Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 24.03.2023 - 21:00

Amical: România U21 - Portugalia U21 0-2

Amical: România U21 - Portugalia U21 0-2
Echipa naţională de tineret a României a pierdut cu scorul de 2-0, meciul amical disputat vineri la Bucureşti, cu reprezentativa similară a Portugaliei. "Esperanças" s-au impus prin golurile marcate de Afonso Sousa (24), cu şut din careu, după o pasă furnizată de Pedro Neto şi Pedro Neto (36), care a făcut o cursă de la centrul terenului, finalizată cu şut de la 16 metri.
 
Vicecampioana continentală la acest nivel a ratat prima ocazie în minutul 22, când Francisco Conceição, fiul antrenorului Sergio Conceição de la FC Porto, a şutat în plasa laterală din colţul careului mic. Henrique Araujo (31) a ratat o mare ocazie de gol, şutând pe lângă poartă de la 15 metri. În primul minut de prelungire al partidei, arbitrul Sorin Costreie a anulat un gol al oaspeţilor, marcat de Tomás Esteves, pentru o poziţie de ofsaid la Fábio Silva.
 
Selecţionerul Emil Săndoi a efectuat mai multe schimbări la pauză şi echipa României a crescut în joc, având chiar o oportunitate de gol prin Daniel Bîrligea (55), care a şutat în plasa laterală din unghi. Portugalia a dominat şi actul secund, dar nu a mai reuşit să înscrie, ratând mai multe ocazii clare de gol. Fábio Silva (58) a trimis cu capul peste poartă de la 6 metri, Vítor Oliveira (62) a trimis pe lângă ţintă, tot cu o lovitură de cap, şutul lui Fábio Silva (67) a fost respins de Mihai Popa, care s-a opus şi la mingea expediată de Vítor Oliveira (89). Meciul s-a încheiat cu o nouă şansă pentru "tricolori", un şut-centrare al lui Daniel Bîrligea (90+3), însă în faţa porţii nu s-a aflat nimeni la finalizare.
 
Emil Săndoi nu a cunoscut gustul victoriei în acesta al doilea mandat al său la naţionala U21, după 1-4 cu Spania, 0-0 cu Olanda (ambele în septembrie, la Cluj Napoca). România va juca marţi un nou meci de pregătire, contra campioanei europene en titre la Under 21, Germania, pe stadionul "Municipal "din Sibiu, de la ora 19:00.
 
Bucureşti, Stadion: "Steaua", Spectatori: 4.536
Meci amical Under 21, 24 martie 2023, Ora: 19:00
România - Portugalia 0-2 (0-2)
Au marcat: 0-1 Afonso Sousa (24), 0-2 Pedro Neto (36)
 
România: 12. Mihai Popa - 2. Alexandru Ţârlea (15. Alexandru Pantea, 46), 4. Bogdan Racoviţan, 14. Victor Dican (16. Mihai Lixandru, 83), 13. Vladimir Screciu (căpitan), 20. Andres Dumitrescu (3. Valentin Ţicu, 87) - 18. David Miculescu (24. Ştefan Baiaram, 46), 22. Vlad Pop (6. Dragoş Albu, 46), 10. Alexi Pitu (8. Constantin Grameni, 83), 17. Marius Corbu (7. Claudiu Petrila, 46) - 9. Jovan Marković (21. Daniel Bîrligea, 46). Selecţioner: Emil Săndoi.
Rezerve neutilizate:
1. Ştefan Târnovanu, 23. Andrei Gorcea - 5. Marco Ehmann, 11. Alexandru Işfan, 19. Rareş Ilie.
 
Portugalia: 12. Samuel Soares - 13. Pedro Malheiro (2. Tomás Esteves, 46), 16. Alexandre Penetra (căpitan), 14. Tomás Araujo, 15. Leonardo Lelo (5. Nuno Tavares, 46) - 4. Samuel Costa (17. David Costa, 46) - 11. Francisco Conceição (6. Tiago Dantas, 46), 10. Afonso Sousa (19. Vítor Oliveira, 46), 21. Dani Silva (18. André Almeida, 46), 7. Pedro Neto (20. Fábio Silva, 46) - 9. Henrique Araújo (23. Fábio Vieira, 46). Selecţioner: Rui Jorge.
Rezerve neutilizate: 22. Gonçalo Tabuaço - 3. André Amaro, 8. Vasco Sousa.
 
Cartonaş galben: Pedro Neto (20).
 
Arbitru: Sorin Costreie; arbitri asistenţi: Florian Vişan, Mihăiţă Necula; al patrulea oficial: Ştefan Neculcea (toţi din România).
 
România, Portugalia şi Germania sunt calificate la turneul final al Campionatului European Under 21, care va avea loc în România şi Georgia, în perioada 21 iunie - 8 iulie 2023. România face parte din Grupa B, alături de Spania, Ucraina şi Croaţia, urmând să joace toate partidele pe stadionul "Steaua". Germania se află în Grupa C, alături de Anglia, Cehia şi Israel, iar Portugalia va evolua în Grupa A, din care mai fac parte Olanda, Belgia şi Georgia.






Taguri: amical    România U21    Portugalia U21    Afonso Sousa    Pedro Neto    Emil Săndoi    Daniel Bîrligea    Francisco Conceição    Sorin Costreie    Sergio Conceição    Tomás Esteves    Fábio Silva    Bucureşti    Under 21   

» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Preliminariile CE Under 21 din 2025: Armenia U21 - România U21 0-1

Selecţionata de tineret a României a învins dramatic echipa similară a Armeniei, cu scorul de 1-0 (0-0), marţi, la Erevan, într-un meci din Grupa E a...

Preliminariile CE Under 21 din 2025: Elveţia U21 - România U21 2-2

Echipa naţională de fotbal Under 21 a României a terminat la egalitate cu formaţia similară a Elveţiei, 2-2 (2-1), marţi seara, la Neuchâtel, într-un meci din...

Preliminariile CE Under 21 din 2025: România U21 - Albania U21 5-0

Reprezentativa de tineret a României a surclasat formaţia similară a Albaniei, cu scorul de 5-0, pe stadionul "Rapid-Giuleşti" din Bucureşti, în Grupa E a preliminariilor...

Preliminariile CE Under 21 din 2025: România U21 - Armenia U21 2-0

Reprezentativa de tineret a României a obţinut prima sa victorie în Grupa E a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under 21 din 2025, 2-0 (1-0) cu echipa Armeniei, vineri seara, pe...

EURO 2023 Under 21: Croaţia - România 0-0

Echipa naţională a României U21 a terminat la egalitate, scor 0-0, în meciul disputat cu reprezentativa Croaţiei U21, în Grupa A a Campionatului European Under 21 din România şi Georgia....

EURO 2023 Under 21: România - Ucraina 0-1

Echipa naţională a României Under 21 a fost bătută sâmbătă seara cu scorul de 1-0 şi de reprezentativa Ucrainei, în Grupa B a Campionatului European de tineret care are loc în România...

EURO 2023 Under 21: România U21 - Spania U21 0-3

Reprezentativa României U21 a rezistat doar o repriză în meciul disputat cu selecţionata Spaniei U21, în Grupa B a Campionatului European de fotbal Under 21 care are loc în România şi...

Amical: România U21 - Germania U21 0-0

Echipa naţională a Under 21 a României a terminat la egalitate, 0-0, cu Germania U21, campioana europeană en titre la această categorie de vârstă, marţi seara, pe stadionul...

Amical: România U21 - Spania U21 1-4

Echipa naţională de tineret a României a fost umilită cu scorul de 4-1, acasă pe "Cluj Arena", într-un meci amical disputat la Cluj Napoca. "Tricolorii", la primul meci cu...

Amical: Slovacia U21 - România U21 4-3

Echipa naţională a României de tineret a fost învinsă în deplasare cu scorul de 4-3 de reprezentativa Slovaciei, într-un meci amical. "Sokolíci" au condus cu 1-0 prin golul marcat...

Amical: Georgia U21 - România U21 2-0

Echipa naţională a Under 21 a României a pierdut cu scorul de 2-0 meciul amical disputat în deplasari la la Gori cu reprezentativa similară a Georgiei. Golurile...



Top News

-Liga 1 - Etapa 4 - play-off & play-out: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 4 - play-off: Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-2

-Liga 1 - Etapa 4 - play-out: FC UTA Arad - FC Hermannstadt 1-3

-Liga Campionilor - sferturi de finală, tur: Rezultate, echipe şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 3 - play-off & play-out: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 3 - play-out: Oțelul Galați - Dinamo București 1-0

-Liga 1 - Etapa 3 - play-out: Politehnica Iași - FCU 1948 Craiova 0-0




S-au nascut azi

Adrian Voiculeț
România
38 ani

Alejandro Domínguez
Argentina
42 ani

Andrei Nițu
România
36 ani

Andrei Urai
România
48 ani

Carlo Ancelotti
Italia
64 ani

Cosmin Olăroiu
România
54 ani

David Platt
Anglia
57 ani

Denis Ciobotariu
România
25 ani

Dragan Gošić
Serbia
42 ani

Ewerthon
Brazilia
42 ani

Ferdinando Coppola
Italia
45 ani

George Sofroni
România
32 ani

Henryk Kasperczak
Polonia
77 ani

Jagoš Vuković
Serbia
35 ani

Jan Pahor
Slovenia
37 ani

José Serrizuela
Argentina
61 ani

Martin Tudor
România
47 ani

Matuzalém
Brazilia
43 ani

Pavel Badea
România
56 ani

Ronny Johnsen
Norvegia
54 ani

Salah Assad
Algeria
65 ani

Stuart McCall
Scoția
59 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


2023-2024


Liga 1 2023-2024
08.03.2024
Cronica
CFR 1907 Cluj FC Hermannstadt C
08.03.2024
Cronica
Dinamo București FC UTA Arad C
08.03.2024
Cronica
Petrolul Ploiești Sepsi Sfântu Gheorghe C
08.03.2024
Cronica
FC Voluntari Universitatea Cluj C
08.03.2024
Cronica
FC Botoșani Farul Constanța C
09.03.2024
Cronica
Rapid București Fotbal Club FCSB C
10.03.2024
Cronica
FCU 1948 Craiova Universitatea Craiova C
11.03.2024
Cronica
Oțelul Galați Politehnica Iaşi C


1. Fotbal Club FCSB 64
2. Rapid București 55
3. CFR 1907 Cluj 53
4. Universitatea Craiova 49
5. Farul Constanța 43
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 43
7. Universitatea Cluj 42
8. FC UTA Arad 40
9. FC Hermannstadt 40
10. Petrolul Ploiești 35
11. Oțelul Galați 34
12. Politehnica Iaşi 33
13. FCU 1948 Craiova 31
14. Dinamo București 29
15. FC Voluntari 28
16. FC Botoșani 21
Clasament 2023-2024

Play-off


Liga 1 Play-off
12.04.2024
Cronica
Universitatea Craiova Farul Constanța C
14.04.2024 CFR 1907 Cluj Fotbal Club FCSB C
15.04.2024 Rapid București
20:30
Sepsi Sfântu Gheorghe Digi Sport 1 C


1. Fotbal Club FCSB 12
2. Farul Constanța 7
3. Universitatea Craiova 6
4. CFR 1907 Cluj 4
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 2
6. Rapid București 0
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
12.04.2024
Cronica
FC UTA Arad FC Hermannstadt C
13.04.2024 FC Voluntari Oțelul Galați C
13.04.2024 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
14.04.2024 FC Botoșani FCU 1948 Craiova C
14.04.2024 Dinamo București Politehnica Iași C


1. Oțelul Galați 10
2. FC Voluntari 7
3. FC Hermannstadt 7
4. FC UTA Arad 7
5. Petrolul Ploiești 7
6. FC Botoșani 6
7. Universitatea Cluj 5
8. Dinamo București 4
9. Politehnica Iași 1
10. FCU 1948 Craiova 1
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017