Antrenorul FC Braşov, Sorin Cârţu a declarat luni, într-o conferinţă de presă, că speră ca formaţia sa să reuşească să impună în meciul din optimile
Cupei României, în faţa Petronului,
"încă o înfrângere, după cea din campionat, afectând mult moralul echipei".
"În Cupa României va fi un joc cu un alt specific şi cu siguranţă va fi un meci greu, pentru că Petrolul a anunţat că vrea să prindă o cupă europeană prin Cupa României, deci e clar că vor intra pe teren pentru a lua cele trei puncte. Va fi o încărcătură deosebită dar sperăm să trecem cu bine peste. Ferească Dumnezeu să mai avem parte de încă o înfrângere, pentru că ne aşteaptă jocuri grele şi o înfrângere ar face ca moralul echipei să fie afectat şi să ne fie mai greu să ne remontăm. Ne aşteptăm la schimbări în lotul lor dar nu trebuie să ne lăsăm influenţaţi de acest lucru şi să ne vedem de joc. În meciul de campionat am pierdut nemeritat şi o sa susţin asta mereu pentru că aceasta este părerea mea. Am făcut un joc bun, am avut ocazii, dacă nu ajungeam în faţa porţii poate că aveam de ce să ne facem probleme, dar aşa, atâta vreme cât jucăm şi avem ocazii, eu spun că este vorba doar de lipsa şansei", a declarat Cârţu.
Tehnicianul Braşovului recunoaşte că nu a acceptat uşor eşecul din campionat, în faţa Petrolului dar vrea de la jucătorii lui să dea dovadă de maturitate în partida de marţi.
"Nu am acceptat uşor înfrângerea şi pot spune că a fost frustrant să ieşim de pe teren învinşi, dar asta e acum, trebuie să depăşim momentul şi să ne concentrăm la meciul de cupă. Sper ca jucătorii să aibă maturitatea de a se concentra maxim şi de a reuşi să câştige acest meci. Trebuie să învăţăm din ce am greşit în meciul de campionat şi să ne exprimăm mult mai bine în joc. Am pregătit cât am putut de bine acest meci şi ne-am pregătit şi pentru penaltiuri, dar este normal să fii pregătit şi pentru aşa ceva având în vedere că este un meci de cupă".
Cârţu a spus că se bucură mult pentru Cosmin Contra care a preluat echipa Petrolul.
"Mă bucur tare mult pentru Contra care are şlansa de a antrena la o echipă bună, cu pretenţii. Contra a fost un mare fotbalist iar acum are posibilitatea să confirme şi să demonstreze că poate fi şi un antrevor de valoare. El a avut un început bun ca antrenior la Timişoara şi chiar cred că şanse în această meserie".
În meciul cu Petrolul Ploieşti, de la FC Braşov va lipsi Bruno Madeira, accidentat, în vreme ce Cristi Ionescu este incert, tot din cauza unei accidentări.