Rezumatul etapei în cifre
Etapa a 19-a pe scurt
1. FC Brasov - Pandurii Targu-Jiu 2 - 1 (1-0)
Braşovul este neînvinsă în 2012, 8 jocuri - 6 victorii - 2 remize!
A fost al 4-lea meci disputat de gorjeni pe terenul stegarilor, de fiecare dată oltenii părăsind terenul învinşi.
Prin cei 5 noi veniti si trimisi in teren (Silva, Dias, Udoji, Ilijovski, Alonso) Brasovul a ajuns la 18 straini utilizati in sez curent dintr-un total de 29 jucatori.
2 mai 2009, ultima dată când un jucător al stegarilor a reusit dubla, Surdu in Braşov-Iaşi 2-0.Lucian Munteanu a purtat pentru prima dată banderola de căpitan al Braşovului.
John Ibeh, primul nigerian care a bifat minute pt Pandurii in Liga 1.
Pentru prima data Marius Sumudica a utilizat 9 straini pe durata unui meci, cifra pe care brasovenii au mai atins-o doar in mandatul lui Murcia.
Marius Şumudică vs Petre Grigoraş: 3 jocuri - 2 victorii - 1 egal;
După demiterea lui Hizo, Petre Grigoraş a rămas cel mai experimentat antrenor activ din Liga 1, 259 meciuri.
5 nume noi faţă de tur Braşov: Diogo Silva, Dias, Udoji, Ilijovski, Alonso;
2 nume noi Pandurii: Ungurusan, Ibeh.
2. CFR 1907 Cluj - FCM Targu-Mures 1 - 0 (1-0)
Marius Lăcătuş a revenit în Liga 1 după un an de pauză, ultimul meci bifându-l pe 6 martie 2011, Steaua-Braşov 0-3.
"Fiara" este al 2-lea clasat în ierarhia antrenorilor care activează în prezent în Liga 1 cu 219 meciuri contabilizate pentru 8 formaţii: Naţional, Oţelul, Braşov, Ceahlăul, UTA, Steaua, Vaslui, FCM. De asemenea, el a fost al 5-lea antrenor care a luat loc pe banca mureşenilor în sezonul actual după I O Sabău, Cezar Zamfir, Selymeş şi Trombetta.
Dupa aproape 9 ani Giani Kiriţă s-a intors in Liga 1, ultimul meci, 24 mai 2003, Dinamo-Poli Tim 2-1.
Kapetanos s-a apropiat la 4 goluri de Demollari, locul 2 din topul all-time al marcatorilor. FCM, a 24-a echipa din Liga 1 care a primit gol de la grec. Interesant, 10 din cele 24 nu mai sunt pe prima scena. De asemenea, 20 din cele 32 de goluri au fost decisive.
7 jucători de cel puţin 30 de ani au evoluat vineri în tricoul mureşenilor, media celor 14 trimişi în teren de Lăcătuş depăşind 29 ani.
2 nume noi faţă de tur CFR: Godemeche, Vranjes;
3 nume noi FCM: Caparco, Kirita, Ljubojevic.
3. Vointa Sibiu - Astra Ploiesti 1 - 0 (0-0)
480 de minute consecutive fără gol au contabilizat ploieştenii în Liga 1, locul 2 în top după Chiajna 530 minute.
Toate victoriile Sibiului pe prima scenă au fost realizate la un gol diferenţă, 3 cu 1-0 şi 2 cu 2-1. Doar 12 goluri s-au marcat pe terenul din Sibiu în 10 meciuri, câte 6 de fiecare parte, cea mai mică medie întâlnită în sezonul curent: 1,2 goluri/meci.
7 noiembrie 2009, Mediaş-Iaşi 2-1, ultima dată când Miclea a marcat în Liga 1, el evoluînd atunci în tricoul ieşenilor.
Tony Conceicao este al 3-lea antrenor ce ia loc pe banca ploieştenilor, după Selymeş (2 mandate) şi Şumudică. De asemenea, pt portughez, Astra este a 3-a echipă din campionat pe care o antrenează, precedentele fiind CFR şi Braşov.
2 nume noi Vointa: Miclea, Zagrean;
5 nume noi au bifat minute pt Astra: Barboianu, Ricardo, Spadacio, Rui Miguel, Patrascu.
Nota: William De Amorim a evoluat contra sibienilor (2 jocuri în sezon, 3 în Liga 1) şi nu William.
4. Rapid Bucuresti - Universitatea Cluj 1 - 1 (0-0)
Cel mai vechi meci din stagiunea curentă (primul în noiembrie 33) şi-a disputat al 86-lea episod, 39 încheiate cu victoria rapidiştilor, 33 cu succesul oaspeţilor şi 14 la egalitate. Interesant, sâmbătă s-a consemnat pt a 4-a oară o remiză cu Rapid gazdă, precedentul meci încheiat nedecis fiind în urmă cu aproape 39 de ani, 26 aug 73, Rapid-U Cluj 0-0.
Dan Alexa a ajuns la 10 goluri în Liga 1. Ghe Grozav a marcat de două ori în stagiunea curentă, de fiecare dată în deplasare, FCM-U Cluj şi Rapid-U Cluj 1-1.
A fost al 6-lea meci la rând al clujenilor fără victorie, ultimul succes pe 6 noiembrie.
8 jucători din primul 11 trimis de Badea în teren au trecut pe la una din cei 3 echipe mari din Bucureşti (Bornescu, Abrudan, Popa, Marinescu, Cristea, Cristescu, Pacurar, Niculescu).
43,3 % este procentul de puncte scos de Răzvan Lucescu în stagiunea curentă din disputele cu echipele clasate la finalul turului pe primele 9 locuri (6 cu Vsl, 3 cu Astra).
Doar doi străini a trimis în teren Ionuţ Badea, cea mai mică cifră de la revenirea în Liga 1 din 2010.
1 nume nou: Ionita;
4 nume noi: Bornescu, Dorinel Popa, Hoban, Cristescu - toti cu minute in tur pt alte echipe.
5. Dinamo Bucuresti - Gaz Metan Medias 2 - 0 (2-0)
Dinamo, a 18-a etapă consecutivă pe prima poziţie;
-A fost al 9-lea meci cu Dănciulescu marcator, vârful dinamovist fiind alături de Wesley jucătorul cu cele mai multe jocuri în care şi-a trecut numele pe tabelă; golul său a fost primul dat de dinamovişti din acţiune după 4 etape în care au punctat doar din penalty (gol acţiune cu Mioveni, gol pty Steaua, gol penalty FCM);
-Dănciulescu, locul 4 în topul "all-time" - 470 meciuri, la egalitate cu Costel Câmpeanu;
-Radu Zaharia, singurul din Liga 1 care în stagiunea curentă a faultat un jucător de două ori în careu;
-Bălgrădean, al 14-lea meci fără gol primit;
-Cristi Pustai nu a reuşit în cariera sa să obţină puncte pe terenul dinamoviştilor;
-3 nume noi Dinamo: Platini, Strătilă, Matei;
-2 nume noi Mediaş: Ba, Tahar.
6. Petrolul Ploiesti - FC Vaslui 1 - 2 (1-0)
Wesley l-a egalat în clasamentul golgheterilor pe Marius Niculae, ambii 14 goluri. El a ajuns la 46 de goluri în Liga 1, Petrolul fiind a 24-a echipă care a primit gol de la brazilian. Vasluienii au marcat 16 goluri cu stângul, lideră la acest capitol, 9 din reuşite fiind trecute în contul lui Wesley.
Augusto Inacio este al 2-lea străin din istoria Vasluiului în Liga 1, primul Lopez Caro. De asemenea, este al 27-lea antrenor străin din istoria Ligii 1. Paito este primul jucător din Mozambic prezent cel puţin intr-o partidă din Liga 1.
- 6 nume noi Petrolul: Gritti, Salim Ben Djemia, Mustivar, Bikama, Boudjemaa, Dina;
- 4 nume noi Vaslui: Borjan, Paito, NDoye, Stanciu.
7. CS Mioveni - Steaua Bucuresti 0 - 1 (0-1)
Steaua a reuşit a 6-a victorie la un gol diferenţă în stagiunea curentă, a 5-a în mandatul lui Ilie Stan (din 7).
Machado, al 8-lea brazilian din istoria "roş-albaştrilor" care joacă pe prima scenă.
Rusescu a fost pt a 5-a oară decisiv în stagiunea curentă, golurile sale aducând 10 puncte.
11/12: 1 gol, etapa 2/ Steaua-Mioveni 4-0, gol 4-0
11/12: 1 gol, etapa 3/ Steaua-U Cluj 2-1, gol 2-0 decisiv 2
11/12: 1 gol, etapa 7/ Steaua-Pandurii 1-2, gol 1-0
11/12: 1 gol, etapa 13/ Steaua-Chiajna 2-1, gol 2-1 decisiv 2
11/12: 1 gol, etapa 15/ Steaua-Brasov 1-0, gol 1-0 decisiv 2
11/12: 2 gol, etapa 16/ Dinamo-Steaua 1-3, gol 1-1,1-2, decisiv 2
11/12: 1 gol, etapa 19/ Mioveni-Steaua 0-1, gol decisiv 2;
Palmaresul confruntărilor directe: 4 jocuri - 4 victorii Steaua;
Fiecare întâlnire dintre cele 4 dispute între Mioveni şi Steaua a avut pe bancă alţi antrenori, Massimo Pedrazzini/Florin Marin şi Marius Lacatus/Sorin Cirtu în 2007/2008, iar acum Levy/Ionuţ Popa şi Pană/Stan.
12 jocuri fără victorie au contabilizat argeşenii în Liga 1, pe locul 2 în topul meciurilor fără succes consecutive, după Sportul - 13 partide.
6 nume noi la Mioveni: Cobrea, Radu Barbu, Ispir, Zuluf, Cosmin Năstăsie, Adrian Voiculeţ;
3 nume noi la Steaua: Chiricheş, Pârvulescu, Machado.
8. Ceahlaul Piatra-Neamt - Sportul Studentesc Bucuresti 1 - 2 (1-2)
Andrei Lungu s-a dovedit a fi un specialist in a marca impotriva echipelor nou-promovate. In acest sezon el a punctat cu Mioveni, Chiajna si cu Ceahlaul.
Ferfelea, al 10-lea gol in Liga 1.
Cei doi marcatori ai Sportului au punctat şi în ultima etapă din 2011, Sportul-Chiajna 2-2.
Gafiţa a marcat ultima dată în Liga 1 în tur, tot cu Sportul.
A fost a doua victorie reuşită de studenţi la Piatra Neamţ, prima consemnându-se în mai 95 (Ceah-SS 0-1). De asemenea, a fost primul succes reuşit de bucureşteni cu Tudor la centru în deplasare, precedentele 7 jocuri încheindu-se cu înfrângeri.
3 nume noi la Ceahlaul: Golubovic, Vitelaru, Madalin Popa;
3 nume noi la Sportul: Cezar Lungu, Novac, Şerban.
9. Concordia Chiajna - Otelul Galati 1 - 0 (0-0)
Numai 11 puncte din 21 posibile a scos Oţelul din duelurile cu nou-promovatele ( 3 cu Petrolul din 6, 1 cu Concordia din 6, 3 cu Voinţa, Ceahlăul şi 1 cu Mioveni).
Dacă Reghe a început partida cu 8 nume noi, Dorinel Munteanu a avut la startul jocului 11 jucători care anul trecut au participat la câştigarea titlului.
Pentru prima dată Concordia a avut în teren 5 străini. De asemenea, a fost primul succes al ilfovenilor în faţa unei foste campioane din România.
Toate cele 3 adversare învinse de Chiajna în stagiunea curentă au avut un jucător eliminat: Braşov pe Hadnagy, Mioveni pe Dică şi Oţelul pe Ilie.
Chiajna, 9 nume noi: Baruch, Popa II, Bratu, Sitya, Filip, Dinu II, Rocha, Alex, Krumov;
Oţelul, o noutate: Stromajer.
JUCĂTORI:
Debutanţi: Dias, Ilijovski, Mauro Alonso (Bv), Nicolas Godemeche (CFR), Goran Ljubojevic (FCM), Ricardo Nascimento (Astra), Rui Miguel Melo (Astra), Tahar (Gaz), Platini (Din), Matteo Gritti (Pet), Selim Ben Djemia (Pet), Sony Mustivar (Pet), Vincent Bikana (Pet), Damien Boudjemaa (Pet), Milan Borjan (Vsl), Paito (Vsl), Cobrea (Mioveni), Bojan Golubovic (Ceah), Ion Daniel Serban (SS), Idan Baruch, Adrian Popa II, Dorin Bratu, Haubert Sitya Guilherme, Adi Rocha, Alex dos Santos, Krumov (Chiajna) – 26 debutanti din care 22 străini – 4 români;
-cei mai mulţi debutanţi: Chiajna 18, Petrolul 14; la polul opus se poziţionează Rapid şi U Cluj, singurele care au utilizat în primele 19 etape doar jucători care au mai jucat în Liga 1;
Nota: William De Amorim a evoluat contra sibienilor (2 jocuri în sezon, 3 în Liga 1) şi nu William.
Cifre rotunde jucatori: Peralta, Mihai Roman, Luchin, Pena, Stormajer – meciul 100; Razvan Dalbea, Dragos Grigore, Vitelaru – meciul 50;
12 jucători au bifat prezenţe în toate partidele, din aceştia 3 fiind integralişti: Felgueiras, Lucian Munteanu (ambii Braşov) şi Bălgrădean.
488 fotbalişti au contabilizat cel puţin o prezenţă în stagiunea curentă, 26 din ei bifând minute pentru două echipe.
GOLURILE ETAPEI:
S-au marcat 17 goluri din care 10 gazdele – 7 oaspeţii, 9 în prima repriză – 8 a doua.
Penalty (3/3): Ilijovski, C Munteanu, Wesley;
Duble: Ilijovski;
Straini: Ilijovski 2, Kapetanos, Wesley;
Primul gol in Liga 1: Ilijovski, Buhusi, Stanciu, Dinu II;
Până-n prezent s-au marcat în meciurile decise pe teren (170 j) - 397 goluri (2,3 goluri/meci), 225 gazdele-172 oaspeţii, 173 R1 – 224 R2, 49 din penalty din 60, 7 autogoluri, 26 duble, şase triple.
Muresan (2 g), Zaharia (direct) şi S Ilie (direct) au fost eliminaţi în runda a 19-a.
Toţi 3 mai au câte o eliminare în stagiunea curentă, astfel, numărul celor care au două roşii a ajuns la 8. Liderul "roşiilor" a rămas Voicu (Mioveni) – 3.
Total roşii: 75;
74 de străini au evoluat în etapa a 19-a, 61 din ei fiind titulari. 157 de străini au bifat cel puţin o partidă în stagiunea curentă, 7 pt doua echipe.
Cei mai mulţi străini utilizaţi: CFR – 22, Vaslui – 18, Braşov – 18. La polul opus, Sportul – 0, Mioveni şi Sibiu - 1.
Sursa emisiunea Liga cifrelor- RADIO GSP (marti ora 11)