Selecționerul României, Mircea Lucescu, a vorbit luni, în cadrul unei conferințe de presă, despre așteptările pe care le are înaintea duelului de marți cu Cipru, din preliminariile Cupei Mondiale 2026. Tehnicianul avertizează că adversarii vor aborda confruntarea cu multă dăruire și agresivitate.
"Echipa Ciprului s-a schimbat, într-adevăr, noul antrenor a adus în relația sa cu jucătorii un aspect important, acela în care agresivitatea și disponibilitatea de sacrificiu, viteza, jocul aerian sunt puse în prim plan, mai puțin organizarea de joc de tip spaniol. Deci, un joc cu un fotbal direct, agresiv, în care jucătorii folosesc la maximum calitățile lor, un joc bazat pe mingi lungi și se vede acest lucru și în progresul pe care l-au făcut în ultimul timp, punând în dificultate și Bosnia și Austria. În ambele meciuri nu meritau să piardă. Ciprioții se vor de dărui cu o intensitate care nu vreau să ne surprindă. Trebuie să punem jocul pe calitățile noastre, pe ceea ce știm noi să facem. Întâlnim o echipă care și-a reconsiderat tipul de joc, care își bazează jocul pe calitățile individuale. La ei nu se pune prea mult accentul pe relațiile de joc, ci pe un angajament al jucătorilor. Ei când ies la minge, atacă omul, nu atacă mingea, există această presiune de dezechilibru. Băieții trebuie să nu se relaxeze, pentru că duelurile individuale vor fi determinante în desfășurarea jocului. Pe urmă, noi trebuie să arătăm calitățile noastre, calitatea superioară a paselor, jocul combinativ superior și din această confruntare, din două stiluri diferite, vom vedea ce joc iese", a subliniat Lucescu.
Selecționerul a precizat că în antrenamentele din ultimele două zile a încercat să reactiveze punctele forte ale echipei, care au lipsit la amicalul cu Canada, pierdut cu 0-3. "Am mai explicat ce s-a întâmplat la meciul cu Canada, ei au luat partida ca pe una oficială, având și această obligație, pentru că sunt calificați la turneul final, pe când ai noștri au interpretat altfel meciul, au fost greșeli, lipsă de concentrare, neatenție, care au condiționat desfășurarea ulterioară a jocului. Au fost și lucruri foarte bune pe care le-am analizat cu băieții. Am pus deoparte părțile negative, pentru că dacă scot cele trei goluri pe mine m-a deziluzionat atitudinea relaxată în aceste acțiuni. Meciul nu a fost rău, am avut posesie, centrări foarte multe, șuturi la poartă, dar nu cu atenția cuvenită. În ultimele două zile am făcut eforturi pentru a readuce în prim plan calitățile echipei noastre", a menționat selecționerul.
Întrebat despre situația din atac, Lucescu a spus că absențele nu îl îngrijorează, chiar dacă singurul atacant de meserie prezent în lot este Denis Drăguș. "Nu contează că am un singur atacant în lot, Drăguș, este și Miculescu acolo. Nu aveam de unde aduce, pentru că în campionatul României de obicei jucătorii sunt din străinătate și nu ne pot ajuta. Avem jucători care sunt obișnuiți să joace acolo, în cazul în care va fi nevoie. Pușcaș nu are echipă, Alibec nu joacă, Bîrligea e accidentat, nu am avut ce să iau, am trecut în revistă toate echipele de unde aș putea lua și am constatat că nu există această posibilitate. Dar nu mă plâng de chestia asta. Important este ca jucătorii care vor intra mâine în teren să se ridice la calitățile echipei naționale", a punctat acesta.
România va juca împotriva Ciprului marți, de la ora 21:45, la Nicosia. Pentru "tricolori", meciul este unul esențial în lupta pentru calificarea la turneul final din 2026, iar orice pas greșit le-ar putea diminua considerabil șansele.