghe Moise, Nicolae Lupescu (ambii din Bucureşti)
Pandurii Târgu-Jiu - Viitorul Constanţa (II) (ora 18:30, Sport.ro)
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu-Severin); arbitri asistenţi: Adrian Vidan (Bucureşti), Cătălin Savu (Galaţi); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu-Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti), Flavius Domide (Arad)
Dinamo Bucureşti - Ceahlăul Piatra-Neamţ (II) (ora 20:30, Pro TV)
Arbitru: Mugurel Drăgănescu (Breaza); arbitri asistenţi: Cristian Nica, Eduard Crângaşu (ambii din Ploieşti); arbitru de rezervă: Cătălin Marian Pană (Bucureşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti), Viorel Leşeanu (Giurgiu)
Joi 23 septembrie:
Chimia Brazi (III) - FC Braşov (ora 16:00)
Arbitru: Marian Bordean (Sibiu); arbitri asistenţi: Dragoş Iliescu (Craiova), Bogdan Velicu (Bucureşti); Ionuţ Iugulescu (Târgovişte)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti), Mihai Basarab (Slobozia)
Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi (ora 18:30, Sport.ro)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Ghimbăşan (Braşov)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău), Hacic Garabet (Constanţa)
Gaz Metan CFR Craiova (II) - Steaua Bucureşti (ora 20:30, Pro TV, stadion "Ion Oblemenco")
Arbitru: Adrian Comănescu; arbitri asistenţi: Florin Păunescu (ambii din Râmnicu-Vâlcea), Marius Nicoară (Băile Herculane); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Nicolae Marodin, Marian Bucurescu (ambii din Bucureşti).