Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 26.06.2024 - 23:59

EURO 2024 - Grupa F: Cehia - Turcia 1-2

EURO 2024 - Grupa F: Cehia - Turcia 1-2
Echipa Turciei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins selecţionata Cehiei cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, pe Volksparkstadion din Hamburg, în Grupa F.
 
Echipa antrenată de italianul Vincenzo Montella a obţinut o victorie controversată, prin golurile marcate de c (51) şi Cenk Tosun (90+4), în timp ce pentru cehi a punctat Tomas Soucek (66).
 
Meciul arbitrat de românul Istvan Kovacs a fost unul foarte tensionat, cu 15 cartonaşe galbene şi două roşii, care şi-au pus amprenta asupra desfăşurării jocului, cu un gol contestat şi contestabil al turcilor.
 
Cehii au avut prima ocazie a partidei, un şut al lui Provod de la 20 de metri (2), respins de portar. David Jurasek (15) a expediat un şut de la 30 de metri, dar Mert Gunok a reţinut.
 
Cehia a rămas în zece oameni în minutul 20, când Barak a primit al doilea cartonaş galben. Pe acest fond a venit şi prima ocazie a turcilor, dar Stanek a reţinut şutul-centrare al lui Barîş Yilmaz (29).
 
Kenan Yildiz putea primi şi el al doilea cartonaş galben, dar Kovacs a arătat indulgenţă în finalul primei reprize.
 
Cehia a avut o ocazie mare de a intra la pauză în avantaj, la capătul unui contraatac, dar David Jurasek a şutat în portar (45).
 
În minutul 51 s-a deschis scorul: Stanek a respins şutul lui Ferdi Kadioglu şi s-a accidentat, dar cum faza a continuat s-a ridicat de pe gazon, cu mâna în aer, cerând întreruperea jocului, însă Hakan Calhanoglu a marcat cu un şut din unghi, cu toată opoziţia goalkeeper-ului ceh.
 
Stanek a fost înlocuit imediat şi a luat loc pe banca de rezerve cu mâna dreaptă într-o atelă.
 
Cehia a continuat să lupte, deşi era în inferioritate numerică, era condusă şi avea nevoie de victorie pentru a merge mai departe.
 
Krejci (64) a avut o lovitură bună de cap, dar Mert Gunok a respins.
 
Turcia a ratat şansa desprinderii în minutul 65, când, la centrarea perfectă a lui Barîş Yilmaz, Arda Guler a luftat din faţa porţii.
 
În minutul 66, Cehia a restabilit egalitatea: la un duel aerian cu Chory, portarul Mert Gunok a scăpat mingea, atacantul ceh a trimis spre poartă, dar Samet Akaydin a respins de pe linie, după care Soucek a expediat mingea în plasă.
 
Cehia a fost nevoită să rişte tot mai mult şi jocul, unul fragmentat, s-a desfăşurat pe contre. Okay Yokuşlu a şutat peste poartă (87), dar Cenk Tosun a adus golul victoriei, la un =contraatac supranumeric (90+4).
 
Înaintea EURO 2024, ambele victorii ale Turciei la Campionatul European fuseseră obţinută contra Cehiei, 3-2 la EURO 2008 şi 2-0 la EURO 2016, de fiecare dată în ultimul meic din faza grupelor.
 
Turcia s-a clasat pe locul secund şi va juca în optimi contra Austriei.
 
EURO 2024 - Grupa F
Hamburg, Volksparkstadion
Cehia - Turcia 1-2 (0-0)
Au marcat: Tomas Soucek (66), respectiv Hakan Calhanoglu (51), Kerem Akturkoglu (90+4)
 
Cehia: 1. Jindrich Stanek (16. Matej Kovar, 55) - 3. Tomas Holes, 4. Robin Hranac, 18. Ladislav Krejci II - 5. Vladimir Coufal, 22. Tomas Soucek (căpitan), 14. Lukas Provod (20. Ondrej Lingr, 75), 15. David Jurasek (26. Matej Jurasek, 81) - 7. Antonin Barak - 13. Mojmir Chytil (11. Jan Kuchta, 55), 9. Adam Hlozek (19. Tomas Chory, 55). Selecţioner: Ivan Hasek.
Rezerve neutilizate: 23. Vitezslav Jaros - 2. David Zima, 6. Martin Vitik, 12. David Doudera, 24. Tomas Vlcek, 21. Lukas Cerv, 8. Petr Sevcik, 25. Pavel Sulc, 10. Patrik Schick, 17. Vaclav Cerny.
 
Turcia: 1. Mert Gunok - 18. Mert Muldur, 4. Samet Akaydin, 3. Merih Demiral, 20. Ferdi Kadioglu - 16. Ismail Yuksek (5. Okay Yokuşlu, 63), 15. Salih Ozcan (22. Kaan Ayhan, 46) - 8. Arda Guler (9. Cenk Tosun, 75), 10. Hakan Calhanoglu (căpitan; 6. Orkun Kokcu, 87), 19. Kenan Yildiz (7. Kerem Akturkoglu, 75) - 21. Bariş Yilmaz. Selecţioner: Vincenzo Montella.
Rezerve neutilizate: 12. Altay Bayindir, 23. Ugurcan Cakir - 2. Zeki Celik, 13. Ahmetcan Kaplan, 25. Yunus Akgun, 11. Yusuf Yazici, 17. Orfan Can Kahveci, 24. Semih Kilicsoy, 26. Bertug Yildirim.
 
Cartonaşe galbene: Barak (11, 20), Ozcan (31), Schick (34), Kenan Yildiz (37), Ismail Yuksek (49), Mert Gunok (65), Ugurcan Cakir (68), Mert Muldur (81), Jaros (85), Cerv (85), Samet Akaydin (85), Krejci (90+1), Kaan Ayhan (90+5), Orkun Kokcu (90+5), Arda Guler (90+8), Soucek (90+8).
 
Cartonaşe roşii: Barak (20), Chory (90+8).
 
Arbitru: Istvan Kovacs; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene (toţi din România); al patrulea oficial: Espen Eskaas (Norvegia). Arbitru video: Tomasz Kwiatkowski (Polonia); arbitri asistenţi video: Bartosz Frankowski (Polonia), Pol van Boekel (Olanda).
 
Clasament Grupa F
  Echipa P J C E I GM GP +/-
1 Portugalia 6 3 2 0 1 5 3 2
2 Turcia 6 3 2 0 1 5 5 0
3 Georgia 4 3 1 1 1 4 4 0
4 Cehia 1 3 0 1 2 3 5 -2






Taguri: EURO 2024    Grupa F    Cehia    Turcia    Hamburg    Tomas Soucek    Tomas Soucek    Cenk Tosun   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

EURO 2024: Clasamentul golgheterilor

Georgianul Georges Mikautadze, germanul Jamal Musiala, slovacul Ivan Schranz, olandezul Cody Gakpo, spaniolul Dani Olmo şi englezul Harry Kane, cu câte 3 goluri, sunt golgheterii...

EURO 2024 - finala: Spania - Anglia 2-1

Selecţionata Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe "Olympiastadion" din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1...

EURO 2024: Avancronica finalei de la Berlin

După o lună de meciuri la care au participat 24 de echipe, Campionatul European de fotbal îşi află duminică seară câştigătoarea. Naţionalele Spaniei şi Angliei luptă pentru trofeul...

EURO 2024 - semifinale: Olanda - Anglia 1-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1),...

EURO 2024 - semifinale: Spania - Franţa 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Franţei cu scorul de 2-1 (2-1), marţi seara, pe...

EURO 2024 - sferturi de finală: Olanda - Turcia 2-1

Selecţionata Olandei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 2-1 (0-1),...

EURO 2024 - sferturi de finală: Anglia - Elveţia 1-1, 5-3, la loviturile de departajare

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Elveţia cu 5-3, la loviturile de departajare,...

EURO 2024 - sferturi de finală: Portugalia - Franţa 0-0, 3-5, la loviturile de departajare

Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la...

EURO 2024 - sferturi de finală: Spania - Germania 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0,...

EURO 2024 - optimi de finală: Austria - Turcia 1-2

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul...

EURO 2024 - optimi de finală: România - Olanda 0-3

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football...



Top News

-Copa America - finala: Argentina - Columbia 1-0 după prelungiri

-EURO 2024: Clasamentul golgheterilor

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-EURO 2024 - finala: Spania - Anglia 2-1

-Liga 1 - Etapa 1: CFR Cluj - Dinamo București 3-2

-Liga 1 - Etapa 1: Fotbal Club FCSB - Universitatea Cluj 1-1

-Liga 1 - Etapa 1: FC UTA Arad - Rapid București 1-1




S-au nascut azi

Adrian Voiculeț
România
38 ani

Alejandro Domínguez
Argentina
42 ani

Andrei Nițu
România
36 ani

Andrei Urai
România
48 ani

Carlo Ancelotti
Italia
64 ani

Cosmin Olăroiu
România
54 ani

David Platt
Anglia
57 ani

Denis Ciobotariu
România
25 ani

Dragan Gošić
Serbia
42 ani

Ewerthon
Brazilia
42 ani

Ferdinando Coppola
Italia
45 ani

George Sofroni
România
32 ani

Henryk Kasperczak
Polonia
77 ani

Jagoš Vuković
Serbia
35 ani

Jan Pahor
Slovenia
37 ani

José Serrizuela
Argentina
61 ani

Martin Tudor
România
47 ani

Matuzalém
Brazilia
43 ani

Pavel Badea
România
56 ani

Ronny Johnsen
Norvegia
54 ani

Salah Assad
Algeria
65 ani

Stuart McCall
Scoția
59 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2024-2025


Liga 1 2024-2025
12.07.2024
Cronica
Farul Constanța Unirea Slobozia C
12.07.2024
Cronica
FC Hermannstadt Universitatea Craiova C
13.07.2024
Cronica
Sepsi Sfântu Gheorghe Politehnica Iaşi C
13.07.2024
Cronica
FC UTA Arad Rapid București C
13.07.2024
Cronica
Fotbal Club FCSB Universitatea Cluj C
14.07.2024
Cronica
CFR Cluj Dinamo București C
15.07.2024 FC Botoșani
18:30
Oțelul Galați Digi Sport 1 C
15.07.2024 Petrolul Ploiești
21:30
Gloria Buzău Digi Sport 1 C


1. CFR Cluj 3
2. Sepsi Sfântu Gheorghe 3
3. Unirea Slobozia 3
4. Fotbal Club FCSB 1
5. Rapid București 1
6. FC UTA Arad 1
7. Universitatea Cluj 1
8. FC Hermannstadt 1
9. Universitatea Craiova 1
10. Petrolul Ploiești 0
11. FC Botoșani 0
12. Gloria Buzău 0
13. Oțelul Galați 0
14. Dinamo București 0
15. Politehnica Iaşi 0
16. Farul Constanța 0
Clasament 2024-2025

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017