Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa României 23.05.2014 - 23:51

Finala Cupei Romaniei: Astra Giurgiu - Steaua 4-2p

Finala Cupei Romaniei: Astra Giurgiu - Steaua 4-2p
Astra Giurgiu a cucerit prima sa Cupă a României la fotbal, după ce a învins Steaua București cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Arena Națională din Capitală. După 120 de minute scorul era egal, 0-0.

Laban, Júnior Morais, Budescu și Yazalde au adus victoria giurgiuvenilor și totodată primul trofeu din istoria Astrei. Steaua, pentru care au marcat doar Keserü și Szukała, a ratat eventul, pe care l-a reușit ultima oară în 1997.

Prima repriză a fost una modestă, cele două echipe evitând să riște prea mult. Ocaziile de gol au fost destul de puține și nu mari. Un moment care a încins spiritele s-a consumat în minutul 6, când Budescu trebuia să execute un corner, a pus piciorul pe minge, după care a părăsit zona. Popa a întrebat arbitrul asistent dacă poate juca balonul, acesta i-a făcut semn să stea, după care Yoda a preluat mingea a driblat și a șutat în plasa laterală.

Astra a avut o situație notabilă în minutul 23, când Bukari a fost aproape să reia centrarea lui Laban.

Steaua a revenit în joc după o perioadă mai bună a Astrei, iar șutul lui Tănase a fost reținut de Lung (26).

Giurgiuvenii au fost periculoși în minutul 40, după un corner bătut de Budescu, dar Găman a șters balonul în careul stelist.

Până la pauză, Astra a mai avut un șut, expediat de Yahaya (42) și prins de Tătărușanu, dar și Szukała a tras pe lângă poarta lui Lung (45+1).

În debutul reprizei secunde (53) situația s-a schimbat după ce Sânmărtean a fost eliminat de Hațegan pentru o intrare dură la Budescu, decizie luată de arbitru după o ezitare de câteva secunde. Din acest moment, Astra a fost cea care a avut controlul jocului, iar Steaua a acționat doar pe contre. Tătărușanu a avut o intervenție în doi timpi la mingea expediată din careu de Yoda (67). Portarul Stelei a fost la post și la șutul lui Bukari (70). Alibec are cea mai mare ocazie a Astrei, dar șutul său a fost respins în corner de Tătărușanu (76).

Steaua putea tranșa soarta finalei, dar Keserü a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă de la peste 30 de metri (85).

Meciul a ajuns în prelungiri, unde steliștii au ratat prima ocazie, prin Keserü, Lung respingând de la colțul scurt (92). Apoi a fost rândul lui Tătărușanu să se remarce și să respingă de sub transversală șutul lui Budescu (94). Astra a rămas și ea în zece, după o intrare tare a lui Alibec la Varela (97). Steaua a avut o nouă ocazie în minutul 105, dar Lung a salvat de la colțul scurt în fața lui Piovaccari. Până la finalul prelungirilor a mai fost un șut al lui Chipciu (116).

La loviturile de departajare, Varela și Pintilii au ratat pentru Steaua, iar Cristescu de la Astra, dar Laban, Júnior Morais, Budescu și Yazalde au marcat pentru echipa lui Daniel Isăilă, în timp ce pentru Steaua au înscris Keserü și Szukała.

Lovitura de start a fost dată de fostul internațional Miodrag Belodedici, care a împlinit săptămâna aceasta vârsta de 50 de ani.

Steaua are cele mai multe Cupe ale României câștigate, 21, urmată de Rapid și Dinamo, cu câte 13 trofee. Astra Giurgiu va juca în premieră finala. Pe lângă cele 21 de trofee cucerite, Steaua a mai jucat alte șapte finale ale Cupei României.

Până în finală, Astra a trecut în șaisprezecimi de ACS Berceni (II) cu scorul de 4-1, în optimi de Gaz Metan Mediaș, cu 1-0, în sferturi de Viitorul Constanța cu 3-0, iar în semifinale a eliminat Petrolul Ploiești, după 0-0 în deplasare și 2-1 pe teren propriu, golul marcat în minutele adiționale.

Steaua a început parcursul cu o victorie la scor, 4-0, în fața formației de liga a patra Avântul Bârsana, în optimi a dispus cu 2-0 de ACS Poli Timișoara, în sferturi a trecut de Oțelul Galați cu același scor, pentru ca în semifinale să elimine pe Dinamo, după 5-2 și 1-1, meciuri jucate pe Arena Națională.

Finala Cupei României
București, Arena Națională, Spectatori: 48.201 spectatori
Steaua București - Astra Giurgiu 0-0, după prelungiri; 2-4 la loviturile de departajare

Au executat în ordine loviturile de departajare: Vincent Laban 0-1 (gol), Claudiu Keserü 1-1 (gol), Júnior Morais 1-2 (gol), Fernando Varela 1-2 (ratare - apără Lung), Marian Cristescu 1-2 (ratare - apără Tătărușanu), Mihai Pintilii 1-2 (ratare - peste poartă), Constantin Budescu 1-3 (gol), Łukasz Szukała 2-3 (gol), Gomes Yazalde 2-4 (gol)

Steaua: 12. Ciprian Tătărușanu - 17. Daniel Georgievski (28. Claudiu Keserü, 43), 4. Łukasz Szukała, 33. Fernando Varela, 14. Iasmin Latovlevici - 11. Andrei Prepeliță (2. Cornel Râpă, 71), 5. Mihai Pintilii (căpitan) - 77. Adrian Popa (25. Federico Piovaccari, 81), 18. Lucian Sânmărtean, 10. Cristian Tănase - 7. Alexandru Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță - 22. Paul Pârvulescu, 23. Nicolae Stanciu, 80. Gabriel Iancu.

Astra: 1. Silviu Lung jr - 77. Alexandru Mățel, 25. Valerică Găman, 5. Syam Ben Youssef, 13. Júnior Morais - 14. Vincent Laban, 6. Seidu Yahaya (18. Marian Cristescu, 91) - 7. Karim Yoda (91. William De Amorim, 106), 19. Sadat Bukari (11. Denis Alibec, 72), 10. Constantin Budescu (căpitan) - 21. Gomes Yazalde. Antrenor: Daniel Isăilă.

Rezerve neutilizate: 33. Dănuț Coman - 23. Paul Papp, 8. Takayuki Seto, 28. Alexandru Ioniță II.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Miklos Nagy (Cluj-Napoca); arbitri asistenți adiționali: Istvan Kovacs (Carei), Adrian Comănescu (Râmnicu-Vâlcea); arbitru de rezervă: Sebastian Colțescu (Craiova), arbitru asistent de rezervă: Vasile Marinescu (București). Observatori: Alexandru Deaconu (București) - CCA, Octavian Goga (Brașov) - FRF

Cartonașe galbene: Găman (30), Georgievski (36), Prepeliță (56), Ben Youssef (64), Yazalde (83), Szukała (88), Cristescu (91), Latovlevici (98), Júnior Morais (103), Pintilii (105), Laban (117).

Cartonașe roșii: Sânmărtean (53), Alibec (97).







Sursa: Sorin Arotăriţei
Taguri: finala Cupei Romaniei    Steaua Bucuresti    Astra Giurgiu    Arena Nationala   

» Cupa Romaniei - Istoria editiilor si statistici
» Cupa Romaniei - ultimele rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa României

FC Viitorul, calificată în premieră în finala Cupei României

FC Viitorul s-a calificat în premieră în finala Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-0 (1-0), la...

Astra Giurgiu, prima finalistă a Cupei României

Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate, 2-2 (2-1), cu CFR Cluj, pe teren propriu, în manşa a...

Corneliu Papură: Viitorul este o echipă foarte organizată

Antrenorul Universitatea Craiova, Corneliu Papură, a declarat, marţi, într-o conferinţă de rpesă, că gruparea FC Viitorul reprezintă un exemplu de urmat de toate cluburile din Liga...

Cupa României, semifinale, tur: Universitatea Craiova - FC Viitorul 1-2

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă pe teren propriu, de FC Viitorul Constanţa cu scorul de 2-1 (0-1), joi, în prima manşă a semifinalelor Cupei...

Devis Mangia: Joi va fi prima parte a dublei întâlniri din Cupă

Antrenorul echipei de fotbal Universitatea Craiova, Devis Mangia, a declarat, într-o conferinţă de presă, că din punct de vedere mental formaţia sa este OK după...

Cupa României, semifinale, tur: CFR Cluj - Astra Giurgiu 1-3

Astra Giurgiu a învins-o surprinzător pe CFR Cluj, cu scorul de 3-1 (2-1), miercuri seara, în deplasare, în prima manşă a semifinalelor Cupei României la...

Finala Cupei României se va disputa la 25 mai, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti

Finala Cupei României, ediţia 2018-2019, se va disputa în data de 25 mai, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti, a anunţat, miercuri, la finalul...

CFR Cluj - Astra Giurgiu şi Universitatea Craiova - FC Viitorul, în semifinalele Cupei României

Deţinătoarea Cupei României la fotbal, Universitatea Craiova, va întâlni în semifinalele competiţiei, ediţia 2018-2019, echipa FC Viitorul Constanţa,...

Tragerea la sorţi a semifinalelor Cupei României va avea loc miercuri

Tragerea la sorţi a meciurilor de fotbal din cadrul semifinalelor Cupei României va avea loc miercuri, de la ora 11:00, în sala "Nicolae Dobrin", de la Casa...

Universitatea Craiova, ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României

Universitatea Craiova e ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins la un scor de forfait, 3-0 (1-0), formaţia de liga a...

CFR Cluj, calificată în semifinalele Cupei României

CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal după ce a învins-o pe Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara,...




Top News

-Liga 1 - Etapa 2: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Alessio Chiaverini
Italia
35 ani

Antolin Alcaraz
Paraguay
37 ani

Árpád Fazekas
Ungaria
70 ani

Célio Santos
Brazilia
32 ani

Claudio Reyna
SUA
46 ani

Damir Zlomislić
Bosnia
28 ani

Darius Badea
România
38 ani

Elton da Silva
Brazilia
30 ani

Eric Akoto
Ghana
39 ani

Erico da Silva
Brazilia
30 ani

Filston Nkoy
Congo
38 ani

Ilie Datcu
România
82 ani

Ilie Gârleanu
România
89 ani

Iulian Popa
România
35 ani

Jessuí
Brazilia
37 ani

Kizito Musampa
Olanda
42 ani

Larsen Touré
Guineea
35 ani

Mladen Petrović
Serbia
24 ani

Roger Hunt
Anglia
81 ani

Thomas N'Kono
Camerun
64 ani

Vlastimil Petržela
Cehoslovacia
66 ani

Xabi Etxebarria
Spania
32 ani

Yevhen Seleznyov
Ucraina
34 ani

Yusuf Șimșek
Turcia
44 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt Gaz Metan Mediaş C
19.07.2019 Chindia Târgoviște FC Viitorul C
20.07.2019 FC Botoșani FC Voluntari C
20.07.2019 Academica Clinceni CFR 1907 Cluj C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi
18:00
Astra Giurgiu Telekom Sport 1 C
21.07.2019 Dinamo București
21:00
Universitatea Craiova Telekom Sport 1 C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. FC Viitorul 6
2. FC Botoșani 4
3. CFR 1907 Cluj 4
4. Gaz Metan Mediaş 4
5. Fotbal Club FCSB 3
6. Universitatea Craiova 3
7. Astra Giurgiu 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
10. Chindia Târgoviște 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017