Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 28.02.2018 - 15:51

Viața-i grea la juniori

Viața-i grea la juniori

Nivelul slab al fotbalului românesc înregistrat în ultimii ani, dar totuși nu foarte scăzut dacă FCSB anul acesta și Astra, anul trecut, au ajuns în faza celor 32 de echipe calificate în Europa League, este și o consecință a degringoladei echipei naționale de juniori, care nu a mai reușit o calificare la turneul final din 1993, exceptând anul 2011 când s-a calificat deoarece România a organizat turneul final.

FRF obligă toate echipele divizionare să participe la campionatele naționale de juniori U 19 și U17, în plus există și Liga Elitelor U 19 cu două grupe a câte 10 echipe. Deci juniori există, rezultatele internaționale bune sunt rare.

 Campionatul european pentru echipe de juniori s-a disputat începând cu anul 1948. Edițiile 1948-54 s-au numit Turneul de juniori FIFA. După înființarea UEFA (15 iunie 1954), ele s-au numit turneele de juniori UEFA (1955-80), Campionatul European U-18 (1981-2001), respectiv U-19 începând cu 2002.

România a participat la toate edițiile începând cu 1955, dar calificarea în faza finală a fost imposibilă începând cu 1994, creșterea numărului națiunilor înscrise urcând la 55, în timp ce în 1962 au fost prezente 20 de echipe, calificate direct în turneul final, sau 26 in 1974, cu o singură fază preliminară. În 1963 au avut loc primele meciuri preliminare, iar din 1986 pentru turneul final s-au calificat numai 8 echipe, fiind necesare două tururi preliminare începând cu 1993. Nu s-au disputat turnee în 1985, 1987, 1989 și 1991, după care s-a revenit la desfășurarea anuală.

În 1955 și 1956 turneele nu au avut o singură câștigătoare, cele 5, respectiv 4 echipe care au ocupat locul 1 în grupele fiind socotite câștigătoare, în ambele ediții România câștigând grupa. Din 1958 turneul a avut câte o câștigătoare în fiecare an, România câștigând turneul în 1962, care s-a disputat în România. Limita obișnuită de vârstă, 18 ani, a fost atunci depășită de majoritatea jucătorilor români, dar probabil și de jucătorii de la alte echipe. România a ajuns în finala pe care a pierdut-o în 1960 și a pierdut finala mică în 1958. Începând cu 1966 România ratează calificarea în turneele finale (1966, 1968, 1971, 1975-79, 1982, 1984, 1988, 1990, 1992, 1994-2010 și 2012-17). În 2011 România a participat la turneul final ca țară organizatoare, clasându-se pe locul 4 în grupă. Motive pentru satisfacție au fost pentru suporterii naționalei de juniori numai calificarea în faza intermediară (1995, 2004, 2007, 2009, 2010, 2012, 2014 și 2016), calificarea în primele 8 fiind imposibilă. Anglia a reușit 8 victorii până în 1980, Spania 8 și Franța 7 după 1980, deci titlurile mondiale câștigate de acestea au o susținere și în performanțele de la juniori.

Nivelul minim s-a realizat în 2015 în care România a fost eliminată în prima fază, ocupând locul 4 după Muntenegru, Georgia și Cipru.

Iată pe scurt performanțele României:
 

1955, 1956 câștigătoare de grupă

1957 locul 3 in grupă, egală cu Franța

1958 locul 4

1959 locul 2 in grupă după Italia

1960 finalistă cu Ungaria

1961 locul 2 în grupă, egali cu RFG

1962 câștigătoare

1963 locul 2 grupă după Anglia

1964 locul 3 grupă după Austria și North Irlanda

1965 locul 2 in grupă după Ungaria

1966 eliminată de URSS în preliminarii

1967 locul 4 in grupă, după URSS, RDG și Suedia

1968 eliminată de Ungaria

1969 locul 2 în grupă după URSS

1970 locul 3 în grupă după RDG și Belgia

1971 eliminată în preliminarii de Bulgaria

1972 locul 3 în grupă după Spania și Italia

1973 locul 2 in grupă după Italia

1974 locul 2 în grupă după Scoția

1975 eliminată de URSS

1976 eliminată de Cehoslovacia

1977 eliminată de Iugoslavia

1978 eliminată de Iugoslavia

1979 eliminată de Ungaria și URSS

1980 locul 2 în grupă după Polonia și calificată la camp mondial

1981 locul 3 in grupă după Polonia și Suedia, a eliminat Ungaria în preliminarii

1982 eliminata de Bulgaria

1983 locul 3 in grupă după Italia și Iugslavia

1984 eliminată de Ungaria

1986 eliminată de RFG in sferturi de finală, locul 1 in grupa cu Cehoslovacia, URSS și Turcia

1988 locul 2 in grupa preliminară după URSS, locul 3 Turcia, 4 Austria

1990 locul 3 in grupa preliminară după Spania, Danemarca, 4 Austria

1992 locul 3 in grupa preliminară după Ungaria, Cipru, 4 Bulgaria

1993 locul 4 in grupa finala după Turcia, Portugalia și Ungaria

1994 locul 2 in grupa preliminară după Franța, 3 Anglia

1995 locul 3 in faza intermediară după Spania si Ucraina

1996 locul 3 in grupa preliminară după Germania și Croatia

1997 locul 2 in gr pr după Israel

1998 locul 3 in gr pr după Grecia și Georgia, 4 Macedonia

1999 locul 2 in gr pr după Scoția, 3 Slovenia

2000 locul 2 in gr pr după Ucraina, 3 Bosnia, 4 Bulgaria, turneu jucat in România

2001 locul 2 in gr pr după Grecia (gazdă), 3 Estonia, 4 Luxemburg 

Începând cu 2002 se trece la U19

2002 locul 2 în gr pr după Belgia, 3 Iugoslavia, 4 Israel

2003 locul 3 in gr pr după Anglia și Macedonia, 4 Moldova

2004 locul 4 in faza a doua, după Turcia, Croatia, Rusia

2005 locul 3 in gr pr după Suedia și Croatia, 4 Liechtenstein

2006 locul 3 in gr pr după Turcia, Macedonia (golaveraj mai slab), 4 Albania

2007 locul 2 după Serbia in faza a doua

2008 locul 4 in gr pr după Anglia, Islanda și Belgia

2009 locul 3 in faza a doua, după Franța și Norvegia, 4 Letonia

2010 locul 4 in faza a doua, după Portugalia, Grecia și Ungaria

2011 locul 4 in grupă, după Cehia, Irlanda și Grecia, calificată ca țară organizatoare

2012 locul 3 in faza a doua, după Serbia și Germania, 4 Ungaria

2013 locul 3 in gr pr, după Scoția și Elveția, 4 Armenia

2014 locul 3 in faza a doua, după Austria și Rusia, 4 Norvegia

2015 locul 4 in gr pr după Muntenegru, Georgia și Cipru

2016 locul 4 in faza a doua, după Austria, Slovacia și Cehia

2017 locul 3 in gr pr după Olanda, Norvegia, 4 San Marino  









» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Mirel Rădoi: Vreau ca fiecare jucător să arate că merită să fie în lotul pentru EURO

Selecţionerul echipei naţionale de fotbal U21 a României, Mirel Rădoi, s-a declarat mulţumit de prestaţia fotbaliştilor săi în turneul de pregătire din Spania şi a...

Amical: România U21 - Danemarca U20 1-0

Selecţionata de fotbal Under-21 a României a învins formaţia Under-20 a Danemarcei, cu scorul de 1-0 (1-0), luni, într-un meci amical disputat în Spania,...

Amical: U21 Spania - U21 România 1-0

Selecţionata de fotbal Under 21 a României a fost învinsă de formaţia similară a Spaniei cu scorul de 1-0 (0-0), joi, la Granada, într-un meci amical.   Singurul gol al partidei a fost...

Mirel Rădoi: Spania a jucat ultimele meciuri în 4-2-3-1 şi 4-3-3

Selecţionerul echipei naţionale de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, luni, că şi-a dorit în mod special un meci amical cu Spania pentru că încearcă să remedieze...

Denis Drăguş: Nu simt convocarea la U21 ca pe un pas înapoi după debutul la naţionala mare

Fotbalistul Denis Drăguş (19 ani), aflat în lotul echipei naţionale de tineret a României pentru stagiul de pregătire din Spania, a declara că nu simte ca un pas...

Meciurile tricolorilor U21 în stagiul din Spania se vor disputa la Granada şi Marbella

Federaţia Română de Fotbal (FRF) a anunţat stadioanele şi orele de disputare ale partidelor pe care tricolorii U21 le vor disputa în stagiul de pregătire din Spania, care se va desfăşura...

Mirel Rădoi a convocat opt stranieri la naţionala Under 21, pentru stagiul din Spania

Selecţionerul naţionalei Under 21 a României, Mirel Rădoi, a convocat opt stranieri pentru stagiul de pregătire din Spania, programat în perioada 19-26 martie, potrivit...

FRF a acordat un bonus de 200.000 de euro pentru echipa naţională U21 în urma calificării la CE 2019

Federaţia Română de Fotbal a acordat un bonus financiar în valoare de 200.000 de euro pentru echipa naţională Under 21 a României ca urmare a calificării la Campionatul European găzduit...

Echipa naţională de tineret a României va disputa în luna martie amicale cu Spania şi Danemarca

Echipa naţională de tineret a României va efectua în va efectua în perioada 19-26 martie un stagiu de pregătire în sudul Spaniei în cadrul...

România, în grupă cu Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile CE Under 21 din 2021

Selecţionata României a fost repartizată în Grupa a 8-a, alături de Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile Campionatului...

Mirel Rădoi: Ca să ajungi cel mai bun, trebuie să te baţi cu cei mai buni

Selecţionerul reprezentativei de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, comentând grupa dificilă în care a fost repartizată România la Campionatul European de fotbal...




Top News

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Adam Matysek
Polonia
51 ani

Alexandru Neagu
România
71 ani

Claudiu Cornaci
România
44 ani

Cosmin Neagu
România
28 ani

Dorian Perianu
România
37 ani

Ebbe Sand
Danemarca
47 ani

Fahrudin Alicković
Bosnia
40 ani

Ioan Niculae
România
65 ani

Jonathan Zebina
Franța
41 ani

Josué
Brazilia
40 ani

Kevin Großkreutz
Germania
31 ani

Luca Castellazzi
Italia
44 ani

Luke Young
Anglia
40 ani

Mihai Dornescu
19.07.1985
34 ani

Miloš Buchta
Cehia
39 ani

Neto
Brazilia
30 ani

Nicolae Grigore
România
36 ani

Patrick Kanyuka
Congo
32 ani

Zvonimir Vukić
Serbia
40 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt Gaz Metan Mediaş C
19.07.2019 Chindia Târgoviște
21:00
FC Viitorul Telekom Sport 1 C
20.07.2019 FC Botoșani
18:00
FC Voluntari Telekom Sport 1 C
20.07.2019 Academica Clinceni
21:00
CFR 1907 Cluj Telekom Sport 1 C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi
18:00
Astra Giurgiu Telekom Sport 1 C
21.07.2019 Dinamo București
21:00
Universitatea Craiova Telekom Sport 1 C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. FC Viitorul 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Universitatea Craiova 3
4. FC Botoșani 1
5. Astra Giurgiu 1
6. Gaz Metan Mediaş 1
7. Chindia Târgoviște 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. CFR 1907 Cluj 1
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017