Roberto Donadoni, selecţionerul echipei de fotbal a Italiei, a afirmat că formaţia României nu merita victoria în meciul de la Zurich, terminat la egalitate (
1-1), în Grupa C la EURO 2008 (7-29 iunie, Austria şi Elveţia).
"
Nu cred că România merita victoria. A fost o partidă bună, în care am arătat dorinţă, determinare, am forţat, dar România e o echipă bună, a făcut 0-0 şi 1-0 cu Olanda, egal cu Franţa. băieţii merită complimente pentru jocul prestat. După ce s-a văzut pe teren, consider că Italia a fost superioară României. Mă aşteptam să întâlnim o echipă puternică, cu o apărare foarte bună, pe care o apreciez pentru acest lucru, dar noi am creat mult şi acesta e meritul nostru", a spus Donadoni.
Selecţionerul Italiei consideră că partida cu Franţa este fundamentală pentru campioana mondială. "
Avem trei zile pentru a o pregăti, adrenalina pe care o avem ne va fi utilă. Este un meci decisiv pentru viitorul nostru şi trebuie să mergem înainte. Un rezultat cum e egalul cu România te demoralizează în pic, dar de mâine trebuie să ne gândim la viitor", a apreciat Donadoni.
Antrenorul "Squadrei Azzurra" a mai spus că "
nu a fost o zi prea bună pentru arbitru. Nu discut deciziile, dar acestea au un mare impact asupra meciului". Donadoni a insistat pe "
soarta potrivnică, aceea care a făcut ca Italia să primească un gol din ofsaid cu Olanda şi să îi fie anulat unul cu România. Asta este, s-a întâmplat, dar era mai bine care nu s-ar fi petrecut acest lucru".
Donadoni a apreciat că Italia a avut o prestaţie de înalt nivel, "
unii jucători au evoluat mai bine, alţii mai puţin".
Selecţionerul italian a vorbit şi de unii dintre fotbaliştii săi: "
Nu ştiu dacă Toni a fost în ofsaid la golul anulat în finalul primei reprize. Mi-a plăcut Toni, a luptat mult, poate i-a lipsit un pic de prospeţime, a marcat un gol"; "
Buffon a avut o contribuţie importantă la acest rezultat"; "
Del Piero a încercat multe, s-a sacrificat, a acuzat o lovitură şi a rămas pe teren cu infiltraţii, dar în cele din urmă a trebuit să îl schimb"; "
nu am văzut mari greşeli în apărare, iar la faza golului marcat de România a fost mai mult un ghinion la Zambrotta, care a avut o prestaţie bună".
"
Ne pare rău pentru suporterii italieni, că nu am reuşit să câştigăm", a mai spus Donadoni, care nu s-a arătat îngrijorat de faptul că atacanţii săi nu marchează: "
Nu sunt preocupat de atacanţii care nu marchează, se mai întâmplă, nu e nimic surprinzător".
Echipa de fotbal a României a terminat la egalitate,
1-1 (0-0), cu Italia, vineri seara, pe stadionul "Letzigrund" din Zurich, în Grupa C de la EURO 2008 (7-29 iunie, Austria şi Elveţia).
România a ratat o victorie istorică, după ce Mutu, care a marcat golul nostru în minutul 55, a irosit un penalty în minutul 81. Pentru italieni a punctat Panucci (57).
În ultimele jocuri din Grupa C, România va juca pe 17 iunie la Berna cu Olanda, în timp ce Italia va întâlni Franţa. Vineri 13 iunie mai are loc partida Olanda - Franţa (21:45, Berna).