Fotbal Club FCSB se pregătește de primul test european al sezonului, iar antrenorul Elias Charalambous transmite un mesaj de prudență înaintea duelului cu Inter Club d'Escaldes. În cadrul conferinței de presă susținute marți, antrenorul campioanei a subliniat că, în ciuda statutului de favorită, echipa sa nu trebuie să subestimeze adversarul din Andorra.
"Este foarte frumos pentru noi să începem sezonul așa, câștigând trofee. Trofeele sunt ceva ce toată lumea își dorește să câștige. Nu știi niciodată, dar toți vrem să câștigăm trofee. La fel și eu, dacă e posibil să câștigăm mai multe trofee, va fi cel mai bine. Acesta este obiectivul acestui club uriaș. Dar începem de mâine și trebuie să o luăm pas cu pas. Ca întotdeauna, nu trebuie să ne grăbim. Am spus de multe ori, trebuie să înțelegem cine suntem. Știm foarte bine că această echipă are o istorie, o mare istorie, câștigând Liga Campionilor, jucând de multe ori în grupele Ligii Campionilor, dar acum lucrurile sunt mai dificile. Însă cu muncă din greu nimic nu este imposibil și trebuie să mergem pas cu pas. Obiectivele noastre sunt mereu înalte, dar trebuie să le atingem treptat. Am văzut echipa adversă, am analizat-o, vor să joace fotbal. Nu va fi un meci ușor, cu siguranță, și veți vedea mâine. Cred că jucătorii noștri au arătat în toate meciurile calitate, disciplină și sper să o arătăm și mâine. Am spus-o de multe ori, avem jucători care pot schimba pozițiile, se pot adapta. Nu e vorba de numărul 9 sau numărul 10 sau de extreme. Avem un lot flexibil în atac. Chiar și în timpul meciurilor, extremele noastre joacă pe post de atacanți și invers. Așa că vom încerca să găsim soluțiile potrivite mâine și avem lotul necesar pentru asta. Cel mai important lucru e că avem nevoie de fani, iar ei au arătat la ultimul meci că au fost din nou alături de băieți. Și oriunde am juca, jucăm la fel, susținerea fanilor va fi din nou acolo. Așa că trebuie să ne facem treaba, atât. Uitați-vă la toate echipele din Europa care au jucat multe meciuri. E foarte normal să apară accidentări, oboseală. Dar anul trecut ne-am descurcat destul de bine. Vom încerca să păstrăm aceeași idee, cum ne antrenăm, cum ne refacem. Acum, cel mai important e procesul de recuperare", a declarat tehnicianul cipriot.
Fotbal Club FCSB o va întâlni miercuri seară, de la ora 20:30, pe stadionul "Steaua" din București, pe Inter Club d'Escaldes, în prima manșă a turului 1 preliminar din Liga Campionilor. Returul este programat săptămâna viitoare în Andorra. În cazul în care FCSB va trece de formația andorrană, adversara din turul al doilea preliminar va fi învingătoarea dublei dintre FC The New Saints (Țara Galilor) și KF Shkëndija (Macedonia de Nord).