Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 24.06.2024 - 23:59

EURO 2024 - Grupa B: Croaţia - Italia 1-1

EURO 2024 - Grupa B: Croaţia - Italia 1-1
Selecţionata Italiei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat in extremis în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a remizat dramatic cu Croaţiei, 1-1 (0-0), luni seara, pe Leipzig Stadium, în Grupa B.
 
Croaţii au deschis scorul prin veteranul Luka Modric (55), după ce tot el ratase un penalty un minut mai devreme, însă Squadra Azzurra a egalat la ultima fază, prin Mattia Zaccagni (90+8), rezultat la care croaţii, medaliaţi cu bronz la CM 2022, sunt practic eliminaţi.
 
Echipa lui Zlatko Dalic, care avea nevoie de victorie, a avut prima ocazie, dar Donnarumma (5) a respins de la vinclu şutul expediat de Sucic.
 
Italia, care nu a forţat prea mult, la adăpostul variantelor multiple (victorie şi egal), a avut prima oportunitate în minutul 21, când Retegui a trimis cu capul puţin pe lângă poartă la centrarea lui Calafiori. Retegui a fost blocat de Pongracic la 12 metri, un minut mai târziu. Faza cu cei doi s-a repetat în minutul 25, în altă zonă a careului. Livakovic a fost providenţial (27), la lovitura de cap a lui Bastoni, din 6 metri, după o centrare trimisă de Barella.
 
Echipa lui Spalletti a mai avut o şansă prin Pellegrini (36), dar şutul său a fost reţinut de portar.
 
În repriza secundă, expectativa Italiei a fost sancţionată în minutul 53: Kramaric a încercat să centreze în careu, iar mingea a lovit mâna lui Frattesi, astfel că arbitru a dictat penalty pentru Croaţia, după verificarea imaginilor video. Donnarumma a avut o intervenţie de senzaţie şi a apărat şutul lui Modric (54), acesta fiind al doilea penalty ratat de croaţi la EURO 2024.
 
Un minut mai târziu (55), o centrare în careu este deviată de Budimir, Donnarumma a respins cu un reflex, dar Modric a reluat în poartă, răscumpărându-şi greşeala de la penalty.
 
Modric a devenit cel mai vârstnic marcator de la EURO, 38 de ani şi 289 de zile.
 
Italia a avut mai mult de o jumătate de oră pentru a găsi calea spre gol, dar şi-a creat foarte puţine ocazii clare de gol.
 
Bastoni (61) a trimis cu capul peste poartă la cornerul lui Raspadori (61), Chiesa a centrat în faţa porţii (81), dar Scamacca a fost blocat şi nu a putut relua în plasă.
 
În minutul 90+8, la ultima fază de atac, Calafiori a avut o incursiune personală, a pasat în stânga la Zaccagni, care a trimis o acoladă la colţul lung, fără speranţe pentru Livakovic, salvând Italia de la o posibilă eliminare.
 
Italia s-a clasat pe locul secund în grupă şi va juca în optimi contra Elveţiei, a doua clasată în Grupa A.
 
Croaţia termină pe locul al treilea, cu două puncte, astfel că are şanse foarte mici de a se număra printre cele mai bune patru echipe de pe această poziţie în cele şase grupe.
 
EURO 2024 - Grupa B
Leipzig Stadium
Croaţia - Italia 1-1 (0-0)
Au marcat: Luka Modric (55), respectiv Mattia Zaccagni (90+8)
Luka Modric a ratat un penalty în minutul 54 (a apărat Gianluigi Donnarumma)
 
Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 2. Josip Stanisic, 6. Josip Sutalo, 3. Marin Pongracic, 4. Josko Gvardiol - 10. Luka Modric (căpitan; 7. Lovro Majer, 81), 11. Marcelo Brozovic, 8. Mateo Kovacic (14. Ivan Perisic, 70) - 25. Luka Sucic (18. Luka Ivanusec, 70), 9. Andrej Kramaric (22. Josip Juranovic, 90), 15. Mario Pasalic (16. Ante Budimir, 46). Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 12. Nediljko Labrovic, 23. Ivica Ivusic - 5. Martin Erlic, 19. Borna Sosa, 21. Domagoj Vida, 26. Martin Baturina, 17. Bruno Petkovic, 20. Marko Pjaca, 24. Marco Pasalic.
 
Italia: 1. Gianluigi Donnarumma (căpitan) - 2. Giovanni Di Lorenzo, 23. Alessandro Bastoni, 5. Riccardo Calafiori, 13. Matteo Darmian (20. Mattia Zaccagni, 81) - 18. Nicolo Barella, 8. Jorginho (21. Nicolo Fagioli, 81) - 11. Giacomo Raspadori (9. Gianluca Scamacca, 75), 10. Lorenzo Pellegrini (7. Davide Frattesi, 46), 3. Federico Dimarco (14. Federico Chiesa, 57) - 19. Mateo Retegui. Selecţioner: Luciano Spalletti.
Rezerve neutilizate: 12. Guglielmo Vicario, 26. Alex Meret - 4. Alessandro Buongiorno, 6. Federico Gatti, 15. Raoul Bellanova, 17. Gianluca Mancini, 16. Bryan Cristante, 24. Andrea Cambiaso, 22. Stephan El Shaarawy, 25. Michael Folorunsho.
 
Cartonaşe galbene: Sucic (24), Modric (60), Ivanusec (73), Pongracic (78), Stanisic (82), Brozovic (90+1), Spalletti (90+10).
 
Arbitru: Danny Makkelie; arbitri asistenţi: Hessel Steegstra, Jan de Vries; al patrulea oficial: Serdar Gozubuyuk (Olanda). Arbitru video: Rob Dieperink (Olanda); arbitri asistenţi video: Pol van Boekel (Olanda), Bastian Dankert (Germania).
 
Clasament Grupa B
  Echipa P J C E I GM GP +/-
1 Spania 9 3 3 0 0 5 0 5
2 Italia 4 3 1 1 1 3 3 0
3 Croația 2 3 0 2 1 3 6 -3
4 Albania 1 3 0 1 2 3 5 -2






Taguri: EURO 2024    Grupa B    Croaţia    Italia    Leipzig    Luka Modric    Mattia Zaccagni   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

EURO 2024: Clasamentul golgheterilor

Georgianul Georges Mikautadze, germanul Jamal Musiala, slovacul Ivan Schranz, olandezul Cody Gakpo, spaniolul Dani Olmo şi englezul Harry Kane, cu câte 3 goluri, sunt golgheterii...

EURO 2024 - finala: Spania - Anglia 2-1

Selecţionata Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal - EURO 2024, duminică seara, pe "Olympiastadion" din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1...

EURO 2024: Avancronica finalei de la Berlin

După o lună de meciuri la care au participat 24 de echipe, Campionatul European de fotbal îşi află duminică seară câştigătoarea. Naţionalele Spaniei şi Angliei luptă pentru trofeul...

EURO 2024 - semifinale: Olanda - Anglia 1-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 2-1 (1-1),...

EURO 2024 - semifinale: Spania - Franţa 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în finala Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Franţei cu scorul de 2-1 (2-1), marţi seara, pe...

EURO 2024 - sferturi de finală: Olanda - Turcia 2-1

Selecţionata Olandei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Turciei cu scorul de 2-1 (0-1),...

EURO 2024 - sferturi de finală: Anglia - Elveţia 1-1, 5-3, la loviturile de departajare

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Elveţia cu 5-3, la loviturile de departajare,...

EURO 2024 - sferturi de finală: Portugalia - Franţa 0-0, 3-5, la loviturile de departajare

Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Portugalia cu scorul de 5-3, la...

EURO 2024 - sferturi de finală: Spania - Germania 2-1

Selecţionata Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European de fotbal - EURO 2024, printr-o victorie în faţa Germaniei, echipa gazdă, cu scorul de 2-1 (0-0,...

EURO 2024 - optimi de finală: Austria - Turcia 1-2

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins echipa Austriei cu scorul...

EURO 2024 - optimi de finală: România - Olanda 0-3

Naţionala României a părăsit Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a fost învinsă de echipa Olandei cu scorul de 3-0 (1-0), marţi seara, pe Football...



Top News

-Copa America - finala: Argentina - Columbia 1-0 după prelungiri

-EURO 2024: Clasamentul golgheterilor

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-EURO 2024 - finala: Spania - Anglia 2-1

-Liga 1 - Etapa 1: CFR Cluj - Dinamo București 3-2

-Liga 1 - Etapa 1: Fotbal Club FCSB - Universitatea Cluj 1-1

-Liga 1 - Etapa 1: FC UTA Arad - Rapid București 1-1




S-au nascut azi

Adrian Voiculeț
România
38 ani

Alejandro Domínguez
Argentina
42 ani

Andrei Nițu
România
36 ani

Andrei Urai
România
48 ani

Carlo Ancelotti
Italia
64 ani

Cosmin Olăroiu
România
54 ani

David Platt
Anglia
57 ani

Denis Ciobotariu
România
25 ani

Dragan Gošić
Serbia
42 ani

Ewerthon
Brazilia
42 ani

Ferdinando Coppola
Italia
45 ani

George Sofroni
România
32 ani

Henryk Kasperczak
Polonia
77 ani

Jagoš Vuković
Serbia
35 ani

Jan Pahor
Slovenia
37 ani

José Serrizuela
Argentina
61 ani

Martin Tudor
România
47 ani

Matuzalém
Brazilia
43 ani

Pavel Badea
România
56 ani

Ronny Johnsen
Norvegia
54 ani

Salah Assad
Algeria
65 ani

Stuart McCall
Scoția
59 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2024-2025


Liga 1 2024-2025
12.07.2024
Cronica
Farul Constanța Unirea Slobozia C
12.07.2024
Cronica
FC Hermannstadt Universitatea Craiova C
13.07.2024
Cronica
Sepsi Sfântu Gheorghe Politehnica Iaşi C
13.07.2024
Cronica
FC UTA Arad Rapid București C
13.07.2024
Cronica
Fotbal Club FCSB Universitatea Cluj C
14.07.2024
Cronica
CFR Cluj Dinamo București C
15.07.2024 FC Botoșani
18:30
Oțelul Galați Digi Sport 1 C
15.07.2024 Petrolul Ploiești
21:30
Gloria Buzău Digi Sport 1 C


1. CFR Cluj 3
2. Sepsi Sfântu Gheorghe 3
3. Unirea Slobozia 3
4. Fotbal Club FCSB 1
5. Rapid București 1
6. FC UTA Arad 1
7. Universitatea Cluj 1
8. FC Hermannstadt 1
9. Universitatea Craiova 1
10. Petrolul Ploiești 0
11. FC Botoșani 0
12. Gloria Buzău 0
13. Oțelul Galați 0
14. Dinamo București 0
15. Politehnica Iaşi 0
16. Farul Constanța 0
Clasament 2024-2025

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017