|






























|
Etapa 7: Universitatea Cluj - CFR Cluj 0-0
CFR Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut în deplasare, în compania formaţiei Universitatea Cluj, contând pentru etapa a 7-a a Ligii 1.
Universitatea Cluj - CFR 1907 Cluj 0 - 0
Au marcat: -
"U" Cluj: Veselovsky - Takacs, Szilagyi, Abrudan, Mendy - Bucşă, Rilke - T ârnăcop, Cristocea (Calcan '86), Borza (Balde '83)- Dedu (Lemnaru '71). Antrenor: Ionel Ganea
CFR: Felguiras - Hora, Cadu, Piccolo, Camora - Obiora, Djokovici (Voiculeţ '75) - Deac (Ogbu '65), Rui Pedro, Florin Costea - Tade (Batin '60). Antrenor: Petre Grigoraş
Meciul a fost arbitrat de Cristian Balaj, ajutat de Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Rezervă a fost Florin Mazilu.
Observatori au fost Ioan Mureşan şi Aurel Beldeanu, iar supervizor Alexandru Boc.
Ionel Ganea: " Îmi felicit jucătorii pentru felul cum s-au dăruit și cred că dacă aveam un gram de șansă, reușeam să câștigăm cele trei puncte și cred că meritam acest lucru. Am avut timp suficient să pregătesc meciul. Acești jucători care sunt acum în lot pun mai mult suflet și se gândesc mai mult la meseria pe care o practică și în seara asta s-au dăruit și au jucat mai mult pentru suporteri. CFR este una dintre cele mai puternice din România, o fostă campioană, a avut rezultate foarte bune. De aceea cred că echipa noastră în seara asta a reușit un rezultat de istorie. Este primul meci când reușim să nu primim gol acasă după o perioadă foarte lungă. De când sunt aici n-am primit un euro pentru investiții și rezultatele din sezonul trecut mi se datorează și mie. Și cred că trebuie să fim solidari, suporteri, conducere și jucători, când trecem prin momente grele, ca acestea".
Iuliu Mureșan: " Știam că s-au pregătit foarte bine, mai ales fizic, dar și tehnico-tactic. Grigoraș este un antrenor foarte bun, a realizat peste tot un joc închegat, de posesie, cu jucători mai modești. Atmosfera s-a îmbunătățit mult, dar nu s-a văzut în joc. Felgueiras a fost omul meciului, iar asta nu e bine pentru noi. U Cluj a avut ocazii mai clare, ar fi trebuit să pierdem! Noi jucăm mai bine în partide amicale, parcă nu ne interesează cele oficiale! Sunt dezamăgit de echipă, dar nu de Grigoraș. Ar trebui să plece câțiva jucători, dar nu se mai poate până la iarnă. Parcă nu au determinare și voință, joacă fotbal doar pentru a face mișcare. Eu și în curtea școlii, când jucam fotbal, aveam ambiție și ne certam. E prea mare schimbarea față de luna decembrie, când am bătut la Manchester. La cum a mînceput campionatul, pentru noi orice partida este dificilă și pornim cu șansa a doua. La fotbal nu te poți ascunde, aș fi penibil să spun altceva, jocul nostru este văzut de toată lumea. Sper ca Petre Grigoraș să schimbe situația și să ne îmbunătățim jocul, să avem o atitudine mai bună".
Petre Grigoraş: " De rezultat ar trebui să fiu mulţumit, că logic ar fi trebuit să pierdem. După cum s-au desfăşurat ostilităţile în teren, ar fi trebuit să pierdem. Evoluţia noastră a fost dezamăgitoare, exceptând unul sau doi jucători, ceilalţi au fost penibili. Am încercat să schimb ceva, eram încrezător că voi reuşi să schimb ceva în bine, mă aşteptam la altceva. Din păcate realitatea a fost alta, iar cum ne-am prezentat astăzi nu poate fi decât o ruşine. Este un eşec total. Şi jucătorii ar trebui să fie afectaţi de evoluţia lor. Orice măsură vor lua şefii, indiferent cu cine, chiar şi cu mine sau începând cu mine, nu mă pot opune".
Taguri:
Etapa 7
Universitatea Cluj
CFR Cluj
» Universitatea Cluj - istoric meciuri
» Clasamentul Ligii 1
Comenteaza
Ultimele stiri - Universitatea Cluj
Universitatea Cluj renunță la trei jucători. Van der Werff, Toșca și Artean pleacă după expirarea contractelor
Universitatea Cluj a anunțat despărțirea de trei fotbaliști care au ajuns...
Edvinas Gertmonas pleacă de la "U" Cluj și va juca în Elveția
Portarul lituanian Edvinas Gertmonas și-a încheiat aventura la Universitatea Cluj și va...
Universitatea Cluj și Dinamo București au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă seara pe "Cluj Arena", în ultima etapă din...
Universitatea Cluj continuă să spere la câștigarea titlului în Liga 1 după succesul obținut sâmbătă seară, pe "Cluj Arena", scor 1-0,...
Universitatea Cluj s-a impus la limită, scor 1-0, în fața celor de la FC Argeș, sâmbătă seara, pe "Cluj Arena", într-un meci din etapa a 7-a a...
Universitatea Cluj a oferit o demonstrație de forță în fața Universității Craiova, impunându-se categoric cu 4-0 pe "Cluj Arena", într-un meci...
Universitatea Cluj a debutat cu un succes în play-off-ul Ligii 1, după ce a câștigat derby-ul local cu CFR Cluj, scor 2-1 (1-1), luni seara, pe "Cluj Arena",...
Universitatea Cluj și-a asigurat matematic prezența în play-off-ul Ligii 1, după un succes categoric, 4-0, în fața formației Oțelul Galați. Meciul disputat vineri seară pe "Cluj...
Universitatea Cluj a câștigat categoric confruntarea cu FK Csíkszereda, scor 4-1 (4-0), sâmbătă seara, pe "Cluj Arena", în etapa a 27-a...
Universitatea Cluj a obținut un succes important marți seara, pe Cluj Arena, impunându-se cu 3-1 în fața formației FC Argeș Pitești, într-o partidă din etapa a 25-a a Superliga României....
Universitatea Cluj a învins-o pe Unirea Slobozia cu scorul de 1-0, sâmbătă seara, pe "Cluj Arena", într-un meci din etapa a 23-a a Superligii...
|
|
|
|
S-au nascut azi

Adrián Ricchiuti
Argentina
48 ani
Alexandru Stoica
România
29 ani

Antonio Chimenti
Italia
56 ani
Boris Peškovič
Slovacia
47 ani

Carlos Pintassilgo
Portugalia
41 ani
Florin Olteanu
30.06.1981
45 ani

Frank Rost
Germania
53 ani

Fredy Guarín
Columbia
40 ani
Gabriel Bojescu
România
47 ani

Johnny Leoni
Elveția
42 ani

Miguel Vítor
Portugalia
37 ani

Nicola Pozzi
Italia
40 ani

Nikola Vasiljević
Serbia
35 ani
Sorin Rădoi
România
41 ani

Tomislav Ivić
Croația
93 ani

Valentin Andronic
Moldova
44 ani
Đorđe Ivelja
Serbia
42 ani
|
|
|
|