Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 19.06.2014 - 00:05

CM 2014: Spania - Chile 0-2

CM 2014: Spania - Chile 0-2
Naționala Spaniei a fost învinsă de Chile cu scorul de 2-0 (2-0), miercuri, pe stadionul "Maracana" din Rio de Janeiro, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), și campioana mondială și europeană en titre este eliminată din competiție.

Surclasată de Olanda cu 5-1 în primul meci, Spania a cedat și în fața chilienilor, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (20) și Charles Aranguiz (43), acest eșec consfințind sfârșitul unei ere, al unei generații care a cucerit un titlu mondial și două europene consecutive.

Chilienii au început formidabil și au ratat două ocazii mari în primele două minute: mai întâi Jordi Alba a deviat în corner, o minge respinsă nefericit de Xabi Alonso (1), iar apoi Jara a trimis, cu capul, foarte aproape de vinclu (2), după ce apărarea iberică a ratat respingerea.

Spaniolii au preluat controlul jocului cu trecerea timpului și Xabi Alonso a ratat o mare ocazie (15), șutând din 6 metri în portarul Bravo.

Sud-americanii au deschis scorul în minutul 20, prin Eduardo Vargas, atacantul Valenciei finalizând la capătul unei acțiuni care a făcut șah-mat apărarea spaniolă și la care au mai participat Alexis Sanchez și Aranguiz, omul cu ultima pasă: 0-1.

Xabi Alonso a mai ratat o oportunitate bună în minutul 23. Diego Costa s-a aflat și el aproape de gol, dar șutul lui s-a dus în plasa laterală (27).

Ibericii nu au găsit soluțiile pentru a desface apărarea aglomerată, în zonă, a chilienillor, jucători foarte tehnici și rapizi, care au recuperat mult și au pasat excelent de fiecare dată când au avut mingea.

Spania, campioana mondială și europeană, a fost practic răpusă în finalul primei reprize, când Alexis Sanchez a executat excelent o lovitură liberă, Casillas a respins salvator de la vinclu, dar Aranguiz, lăsat nesupravegheat, a marcat al doilea gol al chilienilor: 0-2 (43).

Diego Costa a irosit o ocazie uriașă în debutul părții secunde (49), când a fost găsit excelent de Iniesta în careu, dar a fost blocat in extremis în careu de Isla. Busquets și-a trecut și el numele pe lista celor care au ratat situații mari, reluând afară cu tibia din doar 5 metri (53).

O contră chiliană l-a adus în poziție de finalizare pe Isla, dar jucătorul chilian a ratat de la numai câțiva metri de poartă (68).

Spania a mai avut oportunități notabile prin Cazorla (80), cu un șut deviat în corner, și Iniesta, al cărui șut a fost deturnat în corner de Bravo (84). Portarul chilian s-a remarcat din nou la lovitura liberă a lui Cazorla (88). Spaniolii pot acuza și ghinionul, nereușind golul de onoare nici în prelungiri (90+1), când șutul lui Ramos a fost blocat de Jara.

Ibericii au dezamăgit complet, au părut obosiți, fiind depășiți de chilieni la viteza de joc, dăruire, inspirație, spirit de sacrificiu, capacitate de efort. Singurul capitol la care spaniolii au fost superiori a fost statistica.

Olanda și Chile sunt primele echipe calificate în optimile de finală ale competiției.

În celălalt meci al zilei, Olanda a dispus cu 3-2 de Australia. Ultimele partide din grupă vor avea loc pe 23 iunie, Australia - Spania, la Curitiba, și Olanda - Chile, la Sao Paulo, ambele de la ora 19:00.

Spania - Chile 0-2 (0-2)
Au marcat:
Eduardo Vargas (20), Charles Aranguiz (43).
Rio de Janeiro, stadion "Maracana"
Cupa Mondială 2014 - Grupa B

Au evoluat echipele:

Spania: 1. Iker Casillas (căpitan) - 22. Cesar Azpilicueta, 15. Sergio Ramos, 4. Javi Martinez, 18. Jordi Alba - 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso (17. Koke, 46) - 6. Andres Iniesta - 11. Pedro (20. Santi Cazorla, 76), 21. David Silva - 19. Diego Costa (9. Fernando Torres, 64). Selecționer: Vicente Del Bosque.
Rezerve neutilizate: 12. David De Gea, 23. Pepe Reina - 2. Raul Albiol, 3. Gerard Pique, 5. Juanfran, 7. David Villa, 8. Xavi, 10. Cesc Fabregas, 13. Juan Mata.

Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) - 17. Gary Medel, 5. Francisco Silva, 18. Gonzalo Jara - 4. Mauricio Isla, 20. Charles Aranguiz (16. Felipe Gutierrez, 64), 21. Marcelo Diaz, 2. Eugenio Mena - 8. Arturo Vidal (6. Carlos Carmona, 88) - 11. Eduardo Vargas (10. Jorge Valdivia, 85), 7. Alexis Sanchez. Selecționer: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera - 3. Miiko Albornoz, 9. Mauricio Pinilla, 13. Jose Rojas, 14. Fabian Orellana, 15. Jean Beausejour, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes.

Arbitru: Mark Geiger; arbitri asistenți: Mark Sean Hurd (ambii din SUA), Joe Fletcher (Canada); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain).

Cartonașe galbene: Vidal (26), Xabi Alonso (41), Mena (61).

1 Olanda 2 2 0 0 8-3 5 6
2 Chile 2 2 0 0 5-1 4 6
3 Australia 2 0 0 2 3-6 -3 0
4 Spania 2 0 0 2 1-7 -6 0






Taguri: CM 2014    Spania    Chile    Eduardo Vargas    Charles Aranguiz   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

Confruntarea dintre Suedia și Italia este capul de afiș al meciurilor de baraj din zona Europa pentru Cupa Mondială de fotbal din 2018, potrivit tragerii la sorți efectuate marți, la...

Biletele pentru Cupa Mondială 2018, în vânzare începând de joi

FIFA a anunțat că biletele pentru Cupa Mondială de fotbal 2018 din Rusia vor fi puse în vânzare, pe site-ul său, începând de joi, 14 septembrie, informează...

FIFA a anunţat cum se va desfăşura barajul naţionalelor europene pentru Campionatul Mondial din 2018

FIFA a anunţat, miercuri, modul în care se va desfăşura tragerea la sorţi a naţionalelor europene pentru barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2018, ce va avea loc în...

Debut cu înfrângere pentru Lucescu la naționala Turciei

Antrenorul român Mircea Lucescu a debutat cu un eșec, 0-2 cu Ucraina, pe banca tehnică a echipei de fotbal a Turciei, sâmbătă seara, în deplasare, într-un...

Mexic, calificată matematic la CM 2018

 Selecționata de fotbal a Mexicului a învins Panama cu 1-0 (0-0), într-un meci disputat vineri pe arena Azteca din Ciudad de Mexico și a devenit prima națională din...

Preliminarii CM 2018: Victorii clare pentru Danemarca și Muntenegru

Danemarca a surclasat Polonia cu scorul de 4-0, iar Muntenegru a învins Kazahstanul cu 3-0, vineri, în meciuri din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018,...

Argentina, doar remiză cu Uruguay; Brazilia, victorioasă

Argentina a obtinut doar un rezultat de egalitate in Uruguay, scor 0-0, in etapa a 15-a preliminariilor zonei sud-americane pentru Cupa Mondiala din 2018 si ramane in continuare pe locul 5 in...

Preliminariile CM 2018 - Victorii pentru Franța și Bulgaria, în Grupa A

Echipele Franței și Bulgariei au câștigat meciurile susținute, joi seara, pe teren propriu, în Grupa A a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.   Dacă...

Hațegan și Istvan Kovacs vor arbitra meciuri din preliminariile CM 2018

Astfel, sâmbătă, 2 septembrie, Ovidiu Hațegan va conduce partida dintre Țara Galilor și Austria, din grupa D. "Centralul" din Arad va fi ajutat de asistenții Octavian...

Reprezentativa Iranului şi-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din Rusia

Reprezentativa Iranului a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, selecţionata Uzbekistanului şi şi-a asigurat calificarea la Cupa Mondială din Rusia, din 2018. Iranul se află...

Victorii pentru Spania şi Italia, care au rămas neînvinse în preliminariile Cupei Mondiale din 2018

Echipele naţionale ale Spaniei şi Italiei au învins, duminică, reprezentativele Macedoniei şi Liechtensteinului şi au rămas neînvinse în grupa G a preliminariilor...



Top News

-Real Madrid, ținută în șah de Tottenham (1-1), în Liga Campionilor

-Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

-Etapa 14. Multe zerouri

-Liga 1 - Etapa 14: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14: ACS Poli Timișoara - Concordia Chiajna 0-3

-FC Botoșani - CFR Cluj și Sepsi - CS U Craiova, în șaisprezecimile Cupei României

-Gino Iorgulescu și Sorin Drăgoi, cei doi candidați la președinția LPF




Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Ciprian Dombrovoschi
România
24 ani

Ciprian Lupșa
România
38 ani

Danny Pugh
Anglia
35 ani

Donal McDermott
Irlanda
28 ani

Erwin Sánchez
Bolivia
48 ani

George Friend
Anglia
30 ani

Gonzalo Pineda
Mexic
35 ani

Habib Bèye
Senegal
40 ani

Jonathan Santana
Paraguay
36 ani

Jorge Valdivia
Chile
34 ani

Lucas Thwala
Africa de Sud
36 ani

Miroslav Stoch
Slovacia
28 ani

Okan Buruk
Turcia
44 ani

Raúl Tamudo
Spania
40 ani

Valeri Broshin
URSS
55 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


2017-2018


Liga 1 2017-2018
13.10.2017 FC Voluntari Steaua București C
14.10.2017 Gaz Metan Mediaș FC Viitorul C
14.10.2017 CSM Politehnica Iași CS Universitatea Craiova C
15.10.2017 Sepsi Sfântu Gheorghe Astra Giurgiu C
15.10.2017 CFR 1907 Cluj FC Botoșani C
16.10.2017 ACS Poli Timișoara Concordia Chiajna C
16.10.2017 Dinamo București Juventus București C


1. CFR 1907 Cluj 33
2. Steaua București 29
3. CS Universitatea Craiova 29
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Dinamo București 20
7. FC Viitorul 20
8. ACS Poli Timișoara 18
9. Concordia Chiajna 17
10. FC Voluntari 16
11. CSM Politehnica Iași 15
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 11
13. Gaz Metan Mediaș 9
14. Juventus București 4
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
14.10.2017 Sportul Snagov Pandurii Târgu-Jiu C
14.10.2017 Știința Miroslava Olimpia Satu-Mare C
14.10.2017 Foresta Suceava Dunărea Călărași C
14.10.2017 Luceafărul Oradea CS Afumați C
14.10.2017 Ripensia Timișoara CS Balotești C
14.10.2017 Dacia Unirea Brăila CS Mioveni C
14.10.2017 FC Argeș Pitești Academica Clinceni C
14.10.2017 Chindia Târgoviște Metaloglobus București C
15.10.2017 ASU Poli Timişoara FC UTA Arad C
17.10.2017 ASA Târgu-Mureș FC Hermannstadt C


1. FC Hermannstadt 29
2. Dunărea Călărași 28
3. Chindia Târgoviște 24
4. Academica Clinceni 22
5. CS Mioveni 21
6. ASA Târgu-Mureș 19
7. ASU Poli Timişoara 19
8. Ripensia Timișoara 17
9. FC Argeș Pitești 17
10. Sportul Snagov 16
11. CS Afumați 16
12. Dacia Unirea Brăila 15
13. Pandurii Târgu-Jiu 14
14. Olimpia Satu-Mare 13
15. Metaloglobus București 12
16. FC UTA Arad 11
17. Știința Miroslava 11
18. CS Balotești 10
19. Foresta Suceava 8
20. Luceafărul Oradea 7
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5