La sediul FRF a avut loc, joi, tragerea la sorţi a arbitrilor pentru meciurile din cadrul etapei a 30-a a Ligii I de fotbal, dinrte care două vor fi conduse de arbitri din străinătate, derby-urile Steaua - Dinamo şi Unirea Urziceni - CFR Cluj.
Programul meciurilor şi delegările arbitrilor:
Vineri 8 mai
FC Braşov - FC Farul Constanţa, ora 18,00, GSP TV
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea); arbitri asistenţi :Mihai Artene (Vaslui) şi Bogdan Velicu (Bucureşti)
Steaua -Dinamo, ora 21,00, Antena 1, brigadă din străinătate
Sâmbătă 9 mai
Gaz Metan Mediaş - FC Vaslui, ora 16,00, netelevizat
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Florin Ungureanu (Bucureşti) şi Bogdan Medrea (Rm. Vâlcea)
FC Timişoara - Oţelul Galaţi, ora 17,00, GSP TV
Arbitru: Georgian Ionescu (Buzău); arbitri: asistenţi Octavian Şovre (Oradea) şi Adrian Midişan (Constanţa)
Pandurii Tg Jiu - Poli Iaşi, ora 19,00, GSP TV
Arbitru: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea); arbitri asistenţi: Cătălin Savu (Galaţi) şi Adrian Vidan (Bucureşti)
Gloria Buzău - Rapid Bucureşti, ora 21, 00, GSP TV
Arbitru: Ionel Ivan (Brăila); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Gero Szabo (Cluj)
Duminică 10 mai:
CS Otopeni - Universitatea Craiova, ora 17,00, GSP TV
Arbitru: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea); arbitri asistenţi: Ionuţ Babadag (Alexandria) şi Horia Bochiş (Cluj)
FC Argeş - Gloria Bistriţa, ora 17,00, netelevizat
Arbitru: Marian Bordean (Sibiu); arbitri asistenţi: Florin Stănescu (Bucureşti) şi Liviu Ciubotariu (Galaţi)
Unirea Urziceni - CFR Cluj, 20,30, GSP TV, brigadă din străinătate
La 29 aprilie, reprezentanţii FRF şi LPF au decis ca 14 meciuri din finalul acestui campionat să fie conduse de brigăzi de peste hotare.
1 |
Dinamo Bucureşti |
61 |
29 |
19 |
4 |
6 |
50 |
20 |
30 |
2 |
Unirea Urziceni |
59 |
29 |
18 |
5 |
6 |
44 |
17 |
27 |
3 |
FC Timişoara |
55 |
29 |
18 |
7 |
4 |
54 |
32 |
22 |
4 |
Steaua Bucureşti |
51 |
29 |
13 |
12 |
4 |
39 |
21 |
18 |
5 |
CFR 1907 Cluj |
51 |
29 |
14 |
9 |
6 |
38 |
22 |
16 |
6 |
Universitatea Craiova |
49 |
29 |
13 |
10 |
6 |
38 |
21 |
17 |
7 |
Rapid Bucureşti |
48 |
29 |
14 |
6 |
9 |
39 |
27 |
12 |
8 |
FC Braşov |
45 |
29 |
11 |
12 |
6 |
29 |
21 |
8 |
9 |
FC Vaslui |
45 |
29 |
13 |
6 |
10 |
37 |
32 |
5 |
10 |
FC Argeş Piteşti |
38 |
29 |
10 |
8 |
11 |
34 |
38 |
-4 |
11 |
Pandurii Târgu-Jiu |
37 |
29 |
10 |
7 |
12 |
24 |
33 |
-9 |
12 |
Oţelul Galaţi |
36 |
29 |
10 |
6 |
13 |
34 |
43 |
-9 |
13 |
Gloria Bistriţa |
32 |
29 |
9 |
5 |
15 |
25 |
36 |
-11 |
14 |
Politehnica Iaşi |
31 |
29 |
9 |
4 |
16 |
25 |
39 |
-14 |
15 |
Gaz metan Mediaş |
30 |
29 |
8 |
6 |
15 |
30 |
44 |
-14 |
16 |
Farul Constanţa |
23 |
29 |
6 |
5 |
18 |
22 |
48 |
-26 |
17 |
CS Otopeni |
16 |
29 |
3 |
7 |
19 |
21 |
47 |
-26 |
18 |
Gloria Buzău |
9 |
29 |
2 |
3 |
24 |
15 |
57 |
-42 |