Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 18.06.2014 - 22:05

CM 2014: Australia - Olanda 2-3

CM 2014: Australia - Olanda 2-3
Echipa Olandei a făcut un pas spre calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), miercuri, după ce a învins formația Australiei cu scorul de 3-2 (1-1), pe stadionul "Beira-Rio" din Porto Alegre, într-un meci din Grupa B.

Olandezii s-au impus prin golurile marcate de Arjen Robben (20), Robin van Persie (58) și Memphis Depay (68), golurile australienilor fiind semnate de Tim Cahill (21), Mile Jedinak (54 - penalty), într-unul dintre cele mai frumoase meciuri de până acum ale turneului, care a consfințit, totuși, eliminarea formației de la Antipozi.

Australia, după 1-3 cu Chile, a început surprinzător de ofensiv și a dominat prima parte a meciului. Echipa de la Antipozi a avut și prima șansă notabilă (16), când șutul lui Bresciano a fost blocat de De Vrij.

Olanda, care a surclasat campioana mondială Spania în primul meci, cu 5-1, a înscris însă la primul său contraatac periculos, prin Arjen Robben, după o cursă de la mijlocul terenului: 0-1 (20).

Peste doar un minut "Socceroos" a egalat, prin cel mai frumos gol al competiției din Brazilia până acum: o centrare lungă de pe partea dreaptă, a fost trimisă de Cahill cu un voleu senzațional sub transversala lui Cillessen, 1-1 (21).

Australienii au continuat să facă un joc excelent și Bresciano a ratat incredibil (31), la o minge întoarsă de Leckie. Davidson (32) a trecut și el pe lângă gol, însă a reluat slab și Cillessen a reținut.

Batavii au primit două lovituri în finalul primei reprize, când s-a accidentat Martins Indi și a trebuit schimbat, și în debutul celei secunde, când van Persie a primit cartonaș galben, al doilea în turneu, și va rata meciul cu Chile, ultimul din grupă. În aceeași situație se află și Cahill.

Deși "portocala mecanică" a avut prima situație a părții secunde, prin șutul lui Sneijder (50), Australia a fost cea care a marcat, prin Mile Jedinak, în minutul 54, din penalty, după un henț comis în propriul care de Janmaat, la șutul noului intrat Bozanic: 2-1.

Meciul și-a păstrat nivelul ridicat de spectacol și "Oranje" a egalat după doar patru minute, prin Robin van Persie, angajat excelent în careu de Depay: 2-2 (58).

După ce australienii au ratat o ocazie rarisimă (67), prin Oar și Cahill, Olanda a dat lovitura, cu un șut de la distanță, expediat de Memphis Depay, care l-a păcălit pe portarul Ryan: 2-3 (68). Depay a devenit cel mai tânăr marcator al Olandei în Cupa Mondială, la 20 de ani și 4 luni.

Olanda a avut ocazia să tranșeze soarta meciului, dar șutul lui De Jong a fost respins de Ryan (74). Lens a mai ratat și el o situație bună în prelungiri (90+1), dar meciul s-a încheiat cu victoria la limită a batavilor.

Robben și van Persie și-au făcut din nou datoria și s-au alăturat lui Thomas Mueller, cu câte trei goluri fiecare, în fruntea clasamentului golgheterilor.

Tot miercuri are loc și meciul Spania - Chile, la Rio de Janeiro (22:00, ora României). Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 23 iunie, Australia - Spania, la Curitiba, și Olanda - Chile, la Sao Paulo, ambele de la ora 19:00.

Australia - Olanda 2-3 (1-1)
Au marcat:
Tim Cahill (21), Mile Jedinak (54 - penalty), respectiv Arjen Robben (20), Robin van Persie (58), Memphis Depay (68).
Porto Alegre, stadion "Beira-Rio"
Cupa Mondială 2014 - Grupa B

Au evoluat echipele:

Australia: 1. Mat Ryan - 19. Ryan McGowan, 22. Alex Wilkinson, 6. Matthew Spiranovic, 3. Jason Davidson - 15. Mile Jedinak (căpitan), 17. Matt McKay - 7. Mathew Leckie, 23. Mark Bresciano (13. Oliver Bozanic, 51), 11. Tommy Oar (9. Adam Taggart, 77) - 4. Tim Cahill (10. Ben Halloran, 69). Selecționer: Ange Postecoglou.
Rezerve neutilizate: 12. Mitchell Langerak, 18. Eugene Galekovic - 2. Ivan Franjic, 5. Mark Milligan, 8. Bailey Wright, 14. James Troisi, 16. James Holland, 20. Dario Vidosic, 21. Massimo Luongo.

Olanda: 1. Jasper Cillessen - 2. Ron Vlaar, 3. Stefan de Vrij, 4. Bruno Martins Indi (21. Memphis Depay, 45+1) - 7. Daryl Janmaat, 8. Jonathan de Guzman (20. Georginio Wijnaldum, 78), 6. Nigel de Jong, 5. Daley Blind - 10. Wesley Sneijder - 9. Robin van Persie (căpitan; 17. Jeremain Lens, 87), 11. Arjen Robben. Selecționer: Louis van Gaal.
Rezerve neutilizate: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul - 12. Paul Verhaegh, 13. Joel Veltman, 14. Terence Kongolo, 15. Dirk Kuyt, 16. Jordy Clasie, 18. Leroy Fer, 19. Klaas-Jan Huntelaar.

Arbitru: Djamel Haimoudi (Algeria); arbitri asistenți: Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria); arbitru de rezervă: Bakary Gassama (Gambia).

Cartonașe galbene: Cahill (43), van Persie (47).

1 Olanda 2 2 0 0 8-3 5 6
2 Chile 2 2 0 0 5-1 4 6
3 Australia 2 0 0 2 3-6 -3 0
4 Spania 2 0 0 2 1-7 -6 0






Taguri: CM 2014    Australia    Olanda    Tim Cahill    Mile Jedinak    Arjen Robben    Robin van Persie    Memphis Depay   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

Confruntarea dintre Suedia și Italia este capul de afiș al meciurilor de baraj din zona Europa pentru Cupa Mondială de fotbal din 2018, potrivit tragerii la sorți efectuate marți, la...

Biletele pentru Cupa Mondială 2018, în vânzare începând de joi

FIFA a anunțat că biletele pentru Cupa Mondială de fotbal 2018 din Rusia vor fi puse în vânzare, pe site-ul său, începând de joi, 14 septembrie, informează...

FIFA a anunţat cum se va desfăşura barajul naţionalelor europene pentru Campionatul Mondial din 2018

FIFA a anunţat, miercuri, modul în care se va desfăşura tragerea la sorţi a naţionalelor europene pentru barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2018, ce va avea loc în...

Debut cu înfrângere pentru Lucescu la naționala Turciei

Antrenorul român Mircea Lucescu a debutat cu un eșec, 0-2 cu Ucraina, pe banca tehnică a echipei de fotbal a Turciei, sâmbătă seara, în deplasare, într-un...

Mexic, calificată matematic la CM 2018

 Selecționata de fotbal a Mexicului a învins Panama cu 1-0 (0-0), într-un meci disputat vineri pe arena Azteca din Ciudad de Mexico și a devenit prima națională din...

Preliminarii CM 2018: Victorii clare pentru Danemarca și Muntenegru

Danemarca a surclasat Polonia cu scorul de 4-0, iar Muntenegru a învins Kazahstanul cu 3-0, vineri, în meciuri din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018,...

Argentina, doar remiză cu Uruguay; Brazilia, victorioasă

Argentina a obtinut doar un rezultat de egalitate in Uruguay, scor 0-0, in etapa a 15-a preliminariilor zonei sud-americane pentru Cupa Mondiala din 2018 si ramane in continuare pe locul 5 in...

Preliminariile CM 2018 - Victorii pentru Franța și Bulgaria, în Grupa A

Echipele Franței și Bulgariei au câștigat meciurile susținute, joi seara, pe teren propriu, în Grupa A a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.   Dacă...

Hațegan și Istvan Kovacs vor arbitra meciuri din preliminariile CM 2018

Astfel, sâmbătă, 2 septembrie, Ovidiu Hațegan va conduce partida dintre Țara Galilor și Austria, din grupa D. "Centralul" din Arad va fi ajutat de asistenții Octavian...

Reprezentativa Iranului şi-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din Rusia

Reprezentativa Iranului a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, selecţionata Uzbekistanului şi şi-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din Rusia, din 2018. Iranul se află...

Victorii pentru Spania şi Italia, care au rămas neînvinse în preliminariile Cupei Mondiale din 2018

Echipele naţionale ale Spaniei şi Italiei au învins, duminică, reprezentativele Macedoniei şi Liechtensteinului şi au rămas neînvinse în grupa G a preliminariilor...



Top News

-Liga Campionilor - Victorii clare pentru PSG și Bayern München

-Real Madrid, ținută în șah de Tottenham (1-1), în Liga Campionilor

-Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

-Etapa 14. Multe zerouri

-Liga 1 - Etapa 14: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14: ACS Poli Timișoara - Concordia Chiajna 0-3

-FC Botoșani - CFR Cluj și Sepsi - CS U Craiova, în șaisprezecimile Cupei României




Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Ciprian Dombrovoschi
România
24 ani

Ciprian Lupșa
România
38 ani

Danny Pugh
Anglia
35 ani

Donal McDermott
Irlanda
28 ani

Erwin Sánchez
Bolivia
48 ani

George Friend
Anglia
30 ani

Gonzalo Pineda
Mexic
35 ani

Habib Bèye
Senegal
40 ani

Jonathan Santana
Paraguay
36 ani

Jorge Valdivia
Chile
34 ani

Lucas Thwala
Africa de Sud
36 ani

Miroslav Stoch
Slovacia
28 ani

Okan Buruk
Turcia
44 ani

Raúl Tamudo
Spania
40 ani

Valeri Broshin
URSS
55 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


2017-2018


Liga 1 2017-2018
13.10.2017 FC Voluntari Steaua București C
14.10.2017 Gaz Metan Mediaș FC Viitorul C
14.10.2017 CSM Politehnica Iași CS Universitatea Craiova C
15.10.2017 Sepsi Sfântu Gheorghe Astra Giurgiu C
15.10.2017 CFR 1907 Cluj FC Botoșani C
16.10.2017 ACS Poli Timișoara Concordia Chiajna C
16.10.2017 Dinamo București Juventus București C


1. CFR 1907 Cluj 33
2. Steaua București 29
3. CS Universitatea Craiova 29
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Dinamo București 20
7. FC Viitorul 20
8. ACS Poli Timișoara 18
9. Concordia Chiajna 17
10. FC Voluntari 16
11. CSM Politehnica Iași 15
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 11
13. Gaz Metan Mediaș 9
14. Juventus București 4
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
14.10.2017 Sportul Snagov Pandurii Târgu-Jiu C
14.10.2017 Știința Miroslava Olimpia Satu-Mare C
14.10.2017 Foresta Suceava Dunărea Călărași C
14.10.2017 Luceafărul Oradea CS Afumați C
14.10.2017 Ripensia Timișoara CS Balotești C
14.10.2017 Dacia Unirea Brăila CS Mioveni C
14.10.2017 FC Argeș Pitești Academica Clinceni C
14.10.2017 Chindia Târgoviște Metaloglobus București C
15.10.2017 ASU Poli Timişoara FC UTA Arad C
17.10.2017 ASA Târgu-Mureș FC Hermannstadt C


1. FC Hermannstadt 29
2. Dunărea Călărași 28
3. Chindia Târgoviște 24
4. Academica Clinceni 22
5. CS Mioveni 21
6. ASA Târgu-Mureș 19
7. ASU Poli Timişoara 19
8. Ripensia Timișoara 17
9. FC Argeș Pitești 17
10. Sportul Snagov 16
11. CS Afumați 16
12. Dacia Unirea Brăila 15
13. Pandurii Târgu-Jiu 14
14. Olimpia Satu-Mare 13
15. Metaloglobus București 12
16. FC UTA Arad 11
17. Știința Miroslava 11
18. CS Balotești 10
19. Foresta Suceava 8
20. Luceafărul Oradea 7
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5