Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Liga 1 13.06.2019 - 17:11

Locul 2: F.C.S.B.

FCSB

La doi ani de la rebrenduire FCSB pierde din nou titlul, în fața unui antrenor care a fost format, ca jucător, în Ghencea și a fost una din piesele de bază ale apărării echipei Steaua. Dar anii au trecut, Dan Petrescu a ajuns la Chelsea, apoi a început cariera de antrenor. În acest post el a cucerit un titlu de campion cu Unirea Urziceni și, în această vară, al doilea titlu cu CFR Cluj.

George Becali a început sezonul 2018-19 cu același antrenor principal, Nicolae Dică, ca o recompensă pentru calificarea în grupele Europa League din sezonul anterior. Nu a reușit același lucru și în 2019, iar la sfârșitul anului Dică a lăsat echipa în grija lui Mihai Răzvan Teja. Acesta a luat echipa de pe locul 2 și a lăsat-o (deja) pe același loc. Următorul pe lista antrenorilor numiți de George Becali se numește Bogdan Andone.

La 23 ianuarie 2003 Gigi Becali a preluat cel mai titrat club din istoria fotbalului românesc, singurul care a cucerit două trofee continentale. Poate nu este cazul să trecem aceste performanțe în palmaresul clubului ajuns la Becali, dar nici performanțele de după 2003 nu sunt neglijabile. Iată-le:

Titluri naționale: 2005, 2006, 2013, 2014, 2015. Locul 2: 2003, 2004, 2007, 2008, 2016, 2017, 2018, 2019. Cupa României: 2011, 2015. Clujenii de la CFR au acum 5 titluri și 4 cupe ale României, cucerite în perioada 2007-2019. Avantaj pentru Steaua este semifinala cuei UEFA jucată în 2006, care va mai rămâne mult timp singurul vârf al fotbalului de club românesc în acest secol.

Revenind la FCSB, aceasta a înregistrat următoarele rezultate și marcatori:

21.07.2018

Astra

D

0

-

1

 

29.07.2018

Dinamo

A

3

-

3

Gnohere 10, Coman 55, 68

05.08.2018

Politehnica Iași

A

4

-

0

Gnohere 25,59, Man 86, Moruțan 90+3

12.08.2018

Gaz metan

D

3

-

1

Moruțan 49, Gnohere 63, Coman 83

19.08.2018

Sepsi

A

2

-

0

Gnohere 81p, Coman 84

26.08.2018

Viitorul

D

4

-

1

Coman 45, Man 52, D Benzar 82, Rusescu 90

02.09.2018

FC Botoșani

A

2

-

2

Man 4, Gnohere 21p

16.09.2018

CFR Cluj

D

1

-

1

Coman 23

23.09.2018

Dunărea Călărași

A

2

-

0

Man 8, Tănase 45p

30.09.2018

AFC Hermannstadt

D

3

-

1

Tănase 41, 66, Gnohere 57

07.10.2018

Concordia

A

0

-

1

 

21.10.2018

U Craiova

D

1

-

2

Kelic 8 ag

27.10.2018

FC Voluntari

A

2

-

1

Gnohere 52, 76

04.11.2018

Astra

A

1

-

0

Gnohere 67p

11.11.2018

Dinamo

D

1

-

1

Tănase 48

25.11.2018

Politehnica Iași

D

2

-

1

Man 61, Tănase 77p

02.12.2018

Gaz metan

A

2

-

1

Man 41, Tănase 53p

05.12.2018

Sepsi

D

2

-

4

Coman 61, Rusescu 88

09.12.2018

Viitorul

A

2

-

0

Tănase 41, Filip 76

16.12.2018

FC Botoșani

D

3

-

1

Gnohere 14, Filip 38, Rusescu 86

22.12.2018

CFR Cluj

A

0

-

2

 

02.02.2019

Dunărea Călărași

D

1

-

1

Man 16

11.02.2019

AFC Hermannstadt

A

3

-

0

Dâlbea 3 ag, Hora 17, Filipe Teixeira 90+2

18.02.2019

Concordia

D

0

-

0

 

24.02.2019

U Craiova

A

3

-

2

Hora 27,84p, Filip 49

02.03.2019

FC Voluntari

D

2

-

2

Tănase 14p, Hora 48

11.03.2019

Viitorul

A

1

-

2

Coman 40

17.03.2019

Astra

D

2

-

0

Gnohere 29, Cristea 32

31.03.2019

U Craiova

A

3

-

2

Hora 8, Man 30, Gnohere 70

08.04.2019

Sepsi

A

2

-

0

Gnohere 51p, Coman 59

14.04.2019

CFR Cluj

D

0

-

0

 

21.04.2019

Viitorul

D

1

-

1

Gnohere 69

28.04.2019

Astra

A

1

-

0

Tănase 55

05.05.2019

U Craiova

D

2

-

0

Tănase 34p, Man 90+5

11.05.2019

Sepsi

D

5

-

1

Hora 6, Roman 9, Coman 46, 50, Rusescu 80p

19.05.2019

CFR Cluj

A

1

-

0

F. Teixeira 53

 

Iată și Lotul folosit de FCSB: Cristian Emanuel Bălgrădean (34 meciuri – 32 goluri primite-3034 minute jucate), Andrei Daniel Vlad (3-3-206) (portari), Mihai Alexandru Bălașa (20-0 goluri marcate-1643 minute), Romario Sandu Benzar (30-0-2563), Marko Momcilović (3-0-225), Junior Morais Iraneuton Sousa (28-0-2363), Bogdan Planic (28-0-2443), Alexandru Constantin Stan (10-0-818) (fundași), Daniel Dumitru Benzar (3-1-92), Iulian Lucian Cristea (10-1-900), Lucian Ionuț Filip (31-3-2591), Filipe Andrade Teixeira (27-2-1351), Antonio Jakolis (8-0-395), Dennis Man (33-9-2842), Florentin Matei (6-0-274), Olimpiu Vasile Moruțan (27-2-993), Dragoș Ionuț Nedelcu (26-0-1820), Mihai Doru Pintilii (9-0-494), Ovidiu Marian Popescu (10-0-666), Kamer Qaka (5-0-260), Mihai Roman (16-1-945), Hristo Evtimov Zlatinski (3-0-142) (mijlocași), Florinel Teodor Coman (35-11-2303), Harlem-Eddy Gnohéré (29-15-1814), Ioan Adrian Hora (14-6-833), Raul Andrei Rusescu (19-4-605), Adrian Marius Stoian (2-0-100), Florin Lucian Tănase (34-10-2799) (atacanți)

După folosirea lui Golofca, în sezonul anterior, acesta s-a întors la Botoșani, pentru care a marcat 7 goluri. Din cei doi Mihai Roman cu care echipa moldavă a început sezonul, cel care a rămas în nordul Moldovei a marcat 9 goluri în 37 de meciuri, în timp ce Mihai Roman care a ales Arena Națională a marcat un singur gol în 16 meciuri jucate pentru FCSB. Oare o fi greșit Becali jucătorul pe care l-a adus la București? Să mai notăm că FCSB a jucat majoritatea meciurilor pe Arena Națională, dar a jucat 3 meciuri și pe arena Anghel Iordănescu din Voluntari și două pe arena Nicolae Dobrin din Pitești.

 

Romeo Ionescu

 









» Clasament Liga 1
» Golgheteri Liga 1
» Transferuri Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Liga 1

Liga 1 - Etapa 13: Rezultate şi marcatori

Liga 1 - Etapa 13: Rezultate şi marcatori ⚽️ Vineri, 18 octombrie 2019 18.10.2019, Târgu Mureş, Stadion: "TranSil", ora: 18:00, live Telekom Sport, Digi...

Liga 1 - Etapa 12: Rezultate şi marcatori

Liga 1 - Etapa 12: Rezultate şi marcatori ⚽️ Vineri, 4 octombrie 2019 04.10.2019, Botoșani, Stadion: "Municipal", ora: 18:00, live Telekom Sport, Digi Sport şi Look...

Europa League - Grupa E: Celtic Glasgow - CFR Cluj 2-0

CFR nu a reușit să repete victoria obținută la Glasgow cu 6 săptămâni înainte, fiind învinsă cu scorul de 2-0 de Celtic. A fost o victorie meritată a scoţienilor, care au dominat...

Liga 1 - Etapa 11: Rezultate şi marcatori

Dinamo Bucureşti a câştigat cu scorul de 2-1 (0-0), vineri seara, acasă, cu ultima clasată FC Voluntari, în etapa a 11-a a Ligii 1. "Câinii roşii" s-au impus prin golurile...

Liga 1 - Etapa 10: Rezultate şi marcatori

Liga 1 - Etapa 10: Rezultate şi marcatori ⚽️ Vineri, 20 septembrie 2019 20.09.2019, Mediaş, Stadion: "Gaz Metan", ora: 20:30, live Telekom Sport, Digi Sport şi Look...

Europa League - Grupa E: CFR Cluj - Lazio 2-1

Chiar dacă romanii au deschis scorul pe stadionul din Cluj, gazdele au reușit să egaleze dintr-un penalty transofmat de Deac și au marcat golul victoriei în repriza a II-a, prin...

Liga 1 - Etapa 9: Rezultate şi marcatori

Cel mai atractiv meci al etapei a 9-a din Liga 1 va fi fără niciun dubiu cel din Bănie, unde se vor întâlni Universitatea Craiova şi Fotbal Club FCSB. Ambele echipe au câştigat în runda...

Cum se vede Liga 1 dupa etapa a 8-a

Primul esalon romanesc este in pauza competitionala pentru meciurile echipei nationale, care urmeaza sa intalneasca Spania si Malta. Aceasta pauza a coincis si cu incheierea perioadei de...

Liga 1 - Etapa 8: Rezultate şi marcatori

Cele mai atractive meciuri din această etapă vor fi Astra Giurgiu - CFR Cluj, "feroviarii" având 6 succese la rând pe terenul giurgiuvenilor, Fotbal Club FCSB - FC Viitorul, în care...

Europa League, play-off, retur: Vitoria Guimaraes - FCSB 1-0

Pierdere incomensurabilă aseară pentru orașul Giurgiu, are nu va mai găzdui în acest an meciuri pentru grupele Europa League, deci nu va primi oaspeți de seamă din cartierul Ghencea. FCSB a...

Liga Campionilor, play-off-retur: Slavia Praga - CFR Cluj 1-0

Același scor ca și in tur. Ne putem gândi, însă, la un meci de acum 31 de ani:Sparta Praga - Steaua 1-5. La militari juca cel care acum i-a antrenat pe clujeni. Vă vine să...




Top News

-Italia: Seria A - Etapa 8

-Anglia: Premier League - Etapa 9

-Liga 1 - Etapa 13: Rezultate şi marcatori

-Spania: Primera Division - Etapa 9

-Franta: Ligue 1 - Etapa 10

-Germania: Bundesliga - Etapa 8

-Ce ceasuri aleg să poarte unii dintre jucătorii de top de la echipe din Premier League




S-au nascut azi

Alexandru Costișor
România
39 ani

Alin Lițu
România
33 ani

Andrés Palop
Spania
46 ani

Cosmin Mărincean
România
42 ani

Craig Levein
Scoția
55 ani

Dacian Vizitiu
România
34 ani

Dan Gogoșoiu
România
29 ani

Deivid de Souza
Brazilia
40 ani

Doni
Brazilia
40 ani

Filip Jazvić
Croaţia
29 ani

Glenn Loovens
Olanda
36 ani

Guilherme
Brazilia
31 ani

Ianis Hagi
România
21 ani

Lev Yashin
URSS
90 ani

Luizinho
Brazilia
61 ani

Lukas Nottbeck
Germania
31 ani

Matteo Mandorlini
Italia
31 ani

Míchel Salgado
Spania
44 ani

Mircea Sandu
România
67 ani

Oleksandr Kucher
Ucraina
37 ani

Paul McStay
Scoția
55 ani

Pedrinho
Brazilia
62 ani

Ștefan Radu
România
33 ani

Welliton
Brazilia
33 ani

Winston Bogarde
Olanda
49 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


2019-2020


Liga 1 2019-2020
18.10.2019 FC Hermannstadt FC Voluntari C
18.10.2019 Dinamo București Gaz Metan Mediaş C
19.10.2019 CFR 1907 Cluj Universitatea Craiova C
20.10.2019 Academica Clinceni FC Viitorul C
20.10.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe Astra Giurgiu C
20.10.2019 Chindia Târgoviște Fotbal Club FCSB C
21.10.2019 CSM Politehnica Iaşi FC Botoșani C


1. CFR 1907 Cluj 27
2. FC Viitorul 25
3. Universitatea Craiova 23
4. Gaz Metan Mediaş 21
5. FC Botoșani 19
6. Astra Giurgiu 19
7. CSM Politehnica Iaşi 18
8. Fotbal Club FCSB 18
9. Dinamo București 17
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 15
11. Chindia Târgoviște 15
12. FC Hermannstadt 12
13. Academica Clinceni 10
14. FC Voluntari 6
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
19.10.2019 Dunărea Călărași Turris Oltul Turnu-Măgurele C
19.10.2019 Metaloglobus București CSM Reșița C
19.10.2019 Gloria Buzău Viitorul Târgu-Jiu C
19.10.2019 Sportul Snagov Pandurii Târgu-Jiu C
19.10.2019 Petrolul Ploiești Concordia Chiajna C
19.10.2019 AFK Csíkszereda Rapid București C
20.10.2019 Ripensia Timișoara Daco-Getica București C
20.10.2019 UTA Arad ASU Poli Timişoara C
20.10.2019 Universitatea Cluj CS Mioveni C
21.10.2019 FC Argeș Pitești SSC Farul Constanţa C


1. CS Mioveni 27
2. Turris Oltul Turnu-Măgurele 26
3. UTA Arad 23
4. Metaloglobus București 22
5. Viitorul Târgu-Jiu 21
6. Petrolul Ploiești 21
7. Gloria Buzău 20
8. Rapid București 20
9. SSC Farul Constanţa 19
10. AFK Csíkszereda 18
11. FC Argeș Pitești 17
12. Ripensia Timișoara 16
13. Concordia Chiajna 16
14. Dunărea Călărași 15
15. CSM Reșița 15
16. ASU Poli Timişoara 13
17. Universitatea Cluj 12
18. Pandurii Târgu-Jiu 7
19. Daco-Getica București 6
20. Sportul Snagov 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
18.10.2019 CSM Bacău FC Ozana Târgu-Neamţ C
19.10.2019 CSU Galați Aerostar Bacău C
19.10.2019 Foresta Suceava CSM Pașcani C
19.10.2019 Huşana Huşi CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
19.10.2019 Şomuz Fălticeni FC Botoşani II C
19.10.2019 Bucovina Rădăuți CSM Foșcani C
19.10.2019 Sporting Liești Știința Miroslava C
19.10.2019 KSE Târgu-Secuiesc Oțelul Galați C


1. Aerostar Bacău 27
2. Oțelul Galați 22
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 21
4. Bucovina Rădăuți 19
5. Foresta Suceava 17
6. CSM Foșcani 15
7. FC Ozana Târgu-Neamţ 14
8. Știința Miroslava 14
9. FC Botoşani II 11
10. Şomuz Fălticeni 9
11. Sporting Liești 8
12. Huşana Huşi 7
13. CSU Galați 6
14. CSM Bacău 6
15. KSE Târgu-Secuiesc 5
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
18.10.2019 Înainte Modelu Recolta Gheorghe Doja C
19.10.2019 Mostiştea Ulmu CS Tunari C
19.10.2019 Poseidon Limanu 2 Mai Fotbal Club FCSB II C
19.10.2019 SC Popeşti Leordeni Metalul Buzău C
19.10.2019 CS Făurei Viitorul Ianca C
19.10.2019 Axiopolis Sport Cernavodă Dacia Unirea Brăila C
19.10.2019 Unirea Slobozia CSM Medgidia C
19.10.2019 CS Afumați Agricola Borcea C


1. Unirea Slobozia 21
2. CS Afumați 20
3. Mostiştea Ulmu 20
4. Înainte Modelu 20
5. Metalul Buzău 17
6. CS Tunari 17
7. Viitorul Ianca 15
8. SC Popeşti Leordeni 14
9. CSM Medgidia 11
10. Poseidon Limanu 2 Mai 10
11. Fotbal Club FCSB II 9
12. CS Făurei 7
13. Dacia Unirea Brăila 7
14. Agricola Borcea 5
15. Axiopolis Sport Cernavodă 5
16. Recolta Gheorghe Doja 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
18.10.2019 CSM Slatina Progresul Spartac București C
18.10.2019 Flacăra Moreni Vediţa Coloneşti C
18.10.2019 FC Voluntari II CS Blejoi C
18.10.2019 CS Universitatea Craiova II FC Pucioasa C
18.10.2019 CS Balotești FC Brașov C
18.10.2019 Unirea Bascov CSM Alexandria C
19.10.2019 Olimpic Cetate Râşnov Astra Giurgiu II C
19.10.2019 Sporting Roșiori-de-Vede Tractorul Cetate C


1. Flacăra Moreni 19
2. CSM Slatina 18
3. Progresul Spartac București 18
4. CS Universitatea Craiova II 18
5. CSM Alexandria 16
6. Vediţa Coloneşti 14
7. FC Voluntari II 13
8. Unirea Bascov 12
9. CS Blejoi 12
10. Olimpic Cetate Râşnov 11
11. CS Balotești 10
12. FC Brașov 9
13. Tractorul Cetate 9
14. Astra Giurgiu II 8
15. Sporting Roșiori-de-Vede 7
16. FC Pucioasa 5
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
18.10.2019 Șoimii Lipova Comunal Dumbrăviţa C
18.10.2019 ACSO Filiaşi Fortuna Becicherecu-Mic C
19.10.2019 Viitorul Dăeşti ACS Poli Timișoara C
19.10.2019 CS Național Sebiș CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
19.10.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti Progresul Pecica C
19.10.2019 Universitatea Craiova Crișul Chișineu-Criș C
19.10.2019 Flacăra Horezu Cetate Deva C
19.10.2019 CS Hunedoara
15:00
Gloria Lunca Teuz Cernei   C


1. Universitatea Craiova 25
2. Flacăra Horezu 17
3. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 15
4. Fortuna Becicherecu-Mic 15
5. Viitorul Dăeşti 15
6. Progresul Pecica 15
7. Crișul Chișineu-Criș 14
8. Comunal Dumbrăviţa 13
9. Șoimii Lipova 12
10. CS Hunedoara 12
11. ACSO Filiaşi 11
12. Gloria Lunca Teuz Cernei 8
13. CS Național Sebiș 8
14. Cetate Deva 8
15. ACS Poli Timișoara 7
16. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 2
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
18.10.2019 CS Sânmartin Unirea Dej C
18.10.2019 CFR 1907 Cluj II Avântul Reghin C
18.10.2019 Arieșul Turda Gloria Bistrița C
19.10.2019 ACS Comuna Recea Viitorul Şelimbăr C
19.10.2019 Metalurgistul Cugir SCM Zalău C
19.10.2019 Minaur Baia-Mare Unirea Alba-Iulia C
19.10.2019 Industria Galda de Jos Sănătatea Cluj C
19.10.2019 Luceafărul Oradea AFC Odorheiu-Secuiesc C


1. Luceafărul Oradea 21
2. ACS Comuna Recea 21
3. CS Sânmartin 16
4. Viitorul Şelimbăr 14
5. Minaur Baia-Mare 14
6. Arieșul Turda 13
7. CFR 1907 Cluj II 12
8. Sănătatea Cluj 12
9. Gloria Bistrița 12
10. Avântul Reghin 11
11. Metalurgistul Cugir 10
12. Unirea Dej 10
13. Unirea Alba-Iulia 9
14. SCM Zalău 8
15. AFC Odorheiu-Secuiesc 7
16. Industria Galda de Jos 4
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017