Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 15.06.2024 - 18:45

EURO 2024 - Grupa A: Ungaria - Elveţia 1-3

EURO 2024 - Grupa A: Ungaria - Elveţia 1-3
Selecţionata Elveţiei a învins formaţia Ungariei cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, la Koln, într-un meci din Grupa A a Campionatului European de fotbal - EURO 2024 din Germania.
 
Elveţia, fosta adversară a României din preliminarii, a făcut un pas către optimile de finală, câştigând un meci pe care l-a controlat în cea mai mare parte a sa.
 
Kwadwo Duah (12), Michel Aebischer (45) şi Breel Embolo (90+3) au marcat pentru Nati, golul de onoare al echipei antrenate de Marco Rossi fiind semnat de Barnabas Varga (66).
 
Ungaria şi-a creat prima oportunitate notabilă, dar Sallai (10) a şutat peste poartă de la 20 de metri.
 
În min. 12, Aebischer l-a lansat în careu pe Duah, iar atacantul lui Ludogoreţ Razgrad a marcat. Golul a fost iniţial anulat pentru ofsaid, dar acordat după verificarea arbitrajului video.
 
Vargas a fost aproape de majorarea scorului (20), în situaţie de unu la unu cu Gulacsi, dar goalkeeper-ul lui RB Leipzig s-a opus golului.
 
Ungaria a fost aproape inexistentă în atac în prima repriză, singura sa şansă fiind cea a lui Orban (40), dar la care s-a semnalizat ofsaid.
 
Echipa din Ţara Cantoanelor a intrat la pauză cu un avans de două goluri, după ce Freuler l-a găsit liber la 23 de metri pe Michel Aebischer, iar acesta a şutat la colţul lung, Gulacsi având o intervenţie tardivă.
 
Elveţienii au început bine şi repriza secundă, dar Gulacsi a respins şutul trimis de Duah la colţul scurt (48), iar apoi a fost la post la şutul din careu al lui Vargas (54). Ndoye a şutat peste poartă (58), la alt atac al echipei antrenate de Murat Yakin.
 
Ungaria a simţit că timpul trece în defavoarea sa şi a ieşit mai mult la joc, a presat mai mult. Varga a ratat o ocazie imensă (63), reluând puţin alături cu capul în urma centrării lui Sallai.
 
Barnabas Varga (66) a înscris în cele din urmă pentru Ungaria (66), cu capul, din plonjon, de lângă Aebischer, la centrarea lui Szoboszlai.
 
În continuare, Ungaria a avut posesia, a continuat să atace, însă nu a arătat prea multă inspiraţie şi s-a descoperit în apărare tot mai mult, astfel că raidurile elveţiene au fost foarte periculoase.
 
Ndoye (71) a încercat un şut la colţul lung, dar mingea a fost deviată de Orban. Schaer (72) a reluat cu capul pe lângă ţintă la cornerul lui Vargas. Ndoye (83) a fost blocat in extremis de Dardai. Gulacsi a respins mingea reluată de la colţul scurt de Xhaka la cornerul lui Rieder (90).
 
Embolo şi Rieder au combinat pentru un alt contraatac periculos al elveţienilor, dar ultimul a ieşit din cadrul porţii după ce a driblat portarul (90+1).
 
În min. 90+3, Embolo a profitat de o minge respinsă greşit de Orban la degajarea lui Sommer şi a tranşat soarta partidei, lobându-l pe Gulacsi.
 
Ungaria, la care fundaşul Adam Lang (ex-CFR Cluj) a jucat în prima repriză, l-a avut căpitan pe Szoboszlai, care a devenit, la 23 de ani, cel mai tânăr căpitan de la EURO.
 
Germania a surclasat Scoţia cu 5-1 în celălalt meci al grupei, jucat vineri seara.
 
Următoarele meciuri din Grupa A se vor juca pe 19 iunie, Germania - Ungaria şi Scoţia - Elveţia.
 
EURO 2024 - Grupa A
Koln, RheinEnergie Stadion
Ungaria - Elveţia 1-3 (0-2)
Au marcat: Barnabas Varga (66), respectiv Kwadwo Duah (12), Michel Aebischer (45), Breel Embolo (90+3).
 
Ungaria: 1. Peter Gulacsi - 2. Adam Lang (14. Bendeguz Bolla, 46), 6. Willi Orban, 4. Attila Szalai (24. Marton Dardai, 79) - 5. Attila Fiola, 8. Adam Nagy (15. Laszlo Kleinheisler, 67), 13. Andras Schaefer, 11. Milos Kerkez (9. Martin Adam, 79) - 20. Roland Sallai, 10. Dominik Szoboszlai (căpitan) - 19. Barnabas Varga. Selecţioner: Marco Rossi.
Rezerve neutilizate: 12. Denes Dibusz, 22. Peter Szappanos - 3. Botond Balogh, 7. Loic Nego, 18. Zsolt Nagy, 21. Endre Botka, 16. Daniel Gazdag, 17. Callum Styles, 26. Mihaly Kata, 23. Kevin Csoboth, 25. Krisztofer Horvath.
 
Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 3. Silvan Widmer (2. Leonidas Stergiou, 68), 10. Granit Xhaka (căpitan), 8. Remo Freuler (16. Vincent Sierro, 86), 19. Dan Ndoye (26. Fabian Rieder, 86) - 20. Michel Aebischer, 17. Ruben Vargas (7. Breel Embolo, 74) - 18. Kwadwo Duah (25. Zeki Amdouni, 68). Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor.
 
Cartonaşe galbene: Widmer (5), Freuler (59), Attila Szalai (69), Fiola (88), Yakin (88).
 
Arbitru: Slavko Vincic; arbitri asistenţi: Tomaz Klancnik, Andraz Kovacic; al patrulea oficial: Rade Obrenovic (toţi din Slovenia). Arbitru video: Nejc Kajtazovic (Slovenia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski, Tomasz Kwiatkowski (ambii din Polonia).

Clasament Grupa A
  Echipa P J C E I GM GP +/-
1 Germania 3 1 1 0 0 5 1 4
2 Scoția 3 2 1 0 1 4 6 -2
3 Elveția 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Ungaria 0 1 0 0 1 1 3 -2






Taguri: EURO 2024    Grupa A    Ungaria    Elveţia    Barnabas Varga    Kwadwo Duah    Michel Aebischer    Breel Embolo   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

EURO 2024: Clasamentul golgheterilor

Georgianul Georges Mikautadze, germanul Jamal Musiala, slovacul Ivan Schranz, olandezul Cody Gakpo, spaniolul Dani Olmo şi englezul Harry Kane, cu câte 3 goluri, sunt golgheterii...

EURO 2024 - finala: Spania - Anglia 2-1

Selecţionata Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe "Olympiastadion" din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1...

EURO 2024: Avancronica finalei de la Berlin

După o lună de meciuri la care au participat 24 de echipe, Campionatul European de fotbal îşi află duminică seară câştigătoarea. Naţionalele Spaniei şi Angliei luptă pentru trofeul...

EURO 2024 - semifinale: Olanda - Anglia 1-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1),...

EURO 2024 - semifinale: Spania - Franţa 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Franţei cu scorul de 2-1 (2-1), marţi seara, pe...

EURO 2024 - sferturi de finală: Olanda - Turcia 2-1

Selecţionata Olandei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 2-1 (0-1),...

EURO 2024 - sferturi de finală: Anglia - Elveţia 1-1, 5-3, la loviturile de departajare

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Elveţia cu 5-3, la loviturile de departajare,...

EURO 2024 - sferturi de finală: Portugalia - Franţa 0-0, 3-5, la loviturile de departajare

Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la...

EURO 2024 - sferturi de finală: Spania - Germania 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0,...

EURO 2024 - optimi de finală: Austria - Turcia 1-2

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul...

EURO 2024 - optimi de finală: România - Olanda 0-3

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football...



Top News

-Europa League - Turul I preliminar - manşa a doua: Corvinul Hunedoara - Paksi FC 0-2

-FC Argeș, victorie după un joc foarte bun în amicalul cu NK Sesvete

-Liga Campionilor - Turul I preliminar - manşa a doua: FCSB - AC Virtus 4-0

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 1: Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 0-0

-Liga 1 - Etapa 1: FC Botoșani - Oțelul Galați 2-3

-Copa America - finala: Argentina - Columbia 1-0 după prelungiri




S-au nascut azi

Adrian Voiculeț
România
38 ani

Alejandro Domínguez
Argentina
42 ani

Andrei Nițu
România
36 ani

Andrei Urai
România
48 ani

Carlo Ancelotti
Italia
64 ani

Cosmin Olăroiu
România
54 ani

David Platt
Anglia
57 ani

Denis Ciobotariu
România
25 ani

Dragan Gošić
Serbia
42 ani

Ewerthon
Brazilia
42 ani

Ferdinando Coppola
Italia
45 ani

George Sofroni
România
32 ani

Henryk Kasperczak
Polonia
77 ani

Jagoš Vuković
Serbia
35 ani

Jan Pahor
Slovenia
37 ani

José Serrizuela
Argentina
61 ani

Martin Tudor
România
47 ani

Matuzalém
Brazilia
43 ani

Pavel Badea
România
56 ani

Ronny Johnsen
Norvegia
54 ani

Salah Assad
Algeria
65 ani

Stuart McCall
Scoția
59 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2024-2025


Liga 1 2024-2025
12.07.2024
Cronica
Farul Constanța Unirea Slobozia C
12.07.2024
Cronica
FC Hermannstadt Universitatea Craiova C
13.07.2024
Cronica
Sepsi Sfântu Gheorghe Politehnica Iaşi C
13.07.2024
Cronica
FC UTA Arad Rapid București C
13.07.2024
Cronica
Fotbal Club FCSB Universitatea Cluj C
14.07.2024
Cronica
CFR Cluj Dinamo București C
15.07.2024
Cronica
FC Botoșani Oțelul Galați C
15.07.2024
Cronica
Petrolul Ploiești Gloria Buzău C


1. CFR Cluj 3
2. Oțelul Galați 3
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 3
4. Unirea Slobozia 3
5. Rapid București 1
6. FC UTA Arad 1
7. Fotbal Club FCSB 1
8. Universitatea Cluj 1
9. FC Hermannstadt 1
10. Petrolul Ploiești 1
11. Gloria Buzău 1
12. Universitatea Craiova 1
13. FC Botoșani 0
14. Dinamo București 0
15. Politehnica Iaşi 0
16. Farul Constanța 0
Clasament 2024-2025

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017