Arbitrul sătmărean Istvan Kovacs va conduce meciul dintre Oţelul Galaţi, liderul la azi al Ligii 1 la fotbal, şi Steaua Bucureşti, care va avea loc duminică, de la ora 16:30, în cadrul etapei a noua.
Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) l-a delegat pe arădeanul Ovidiu Haţegan, la derby-ul echipelor clujene "U" şi CFR, care va deschide etapa, vineri, la ora 16:30, la Alba-Iulia.
Vâlceanul Teodor Crăciunescu, arbitru contestat de Universitatea Craiova după meciul cu Rapid, va oficia la meciul dintre Pandurii Târgu-Jiu şi FC Timişoara, programat duminică, de la ora 18:30.
Bucureşteanul Alexandru Tudor va arbitra meciul dintre FCM Târgu-Mureş şi Universitatea Craiova, care va avea loc luni, de la ora 16:00.
Programul meciurilor şi delegările oficialilor:
vineri 24 septembrie
Universitatea Cluj - CFR 1907 Cluj (16:30, Digi Sport), la Alba-Iulia
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Dorin Mudura (Oradea); arbitru de rezervă: Gheorghe Mihai Prodan (Cluj-Napoca)
Observator: Nicolae Grigorescu (Timişoara)
sâmbătă 25 septembrie
FC Vaslui - Gloria Bistriţa (18:00, GSP TV)
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu-Severin); arbitri asistenţi: Petru Marian Gaspar (Timişoara), Marius Nicoară (Băile Herculane/CS); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu-Gheorghe)
Observator: Constantin Zotta (Bucureşti)
duminică 26 septembrie
Sportul Studenţesc Bucureşti - Astra Ploieşti (14:30, GSP TV)
Arbitru: Alexandru Deaconu; arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac, Florin Eduard Ungureanu; arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (toţi din Bucureşti)
Observator: Constantin Gheorghe (Suceava)
Oţelul Galaţi - Steaua Bucureşti (16:30, Digi Sport)
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: Ionel Ivan (Brăila)
Observator: Ioan Mureşan (Bucureşti)
Pandurii Târgu-Jiu - FC Timişoara (18:30, GSP TV)
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu-Vâlcea); arbitri asistenţi: Ionel Popa (Paşcani), Iulian Radu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Nicolae Bordean (Sibiu)
Observator: Nicolae Marodin (Bucureşti)
Rapid Bucureşti - Victoria Brăneşti (20:30, Digi Sport)
Arbitru: Cristian Balaj (Baia-Mare); arbitri asistenţi: Gero Szabo (Cluj-Napoca), Iulius-Radu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Florin Miron (Bucureşti)
Observator: Constantin Ştefan (Bucureşti)
luni 27 septembrie
FCM Târgu-Mureş - Universitatea Craiova (16:00, GSP TV)
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă, Sebastian Stoianov (ambii din Constanţa)(; arbitru de rezervă: Gabriel Călin Mocean (Câmpia-Turzii)
Observator: Stan Prodan (Alexandria)
FC Braşov - Gaz Metan Mediaş (18:00, Digi Sport)
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Micloş Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Gabriel Ioan Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Paul Unimătan (Zalău)
Observator: Ioan Mureşan (Timişoara)
Unirea Urziceni - Dinamo Bucureşti (20:00, Antena 1)
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu-Vâlcea); arbitri asistenţi: Eduard Dumitrescu (Piteşti), Valentin Avram (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Chivulete (Bucureşti)
Observator: Alexandru Crişan (Bucureşti)
1. Oţelul Galaţi 8 5 1 2 10- 7 16
2. Rapid Bucureşti 8 4 3 1 10- 4 15
3. Steaua Bucureşti 8 4 3 1 12- 7 15
4. Dinamo Bucureşti 8 4 2 2 24-18 14
5. Gaz Metan Mediaş 8 4 2 2 13- 7 14
6. FC Timişoara 8 3 5 0 14-11 14
7. Universitatea Cluj 8 4 1 3 13-14 13
8. FC Vaslui 8 3 2 3 11-11 11
9. FC Braşov 8 2 4 2 9- 8 10
10. FCM Târgu-Mureş 8 3 1 4 8-13 10
11. Gloria Bistriţa 8 2 3 3 12-12 9
12. Unirea Urziceni 8 2 3 3 5- 8 9
13. Victoria Brăneşti 8 2 2 4 10-12 8
14. CFR 1907 Cluj 8 2 2 4 9-13 8
-----------------------------------------------------
15. Sportul Studenţesc 8 2 1 5 13-16 7
16. Universitatea Craiova 8 1 4 3 7-10 7
17. Astra Ploieşti 8 0 6 2 9-12 6
18. Pandurii Târgu-Jiu 8 1 3 4 6-12 6