Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa națională 05.09.2019 - 23:59

Preliminariile EURO 2020: România - Spania 1-2

Preliminariile EURO 2020: România - Spania 1-2
Echipa naţională a României a pierdut cu scorul de 2-1 meciul disputat cu reprezentativa Spaniei, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa F din preliminariile Campionatul European din 2020. Golurile "La Roja" au fost marcate de Sergio Ramos (29 penalty), Paco Alcacer (47), în timp ce al "tricolorilor" a fost marcat de Florin Andone (59). A fost pentru prima dată câbd ibericii s-au impus pe terenul României. Spania a dominat categoric meciul şi dacă portarul Ciprian Tătăruşanu nu ar fi prins o zi de excepţie, ar fi surclasat România.

România - Spania 1-2 (0-1)

Au marcat: Florin Andone (59), respectiv Sergio Ramos (29 - penalty), Paco Alcacer (47).
Bucureşti, Arena Naţională: circa 50.000 de spectatori
 
România: 12. Ciprian Tătăruşanu - 2. Romario Benzar, 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Alin Toşca - 17. Ciprian Deac (10. Alexandru Maxim, 71), 18. Răzvan Marin, 8. Nicolae Stanciu (11. Ianis Hagi, 63) - 9. George Puşcaş, 13. Claudiu Keşeru (23. Florin Andone, 56). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Radu, 16. Florin Niţă - 4. Adrian Rus, 7. Gheorghe Grozav, 14. Adrian Constantin Păun, 15. Paul Anton, 19. Mihai Bordeianu, 20. Florin-Bogdan Ştefan, 22. Alexandru Cicâldău.

Spania:
13. Kepa Arrizabalaga - 22. Jesus Navas, 3. Diego Llorente, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba - 17. Fabian Ruiz, 5. Sergio Busquets, 8. Saul Niguez - 19. Rodrigo (12. Mikel Oyarzabal, 71), 9. Paco Alcacer (4. Mario Hermoso, 85), 6. Dani Ceballos (7. Pablo Sarabia, 76). Selecţioner: Robert Moreno.
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea, 23. Pau Lopez - 2. Dani Carvajal, 10. Thiago Alcantara, 11. Suso, 14. José Gaya, 16. Rodri, 20. Unai Nunez, 21. Daniel Parejo.
 
Cartonaşe galbene: Ramos (29), Marin (31), Saul (76), Kepa (90+2).
 
Cartonaş roşu: Diego Llorente (79).
 
Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenţi: Eduard Beitinger, Rafael Foltyn; al patrulea oficial: Tobias Stieler (toţi din Germania). Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Zoran Petrovic (Serbia).






Taguri: Preliminariile EURO 2020    România    Spania    Florin Andone    Sergio Ramos    Paco Alcacer   

» Echipa nationala a Romaniei - Istorie si statistica
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa națională

Remember România - Irlanda 1990

Echipa naţională a României a fost eliminată de la turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal din Italia, ȋn 1990, după un meci epuizant ȋn optimi contra Irlandei, decis la...

Remember România - Argentina 1990

Echipa naţională a României a ȋncheiat evoluţia ȋn grupe la Mondialul Italia 1990 cu jocul contra Argentinei, care a adus prima noastră calificare ȋn fazele eliminatorii ale competiţiei...

Remember România - Camerun 1990

După frumoasa victorie ȋmpotriva echipei URSS din partida de debut, România ȋntâlnea surprinzătoarea formaţie a Camerunului, care la rândul său pornise ȋn...

Remember România - Brazilia 1970

Echipa naţională a României a ȋncheiat evoluţia la Campionatul Mondial din Mexic 1970 cu o partidă ȋmpotriva lui Edson Arantes do Nascimento "Pelé" şi a selecţionatei care urma...

Remember România - URSS 1990

Echipa naţională a României a revenit ȋn elită la turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal din Italia, ȋn 1990, la 20 de ani după generaţia de la Guadalajara. Am avut parte...

Remember Romania - Cehoslovacia 1970

Pe 6 iunie 1970 România ȋnvingea Cehoslovacia cu 2-1, obţinând prima victorie la un Campionat Mondial după 40 de ani.   Precedentul succes românesc la un turneu final avusese loc ȋn 1930,...

Remember Anglia - România 1970

Pe 2 iunie 1970, echipa naţională a României revenea la Campionatul Mondial de fotbal după o pauză de 32 de ani. Adversara îi era chiar deţinătoarea titlului, Anglia.   În ciuda unui...

Remember: Azerbaidjan - România 1-4, 1995

Ȋn urmă cu exact 25 de ani, echipa naţională a României ȋnvingea Azerbaidjanul ȋn deplasare şi făcea un nou pas spre turneul final al Campionalului European din Anglia, 1996.   Partida...

Remember: România - Polonia 1995

Ȋn urmă cu exact 25 de ani, la 29 martie 1995, echipa naţională a României mai făcea un pas spre turneul final al Campionatului European din Anglia, ȋnvingând Polonia la Bucureşti cu...

Remember: Israel - România 1994

Echipa naţională a României a ȋncheiat anul 1994, cel mai de succes din istoria sa, tocmai la jumătatea lunii decembrie, cu un meci oficial ȋn Israel, contând pentru...

Preliminariile CE 2020: Spania - România 5-0

15 noiembrie 2006, România a învins Spania pe stadionul Ramon de Carranza din Cadiz cu scorul de 1-0. În echipa română au jucat Petre Marin, Chivu, Marica,...



Top News

-Europa League, sferturi: Şahtior Doneţk - FC Basel 4-1

-Europa League, sferturi: Wolverhampton Wanderers - FC Sevilla 0-1

-Europa League, sferturi: Manchester United - FC Copenhaga 1-0 după prelungiri

-Europa League, sferturi: Internazionale Milano - Bayer Leverkusen 2-1

-Liga Campionilor, optimi, retur: FC Barcelona - SSC Napoli 3-1

-Liga Campionilor, optimi, retur: Bayern München - Chelsea Londra 4-1

-Liga Campionilor, optimi, retur: Manchester City - Real Madrid 2-1




Care este cel mai mare jucător român al tuturor timpurilor?
Gheorghe HAGI
Nicolae DOBRIN
Adrian MUTU
Ilie BALACI
Gheorghe POPESCU
Cristian CHIVU
Iuliu BODOLA
Ladislau BÖLÖNI
Ștefan DOBAY
Mircea LUCESCU
Cornel DINU
Adrian ILIE
Dan PETRESCU
Florin RĂDUCIOIU
Florea DUMITRACHE
Dorinel MUNTEANU
Iuliu BARÁTKY
Marius LĂCATUȘ
Ion DUMITRU
Dudu GEORGESCU
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandros Tzorvas
Grecia
38 ani

Andrei Agius
Malta
34 ani

Andu Moisii
România
24 ani

Dimitar Yakimov
Bulgaria
79 ani

Djibril Cissé
Franța
39 ani

Emerich Vogl
România
115 ani

Emil Kostadinov
Bulgaria
53 ani

Javier Chevantón
Uruguay
40 ani

Jesper Grønkjær
Danemarca
43 ani

Klaas Huntelaar
Olanda
37 ani

LOKOMOTIV MOSCOVA
Rusia
97 ani

Mario Balotelli
Italia
30 ani

Mark Iuliano
Italia
47 ani

Mark Kinsella
Irlanda
48 ani

Mauro Alonso
Brazilia
32 ani

Paolo Orlandoni
Italia
48 ani

PARIS SG
Franța
50 ani

Radoslav Dimitrov
Bulgaria
32 ani

Rami Gershon
Israel
32 ani

Sergiu Șoldea
România
32 ani

Taiwo Awoniyi
Nigeria
23 ani

Txiki Begiristain
Spania
56 ani

Vasile Deheleanu
România
110 ani

Wissam Ben Yedder
Franţa
30 ani

Yamoudou Camara
Franța
33 ani

Zé Kalanga
Angola
37 ani

Zlatan Bajramović
Bosnia
41 ani

Zoltan Ivansuc
România
82 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


2019-2020


Liga 1 2019-2020
22.02.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C
22.02.2020 Fotbal Club FCSB Chindia Târgoviște C
23.02.2020 FC Viitorul Academica Clinceni C
23.02.2020 Gaz Metan Mediaş Dinamo București C
23.02.2020 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C
23.02.2020 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
24.02.2020 FC Botoșani CSM Politehnica Iaşi C


1. CFR 1907 Cluj 52
2. Universitatea Craiova 46
3. FC Botoșani 45
4. Fotbal Club FCSB 44
5. Gaz Metan Mediaş 43
6. Astra Giurgiu 42
7. FC Viitorul 40
8. Dinamo București 34
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 33
10. Chindia Târgoviște 25
11. FC Hermannstadt 25
12. CSM Politehnica Iaşi 22
13. Academica Clinceni 22
14. FC Voluntari 20
Clasament 2019-2020

Play-off


Liga 1 Play-off
01.08.2020 FC Botoșani Gaz Metan Mediaș C
03.08.2020 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
05.08.2020 Fotbal Club FCSB
-
Astra Giurgiu   C


1. CFR 1907 Cluj 49
2. Universitatea Craiova 44
3. Astra Giurgiu 33
4. FC Botoșani 32
5. Fotbal Club FCSB 31
6. Gaz Metan Mediaș 25
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
05.08.2020 Chindia Târgoviște FC Voluntari C
05.08.2020 Sepsi Sfântu Gheorghe Academica Clinceni C
05.08.2020 Dinamo București FC Viitorul C
05.08.2020 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C


1. FC Viitorul 43
2. FC Hermannstadt 35
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 34
4. Academica Clinceni 32
5. FC Voluntari 31
6. CSM Politehnica Iaşi 30
7. Dinamo București 25
8. Chindia Târgoviște 23
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
13.03.2020 Dunărea Călărași Sportul Snagov C
13.03.2020 FC Argeș Pitești
-
Daco-Getica București ANULAT C
13.03.2020 AFK Csíkszereda
18:00
SSC Farul Constanţa   C
14.03.2020 Metaloglobus București
11:00
CS Mioveni   C
14.03.2020 Gloria Buzău
11:00
Pandurii Târgu-Jiu   C
14.03.2020 CSM Reșița
11:00
Concordia Chiajna   C
14.03.2020 UTA Arad
15:00
Universitatea Cluj   C
14.03.2020 ASU Poli Timişoara
15:00
Turris Oltul Turnu-Măgurele   C
15.03.2020 Petrolul Ploiești
11:00
Ripensia Timișoara   C
15.03.2020 Viitorul Târgu-Jiu
15:30
Rapid București   C


1. UTA Arad 50
2. CS Mioveni 39
3. Turris Oltul Turnu-Măgurele 39
4. FC Argeș Pitești 38
5. Petrolul Ploiești 38
6. Rapid București 37
7. Metaloglobus București 37
8. Dunărea Călărași 34
9. Gloria Buzău 33
10. SSC Farul Constanţa 33
11. Viitorul Târgu-Jiu 33
12. ASU Poli Timişoara 32
13. Ripensia Timișoara 28
14. Universitatea Cluj 26
15. CSM Reșița 24
16. Concordia Chiajna 24
17. AFK Csíkszereda 24
18. Sportul Snagov 9
19. Pandurii Târgu-Jiu 8
20. Daco-Getica București 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017