Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 14.11.2015 - 00:16

Romania - Danemarca 0-3, in preliminariile CE U21 din 2017

Romania - Danemarca 0-3, in preliminariile CE U21 din 2017
Reprezentativa de tineret a României a fost învinsă de formația similară a Danemarcei la scor de forfait, 3-0, vineri seara, pe stadionul "Marin Anastasescu" din Giurgiu, într-un meci din Grupa a 5-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under 21 din 2017.

Oaspeții au predat o veritabilă lecție de fotbal într-un meci în care au înscris de trei ori, prin Frederik Boersting (8, 30) și Kenneth Zohore (79). Primele două goluri au fost marcate după faze în care apărarea echipei pregătite de Cristian Dulca nu a avut reacție, iar al treilea a venit după un contraatac.

Tricolorii au făcut un joc slab, au fost lenți, fără reacție, fără inspirație în atac, în timp ce danezii au combinat excelent, iar de multe ori făcut jaloane din jucătorii români.

Acest eșec drastic, care scade considerabil șansele de calificare ale echipei României, vine și pe fondul a trei absențe importante din echipa noastră Andrei Ivan și Steliano Filip fiind convocați la naționala de seniori, iar Florin Tănase nu a fost chemat de Dulca.

Echipa României și-a creat câteva ocazii de gol, dar portarul Hoejbjerg s-a opus mingilor trimise de Bumba (20, 40), Păun (51) și Boldor (71).

Scorul putea fi, însă, și mai mare, dar oaspeții au irosit șanse de gol prin Hjulsager (19, 38), Zohore (25) și L. Christensen (50).

În alt meci jucat vineri, Țara Galilor a întrecut Armenia cu 2-1 la Bangor.

În clasament, Țara Galilor ocupă primul loc, cu 10 puncte (4 jocuri), urmată de Bulgaria, 9 p (5 j), România, 9 p (5 j), Danemarca, 7 p (3 j), Luxemburg, 1 p (4 j), Armenia, 1 p (5 j).

Următorul meci al echipei noastre va avea loc pe 17 noiembrie, în deplasare, cu Țara Galilor.

Preliminariile Campionatului European Under 21 din 2017 - Grupa a 5-a
Giurgiu, stadion "Marin Anastasescu"
România - Danemarca 0-3 (0-2)
Au marcat:
0-1 Frederik Boersting (8), 0-2 Frederik Boersting (30), Kenneth Zohore (79)

România:
12. Valentin Cojocaru - 3. Robert Hodorogea, 6. George Miron, 5. Deian Boldor (căpitan), 4. Cristian Manea - 2. Andrei Pițian (14. Alexandru Ioniță II, 36), 8. Ionuț Nedelcearu - 10. Claudiu Bumba, 20. Andreas Calcan, 7. Adrian Constantin Păun (11. Dorin Rotariu, 82) - 9. George Pușcaș (15. Mihai Voduț, 64). Selecționer: Cristian Dulca.
Rezerve neutilizate: 1. Laurențiu Brănescu - 19. Nicolae Vasile, 16. Dragoș Nedelcu, 18. Răzvan Marin.

Danemarca:
1. Jeppe Hoejbjerg - 2. Frederik Holst, 4. Patrick Banggaard, 3. Pascal Gregor, 5. Jakob Blaabjerg - 6. Andreas Maxsoe (14. Christian Noergaard, 60), 8. Lasse Vigen Christensen (căpitan) - 7. Andrew Hjulsager, 10. Lucas Andersen (15. Casper Nielsen, 76), 11. Frederik Boersting (17. Mikkel Desler, 73) - 9. Kenneth Zohore. Selecționer: Niels Frederiksen.
Rezerve neutilizate: 16. Thomas Hagelskjaer - 13. Kristian Pedersen, 12. Asger Soerensen, 18. Marcus Ingvartsen.

Cartonașe galbene: Maxsoe (40), Boersting (70), Hodorogea (90+3).

Arbitru: Enea Jorgji; arbitri asistenți: Ridiger Cokaj, Ilir Tartaraj; arbitru de rezervă: Ardian Beqiri (toți din Albania). Delegat UEFA: Michal Mertinyak (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Roberto Rosetti (Italia).

Cristian Dulca: "Am întîlnit o echipă foarte puternică. Știam că este bine pregătită fizic și tehnico-tactic. Nu am pierdut războiul, ci doar o luptă. Ne vom revanșa în meciul cu Țara Galilor. După acest meci nu sunt multe de zic. Mă nemulțumește jocul în sine, pentru că s-au făcut multe greșeli. Ne-am propus să facem pressing agresiv, dar nu am reușit să cîștigăm duelurile cu adversarii. După ce a intrat Ioniță ne-am trezit și am avut ocazii de gol. Obiectivul nostru este să ne calificăm la Euro. Azi am arătat multe calități, dar și carențe. Ăștia suntem. Ne lipsesc vârfurile și trebuie să ne bazăm pe Tudorie și Pușcaș, care nu prea joacă. În toată Liga 1 este un sigur fundaș stânga. Este greu de făcut selecția".

Clasament Grupa a 5-a
1. Țara Galilor 4   3   1   0   8-3  10
2. Bulgaria     5   3   0   2   8-4   9
3. România      5   3   0   2   7-7   9
4. Danemarca    3   2   1   0   4-0   7
5. Luxemburg    4   0   1   3   2-8   1
6. Armenia      5   0   1   4   4-11  1






Taguri: preliminariile Campionatului European 2017    U21    Romania    Danemarca    Frederik Boersting    Kenneth Zohore   

» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Mirel Rădoi: Vreau ca fiecare jucător să arate că merită să fie în lotul pentru EURO

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal U21 a României, Mirel Rădoi, s-a declarat mulţumit de prestaţia fotbaliştilor săi în turneul de pregătire din Spania şi a...

Amical: România U21 - Danemarca U20 1-0

Selecţionata de fotbal Under-21 a României a învins formaţia Under-20 a Danemarcei, cu scorul de 1-0 (1-0), luni, într-un meci amical disputat în Spania,...

Amical: U21 Spania - U21 România 1-0

Selecţionata de fotbal Under 21 a României a fost învinsă de formaţia similară a Spaniei cu scorul de 1-0 (0-0), joi, la Granada, într-un meci amical.   Singurul gol al partidei a fost...

Mirel Rădoi: Spania a jucat ultimele meciuri în 4-2-3-1 şi 4-3-3

Selecţionerul echipei naţionale de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, luni, că şi-a dorit în mod special un meci amical cu Spania pentru că încearcă să remedieze...

Denis Drăguş: Nu simt convocarea la U21 ca pe un pas înapoi după debutul la naţionala mare

Fotbalistul Denis Drăguş (19 ani), aflat în lotul echipei naţionale de tineret a României pentru stagiul de pregătire din Spania, a declara că nu simte ca un pas...

Meciurile tricolorilor U21 în stagiul din Spania se vor disputa la Granada şi Marbella

Federaţia Română de Fotbal (FRF) a anunţat stadioanele şi orele de disputare ale partidelor pe care tricolorii U21 le vor disputa în stagiul de pregătire din Spania, care se va desfăşura...

Mirel Rădoi a convocat opt stranieri la naţionala Under 21, pentru stagiul din Spania

Selecţionerul naţionalei Under 21 a României, Mirel Rădoi, a convocat opt stranieri pentru stagiul de pregătire din Spania, programat în perioada 19-26 martie, potrivit...

FRF a acordat un bonus de 200.000 de euro pentru echipa naţională U21 în urma calificării la CE 2019

Federaţia Română de Fotbal a acordat un bonus financiar în valoare de 200.000 de euro pentru echipa naţională Under 21 a României ca urmare a calificării la Campionatul European găzduit...

Echipa naţională de tineret a României va disputa în luna martie amicale cu Spania şi Danemarca

Echipa naţională de tineret a României va efectua în va efectua în perioada 19-26 martie un stagiu de pregătire în sudul Spaniei în cadrul...

România, în grupă cu Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile CE Under 21 din 2021

Selecţionata României a fost repartizată în Grupa a 8-a, alături de Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile Campionatului...

Mirel Rădoi: Ca să ajungi cel mai bun, trebuie să te baţi cu cei mai buni

Selecţionerul reprezentativei de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, comentând grupa dificilă în care a fost repartizată România la Campionatul European de fotbal...




Top News

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

-KRC Genk, campioană a Belgiei pentru a 4-a oară

-Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei




S-au nascut azi

Alexandru Greab
România
27 ani

Alexandru Vlăduți
România
30 ani

Cerilio Cijntje
Olanda
27 ani

Christian Thonhofer
Austria
34 ani

Chrysis Michael
Cipru
42 ani

Demy de Zeeuw
Olanda
36 ani

Diogo Luis Santo
Brazilia
32 ani

FC AARAU
Elveția
83 ani

Fernando Carralero
Spania
33 ani

Hasan Kabze
Turcia
37 ani

Juan Cuadrado
Columbia
31 ani

Luca Toni
Italia
42 ani

Marius Ene
România
37 ani

Nicolae Fulea
România
27 ani

Răzvan Raț
România
38 ani

Łukasz Szukała
Polonia
35 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
01.03.2019 Dinamo București Concordia Chiajna C
02.03.2019 Gaz Metan Mediaș Dunărea Călărași C
02.03.2019 FC Voluntari Fotbal Club FCSB C
03.03.2019 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C
03.03.2019 FC Viitorul FC Botoșani C
03.03.2019 CFR 1907 Cluj Sepsi Sfântu Gheorghe C
04.03.2019 CS Universitatea Craiova Astra Giurgiu C


1. CFR 1907 Cluj 54
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 45
4. Astra Giurgiu 42
5. FC Viitorul 38
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
7. FC Botoșani 36
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. Dinamo București 32
10. FC Hermannstadt 32
11. Gaz Metan Mediaș 31
12. Dunărea Călărași 24
13. FC Voluntari 21
14. Concordia Chiajna 18
Clasament 2018-2019

Play-Off


Liga 1 Play-Off
18.05.2019 Universitatea Craiova FC Viitorul C
19.05.2019 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C
20.05.2019 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 48
3. FC Viitorul 39
4. Universitatea Craiova 36
5. Astra Giurgiu 28
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
21.05.2019 FC Hermannstadt FC Botoșani C
22.05.2019 Dunărea Călărași Concordia Chiajna C
22.05.2019 Dinamo București CSM Politehnica Iași C
23.05.2019 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. Gaz Metan Mediaș 42
2. Dinamo București 42
3. FC Botoșani 38
4. CSM Politehnica Iași 31
5. FC Voluntari 27
6. Dunărea Călărași 25
7. FC Hermannstadt 24
8. Concordia Chiajna 16
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
24.05.2019 Academica Clinceni FC Argeș Pitești C
25.05.2019 Metaloglobus București Energeticianul Petroşani C
25.05.2019 Pandurii Târgu-Jiu ASU Politehnica Timişoara C
25.05.2019 FC Snagov Aerostar Bacău C
25.05.2019 ACS Poli Timișoara CS Mioveni C
25.05.2019 Ripensia Timișoara ASC Daco-Getica Bucureşti C
25.05.2019 Dacia Unirea Brăila SSC Farul Constanţa C
25.05.2019 CS Balotești Universitatea Cluj C
25.05.2019 Chindia Târgoviște Luceafărul Oradea C
26.05.2019 UTA Arad Petrolul Ploiești C


1. Chindia Târgoviște 85
2. Academica Clinceni 84
3. Petrolul Ploiești 77
4. Universitatea Cluj 76
5. FC Snagov 70
6. FC Argeș Pitești 65
7. CS Mioveni 56
8. Luceafărul Oradea 49
9. Metaloglobus București 49
10. UTA Arad 47
11. SSC Farul Constanţa 47
12. ASU Politehnica Timişoara 46
13. ASC Daco-Getica Bucureşti 44
14. Pandurii Târgu-Jiu 44
15. Ripensia Timișoara 44
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 35
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro