FCSB a anunțat oficial, luni, despărțirea de antrenorul principal Elias Charalambous și de antrenorul secund Mihai Pintilii. Decizia vine la două zile după ce cei doi tehnicieni și-au prezentat demisiile, imediat după înfrângerea suferită pe teren propriu în fața formației Universitatea Cluj, scor 1-3, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1.
Clubul bucureștean a confirmat plecarea antrenorului cipriot printr-un mesaj publicat pe rețelele de socializare. "Elias Charalambous nu mai este, începând de astăzi, antrenorul FCSB. Tehnicianul cipriot părăsește clubul nostru după un mandat de aproape trei ani, în timpul căruia a cucerit două titluri și două Supercupe ale României. De asemenea, roș-albaștrii au obținut rezultate impresionante în cupele europene în această perioadă, reușind să atingă faza optimilor de finală în UEFA Europa League în sezonul 2024-2025, respectiv faza principală a aceleiași competiții în sezonul actual. Clubul nostru îi mulțumește lui Elias pentru contribuția extraordinară și îi urează mult succes în continuare".
Ulterior, reprezentanții clubului au confirmat și despărțirea de Mihai Pintilii, unul dintre colaboratorii apropiați ai lui Charalambous din ultimii ani. "FCSB anunță încheierea contractului cu antrenorul secund Mihai Pintilii. Figură marcantă a clubului nostru începând cu 2012, fostul căpitan a preluat echipa, ca tehnician, în noiembrie 2022 și a devenit principalul colaborator al lui Elias Charalambous din martie 2023, când cipriotul a fost numit ca antrenor principal. Din această postură, Mihai și-a trecut în palmares două titluri de campion și două Supercupe ale României. În plus, a câștigat o Cupă a României ca delegat și a participat activ la rezultatele extraordinare din cupele europene în ultimii doi ani. Clubul nostru îi este recunoscător pentru devotament și implicare și îi urează mult succes în continuare".
Elias Charalambous și-a anunțat decizia de a părăsi echipa sâmbătă seara, imediat după eșecul cu Universitatea Cluj. Tehnicianul a precizat atunci că partida pierdută pe teren propriu a reprezentat ultimul său meci pe banca formației din București.
Antrenorul cipriot, în vârstă de 45 de ani, a fost numit la conducerea tehnică a echipei FCSB pe 30 martie 2023. În perioada petrecută la club, el a reușit să cucerească două titluri de campion în Liga 1, în 2024 și 2025, precum și două Supercupe ale României, obținute în aceiași ani. Tot în mandatul său, echipa a avut parcursuri solide în competițiile europene.
Sezonul actual a adus însă o dezamăgire majoră pentru club, FCSB ratând pentru prima dată calificarea în play-off-ul Ligii 1.
Potrivit declarațiilor făcute în ultimele zile de patronul Gigi Becali la mai multe posturi de televiziune, noul antrenor al echipei ar urma să fie Mirel Rădoi. Fostul selecționer al României este așteptat să semneze un contract valabil până la finalul actualului sezon competițional.