Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 23.06.2014 - 23:11

CM 2014: Olanda - Chile 2-0

CM 2014: Olanda - Chile 2-0
Echipa Olandei a învins Chile cu scorul de 2-0 (0-0), luni, pe "Arena Corinthians" din São Paulo, și a câștigat Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie) cu punctaj maxim.

Leroy Fer (77), Memphis Depay (90+1) au marcat golurile echipei Olandei, ambii fiind introduși inspirat în repriza secundă de antrenorul van Gaal.

În optimi, Olanda va evita, probabil, echipa gazdă, Brazilia, urmând să joace cu echipa de pe locul doi din Grupa A, în timp ce Chile va da piept cu câștigătoarea Grupei A, probabil Selecao.

Olanda a acceptat dominarea echipei chiliene, preferând contrele în viteză pe spațiile lăsate de sud-americani. Chilienii și-au creat primele ocazii de gol, în aceste condiții, dar Vargas (13) a trimis cu capul peste poartă, iar Felipe Gutierrez (23) a reluat și el peste transversală, în urma unui corner.

Batavii au beneficiat de o lovitură liberă (26), dar Sneijdera trimis direct în brațele portarului Bravo. În finalul primei reprize, olandezii au avut mai multă consistență, iar fundașul Stefan De Vrij (35) a reluat cu capul alături de poartă, după o altă fază fixă. Vitezistul Robben a reușit câteva curse, însă în două rânduri a greșit pasa, iar în minutul 40, după ce a cărat mingea circa 50 de metri, a tras în diagonală, dar pe lângă bară. Repriza s-a încheiat cu o ratare a echipei chiliene, Gutierrez reluând pe spate, cu capul, dar puțin alături, în urma unei lovituri libere.

Olanda s-a aflat la cârma jocului în repriza secundă, dar nu a reușit, la fel ca și echipa sud-americană, să își creeze ocazii de gol. Prima situație notabilă a aparținut chilienilor, dar Cillessen a respins șutul din unghi al lui Sanchez (65). Robben l-a imitat un minut mai târziu, dar șutul său din marginea careului a fost blocat de Bravo (66). Kuyt a amenințat și el poarta chiliană (75), dar lovitura sa de cap a trimis mingea alături de țintă. Mai periculos a fost șutul de la mare distanță al lui Depay, scos de Bravo de sub bară (77). Ocazia aceasta a prefigurat golul Olandei, marcat la prima atingere de Leroy Fer, care a reluat cu capul din 7 metri centrarea lui Janmaat: 1-0 (77).

Echipa lui Sampaoli a alergat după egalare, dar "portocala mecanică" s-a apărat bine până la final. În plus, Olanda a mai înscris o dată pe contraatac, prin Depay, din centrarea lui Robben: 2-0 (90+1).

Pentru prima oară în ultimii 14 ani, Olanda nu a aliniat în echipa de start un jucător al cărui nume să conțină particula "van". Ultima oară când s-a întâmplat acest lucru a fost în meciul cu Franța, de la EURO 2000, câștigat de Oranje cu 3-2.

Olanda - Chile 2-0 (0-0)
Au marcat:
Leroy Fer (77), Memphis Depay (90+1)
São Paulo, "Arena Corinthians"
Cupa Mondială 2014 - Grupa B

Au evoluat echipele:

Olanda: 1. Jasper Cillessen-7. Darryl Janmaat, 2. Ron Vlaar, 3. Stefan De Vrij, 5. Danny Blind - 20. Georginio Wijnaldum, 6. Nigel De Jong, 15. Dirk Kuyt (14. Terence Kongolo, 89) - 10. Wesley Sneijder (18. Leroy Fer, 75) - 11. Arjen Robben (căpitan), 17. Jeremain Lens (21. Memphis Depay, 69). Selecționer: Louis van Gaal.
Rezerve neutilizate: 22. Michel Vorm, 23. Tim Krul - 4. Bruno Martins Indi, 8. Jonathan de Guzman, 12. Paul Verhaegh, 13. Joel Veltman, 16. Jordy Clasie, 19. Klaas-Jan Huntelaar.

Chile: 1. Claudio Bravo (căpitan) - 17. Gary Medel, 5. Francisco Silva (10. Jorge Valdivia, 70), 18. Gonzalo Jara - 4. Mauricio Isla, 20. Charles Aranguiz, 21. Marcelo Diaz, 2. Eugenio Mena - 16. Felipe Gutierrez (15. Jean Beausejour, 46) - 7. Alexis Sanchez, 11. Eduardo Vargas (9. Mauricio Pinilla, 81). Selecționer: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 12. Cristopher Toselli, 23. Johnny Herrera - 3. Miiko Albornoz, 6. Carlos Carmona, 8. Arturo Vidal, 13. Jose Rojas, 14. Fabian Orellana, 19. Jose Pedro Fuenzalida, 22. Esteban Paredes.

Arbitru: Bakary Gassama (Gambia); Evarist Menkouande (Camerun), Felicien Kabanda (Ruanda); arbitru de rezervă: Joel Aguilar (El Salvador).

Cartonașe galbene: F. Silva (25), Blind (64).

1 Olanda 3 3 0 0 10-3 7 9
2 Chile 3 2 0 1 5-3 2 6
3 Spania 3 1 0 2 4-7 -3 3
4 Australia 3 0 0 3 3-9 -6 0
 






Taguri: CM 2014    Olanda    Chile    Leroy Fer    Memphis Depay   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Portugalia și Spania, în aceeași grupă la Cupa Mondială din 2018

Portugalia, campioana europeană en titre, și Spania, campioana mondială din 2010, se află în Grupa B, alături de Iran și Maroc, la Cupa Mondială de fotbal de anul viitor, care va avea loc în Rusia,...

Italia, marea absentă de la Cupa Mondială din 2018; Suedia, a 29-a echipă calificată

Echipa Italiei, cvadruplă campioană a lumii, este marea absentă a Cupei Mondiale de fotbal din 2018, după ce a terminat la egalitate cu Suedia, 0-0, luni seara, la Milano, în manșa a doua...

Croația s-a calificat la Cupa Mondială, după 0-0 cu Grecia

Reprezentativa de fotbal a Croației s-a calificat la Cupa Mondială din 2018, duminică seara, după ce a terminat la egalitate cu Grecia, 0-0, la Pireu, în manșa a doua a barajului pentru...

Elveția s-a calificat la CM 2018 după barajul împotriva Irlandei de Nord

Naționala de fotbal a Elveției s-a calificat la Cupa Mondială 2018 din Rusia în urma barajului împotriva Irlandei de Nord, meciul retur încheindu-se 0-0, duminică, la...

Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

Confruntarea dintre Suedia și Italia este capul de afiș al meciurilor de baraj din zona Europa pentru Cupa Mondială de fotbal din 2018, potrivit tragerii la sorți efectuate marți, la...

Biletele pentru Cupa Mondială 2018, în vânzare începând de joi

FIFA a anunțat că biletele pentru Cupa Mondială de fotbal 2018 din Rusia vor fi puse în vânzare, pe site-ul său, începând de joi, 14 septembrie, informează...

FIFA a anunţat cum se va desfăşura barajul naţionalelor europene pentru Campionatul Mondial din 2018

FIFA a anunţat, miercuri, modul în care se va desfăşura tragerea la sorţi a naţionalelor europene pentru barajul de calificare la Campionatul Mondial din 2018, ce va avea loc în...

Debut cu înfrângere pentru Lucescu la naționala Turciei

Antrenorul român Mircea Lucescu a debutat cu un eșec, 0-2 cu Ucraina, pe banca tehnică a echipei de fotbal a Turciei, sâmbătă seara, în deplasare, într-un...

Mexic, calificată matematic la CM 2018

 Selecționata de fotbal a Mexicului a învins Panama cu 1-0 (0-0), într-un meci disputat vineri pe arena Azteca din Ciudad de Mexico și a devenit prima națională din...

Preliminarii CM 2018: Victorii clare pentru Danemarca și Muntenegru

Danemarca a surclasat Polonia cu scorul de 4-0, iar Muntenegru a învins Kazahstanul cu 3-0, vineri, în meciuri din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018,...

Argentina, doar remiză cu Uruguay; Brazilia, victorioasă

Argentina a obtinut doar un rezultat de egalitate in Uruguay, scor 0-0, in etapa a 15-a preliminariilor zonei sud-americane pentru Cupa Mondiala din 2018 si ramane in continuare pe locul 5 in...



Top News

-Liga 1 - Etapa 21: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 21: Juventus Bucureşti - Astra Giurgiu 0-1

-FCSB, învinsă de FC Lugano cu 2-1, a ratat câștigarea Grupei G a Europa League

-Costel Enache: Adversarii din campionat sunt favoriții noștri în seara asta

-Sevilla, Liverpool, Șahtior Donețk și Porto s-au calificat în optimile Ligii Campionilor

-Nicolae Dică: Avem nevoie de victorie cu Lugano pentru a câștiga grupa

-Vlad Chiricheș își va prelungi contractul cu Napoli, scrie presa italiană




S-au nascut azi

Alassane N'Dour
Senegal
36 ani

Alexandru Gego
România
34 ani

Antonio Buscé
Italia
42 ani

Cătălin Floricel
România
29 ani

Craig Moore
Australia
42 ani

Cristian Boldea
România
32 ani

Daniel Agger
Danemarca
33 ani

Dorin Goian
România
37 ani

Florin Cotora
România
45 ani

Gary Breen
Irlanda
44 ani

Ibrahim Cle Kano
Burkina Faso
35 ani

Lázár Szentes
Ungaria
62 ani

Lică Nunweiller
România
79 ani

Luciano Castellini
Italia
72 ani

Mário Felgueiras
Portugalia
31 ani

Maurizio Gaudino
Germania
51 ani

Michael Uwezu
Nigeria
27 ani

Milen Radukanov
Bulgaria
45 ani

Mohammed Chaouch
Maroc
51 ani

Nicolae Dumitru
România
89 ani

Nikola Ignjatijević
Serbia
34 ani

Pedro Ríos
Spania
36 ani

Përparim Hetemaj
Finlanda
31 ani

Razundara Tjikuzu
Namibia
38 ani

Sebastian Mailat
România
20 ani

Simone Grippo
Elveția
29 ani

Sorin Csipkar
România
43 ani

Steven Warnock
Anglia
36 ani

Tiberiu Csik
România
46 ani

Tommaso Scuffia
Italia
26 ani

Victor Moses
Anglia
27 ani

Walter Kogler
Austria
50 ani

ZAGŁĘBIE WAŁBRZYCH
Polonia
72 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


2017-2018


Liga 1 2017-2018
08.12.2017 Juventus București Astra Giurgiu C
09.12.2017 FC Viitorul Concordia Chiajna C
09.12.2017 CFR 1907 Cluj ACS Poli Timișoara C
10.12.2017 Gaz Metan Mediaș CS Universitatea Craiova C
10.12.2017 FC Botoșani Steaua București C
11.12.2017 Sepsi Sfântu Gheorghe CSM Politehnica Iași C
11.12.2017 Dinamo București FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 49
2. Steaua București 44
3. CS Universitatea Craiova 40
4. FC Botoșani 35
5. FC Viitorul 34
6. Astra Giurgiu 34
7. Dinamo București 33
8. CSM Politehnica Iași 27
9. ACS Poli Timișoara 25
10. Concordia Chiajna 23
11. FC Voluntari 22
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 15
13. Gaz Metan Mediaș 14
14. Juventus București 9
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
08.12.2017 CS Mioveni Dunărea Călărași C
09.12.2017 CS Balotești Sportul Snagov C
09.12.2017 ASA Târgu-Mureș Foresta Suceava C
09.12.2017 Dacia Unirea Brăila Știința Miroslava C
09.12.2017 Metaloglobus București FC UTA Arad C
09.12.2017 Academica Clinceni Olimpia Satu-Mare C
09.12.2017 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
09.12.2017 FC Argeș Pitești ASU Poli Timişoara C
09.12.2017 FC Hermannstadt CS Afumați C
10.12.2017 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C


1. Dunărea Călărași 49
2. FC Hermannstadt 48
3. Chindia Târgoviște 42
4. CS Afumați 38
5. ASU Poli Timişoara 36
6. Academica Clinceni 35
7. FC Argeș Pitești 34
8. ASA Târgu-Mureș 31
9. CS Mioveni 27
10. Sportul Snagov 26
11. Ripensia Timișoara 25
12. FC UTA Arad 25
13. Știința Miroslava 22
14. Luceafărul Oradea 21
15. Metaloglobus București 20
16. CS Balotești 20
17. Foresta Suceava 20
18. Olimpia Satu-Mare 19
19. Dacia Unirea Brăila 18
20. Pandurii Târgu-Jiu 18
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5