Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Liga 1 06.04.2020 - 07:57

Dinamo Bucuresti in 2015-16

2015-16. Teren pierdut în play-off

Play-off 

1

Astra Giurgiu

10

7

1

2

20

-

9

48

2

Steaua București

10

6

3

1

18

-

8

43

4

Dinamo București

10

2

6

2

12

-

15

36

 

Sezonul regulat :

1

Astra Giurgiu

26

14

9

3

42

-

29

51

2

Dinamo București

26

14

8

4

37

-

24

50

5

Steaua București

26

12

8

6

35

-

25

44

 

                Un nou sistem de desfășurare a întrecerii, 14 echipe disputând un număr de 26 etape, după care primele 6 și ultimele 8 dispută un play-off, respectiv play-out, tur-retur. S-a justificat acest nou sistem prin faptul că derbyul campionatului, Steaua – Dinamo se va desfășura în 4 meciuri, ceea ce va aduce mai mulți spectatori în tribune. Acest țel a fost realizat, dar cele două sezoane vor aduce cea mai mică medie de spectatori din istoria postbelică a campionatului divizionar: 3334 respectiv 2964. Mărirea numărului de meciuri (de la 34 la 40 pentru play-out) a determinat întinderea campionatului până la 15 decembrie și reluarea lui la 15 februarie. Numărul total de meciuri al întregii ediții a scăzut de la 306 la 268, dar banii veniți din drepturile de televizare au crescut fiind împărțiți la mai puține echipe. Până la final, Steaua și Dinamo s-au întâlnit de 6 ori, două în sezonul regulat, 2 în play-off și 2 în semifinalele Cupei României.

                Deși a pierdut acasă cu CFR Cluj, Astra și Viitorul, Dinamo a terminat sezonul regulat pe locul 2, la numai un punct față de Astra. Play-offul nu a fost la fel de fericit, Dinamo coborând pe locul 4. Ieșirea din insolvență s-a făcut prea târziu, astfel încât Dinamo nu s-a putut înscrie în UEFA Europa League. În septembrie 2015 Dinamo a ieșit din insolvență, dar o viitoare prezență în cupele europene va fi posibilă în 2017. 26 debutanți la Dinamo: Paul Viorel Anton, Kaj Leo í Bartalsstovu, Paul Ştefan Batin, Eric Cosmin Bicfalvi, Vytautas Černiauskas, Laurenţiu Nicolae Corbu, Valentin Ionuţ Costache, Patrick Claude Ekeng, Marcel Josué Essombé, Patrice Emery Fongang Feussi, Antonio Ghomsi, Harlem-Eddy Gnohéré, Sergiu Cătălin Hanca, Fabian Adrian Himcinschi, Romario Kortzorg, Miha Mevlja, Robert Marian Moldoveanu, Vlad Ionuţ Muţiu, Vlad Alexandru Olteanu, Antun Palić, Iustin Alin Popescu, Ante Puljić, Gezim Shalaj, Orlin Starokin, Ricky van Haaren, Aljoša Vojnović

 

Antrenor: Mircea Rednic

Sezonul regulat :

12-07-2015  ASA Târgu Mureș              D     0      -     0                                                                         George Cătălin Găman (Craiova)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Fai, Șerban (46 Nedelcearu), Vojnović, Gavrilă, Matei (51 Van Haaren), Lazăr (70 Moldoveanu), Alexe

 

17-07-2015  CSU Craiova                      A     1      -     0     Rotariu 86                                                    Istvan Kovacs (Carei)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Filip (53 Fai), Nedelcearu, Van Haaren (46 Lazăr), Gavrilă (76 Himcinschi), Vojnović, Matei, Rotariu

 

25-07-2015  Viitorul Constanța              D     1      -     1     Petre 79                                                        Robert George Dumitru (Sf Gheorghe)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Fai (63 Gnohéré), Nedelcearu, Șerban (46 Lazăr), Gavrilă (71 Petre), Matei, Filip, Vojnović

 

03-08-2015  Poli Timișoara                    A     2      -     1     Matei 5p, Gnohéré 43                                  Marius Avram (București)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Filip, Vojnović (62 Nedelcearu), Starokin (46 Fai), Gavrilă, Matei, Lazăr (72 Rotariu), Gnohéré

 

09-08-2015  Steaua                                D     0      -     0                                                                         Ovidiu Hațegan (Arad)

Steaua: Cojocaru, Alcenat (87 Tahar), Varela, Toșca, Guilherme, Muniru, Breeveld (61 Tudorie), Popa, Hamroun, Chipciu (82 Mihalcea), Tadé

Dinamo: Černiauskas, Feussi (46 Nedelcearu), Marc, Mevlja, Fai, Vojnović, Filip, Matei (69 Șerban), Rotariu (64 Petre), Lazăr, Gnohéré

 

13-08-2015  FC Voluntari                      A     3      -     0     Filip 34, Matei 56, Rotariu 64                      Florin Mihai Marcu (Oradea)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Fai, Vojnović, Filip (71 Tîrcoveanu), Gavrilă (76 Palić), Matei, Lazăr (56 Rotariu), Gnohéré

 

16-08-2015  CSMS Iași                          D     0      -     0                                                                         Adrian Comănescu (Rm Vâlcea)

Dinamo: Černiauskas, Feussi (46 Lazăr), Marc, Mevlja, Fai, Șerban, Filip, Gavrilă (59 Palić), Matei (79 Tîrcoveanu), Rotariu, Gnohéré. Marc a fost eliminat (89)

 

22-08-2015  Petrolul Ploiești                  A     2      -     0     Essombé 19, Gnohéré 73                             George Cătălin Găman (Craiova)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Nedelcearu, Mevlja, Filip, Vojnović, Tîrcoveanu (57 Palić), Gavrilă (72 Feussi), Rotariu, Matei, Essombé (57 Gnohéré)

 

29-08-2015  Pandurii Târgu Jiu              D     2      -     2     Essombé 35, Gnohéré 90+4                         Lucian Rusandu (Sf Gheorghe)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc, Mevlja, Filip, Vojnović, Nedelcearu (25 Feussi), Rotariu, Palić (73 Gavrilă), Matei, Essombé (62 Gnohéré)

 

14-09-2015  CFR Cluj                            A     0      -     2                                                                         Radu Petrescu (București)

Dinamo: Černiauskas, Feussi, Marc, Mevlja, Filip, Palić (61 Rotariu), Vojnović (44 Puljić), Anton, Matei, Essombé, Gnohéré (56 Gavrilă). Feussi (40), Filip (54), Matei (87) au fost eliminați

 

20-09-2015  FC Botoșani                       D     1      -     1     Essombé 45+2                                             Istvan Kovacs (Carei)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Mevlja, Marc, Ghomsi, Șerban (52 Moldoveanu), Anton, Gavrilă (68 Petre), Palić, Rotariu, Essombé (46 Puljić)

 

28-09-2015  Concordia Chiajna              D     3      -     1     Rotariu 34, Gnohéré 40,66                           Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Mevlja, Marc, Filip, Vojnović (63 Nedelcearu), Anton (81 Ghomsi), Van Haaren (70 Gavrilă), Palić, Rotariu, Gnohéré

 

03-10-2015  Astra Giurgiu                     A     0      -     1                                                                         Ovidiu Hațegan (Arad)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Mevlja, Puljić, Filip, Anton (71 Essombé), Van Haaren (66 Nedelcearu), Gavrilă (57 Ghomsi), Rotariu, Matei, Gnohéré

Astra: Lung, Queirós, Găman, Geraldo Alves, Júnior Morais, Lovin, Enache, Filipe Teixeira (88 Gouriye),  Boldrin, William (79 Boubacar), Budescu (85 Florea). A marcat Filipe Teixeira (83)

 

17-10-2015  ASA Târgu Mureș              A     2      -     1     Marc 41, 56                                                 Pavel Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc (60 Puljić), Mevlja, Ghomsi, Anton, Vojnović, Matei (82 Shalaj), Rotariu, Palić, Gnohéré (64 Essombé)

 

25-10-2015  CSU Craiova                      D     0      -     3                                                                         Istvan Kovacs (Carei)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc (69 Puljić), Mevlja, Filip, Vojnović (60 Van Haaren), Anton, Matei (60 Shalaj), Rotariu, Palić, Gnohéré. Anton a fost eliminat (89)

 

02-11-2015  Viitorul Constanța              A     1      -     5     Gnohéré 53                                                  Cătălin Popa (Pitești)

Dinamo: Popescu, Feussi, Puljić, Mevlja, Filip, Nedelcearu, Șerban (65 Shalaj), Matei (74 Essombé), Vojnović, Palić, Gnohéré (85 Van Haaren). Mevlja a fost eliminat (32)

 

07-11-2015  Poli Timișoara                    D     1      -     0     Essombé 55                                                 Horațiu Mircea Feșnic (Cluj)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc, Nedelcearu, Filip, Anton, Vojnović, Rotariu, Palić (87 Puljić), Matei (85 Shalaj), Essombé (70 Gnohéré)

 

22-11-2015  Steaua                                A     3      -     1     Varela 56ag, Palić 67, Gnohéré 84               Pavel Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Mevlja, Nedelcearu, Filip, Anton (75 Van Haaren), Vojnović, Rotariu, Palić, Shalaj (53 Gavrilă), Essombé (62 Gnohéré)

Steaua: Niță, Râpă, Varela, Toșca, Guilherme (84 Onțel), Breeveld, Filip (79 Mihalcea), Popa, Stanciu, Tudorie (68 Enceanu), Tadé. A marcat Stanciu 90+1

 

30-11-2015  FC Voluntari                      D     3      -     1     Gnohéré 1, Filip 41, Anton 60                     Andrei Florin Chivulete (București)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Nedelcearu (56 Marc), Mevlja, Filip, Anton, Van Haaren (54 Gavrilă), Rotariu, Vojnović, Matei, Gnohéré (67 Essombé)

 

03-12-2015  CSMS Iași                          A     0      -     0                                                                         Iulian Călin (Ștefănești - Ag)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc, Mevlja, Filip, Anton, Vojnović (52 Gnohéré), Matei (54 Shalaj), Rotariu, Palić, Essombé (68 Șerban)

 

07-12-2015  Petrolul Ploiești                  D     2      -     1     Tudose 53 ag, Rotariu 84                             Adrian Comănescu (Rm Vâlcea)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc, Mevlja, Corbu (73 Puljić), Vojnović (46 Nedelcearu), Anton, Gavrilă (60 Matei), Rotariu, Palić, Gnohéré

 

12-12-2015  Pandurii Târgu Jiu              A     2      -     1     Filippetto 39 ag, Puljić 90+1                         Marcel Bârsan (București)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Marc (84 Puljić), Mevlja, Filip, Nedelcearu, Rotariu (77 Shalaj), Anton, Palić, Matei (82 Vojnović), Essombé

 

20-12-2015  CFR Cluj                            D     1      -     1     Palić 20                                                        Marius Avram (București)

Dinamo: Černiauskas, Fai, Puljić, Mevlja, Filip, Nedelcearu, Anton, Rotariu, Palić (89 Marc), Gavrilă (62 Costache), Essombé (58 Gnohéré)

 

14-02-2016  FC Botoșani                       A     1      -     0     Costache 26                                                 Sebastian Colțescu (Craiova)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Olteanu, Ekeng, Palić, Rotariu, Batin (68 Marc), Costache (56 Bartalstovu), Gnohéré (72 Essombé)

 

20-02-2016  Concordia Chiajna              A     4      -     0     Rotariu 13p, Essombé 45,61, Gnohéré 85   Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Černiauskas, Hanca (75 Marc), Puljić, Mevlja, Filip, Nedelcearu (62 Ekeng), Anton, Lazăr, Palić, Rotariu, Essombé (66 Gnohéré)

 

28-02-2016  Astra Giurgiu                     D     1      -     1     Rotariu 62                                                    Marcel Bârsan (București)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Filip, Ekeng, Palić (67 Batin), Rotariu, Bicfalvi, Lazăr (44 Olteanu), Essombé (72 Kortzorg). Filip a fost eliminat (41)

Astra: Gavrilaș, Queirós, Găman, Oros, Júnior Morais, Boubacar (64 Florea), Boudjemaa, Boldrin, Filipe Teixeira, William (72 Ioniță), Niculae (82 Dandea). A marcat William (69)

 

Play-off

06-03-2016  Steaua                                A     1      -     1     Bicfalvi 81                                                   Ovidiu Hațegan (Arad)

Dinamo: Černiauskas, Marc, Puljić, Mevlja, Filip, Anton, Rotariu, Bicfalvi, Palić (75 Bartalstovu), Kortzorg  (46 Batin), Essombé (69 Gnohéré).

Steaua: Niță, Papp, Varela, Tamaș, Toșca, Pintilii (74 Bourceanu), Stanciu, Popa (83 Tadé), Chipciu, Hamroun,85,Marica (39 Muniru). Hamroun a fost eliminat (85). A marcat Hamroun 10

 

14-03-2016  ASA Târgu Mureș              D     0      -     0                                                                         Lucian Rusandu (Sf Gheorghe)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Olteanu, Anton, Ekeng (88 Bartalstovu), Rotariu, Bicfalvi, Kortzorg, Essombé (70 Gnohéré)

 

20-03-2016  Pandurii Târgu Jiu              A     1      -     1     Palić 38                                                        Pavel Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Filip, Anton, Rotariu, Bicfalvi (36 Ekeng), Palić, Kortzorg (70 Olteanu), Gnohéré (46 Essombé)

 

01-04-2016  Astra Giurgiu                     A     1      -     4     Anton 38                                                      Radu Petrescu (București)

Dinamo: Černiauskas, Marc, Puljić, Mevlja, Filip, Anton, Ekeng, Hanca (46 Rotariu), Palić, Kortzorg (58 Lazăr), Essombé (66 Gnohéré)

Astra: Lung, Queirós, Găman, Geraldo Alves, Júnior Morais, Seto, Boldrin (63 Florea), Boudjemaa (69 Niculae), Filipe Teixeira, William (46 Lovin), Alibec.  Au marcat: Boudjemaa 16, Alibec 35,53,67

 

04-04-2016  Viitorul Constanța              D     2      -     1     Kortzorg 24, Lazăr 71                                  Istvan Kovacs (Carei)

Dinamo: Černiauskas, Corbu, Puljić, Mevlja (87 Ekeng), Olteanu, Nedelcearu, Bartalstovu (56 Anton), Palić, Kortzorg, Lazăr, Gnohéré (66 Essombé)

 

10-04-2016  Steaua                                D     1      -     1     Gnohéré 48                                                  Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Filip, Anton, Palić, Rotariu (65 Nedelcearu), Kortzorg (79 Olteanu), Lazăr (46 Gnohéré), Bicfalvi.

Steaua: Niță, Tamaș (60 Enache), Varela, Toșca, Momčilović, Bourceanu (68 Tadé), Pintilii, Popa, Stanciu, Hamroun, Chipciu (86 Filip). Pintilii a fost eliminat (88). A marcat Filip S. 16 ag

 

17-04-2016  ASA Târgu Mureș              A     1      -     0     Rotariu 52                                                    Adrian Viorel Cojocaru (Galați)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Marc, Nedelcearu, Filip, Anton, Mevlja, Rotariu, Kortzorg (46 Gnohéré), Lazăr (58 Costache), Essombé (72 Palić)

 

24-04-2016  Pandurii Târgu Jiu              D     0      -     0                                                                         Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Marc, Puljić, Olteanu, Ekeng, Mevlja, Rotariu (85 Bartalstovu), Palić (64 Lazăr), Kortzorg, Gnohéré (54 Essombé). Kortzorg a fost eliminat (68)

 

02-05-2016  Astra Giurgiu                     D     2      -     4     Palić 16, Lazăr 42                                        Pavel Cristian Balaj (Baia Mare)

Dinamo: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Olteanu, Anton (77 Bicfalvi), Ekeng, Rotariu (80 Costache), Palić, Lazăr (54 Bartalstovu), Gnohéré

Astra: Lung, Queirós, Găman (46 Oros), Geraldo Alves, Júnior Morais, Seto, Lovin (55 Ioniță), Filipe Teixeira, Boldrin, William (78 Niculae), Alibec. Au marcat: Junior Morais (31), Alibec (48), Ioniță (56,64)

 

06-05-2016  Viitorul Constanța              A     3      -     3     Gnohéré 7,49p, Rotariu 55                           Florin Mihai Marcu (Oradea)

Dinamo: Muțiu, Hanca, Marc (46 Mevlja), Nedelcearu, Olteanu, Anton, Șerban (46 Palić), Rotariu, Bicfalvi (63 Ekeng), Lazăr, Gnohéré.

 

Patrick Claude Ekeng a fost un mijlocaș camerunez. S-a născut la 26.03.1990 la Yaoundé. A jucat 2 meciuri în echipa națională a Camerunului la Cupa Africii din 2015. A jucat la Canon Yaoundé (2008-09, 29 meciuri – 7 goluri), apoi la Le Mans, în Franța (2009-13, 35 meciuri, 1 gol), fiind împrumutat la Rodez AF (13 meciuri), apoi la FC Lausanne-Sport (28 meciuri – 2 goluri), Córdoba (14 meciuri – 1 gol). A venit la Dinamo pentru care a debutat la 14.02.2016 Dinamo – FC Botoșani 1-0. A jucat 10 meciuri în liga 1, câte unul în cupă și cupa ligii. La 6 mai 2016, în min.69 al meciului Dinamo – Viitorul, Ekeng a suferit un stop cardiac și a murit în drumul către Spitalul de Urgență. Intrase în min.63, în locul lui Bicfalvi. Șirul deceselor cunoscute în fotbalul românesc a început cu Constantin Tabarcea, fotbalist al Petrolului, care a căzut pe teren în min.16 al meciului de la 14.07.1963 pe stadionul din Ploiești la meciul cu Dinamo Bacău (4-0). În data de 24 iulie 1999, în minutul 68 al meciului Rapid – Astra, nou-transferatul jucător al Astrei, Ștefan Vrăbioru, care intrase în meci în urmă cu 13 minute, s-a prăbușit pe gazon și a murit în drum spre spital. Mihai Baicu a decedat la 6.07.2009 la vârsta de 33 de ani în urma unui stop cardiac suferit după ce a jucat o partidă pe un teren sintetic. Alexandru Iatan (19 ani) a decedat la 2.09.2009 în timpul unui antrenament cu echipa Dunărea Giurgiu. Andrei Pricop (24 de ani), jucător al formației vasluiene Magic Deleni a suferit un stop cardio-respirator la 10.05.2010. Andrei Mutulescu (23 de ani), jucător la Juventus București a murit la 11.04.2011 în timpul unei partide cu prietenii. Michael Klein, fost fotbalist la Dinamo a murit la 2.02.1993, în vârstă de 33 ani, în timpul unui antrenament în sala de forță a formației Bayer Uerdingen. Cristian Neamțu a decedat la 20.02.2002 din cauza unei lovituri primite de la un coechipier în timpul unui antrenament în Cipru. Pe 5.08.2012 nigerianul Chinonso Ihelwere Henry a murit pe teren în meciul amical al echipei sale, Delta Tulcea, cu FC Balotești.

 

 

Lotul folosit: Vytautas Černiauskas (34 m – 30 gp), Vlad Ionuț Muțiu (1-3), Iustin Popescu (1-5) (portari), Paul Anton (23-2), Laurențiu Corbu (2-0), Collins Fai (21-0), Patrice Feussi (11-0), Steliano Filip (26-2), Antonio Ghomsi (4-0), Valentin Lazăr (16-2), Andrei Marc (26-2), Ionuț Nedelcearu (21-0), Ante Puljić (21-1), Orlin Starokin (1-0), Ionuț Șerban (8-0) (fundași), Kaj Leo Bartalstovu (6-0), Eric Bicfalvi (7-1), Ionuț Costache (4-1), Patrick Ekeng (10-0), Bogdan Gavrilă (16-0), Sergiu Hanca (11-0), Romario Kortzorg (9-1), Cosmin Matei (19-2), Miha Mevlja (35-0), Robert Moldoveanu (2-0), Vlad Olteanu (9-0), Antun Palić (28-4), Patrick Petre (3-1), Gezim Shalaj (7-0), Andrei Tîrcoveanu (3-0), Ricky van Haaren (8-0) (mijlocași), Marius Alexe (1-0), Paul Ștefan Batin (3-0), Marcel Essombé (23-6), Harlem Eddy Gnohéré (31-12), Fabian Himcinschi (1-0), Dorin Rotariu (32-8), Aljosa Vojnović (19-0) (atacanți)

 

În Cupa României:

24-09-2015  Dacia Unirea Brăila            D     3      -     2     Gnoheré 62,73,75                                         Adrian Viorel Cojocaru (Galați)

Dinamo: Popescu, Fai, Puljić, Nedelcearu (60 Anton), Ghomsi, Mevlja, Petre, Tîrcoveanu (46 van Haaren), Vojnović, Moldoveanu, Gnohéré (78 Manole)

 

28-10-2015  Pandurii Târgu Jiu              D     3      -     2     Nedelcearu 8, Rotariu 52, Gnoheré 90          Ovidiu Hațegan (Arad)

Dinamo: Popescu, Feussi, Puljić, Mevlja, Fai, Palić, Nedelcearu, Șerban (81 Matei), Gavrilă (46 Vojnović), Gnohéré, Rotariu (89 Marc)

 

15-12-2015  Astra Giurgiu                     A     2      -     1     Gnoheré 16, Palić 90+4                                Horațiu Mircea Feșnic (Cluj)

Dinamo: Černiauskas, Corbu, Puljić, Mevlja, Fai, Nedelcearu, Anton, Matei (67 Vojnović), Rotariu (79 Gavrilă), Palić, Gnohéré (61 Essombé)

 

Semifinale 3.03.2016 DINAMO - STEAUA 0-0.                                                                                                                     Radu Petrescu (București).

STEAUA: Cojocaru, Râpă, Papp, Tamaș, Momčilović, Bourceanu, Filip (59 Stanciu), Enache, Chipciu (73 Popa), Hamroun (66 Pintilii), Tadé. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

DINAMO: Černiauskas, Hanca, Puljić, Mevlja, Olteanu, Nedelcearu, Anton (58 Bicfalvi), Rotariu, Palić (67 Lazăr), Kortzorg (80 Bartalstovu), Gnohéré. Antrenor: Mircea Rednic.

 

20.04.2016 STEAUA – DINAMO 2-2 (1-0).                                                                                                                                           Cristian Balaj (Baia Mare).

STEAUA: Cojocaru, Enache, Tamaș, Varela, Momčilović, Kharja, Bourceanu, Chipciu, Stanciu (52 Filip), Hamroun (66 Tadé), Marica  (46 Popa). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

DINAMO: Černiauskas, Hanca (71 Essombé), Marc, Puljić, Filip (12 Corbu), Ekeng, Mevlja, Rotariu, Palić, Lazăr (57 Kortzorg), Gnohéré.

Bourceanu a fost eliminat (m. 43).

Au marcat: Enache (17), Chipciu (51) / Ekeng (51), Puljić (75).

 

Finala

17.05.2016 CFR CLUJ – DINAMO BUCUREȘTI 2-2(0-2,2-2); 5-4 ld

Național Arena, București, 17.05.2016, Arbitri: Ovidiu Hațegan (Arad), Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava)

CFR: Alexandru Marc, Tiago Lopes, Ionuț Larie, Andrei Mureșan, Mario Camora, Juan Carlos, Davide Petrucci, Tomislav Gomelt (46 Cristian López), Antonio Jakoliš, Cristian Bud (59 Leo Beleck), Bryan Nouvier (80 Vítor Bruno). Antrenor: António Conceição

DINAMO: Vytautas Černiauskas, Sergiu Hanca (73 Ionuț Nedelcearu), Ante Puljić, Miha Mevlja, Steliano Filip, Paul Anton, Dorin Rotariu, Eric Bicfalvi, Antun Palić (83 Andrei Marc), Romario Kortzorg (75 Valentin Lazăr), Eddy Harlem Gnohéré. Antrenor: Mircea Rednic

Au marcat: Gnohéré (23 pen), Bicfalvi (35), Juan Carlos Real Ruiz (47) și Cristian López (89)

Ld: 0-1 Bicfalvi, 1-1 Cristian López, 1-2 Gnohéré, 2-2 Tiago Lopes, 2-3 Anton, 3-3 Beleck, 3-4 Lazăr, 4-4 Petrucci, Rotariu (apără Marc), 5-4 Juan Carlos

 

În Cupa Ligii:

10-09-15      Pandurii Tg Jiu                   D     2      -     0     Palić 59, Filipetto 62 ag                                 Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Popescu, Feussi, Marc, Mevlja, Fai, Filip, Vojnović, Gavrilă (75 Petre), Palić, Matei (51 Anton), Essombé (61 Gnohéré)

 

14-10-15      CFR Cluj                            A     2      -     0     Essombé 22, Rotariu 55                               Alexandru Tudor (București)

Dinamo: Popescu, Fai, Marc, Mevlja, Filip, Anton, Rotariu (73 Gavrilă), Palić (81 van Haaren), Vojnović, Matei, Essombé (67 Gnohéré)

 

10-03-2016  Concordia                          D     0      -     3                                                                          Adrian Viorel Cojocaru (Galați)

Dinamo: Râmniceanu, Hanca, Marc, Mevlja, Olteanu, Anton, Nedelcearu (46 Rotariu), Costache (46 Bicfalvi), Bartalsstovu, Lazăr (61 Essombé), Gnohéré

 

14-04-2016  Concordia                          A     1      -     1     Gnohéré 14                                                   George Cătălin Găman (Craiova)

Dinamo: Černiauskas, Puljić, Mevlja, Nedelcearu, Corbu (72 Batin), Ekeng (46 Anton), Palić, Olteanu, Essombé (33 Rotariu), Kortzorg, Gnohéré. Olteanu a fost eliminat (25)

 









» Clasament Liga 1
» Golgheteri Liga 1
» Transferuri Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Liga 1

Toma ZAMFIR

Siteul nostru s-a îmbogățit cu o nouă pagină, a jucătorului Toma Zamfir. Născut în Popești-Leordeni, și-a început activitatea la Viscoza, în...

Remember: Sevilla, 7 mai 1986

Ȋn fiecare an, ziua de 7 mai este prilej de aducere aminte asupra celei mai mari performanţe româneşti la nivel de echipe de club: cucerirea Cupei Campionilor Europeni de către Steaua...

Actualizări pe site

După o perioadă în care diferite meniuri ale siteului au avut probleme datorate softului și după ce am renunțat la proiectarea unui alt design (care ar fi dus la alte probleme, nu...

Un caz de corupție

Un caz de corupție Vă mai aduceți aminte de scena din filmul Mihai Viteazul în care Mihai își cumpără domnia Țării Românești prin coruperea otomanilor, iar...

Ivan Martić nu va continua la Universitatea Craiova

Campionatul României este întrerupt de epidemia coronavirus. Ultimul meci, Gaz Metan Mediaș - CFR Cluj, a avut loc pe 9 martie şi s-a terminat la egalitate, scor 0-0. Liga Profesionistă de...

Bilanțul meciurilor FCSB - Dinamo

La 1 martie 2020: În campionat: 144 meciuri, 49 victorii Dinamo, 42 Steaua, 195-193 goluri în favoarea Stelei. În Cupa României: 26 meciuri: 14 victorii...

Golgeterul echipei Dinamo vs golgheterul țării

Golgheterii fiecărui sezon la Dinamo vs golgheterul țării

Antrenorii echipei Dinamo

Antrenorii lui Dinamo: numele antrenorului / sezonul / locul pe care a lăsat echipa / meciuri jucate / victorii / egale / înfrângeri / goluri marcate / primite 

Dinamo Bucureşti în sezonul 2018-19. Cea mai slabă evoluție din istorie

Nimic nu a mers bine pentru Dinamo în acest an. Antrenorul Florin Bratu, care ocupase locul 1 în play-out anul anterior a fost schimbat când echipa se afla pe locul 10.

Dinamo Bucuresti in 2017-18

2017-18. Locul 1 în play-out Sezonul regulat



Top News

-FC Argeş: Rezultatele celui de-al doilea test COVID-19 sunt negative

-Germania - Bundesliga - Etapa 29

-Steaua Roşie Belgrad a câştigat al treilea consecutiv în Serbia

-Finala Cupei Austriei: FC Red Bull Salzburg - SC Austria Lustenau 5-0

-Germania - Bundesliga - Etapa 28

-Germania - Bundesliga - Etapa 27

-VIDEO | Finala Cupei Belarusului: FC BATE Borisov - Dinamo Brest 1-0 (0-0, 0-0)




S-au nascut azi

Billel Omrani
Franţa
27 ani

Caius Lungu
România
31 ani

Dan Gavrilescu
România
33 ani

Diego Torres
Spania
28 ani

DUNFERMLINE AFC
Scoția
135 ani

František Plánička
Cehoslovacia
116 ani

Joãozinho
Portugalia
31 ani

KAISERSLAUTERN
Germania
120 ani

Liviu Antal
România
31 ani

Mariano Bogliacino
Uruguay
40 ani

Maris Smirnovs
Letonia
44 ani

Momčlo Vukotić
Serbia
70 ani

Olberdam
Brazilia
35 ani

Paulius Grybauskas
Lituania
36 ani

Paulo Sérgio
Brazilia
51 ani

Robert Săceanu
România
37 ani

Sebastian Achim
România
34 ani

Sergio Agüero
Argentina
32 ani

Sérgio Oliveira
Portugalia
28 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


2019-2020


Liga 1 2019-2020
22.02.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C
22.02.2020 Fotbal Club FCSB Chindia Târgoviște C
23.02.2020 FC Viitorul Academica Clinceni C
23.02.2020 Gaz Metan Mediaş Dinamo București C
23.02.2020 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C
23.02.2020 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
24.02.2020 FC Botoșani CSM Politehnica Iaşi C


1. CFR 1907 Cluj 52
2. Universitatea Craiova 46
3. FC Botoșani 45
4. Fotbal Club FCSB 44
5. Gaz Metan Mediaş 43
6. Astra Giurgiu 42
7. FC Viitorul 40
8. Dinamo București 34
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 33
10. FC Hermannstadt 25
11. Chindia Târgoviște 25
12. CSM Politehnica Iaşi 22
13. Academica Clinceni 22
14. FC Voluntari 20
Clasament 2019-2020

Play-off


Liga 1 Play-off
06.03.2020 Astra Giurgiu FC Botoșani C
08.03.2020 Fotbal Club FCSB Universitatea Craiova C
09.03.2020 Gaz Metan Mediaș CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 26
3. Universitatea Craiova 26
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Gaz Metan Mediaș 23
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
07.03.2020 Academica Clinceni FC Viitorul C
07.03.2020 CSM Politehnica Iaşi Dinamo București C
08.03.2020 Chindia Târgoviște Sepsi Sfântu Gheorghe C
09.03.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C


1. FC Viitorul 24
2. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
3. FC Hermannstadt 17
4. Dinamo București 17
5. CSM Politehnica Iaşi 15
6. Academica Clinceni 14
7. Chindia Târgoviște 14
8. FC Voluntari 12
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
13.03.2020 Dunărea Călărași Sportul Snagov C
13.03.2020 FC Argeș Pitești
-
Daco-Getica București ANULAT C
13.03.2020 AFK Csíkszereda
18:00
SSC Farul Constanţa   C
14.03.2020 Metaloglobus București
11:00
CS Mioveni   C
14.03.2020 Gloria Buzău
11:00
Pandurii Târgu-Jiu   C
14.03.2020 CSM Reșița
11:00
Concordia Chiajna   C
14.03.2020 UTA Arad
15:00
Universitatea Cluj   C
14.03.2020 ASU Poli Timişoara
15:00
Turris Oltul Turnu-Măgurele   C
15.03.2020 Petrolul Ploiești
11:00
Ripensia Timișoara   C
15.03.2020 Viitorul Târgu-Jiu
15:30
Rapid București   C


1. UTA Arad 50
2. CS Mioveni 39
3. Turris Oltul Turnu-Măgurele 39
4. FC Argeș Pitești 38
5. Petrolul Ploiești 38
6. Rapid București 37
7. Metaloglobus București 37
8. Dunărea Călărași 34
9. Gloria Buzău 33
10. SSC Farul Constanţa 33
11. Viitorul Târgu-Jiu 33
12. ASU Poli Timişoara 32
13. Ripensia Timișoara 28
14. Universitatea Cluj 26
15. CSM Reșița 24
16. Concordia Chiajna 24
17. AFK Csíkszereda 24
18. Sportul Snagov 9
19. Pandurii Târgu-Jiu 8
20. Daco-Getica București 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017