Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Liga 2 05.05.2020 - 13:23

Rezultatele Diviziei B

Rezultatele diviziei B

Eșalonul secund al fotbalului nostru a debutat în septembrie 1934. Inițial trebuia să pornească cu 5 serii a câte 6 echipe, fiecare calate pe cele 5 ligi existente începând cu 1930 (nord, sud, est, vest și centru). Nu au început bine meciurile și în fiecare serie au mai fost introduse câte 2 echipe, printre care și Sportul Studențesc. R.G.M. Timișoara (retrogradată din divizia națională cu un an înainte), SG Sibiu (finalistă a campionatului național, 1931), I.L.S.A. Timișoara, semifinalistă în Cupa României (1935). De atunci divizia B, ulterior categoria B, din nou divizia B și acum liga a II-a și-a schimbat de multe ori formatul. Am început, de circa 2 săptămâni, să îmbogățim secțiunea de rezultate ale acestei competiții cu scorurile înregistrate în sezoanele mai vechi (1986-2003): CLICK AICI

Am fost întrebat de mai mulți pasionați de programarea pe etape, în special în divizia A. Ceea ce noi cunoaștem acum, 13 etape tur și 13 etape retur a câte 7 meciuri, program stabilit la începutul întrecerii, nu a existat întotdeauna. Pentru anii 1932-36 programarea a constat în etape săptămânale de 4 sau 6 sau 3 meciuri, care oricum le-am roti nu putem obține 11 etape de câte 6 meciuri. În 1936-37 putem ajunge la 22 etape, dar cu meciuri disputate în avans sau după data programării. Sezonul 1937-38 s-a desfășurat din nou în calupuri de 3, 4 sau 5 meciuri în fiecare serie de 10 echipe, pentru ca primele programe de 11 etape ori 6 meciuri să fie desfășurate în 1938-40. Introducerea la mijlocul lunii octombrie a echipei Universitatea din Cluj, mutată la Sibiu, ca a 13-a echipă a stricat programul pe etape. În sfârșit, din 1946-47 putem vorbi de etape stabilite la începutul campionatului cu același număr de meciuri (după caz, 7, sau 8, sau 6). Returul a început, de fiecare dată, cu prima etapă din tur, cu o singură excepție, sezonul 1988-89, când prima etapă a turului a fost și ultima a campionatului, etapa a 17-a fiind prima dn retur, a 16-a fiind a 19-a, adică ordinea din retur a fost inversă ca cea din tur. Nu putem suspiciona anumite aranjamente pentru că acestea au existat în funcție de necesități.

La divizia B nu putem vorbi de un program respectat până la ediția 1947-48. Sezonul 1937-38 s-a încheiat cu numeroase meciuri redisputate la masa verde, 3 echipe retrase în seria a II-a, iar clasamentul final publicat în anuare este o mare inginerie. În sezonul 1939-40 FRF s-a gândit să adune în prima serie câte o echipă din orașele cu o populație mai mare, dar nu a reușit să stabilească, până la final, ocupantele căror locuri pot promova. AS Constanța (locul 2), Victoria CFR Iași și Metrom Brașov s-au retras în pauza de iarnă, Mureșul din Târgu Mureș și C.A. Oradea s-au mutat în fotbalul maghiar odată cu dictatul de la Viena și pierderea de către România a acestor orașe, iar FC Brăila, cu o clasare mai proastă a promovat ca reprezentantă a orașului în locul echipei Franco-Româna. După 1997 vom asista la un val de retrageri, dar și modificarea la cel puțin 2-3 ani a numărului de echipe.









» Clasamente si etape Liga 2
Comenteaza

Ultimele stiri - Liga 2

Petre Purima

Colecția noastră de fișe ale jucătorilor care au apărut în fotbalul nostru s-a îmbogățit cu cea a lui Petre Purima. S-a născut la Mediaș și a debutat în...

Costică DONOSE, component al Craiovei Maxima

Deși s-a născut în Tecuci, Costică Donose a debutat în prima divizie pentru Universitatea Craiova. Deși numărul de prezențe creștea regulat, Donose pleacă la...

Liga a III-a

Dat fiind indicațiile prețioase ale conducătorilor țării noastre, unii aleși, alții cocoțați pe funcții, FRF a hotărât ca întrecerile din liga a III-a să fie...

Iosif Cavai

Când aud numele lui Iosif Cavai mă gândesc rapid la anii 1980 și la Jiul Petroșani, acolo unde a jucat mulți ani, după ce a așteptat un post de titular la Dinamo. Finalul carierei a fost...

61 de ani de la cea mai frumoasă victorie a Petroliștilor. 3 mai 1959: Petrolul - CCA București 6-1

6-1. De necrezut și totuși așa a fost. Scorul, departe de a fi prea sever, exprimă raportul de forțe de pe teren.

Gheorghe Hagi spune că ar fi extraordinar ca echipele CSA Steaua şi FCSB să se unească

Antrenorul grupării FC Viitorul, Gheorghe Hagi, a declarat, marţi, că ar fi extraordinar ca echipa din Liga a IV-a, CSA Steaua, să se unească cu formaţia din Liga I, FCSB, şi să formeze o...

Victor Piţurcă: 7 mai 1986 a reprezentat cea mai fericită zi din viaţa mea

Antrenorul Victor Piţurcă a declarat, marţi, la aniversarea a 33 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua Bucureşti, că data de 7 mai...

Tudorel Stoica: Performanţa Stelei din 1986 nu se va mai repeta niciodată

Fostul fotbalist Tudorel Stoica a declarat, marţi, la aniversarea a 33 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni, că performanţa lui şi a colegilor de la Steaua din 1986 nu...

Fotbaliştii echipei Steaua 1986 au sărbătorit la Cercul Militar aniversarea a 33 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni

Jucătorii, antrenorii şi conducătorii echipei de fotbal Steaua din 1986 au sărbătorit, marţi, aniversarea a 33 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor Europeni în cadrul unei...

Dunărea Călăraşi va primi nocturna de la stadionul Giuleşti

Stadionul "Ion Comşa" din Călăraşi, pe care îşi dispută meciurile de acasă echipa de fotbal Dunărea, va primi nocturna de la stadionul...

Gheorghe Mulţescu revine la Petrolul Ploieşti

După înfrângerea drastică suferită, duminică seară, în meciul disputat pe terenul lui ASU Politehnica Timişoara, Mugurel Cornăţeanu şi-a înaintat...



Top News

-Liga 1 - Etapa 1 - play-off & play-out: Rezultate şi marcatori

-FC Argeş debutează ȋn play-out

-Supercupa României, ediţia 2020: CFR Cluj - FCSB 0-0, 4-1 la loviturile de departajare

-Liga 1 - Etapa 30: Rezultate şi marcatori

-Spania - La Liga - Etapa 30

-Anglia - Premier League - Etapa 31

-Italia - Serie A - Etapa 30




S-au nascut azi

Abdelilah Saber
Maroc
47 ani

Florea Voinea
România
80 ani

Horațiu Sătmar
România
40 ani

Jacob Burns
Australia
43 ani

Jean Thissen
Belgia
75 ani

Kevin Artmann
Germania
35 ani

Marcelo Lopes
Portugalia
27 ani

Marco Donadel
Italia
38 ani

Maximiliano Calzada
Uruguay
31 ani

Paweł Brożek
Polonia
38 ani

Pedro Mosquera
Spania
33 ani

Peter van Vossen
Olanda
53 ani

Sipo Bohale
Guineea Ecuatorială
33 ani

Thomas Helmer
Germania
56 ani

Tobias Linderoth
Suedia
42 ani

Toninho Cerezo
Brazilia
66 ani

Tunay Torun
Turcia
31 ani

Vidar Riseth
Norvegia
49 ani

Yaroslav Yampol
Ucraina
31 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2020-2021


Liga 1 2020-2021
09.04.2021 Astra Giurgiu FC UTA Arad C
09.04.2021 Dinamo București Academica Clinceni C
09.04.2021 FC Argeș Pitești Chindia Târgoviște C
09.04.2021 FC Voluntari FC Botoșani C
10.04.2021 Sepsi Sfântu Gheorghe Fotbal Club FCSB C
11.04.2021 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
12.04.2021 CSM Politehnica Iaşi FC Hermannstadt C
12.04.2021 FC Viitorul Gaz Metan Mediaş C


1. Fotbal Club FCSB 65
2. CFR 1907 Cluj 64
3. Universitatea Craiova 58
4. Sepsi Sfântu Gheorghe 45
5. Academica Clinceni 44
6. FC Botoșani 42
7. FC Argeș Pitești 40
8. Chindia Târgoviște 39
9. Astra Giurgiu 38
10. FC UTA Arad 37
11. Gaz Metan Mediaş 33
12. FC Voluntari 32
13. FC Viitorul 31
14. Dinamo București 27
15. FC Hermannstadt 26
16. CSM Politehnica Iaşi 25
Clasament 2020-2021

Play-off


Liga 1 Play-off
17.04.2021 Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
18.04.2021 CFR 1907 Cluj Academica Clinceni C
18.04.2021 Fotbal Club FCSB FC Botoșani C


1. CFR 1907 Cluj 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
4. Universitatea Craiova 1
5. FC Botoșani 0
6. Academica Clinceni 0
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
20.04.2021 FC Hermannstadt Astra Giurgiu C
20.04.2021 FC Viitorul
19:00
Gaz Metan Mediaş Telekom Sport 1 C
20.04.2021 Dinamo București
21:30
FC UTA Arad Telekom Sport 1 C
21.04.2021 FC Argeș Pitești
16:45
Chindia Târgoviște Telekom Sport 1 C
22.04.2021 CSM Politehnica Iaşi
17:30
FC Voluntari Telekom Sport 1 C


1. Astra Giurgiu 4
2. Chindia Târgoviște 3
3. FC UTA Arad 3
4. FC Voluntari 1
5. Gaz Metan Mediaş 1
6. CSM Politehnica Iaşi 1
7. Dinamo București 1
8. FC Argeș Pitești 1
9. FC Viitorul 0
10. FC Hermannstadt 0
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017