Cristian Săpunaru, în vârstă de 41 de ani, a anunțat că duelul cu CFR Cluj, programat în etapa a 9-a din play-off-ul Superligii României, va fi ultima partidă pe care o va disputa în tricoul Rapidului pe stadionul Giulești. Fundașul și-a transmis mesajul emoționant printr-un videoclip publicat pe canalul oficial de YouTube al clubului.
"Eram doar un copil când am călcat în tribunele Giuleștiului pentru prima oară și m-am îndrăgostit de această echipă. În 2006, după ani la rând în care visam să pot să îmbrac tricoul Rapidului, visul a devenit realitate. Și am ajuns să îmbrac tricoul Rapidului pentru prima oară. Toți acești ani pe care i-am petrecut la Rapid au fost o onoare pentru mine și cred că din dragoste pentru acest club aș fi fost în stare să fac orice. Am avut norocul să joc în campionate destul de puternice, am avut norocul să fiu jucătorul echipei naționale, să port banderola de căpitan... Dar, știți cum e, în viață toate au un final. Meciul cu CFR Cluj va fi ultimul meu meci ca jucător al Rapidului pe Giulești. Este un meci greu pentru mine, dar nu o să-l consider un adio. O să-l consider un nou început și... vă rog să rămâneți aceiași suporteri ai Rapidului cum ați fost întotdeauna. Hai, Rapid!", a transmis Săpunaru, vizibil emoționat.
De-a lungul carierei sale, Săpunaru a avut patru perioade în care a evoluat sub culorile alb-vișinii: între 2006-2008, scurt timp în 2010, apoi în 2015, iar din 2021 până în prezent. În total, a adunat 216 meciuri în tricoul Rapidului, marcând de 16 ori și contribuind la câștigarea a două trofee, Cupa României (2006-2007) și Supercupa României (2007).
În actualul sezon, prezențele sale pe teren au fost mai rare, bifând doar opt apariții, fără reușite pe tabela de marcaj.
În afara Rapidului, cariera lui Cristian Săpunaru a inclus și experiențe la echipe precum FC Național, FC Porto, Real Zaragoza, Elche CF, Pandurii Târgu Jiu, Astra Giurgiu, Kayserispor și Denizlispor. Cea mai prestigioasă performanță a sa la nivel de club rămâne câștigarea Europa League cu FC Porto, alături de care a cucerit și 3 titluri de campion, 2 Cupe și 2 Supercupe ale Portugaliei.
Pe plan internațional, Săpunaru a strâns 36 de selecții pentru echipa națională a României, participând la două turnee finale ale Campionatului European – în 2008 și 2016.
Rapid va primi vizita celor de la CFR Cluj luni, de la ora 20:30, într-o partidă cu miză mare, dar și cu o încărcătură simbolică, fiind ultima reprezentație a lui Săpunaru în calitate de jucător al Rapidului pe stadionul Giulești.