Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Dinamo București 20.03.2020 - 09:47

Dinamo Bucuresti in 2005-06

Dinamo Bucuresti in 2005-06

2005-06. Bucureștiul la putere

1.

Steaua Bucureşti

30

19

7

4

49

-

16

64

2.

Rapid Bucureşti

30

17

8

5

47

-

23

59

3.

Dinamo Bucureşti

30

17

5

8

56

-

32

56

4.

Sportul Studenţesc

30

17

5

8

54

-

35

56

5.

CFR Cluj

30

14

8

8

36

-

27

50

6.

FC Naţional

30

13

7

10

32

-

37

46

 

                Paradoxul acestei ediții a fost că Dinamo și-a schimbat doi antrenori principali când echipa se afla pe primul loc. Cu Florin Marin antrenor, Dinamo a pierdut 4 meciuri, dintre care două pe teren propriu, la Sportul Studențesc și SC Vaslui, ultima a reușit să urce pe locul 13 cu acest rezultat. Steaua, Rapid și Dinamo au reușit să se califice în grupele Cupei UEFA, unde dinamoviștii au fost la un pas de calificarea în turul următor. Dinamo și-a trecut în palmares o strălucită victorie în fața echipei Everton din Liverpool (5-1) în calificările pentru grupele Cupei UEFA. A fost cea mai bună comportare a echipelor românești în cupele europene după anul 1990, Rapid și Steaua jucând semifinala, iar Dinamo a fost la un pas de calificarea în februarie european. Debutați la Dinamo : Florin Daniel Bratu, Octavian Chihaia, Tiberiu Cristian Curt, Mariko Daouda, Liviu Adrian Ganea, Adnan Gušo, Florin Matache, Dorin Adrian Mihuţ, Cosmin Iosif Moţi, Cătălin Constantin Munteanu, Mihăiţă Păunel Pleşan, Adrian Alexandru Ropotan. Antrenori : Ioan Andonie (până la 15.12.2005), Marin Ion (până la 2.04.2006), Florin Marin (până la final).


07-08-2005   Oţelul Galaţi                        D       4      -     1      Munteanu 25 ag, Bălţoi 35, Zicu 70,72                          Sebastian Colţescu (Craiova)

Dinamo: Gaev, Bălan, Galamaz, Moţi, Pulhac, Petre (60 Grigorie), Mărgăritescu, V. Munteanu (80 Cristea), Bălţoi, Zicu, Bratu (67 Chihaia)

 

14-08-2005   Pandurii Târgu Jiu               A       3      -     0      Niculescu 17,51, Bratu 55                                             Victor Berbecaru (Rm. Vâlcea)

Dinamo: Guso, Daouda, Tamaş, Moţi, Pulhac (74 Semeghin), Grigorie, Mărgăritescu, Zicu, V. Munteanu (56 Petre), Niculescu, Bratu (56 Bălţoi)

 

21-08-2005   Farul Constanţa                   A       0      -     1                                                                                            Robert Dumitru (Brașov)

Dinamo: Guso, Daouda (79 Bălan), Galamaz, Moţi, Pulhac, Petre, Tamaş, Grigorie (63 Pleşan), V. Munteanu (56 Bălţoi), Bratu, Zicu. Moți a fost eliminat (84)

 

28-08-2005   Politehnica Iaşi                    D       2      -     0      Bratu 67, Grigorie 86 p                                                  Marian Salomir (Cluj)

Dinamo: Gaev, Goian, Galamaz, Tamaş, Pulhac, Petre (60 Bălţoi), Mărgăritescu (87 Chihaia), Pleşan, Grigorie, Zicu (76 V. Munteanu), Bratu

 

11-09-2005   FCM Bacău                         A       6      -     0      Niculescu 15,26, Moţi 45, Zicu 63,67, V. Munteanu 84         Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Gaev, Goian, Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre, Mărgăritescu (68 Cristea), Pleşan, Grigorie (76 V. Munteanu), Bratu (59 Zicu), Niculescu

 

18-09-2005   Steaua Bucureşti                  D       2      -     2      Zicu 42, Bălţoi 87                                                          Alexandru Tudor (Bucureşti)

Dinamo: Gaev, Goian, Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre, Mărgăritescu, Pleşan (71 Bălţoi), Grigorie, Zicu, Bratu (85 Cristea)

Steaua: Hamutovski, Ogăraru, Goian, Ghionea, Marin, Nicoliţă, Paraschiv, Rădoi, Boştină (72 Opriţa), Dică, Iacob (82 Cristea). Au marcat Goian 6, Dică 16

 

25-09-2005   Rapid Bucureşti                   A       5      -     2      Grigorie 3,62, Bratu 32, Pleşan 38, Zicu 45+1               Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre, Mărgăritescu, Pleşan (61 Bălţoi), Zicu (70 V. Munteanu), Grigorie, Bratu (78 Chihaia)

 

02-10-2005   Gloria Bistriţa                      D       2      -     1      Tamaş 48, Zicu 79                                                        Sorin Corpodean (Alba Iulia)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi (34 Goian), Pulhac, Petre, Mărgăritescu (8 Cristea), Pleşan, Zicu, Bălţoi (75 Bratu), Grigorie

 

15-10-2005   CFR Cluj                             A       5      -     0      Grigorie 45, Bălţoi 49, Zicu 63, Petre 74, V. Munteanu 81      Sevastian Colţescu (Craiova)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre (76 V. Munteanu), Mărgăritescu (60 Cristea), Pleşan, Grigorie, Zicu, Bălţoi (82 Ganea)

 

23-10-2005   Sportul Studenţesc              D       2      -     0      Bratu 30, Bălţoi 86                                                        Marian Salomir (Cluj)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi, Pulhac, Cristea (88 Radu), Mărgăritescu, Pleşan (66 Bălţoi), Grigorie, Zicu (77 Bălan), Bratu

 

29-10-2005   Jiul Petroşani                       A       1      -     1      Grigorie 77                                                                    Marius Martiș (Focșani)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi, Pulhac, Bălan, Mărgăritescu, Pleşan (66 Bălţoi), Grigorie (85 Cristea), Bratu (76 V. Munteanu), Zicu. Moți a fost eliminat (60)

 

06-11-2005   SC Vaslui                            D       2      -     1      Pleşan 70, Niculescu 80                                                Augustus Constantin (Rm Vâlcea)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Daouda, Tamaş, Pulhac, Grigorie, Mărgăritescu (57 Pleşan), Cristea, Petre (79 Bălan), Bratu, Zicu (72 Niculescu)

 

19-11-2005   FC Argeş Piteşti                   A       1      -     2      Grigorie 66                                                                    Robert Dumitru (Brașov)

Dinamo: Guso, Daouda (46 Bălan), Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre, Cristea (64 Bălţoi), Pleşan, Grigorie, Niculescu, Zicu

 

27-11-2005   FC Naţional                         D       0      -     2                                                                                            Alexandru Tudor (Bucureşti)

Dinamo: Gaev, Petre, Tamaş (85 V. Munteanu), Moţi (46 Daouda), Radu, Cristea, Pleşan, Zicu, Grigorie, Bălţoi (67 Pulhac), Niculescu

 

04-12-2005   FCU Poli Timişoara             A       1      -     0      Bratu 89                                                                        Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Gaev, Galamaz, Tamaş, Moţi, Pulhac, Petre (71 Bălan), Grigorie, Cristea (77 Bratu), V. Munteanu, Zicu (59 Mărgăritescu), Niculescu

 

11-03-2006   Oţelul Galaţi                        A       0      -     3                                                                                            Vasile Bratu (Amara)

Dinamo: Cr. Munteanu, Petre, Bărcăuan, Moţi, Pulhac (5 V. Munteanu), Mărgăritescu, Alexa (70 Cristea), Zicu (52 Bratu), Dănciulescu, Grigorie, Niculescu

 

18-03-2006   Pandurii Târgu Jiu               D       2      -     0      Petre 24, Niculescu 87                                                   Ionică Serea (Focșani)

Dinamo: Cr. Munteanu, Galamaz, Bărcăuan, Moţi, Petre, Alexa, Grigorie, Florea (89 Radu), Bratu (65 Zicu), Niculescu (89 Ropotan), Dănciulescu

 

 









» Clasament Liga 1
» Dinamo - istoric rezultate
» Transferuri Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Dinamo București

Dinamo Bucuresti in 2014-15

2014-15. În insolvență 1

Dinamo Bucuresti in 2013-14

2013-14. Un nou acționar majoritar

Dinamo Bucuresti in 2012-13

2012-13. La 23 puncte de Steaua

Dinamo Bucuresti in 2011-12

2011-12. A treia oară CFR

Dinamo Bucuresti in 2010-11

2010-11. Podiumul a fost al provinciei

Dinamo Bucuresti in 2009-10

2009-10. Al doilea titlu pentru clujeni

Dinamo Bucuresti in 2008-09

2008-09. Schimbarea 1

Dinamo Bucuresti in 2007-08

2007-08. Clujenii înaintea bucureștenilor 1

Dinamo Bucuresti in 2006-07

2006-07. Al 18-lea titlu 1

Dinamo Bucuresti in 2004-05

2004-05. Cupa și locul 2

Dinamo Bucuresti in 2003-04

2003-04. Al șaselea event 1.




Top News

-Jacques Zoua a plecat de la FC Viitorul

-Dinamo Bucuresti in 2014-15

-Dinamo Bucuresti in 2013-14

-FC Argeș a depus dosarul de licențiere pentru Liga 1

-Dinamo Bucuresti in 2012-13

-Dinamo Bucuresti in 2011-12

-COVID-19 le-a diminuat salariile fotbaliştilor




Care este jucătorul tău preferat de la Dinamo? (sezonul 2019-2020)
Mattia Montini
Diego Fabbrini
Slavko Perović
Riccardo Piscitelli
Ante Puljić
Deian Sorescu
Daniel Popa
Valentin Lazăr
Ricardo Grigore
Kristián Koštrna
Lukáš Skovajsa
Marius Popescu
Robert Moldoveanu
Filip Mrzljak
Mihai Neicuțescu
Andrei Sin
Ioan Filip
Cătălin Straton
Alexandru Răuță
Szabolcs Kilyen
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adalbert Püllöck
România
113 ani

Bryce Moon
Africa de Sud
34 ani

Cédric Guiro
Belgia
30 ani

Cezar Lungu
România
32 ani

Christian Tiboni
Italia
32 ani

Daniel Orac
România
35 ani

Eduard Dubinski
URSS
85 ani

Fabrice Muamba
Anglia
32 ani

Frederico Rosa
Portugalia
63 ani

Hérculez Gómez
Mexic
38 ani

Igor Chugainov
Rusia
50 ani

Igor Semshov
Rusia
42 ani

Ivan Pešić
Croaţia
28 ani

Javier Velayos
Spania
33 ani

Jeffrey Ket
Olanda
27 ani

Lucas Licht
Argentina
39 ani

Luis del Sol
Spania
85 ani

Marc Berdoll
Franța
67 ani

Marco Ospitalieri
Belgia
28 ani

Marius Briceag
Romania
28 ani

Max Wright
Scoția
28 ani

Neil Mochan
Scoția
93 ani

Olivier ter Horst
Olanda
31 ani

Pietro Vierchowod
Italia
61 ani

Robert Kovač
Croația
46 ani

Siboniso Gaxa
Africa de Sud
36 ani

Slavko Svinjarević
Yugoslavia
85 ani

Ștefan Leu
România
41 ani

Ștefăniță Banu
România
31 ani

Tom Baker
Țara Galilor
84 ani

Vladimír Kinier
Cehoslovacia
62 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


2019-2020


Liga 1 2019-2020
22.02.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C
22.02.2020 Fotbal Club FCSB Chindia Târgoviște C
23.02.2020 FC Viitorul Academica Clinceni C
23.02.2020 Gaz Metan Mediaş Dinamo București C
23.02.2020 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C
23.02.2020 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
24.02.2020 FC Botoșani CSM Politehnica Iaşi C


1. CFR 1907 Cluj 52
2. Universitatea Craiova 46
3. FC Botoșani 45
4. Fotbal Club FCSB 44
5. Gaz Metan Mediaş 43
6. Astra Giurgiu 42
7. FC Viitorul 40
8. Dinamo București 34
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 33
10. FC Hermannstadt 25
11. Chindia Târgoviște 25
12. CSM Politehnica Iaşi 22
13. Academica Clinceni 22
14. FC Voluntari 20
Clasament 2019-2020

Play-off


Liga 1 Play-off
06.03.2020 Astra Giurgiu FC Botoșani C
08.03.2020 Fotbal Club FCSB Universitatea Craiova C
09.03.2020 Gaz Metan Mediaș CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 26
3. Universitatea Craiova 26
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Gaz Metan Mediaș 23
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
07.03.2020 Academica Clinceni FC Viitorul C
07.03.2020 CSM Politehnica Iaşi Dinamo București C
08.03.2020 Chindia Târgoviște Sepsi Sfântu Gheorghe C
09.03.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C


1. FC Viitorul 24
2. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
3. FC Hermannstadt 17
4. Dinamo București 17
5. CSM Politehnica Iaşi 15
6. Academica Clinceni 14
7. Chindia Târgoviște 14
8. FC Voluntari 12
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
13.03.2020 Dunărea Călărași Sportul Snagov C
13.03.2020 FC Argeș Pitești
-
Daco-Getica București ANULAT C
13.03.2020 AFK Csíkszereda
18:00
SSC Farul Constanţa   C
14.03.2020 Metaloglobus București
11:00
CS Mioveni   C
14.03.2020 Gloria Buzău
11:00
Pandurii Târgu-Jiu   C
14.03.2020 CSM Reșița
11:00
Concordia Chiajna   C
14.03.2020 UTA Arad
15:00
Universitatea Cluj   C
14.03.2020 ASU Poli Timişoara
15:00
Turris Oltul Turnu-Măgurele   C
15.03.2020 Petrolul Ploiești
11:00
Ripensia Timișoara   C
15.03.2020 Viitorul Târgu-Jiu
15:30
Rapid București   C


1. UTA Arad 50
2. CS Mioveni 39
3. Turris Oltul Turnu-Măgurele 39
4. FC Argeș Pitești 38
5. Petrolul Ploiești 38
6. Rapid București 37
7. Metaloglobus București 37
8. Dunărea Călărași 34
9. Gloria Buzău 33
10. SSC Farul Constanţa 33
11. Viitorul Târgu-Jiu 33
12. ASU Poli Timişoara 32
13. Ripensia Timișoara 28
14. Universitatea Cluj 26
15. CSM Reșița 24
16. Concordia Chiajna 24
17. AFK Csíkszereda 24
18. Sportul Snagov 9
19. Pandurii Târgu-Jiu 8
20. Daco-Getica București 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017